O pokroku od boku aneb Jak se zdokonalujeme

O pokroku od boku aneb Jak se zdokonalujeme https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/78841/bmid_o-pokroku-od-boku-aneb-jak-se-zdoko-7JQ-78841.png 4 40 8

Není tajemstvím, že oblíbeným tématem spisovatele Zdeňka Šmída jsou dějiny. Tentokrát se zaměřil na ty světové, a nebyl by to on, aby je nepojal s laskavým humorem sobě vlastním a zároveň s patřičným nadhledem. A tak se spolu s ním vydáme na cestu od počátku věků až po naši současnost. Připomeneme si různé teorie vzniku světa, zejména tu biblickou, od rajských radostí dospějeme až k řeckořímské moudrosti, budeme svědky stěhování národů, křížových výprav, objevení Ameriky či dobytí říše Inků. Postupně se přeneseme do středověku a novověku, vzpomeneme zvučných jmen velikánů, jakými jsou Petr Veliký, Napoleon či Bismarck, abychom se octli nejprve v naší nedávné minulosti, neblaze ovlivněné světovými válkami, a hned poté v naší současné přítomnosti... Jako bonus vybral autor pro čtenáře pár sloupků, které před časem napsal do rubriky Humor v mutacích Plzeňského deníku pro západní Čechy. Čtenáři se tedy mají opravdu na co těšit.... celý text

konicekbily
10.12.2023 5 z 5

Knihu hodnotím jako autorův pohled na celý vývoj lidstva - pochopitelně velice zkratkovitý. Pokusil se svým stylem krátkých literárních útvarů - nejsou to ani povídky - je to soubor úvah nad okamžiky historie a i současnosti. Nejsem schopen posoudit, co by mělo být hlavním cílem, zda vtipné komentáře či parodie, či něco jiného. Ale spousta myšlenek je kritických a charakterizuje "předmět jeho zájmu". Mnohé myšlenky zobrazují i můj pohled na svět i jeho vývoj.

soukroma
25.06.2021 5 z 5

P A R Á D A

Kory98
21.01.2021 4 z 5

Když jsem si v zadání Čtenářské výzvy 2020 všimla, že se bude číst kniha, která má v názvu slovo ANEB, hned se mi vybavily knihy Zdeňka Šmída. Nejdříve "Ofélie" tedy "vodácký průvodce", který jsem četla coby náctiletá, bohužel jsem ji měla půjčenou. Tentokrát to jistily Levné knihy, kde měli Šmídovek několik, že jsem nevěděla kterou si vybrat. Musím říci, že jsem touto volbou neprohloupila. "O pokroku od boku aneb jak se zdokonalujeme" je vlastně takový souhrn učebnic dějepisu, který přiblíží dějiny lidstva formou laskavého humoru pana Šmída. Samozřejmě pár základních dějepisných pojmů musí čtenář znát, aby si o to víc vychutnal vtip a nadsázku s jakou spisovatel k jednotlivým etapám lidského žití přistupuje. Pro mě super kniha, zrovna takovou bych si vzala na pustý ostrov.

Vidlička
08.07.2020 1 z 5

Autor sice vysvětluje, proč ho humor v průběhu knihy přešel, a ne že by neměl v podstatě ve všem pravdu, v tom případě bych ale knížku nezařazovala do žánru "humor", nýbrž "zapšklé remcání". Škoda, parodování a zesměšňování kdečeho mám ráda, ale tohle bylo spíš trapný než vtipný...

Kočičáci
02.02.2020 3 z 5

Po knize pana Šmída jsem sáhla po dlouhých dvaceti letech, kdy jsem čítávala jeho \"sérii\" Proč bychom se ....... aneb .....
Slůvko ANEB pro mě bylo tentokrát to nejdůležitější, protože se mi hodilo do čtenářské výzvy.
O pokroku od boku začíná opravdu u Adama a Evy a rádoby vtipným pohledem pokračuje celými novodobými dějinami. Nejvíce se mi líbila čtvrtá část - Stáří tetky Evropy.
Asi mi úplně nesedla, takový průměr.

AyaEssa
19.05.2019 4 z 5

Prijemne, poucne dilko, ktere nepostrada vtip.

Mlikova
07.07.2018 5 z 5

měl by si přečíst každy, zejména v dnešní "korektní době", navíc je to moudré a vtipné

zdrkam
14.10.2015 4 z 5

Celkem dobrá kniha, která lehce shrnje dějiny lidstava od Adama až do roku cca 2000. Lehce srozumitelně napsané, celkem jsem se bavila:-)