Kory98

Tady byla Britt-MarieTady byla Britt-MarieFredrik Backman

Tedy ze začátku čtení mi byla hlavní hrdinka protivná a říkala jsem si, co od knihy čekat. Ale jak jsem postupovala ve čtení, postupně si mě Britt-Marie získávala a nakonec jsem ji nemohla neobdivovat za to, jaké změny ve svém životě dokázala udělat i když byla tak svázaná svými zásadami a předsudky. Od autora to byla moje první kniha a myslím, že si na jeho styl psaní asi člověk musí trochu zvyknout, ale to se dá celkem rychle a docela ho obdivuju, že dokáže psát o vlastně obyčejných věcech, ale vlastně vytvoří příběh, který má hloubku.

včera

Bílá VodaBílá VodaKateřina Tučková

Nejdříve jsem měla z bezmála 700 stran trochu respekt, říkala jsem si, že budu číst strašně dlouho, ale týden to spravil. Příběh, jakkoli začíná nevýrazně, se mi dostal pod kůži a už jsem se těšila na další chvíle čtení. I když téma je závažné, dýchne na Vás mnohdy smutek a bezmoc nad osudy postav, když si uvědomíte, že spousta z toho byla i skutečností. Občas jsem si při čtení říkala, že je tam moc náhod najednou, hlavně v tom jak se nakonec životní příběhy hlavních hrdinů plíživě propojily, ale knize to na čivosti spíš přidá. Poslední kapitola mi přinesla pocit zadostiučinění, ale také mi kniha trochu otevřela oči v tom, že jsou věci kolem nás, které ani čas, ani změna politické situace nezmění. A možná je to na škodu, kdo ví... Také jsem si v souvislosti s knihou vzpomněla na svoji pratetičku Marii, která byla ročník 1921 a ve svých 18--ti letech vstoupila do kláštera. Shodou okolností přijala řádové jméno Evarista. Následně byla nucena kvůli zdravotnímu stavu (onemocněla TBC) z řádu vystoupit a celý život se pak věnovala nemocným, jako zdravotní sestra. Říkám si že kdyby nemoc nezasáhla, její osud také mohl dopadnout úplně jinak a možná podstatně hůř. Jinak jsem ráda, že se dnešní spisovatelé k těmto tématům vracejí, a i když se to místy nečte hezky, neměly by se tyto události zapomenout.

Štěstí je zadarmoŠtěstí je zadarmoMichaela Klevisová

Tak jsem začala druhým dílem a pokračuji třetí knihou povídek o kočkách a nejen o nich, ale také o lidech, kteří s nimi žijí. A tentokrát tam bylo i pár pejsků, což není na škodu. Příjemné čtení pro jakoukoli dobu, nenutí až tak moc přemýšlet, naopak u mě vyvolávalo spokojené úsměvy. Teď už jenom sehnat první díl :-) Ten mi chybí přečíst, i když každá z knih se dá číst samostatně, nenavazují na sebe.

PerlaPerlaJohn Steinbeck

Příběh o tom, jak moc může náhlé bohatství život člověka změnit. A řekla bych, že v tomto platí staré moudro, a je to vždy k horšímu. Bohatství změní nejen člověka samotného, ale i lidi okolo něj. Málokomu totiž bohatství přinese štěstí. A návrat zpátky do původního života bývá často draze vykoupen nebo se ani vrátit nelze. Útlá kniha, která Vás donutí přemýšlet.

BestieBestieDominik Dán

V sérii třetí příběh, který se ale vrací k příchodu Richarda Krauze na oddělení vražd. Místy je opravdu hororový, ale asi dvakrát mě dohnal k výbuchům smíchu, hlavně v pasážích, kdy se detektivové slovně "pošťuchují" a pak u toho chudáka, který skončil se salmonelózou (což k smíchu není), ale nevím zda autor nebo překladatel to prostě brilantně popsali.

