Kopta Kopta komentáře u knih

Těla Těla Klára Vlasáková

Asi chápu smysl, ale strašně mi nesedl styl vyprávění. Chápu přínosnost a to, že dílo je nějak v tendenci posouvat něco někam dál (doplňte si, co chcete), ale osobně mi nesedí samotný styl.

10.07.2023 3 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Po sto stránkách plácání sice vidím potenciál, ale ta nedějovost mě ubíjela. Jedeme dál.

17.06.2023

42: Dělej co Tě baví! 42: Dělej co Tě baví! Mikoláš Tuček

Očekávaná položka, která kdybych měl nějakou čtenářskou krizi by mě dokázala bez pochyb nastartovat k dalším knihám. Před zkouškovým docela příjemné zlepšení čtenářských zážitků. Prostatový fidget spinner dost pobavil. Jako mnoho jiných pasáží. Nějaké pasáže jsem upřímně přeskočil, ale kupodivu jako nefotbalový fanoušek, zrovna tu jsem hltal. Záleží. Vlastně moje první (auto)biografie a myslím, že se v celku zadařila. I když jsem u těchto děl skeptický s časem jejich prezentace. Snad se dočkáme i 84 (ale padne tím vtip), protože zde budeme mít ještě hodně co nabídnout.

27.12.2022 5 z 5

Médeia Médeia Eurípidés ze Salamíny

Médeia mi přijde jako neobyčejně silný příběh vyobrazující nejtemnější zákoutí lidské povahy s tou nejzvrácenější touhou po pomstě. Avšak je otázka zda vůbec lidské ne-li božské pomsty, jelikož Médeia není čistě pozemskou osobností, alespoň dle jejího rodokmenu, jak nastiňuje paní Dlouhá a je to možné se dočíst i v knize. Síla takovýchto děl se dle mého přenáší i do dnešní doby, protože při čtení mi bylo zřejmé, že se takovýmto dramatem nechal inspirovat nejeden dramatik v pozdějších letech, jako třeba Shakespeare. Je otázka, zda můžeme nějak soudit někoho, kdo si pro lásku a přízeň Iásona prošel takovými zkouškami a zapálil za sebou tolik mostů, že se rozhodne k pomstě. Ovšem Médeina pomsta je krutá vůči někomu, kdo za ni vůbec nemůže a stávají se tak pouze prostředkem pro její ublížení svému muži, který se v závěru sám odkáže ni jinou báji a svou družku nazve horší než Skyllou. Sílu něčeho takového jsem však dokázal asi nejvíce docenit až ve spojením se studiem a rozborem.

06.11.2022 4 z 5

Ultimátum Ultimátum T. J. Newman

Taková ta klasická OMEGALUL - ovina. Strašně banální příběh, který je předvídatelný jak počasí v letním Mexiku a strašně nezajímavé a zbytečné pasáže k tomu. Zdá se to jako další klasické klišé, které nikam moc nevede a ono i de facto je. Drive se ztratí strašně brzy a hlavně jsme zaplácaní zbytečnostma. Tahle kniha alespoň popularizuje problematiku Kurdů, ale zrovna tohle je taková nešťastná forma. Suma sumárum strašná kopírovačka, která mi přijde, že od Vendety vyjde každý rok pětkrát. Strašně vágní, nenapínavé a zcestné až nechápu jak něco takového někdo dokáže natáhnout na 300 stran. To jako oceňuji, jelikož já bych to prostě nedokázal.

01.11.2022 2 z 5

Preludia & nokturna Preludia & nokturna Neil Gaiman

Počáteční skepse z trochu bláhového a nic neříkajícího začátku se přetočila brzy v zážitek. Originální příběh, který má své kouzlo, svět i nějaké odlehčení. Trochu jsem se bál dle obálky kresby a barev, ale ty se nějak ukázaly být v podobném stylu jako jakékoliv DC. Což byl nakonec aspekt, který mi nejvíce vadil. Že světy byli propojeny s DC a cíleně tam byli vtipy o Batmanovi, postavy z JLA a přímo tam máme Constu a Lucíka. Trochu bláhově jsem žil v tom, že Dream žije ve svém vlastním světě, který nedoplňuje již profláknutý svět. Ve výsledku to tolik nevadilo, ale bylo to menší zklamání. Určitě si vyhlídnu další díla. Gaiman u mě konečně válí.