Kocour z MontmartruKocour z MontmartruMichaela Klevisová

Milé příběhy s kočičí zápletkou, avšak nejen o kočkách. Moc pěkné čtení, pro nás, kteří kočky můžeme :-) Určitě si půjčím i první díl.

9. listopad9. listopadColleen Hoover

Můj druhý román od Coleen, který mě opět příjemně zaujal a ze závěru jsem si docela "sedla na zadek", protože takovou zápletku jsem naprosto nečekala. Bezva kniha na dovolenou, u které nemusíte přemýšlet. Přiznám se, že jsem příběh brala jako fikci a tak se mi i jako takový dobře četl, protože v reálu by byl asi trochu přitažený za vlasy. Ale i tak se mi líbil.

Divoká bouřeDivoká bouřeAmanda Wills

(+ SPOILER) Poppy vyhrává v soutěži o nejlepší povídku pobyt u koní pro dvě osoby. Vůbec se jí nechce odloučit se na 5 dnů od Neba, ale těší se, protože s sebou bere Scarlet, svoji nejlepší kamarádku. Ale nic není, jak by si představovala, Scarlet ji vymění za jinou kamarádku a hádky na sebe nenechají dlouho čekat. Navíc dostane nejhoršího koně, jakého může. Ale nebyla by to Poppy, aby se jí nepovedlo zažít další velké dobrodružství a zachránit, co se dá. A u toho jí bude asistovat koník Elegán, na kterého se nemohla ani podívat. Moc pěkný třetí díl série, takový mile akční, zatím se mi asi líbil nejvíc ze všech. Mohu doporučit milovníkům koní všech věkových kategorií.

Křížová palbaKřížová palbaD. Francis (pseudonym)

Krásná poslední Francisovka (tedy poslední od pana Dicka Francice). Fascinuje mě, že si Dick Francis vždycky kromě dostihového sportu dovedl vybrat do zápletky svého románu i jiné odvětví, tentokrát to byla armáda a finančnictví - a vždycky je na to velmi dobře připraven, alespoň podle mého. Miluju jeho detektivky nejen proto, že mám ráda koně, ale i proto, že jsou takové příjemně čtivé.

Vždycky je nadějeVždycky je nadějeAmanda Wills

(+ SPOILER) V dalším díle příběhu o lásce holčičky Poppy a jejího poníka Neba oslaví Poppy už dvanácté narozeniny. Ten nejkrásnější dárek už dávno dostala v podobě svého poníka, který je ale nemocný a Poppy neví, zda na něm vůbec bude moci jezdit. Rodina se rozrůstá o dalšího čtyřnohého kamaráda - psa Fredieho a do jejich města se přistěhuje nová rodina - maminka s dcerou. A nebyla by to Poppy, aby opět nevyřešila další záhadu. Navíc se začíná učit jezdit u vyhlášené trenérky. Poppy je prostě šťastná dívka :-) Krásný příběh, který zpestří prázdniny malým, ale třeba i velkým čtenářům, kteří mají rádi koně, jako jsem já.

Nestydaté neviňátkoNestydaté neviňátkoDominik Dán

Po přečtení druhé Dánovy knihy už mohu s přehledem říci, že jej mohu zařadit ke svým oblíbeným spisovatelům. Detektivní příběhy, které píše jsou mojí krevní skupinou, takové mám ráda. I to, že v další knize něco zopakuje z předešlé mi nevadí. Naopak, pro toho, kdo nečte chronologicky, to je zcela jistě výhodou. Parta detektivů opět řeší několik vražd a ke své smůle mají opět na krku vyřizování účtů podsvětí a další vraždu, která vlastně vraždou není, ale s oběma nemohou nic dělat, protože mašinérie moci a korupce z vyšších míst přebijí i literu zákona a spravedlnosti, která může jít do kopru. Těším se na další díl.

Ta hudba mi stále zní v hlavěTa hudba mi stále zní v hlavěAgnès Martin-Lugand

Čím víc knih jsem od autorky přečetla, tím víc bych řekla, že nespadají do kategorie romancí. Jsou to spíše příběhy ze života, někdy více, někdy méně přitažené za vlasy a uvěřitelné. Tento příběh i když nemá moc vysoké hodnocení, mě docela oslovil. Je hodně o pocitech a povahách lidí a jako takový se mi docela líbil. Jako čtení na dovolenou ideální.

Štěstí na dně silné kávyŠtěstí na dně silné kávyAgnès Martin-Lugand

To byl tedy propletenec :-) Hned tři muži naráz. To se asi může odehrát jenom v románu, na reálný život je toho moc. Ale knížka byla jako čtení na dovolenou a jako taková splnila svůj účel.

Popel všechny zarovnáPopel všechny zarovnáDominik Dán

Mě se kniha moc líbila. Chci se pustit do Dána od začátku a chvíli mi trvalo než jsem ji sehnala. I když příběh má být fikcí, já jsem věřila, že se všechno stalo a věřím tomu dál. Myslím, že autorův styl mi bude vyhovovat, protože mám ráda klasické detektivky. A těším se na další.

Město v oblacíchMěsto v oblacíchKristýna Sněgoňová

Po delších odkladech jsem se konečně pustila do knihy od spisovatelky Sněgoňové. A docela si rvu vlasy, že jsem si k ní nenašla cestu dřív. To byla zase jednou jízda. Úžasný nápad, příběh, který Vás lapne a nepustí. Věřím, že zaujme spoustu čtenářů. Hlavní hrdina je pořádný padouch, kterému ale nakonec držíte pěsti i kdybyste nechtěli. Četla jsem jako e-knihu půjčenou přes knihovnu, ale nadchlo mě to natolik, že si ji pořídím i do knihovny. A samozřejmě se pustím do dalšího dílu :-)

MinervistkaMinervistkaHermína Franková

Nevím proč, ale tentokrát mě čtení moc nechytlo. Mám ráda staré příběhy i psané staršími podobami českého jazyka, ale tady mě tolik neoslovil. Přitom seriál se mi líbil velice a většinou tomu bývá naopak, že filmová zpracování zdaleka nedosahují velikosti knihy. Třeba někdy po dalším přečtení změním názor. Ale i tak se vyplatí knihu si přečíst, protože téma je to zajímavé.

Bílá velrybaBílá velrybaHerman Melville

Už dlouho jsem knihu nečetla tak dlouho :-) Skoro jsem si připadala, že čtu 800 stran Egypťana Sinuheta. Asi proto, že jsem čekala klasický román ve stylu vyprávění, ale ono tomu tak není. Řekla bych, že pasáže vyprávěcí tvoří asi jedna třetina, další je popisná, čtenář se dozví spoustu věcí o velrybách jak takových a velrybářství samém a poslední třetinu jsem vnímala jako psychologicko-filosofickou - pocity, vlastnosti lidí, názory jedinců i společnosti té doby. Možná proto jsem tak dlouho četla, ale jinak si myslím, že jsem se přibližovala více a více hvězdičkám z hodnocení, což bych třeba po celé polovině knihy vůbec neřekla. Když pominu svůj neblahý pocit ze zabíjení velryb (ale
zase se snažím pochopit, proč to dříve dělali a museli dělat), o kterém polemizuje i autor sám, tak to pro mě bylo velice zdařilé dílo i když mnoha čtenáři není vysoko hodnoceno. Já bych se do dobrodružství na moři klidně pustila znovu.

Tajemství kameneTajemství kameneBarbara Delinsky

Odpočinkové čtení. Zápletka nepřekvapující - dostat muže na jednostranně plánované těhotenství, to asi není hodno moderní ženy. Ale v červené knihovně se odpouští ledacos :-)

451 stupňů Fahrenheita451 stupňů FahrenheitaRaymond Douglas Bradbury

(+ SPOILER) Úžasná kniha, která mě úplně pohltila a vím, že bude jednou z těch, ke kterým se budu často vracet. Určitě se jedná o jedno z kultovních děl sci-fi, ale když tak přemýšlím o Bradburyho díle, tak se dnes v některých ohledech stává i skutečností. Možná, že by se sám divil.

A pár hezkých vět, které mě zaujaly:
"Slovo "intelektuál" se stalo nadávkou, jak si také zasloužilo."

"Kniha je jako nabitá puška v nejbližším sousedství. Spal ji - vyndej ze zbraně náboj. Vlámej se do lidské mysli! Kdo ví, kdo se může stát terčem sečtělého člověka?"

"Tak a teď se vydáme proti proudu", řekl Granger. "A mějte na mysli jedno: nejste důležití. Nejste všechno. Jednou snad náklad, který s sebou vláčíme, někomu pomůže. Ale vždyť ani tenkrát, když jsme měli knihy po ruce, nevyužívali jsme toho, co jsme z nich získávali. My jsme doslova uráželi mrtvé. My jsme doslova plivali na hroby všech těch, kteří zemřeli před námi. V příštím týdnu, měsíci, roce potkáme spoustu osamělých lidí. A když se nás zeptají, co děláme, můžeme říct: pamatujeme si. Tímhle nakonec zvítězíme. A jednoho dne si toho budeme pamatovat tolik, že zkonstruujeme největší bagr v dějinách, vyhrabeme největší hrob všech dob, hodíme do něho válku a zaházíme ji. Teď pojďte, nejdřív vystavíme továrnu na zrcadla, celý příští rok nebudeme vyrábět nic než zrcadla a pořádně se do nich budeme dívat."

Půlnoční knihovnaPůlnoční knihovnaMatt Haig

Asi do tří čtvrtin čtení knihy jsem si říkala, za co dostala tak vysoké hodnocení čtenářů. Hlavní hrdinka i její život mi připadal takový nemastný, neslaný, ničím výjimečný. Ale opět se vyplatilo pravidlo, že vždy dočtu knihu do konce, a tato opravdu překvapila. Teprve v závěru do sebe začalo všechno zapadat a člověk pochopil souvislosti. A musím přiznat, že se mi velice líbil nápad s Půlnoční knihovnou.

Farma zvířatFarma zvířatG. Orwell (pseudonym)

Když si člověk pomyslí, co všechno se skrývá za obyčejnou pohádkou, která ale není pro děti, možná se tak má jenom tvářit... Orwelova odvaha mě nikdy nepřestane překvapovat. Je to vlastně celé smutné i proto, že je to odrazem skutečnosti. Kniha, která donutí člověka přemýšlet.

Nezkrotný poníkNezkrotný poníkAmanda Wills

(+ SPOILER) Kniha vypráví příběh jedenáctileté Poppy, která má velice ráda koně, zato ke svojí nevlastní matce si nemůže najít cestu. A do toho ještě stěhování do místa, kde nikoho nezná. Kromě nových kamarádů a oslíka ji tam čeká spousta dobrodružství a v závěru i jedna velká koňská láska. Pěkný příběh dívky a poníka, který jsem si nemohla nechat ujít :-)

Štěstí mi uniká mezi prstyŠtěstí mi uniká mezi prstyAgnès Martin-Lugand

Knihu jsem přečetla na jeden zátah a přiznám se, že mě docela bavila. Pravda je, že na romantickou knihu je zápletka trochu zvláštní a možná to donutí knihu odsoudit kvůli tomu, že člověk něco takového vnitřně neschvaluje, ale mě se zase líbí autorčina odvaha.

Modlitba za Černobyl - kronika budoucnostiModlitba za Černobyl - kronika budoucnostiSvětlana Alexandrovna Alexijevič

Silný čtenářský zážitek, o to více, že kniha obsahuje autentická vyprávění lidí, kteří havárii Černobylu zažili. Donutí to člověka přemýšlet nejenom o havárii samotné, ale hlavně o lidech - jednotlivcích i lidstvu jako takovém.

Lituji, čekají měLituji, čekají měAgnès Martin-Lugand

Mě se kniha líbila, četla se jedním dechem. Autorčiny příběhy mě baví a zápletky jejích příběhů nacházejí inspiraci v reálném životě, kde věci mohou končit dobře i špatně a to i na poslední chvíli. Je spousta takových lidí jako hlavní hrdinka, kteří žijí jen pro svoji kariéru a někdy jim trvá třeba většinu života, než pochopí, že láska a přátelství jsou na světě tím největším z darů, které jsou nám nabídnuty.

Bezbarvý Cukuru Tazaki a jeho léta putováníBezbarvý Cukuru Tazaki a jeho léta putováníHaruki Murakami

Moje druhá kniha od autora a musím říct, že si na něj začínám zvykat a mít ho i ráda. Co dokáže napsat o zdánlivě obyčejných věcech, pocitech, zdánlivě obyčejných lidech... Byl to takový retrospektivní pohled člověka do období dospívání, kdy se utvářel jeho charakter a byl ovlivněn jinými lidmi, kteří v tu chvíli tvořili to nejpodstatnější, co v životě měl. O tom, co mu vlastně nyní chybí a jak se bude dál vyvíjet jeho život se musí přesvědčit jedině návratem do minulosti. Závěr je pro mě famózní, přesně takhle jsem si myslela, že ho pan spisovatel pojme i když ve skrytu duše jsem doufala, že ne. Prostě čtenáři, přemýšlej si dál a já určitě ještě několik dnů přemýšlet budu. Myslím, že toto je kniha, která se mi po každém dalším přečtení bude víc a víc líbit a pokaždé mi bude mít co nabídnout.

Gjorkové: Tajemství minulostiGjorkové: Tajemství minulostiTereza Benešová

Nemít předtím přečteného Harryho Pottera, asi bych knihu ocenila víc, takto se i když neúmyslně neubráním srovnání. Nefas je tak trochu Harry v holčičím vydání a spousta dalších věcí v knize je podobná. Ale i tak se mi líbí nápad na podvodní čarodějnou říši. Navíc jako dospělý čtenář jsem určitě ovlivněna spoustou dalších aspektů oproti hodnocení dětí. Závěr je podle mě připravený na pokračování a bylo by škoda jej nenapsat ať už je hodnocení této autorčiny knihy jakékoli. I já bych si jej ráda přečetla.

KnihomolkaKnihomolkaM. K. Hardy

Kniha se mi moc líbila, zhltla jsem ji za dvě odpoledne. Oslovila mě trochu víc ně Hacker, už jen ta představa, že kluk co dělá thajský box je šarmantní a má všechny ty vlastnosti, které Luke měl. Beru to tak, že je to kniha o mládeži a pro mládež a poslední dobou si takovéto knížky ráda přečtu. U nás měli Knihomolku v dětském oddělení, tak jsem při jejím půjčení trochu omládla :-) Musím uznat, že má dnes mládež hodně na výběr, co si může přečíst. Už se těším na poslední nepřečtenou knihu autorky, do které se brzy pustím.

KalypsoKalypsoE. McBain (pseudonym)

Nejdříve jsem si myslela, že tento díl bude mít co dělat s řeckou mytologií. Ale to jsem netušila, že kalypso je i styl hudby. Tato kniha podle mě patří mezi ty lepší díly, napětí by se v ní dalo krájet a držíte pěsti Carrelovi, aby už s tím případem sakra pohnul než se stane ještě něco dalšího.. Ale ne vždycky jsou tajná přání čtenáře vyslyšena. Přesto hodnotím nejvýše.

Marťanská kronikaMarťanská kronikaRaymond Douglas Bradbury

Pro mě, jako milovníka sci-fi, to byl povídkový koncert :-) a mrzí mě, že jsem po knížce nesáhla už daleko dřív. První polovina se mi líbila o trochu více než druhá, ale ta myšlenka... Obdivuji Bradburyho, který chtěl skrze tuto knihu předat poselství, ale zdá se že málokdo na Zemi ho chápe. A když chápe, nemůže proti tomu zakročit a to je smutné. Nejvíc se mi líbily povídky Ylla, Usher II a Marťan.