28.07.2022 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Po třetině se vzdávám. Bohužel mě úvodní popis neoslovil natolik, abych se zajímal o to, co se děje dál. Asi hlavně protože za třetinu knihy jsem se přes původní popis světa nedostal. Samotného mě to mrzí v rámci hodnocení díla celkově, ale zde jsem byl dost mimo.

10.07.2022

Operace Thümmel Operace Thümmel František Kotleta (p)

Poprvé Kotleta. A není špatný. Mám jen rád více propečené. Jasně, vidím v tom tu myšlenku, je to založeno ovšem na klasickém klišé, které je hlavně okořeněno o ten humor a narážky. V příběhu jsem se i přesto dost ztrácel a spíše pochytával fragmenty a finální rozuzlení. Přečteno rychle a samo, ale celkový výsledek šel mimo mě. Další ze série asi nedám, ale minimálně vím, že Kotleta mi dává smysl.

20.06.2022 3 z 5

Útěk do divočiny Útěk do divočiny Jon Krakauer

Kniha, na kterou jsem dejme tomu čekal několik let, abych si ji přečetl. Film byl jasný kult. A zde je nutno říci, že se opět díváme na endemický případ toho, kdy je film lepší než kniha. Ale to je docela logické. Ve filmu jsme Chrisovi neustále za zadkem a snažíme se chápat jeho myšlenky a postoje. Soucítíme s ním a milujeme ho. Zde jsme v patách Krakauerovi, což není na škodu. Za knihou je strašná tuna práce, kterou musíme plně docenit, jelikož díky ní dost detailně víme vše, jako ze životopisu. Jediné, co skoro balancovalo na hraně průměru byli nudné vyplňovací pasáže s jinými dobrodruhy, což je věc, která člověka moc nezajímá. Zároveň plný počet nelze dát i jelikož to opravdu není film, takže tím stylem to tolik nesedělo. Nemůžeme čekat beletrii, ale tím pádem ani ne stejný pocit jako z filmu. Hlavně ke knize není úžasný soundtrack Veddera. Nic to nemění na tom, že toto bylo skvělé si přečíst a vlastně i znovuprožít. I když trochu v chaotičtějším duchu dějové linky.

11.03.2022 4 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Dlouho si nepamatuji takto záživné čtení, ještě ze zcela nového prostředí. Cokoliv spojeného s fantazií jsem tu dlouho neměl, navíc s příslibem záruky nějaké kvality. A to Duna určitě je. Přes všechny předsudky se kniha čte v podstatě sama od sebe a příběh je srozumitelný. Asi jediné, co postupem času se děj začne trochu rozplývat, což se hereticky odvažuji říci, že ani není tolik viděním filmu a nepokračováním dál. Přeci jen, kniha se asi 200 stránek táhne v takových náznacích a zevlování postav a vyvrcholení je na posledních padesáti stránkách a působí dost uspěchaně. To bohužel dost ovlivnilo finální verdikt. Ale i ten je stále pozitivní.

18.02.2022 4 z 5

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

Dlouho odkládaný kus, na který muselo dojít. A vlastně dílo dost nečekaně klame. Čapek v díle jasně dokazuje, že to byl muž silně vnímaný a vzdělaný v mnoha ohledech. V knize nalezneme snad vše od nějakého vyprávění, po fikce, faktografickou kroniku i vlastně rozmluvu samu se sebou. Která možná trochu paradoxně zavírá celou knihu ve velkém otazníku a asi i trochu s divným podtextem. Docela to trvá totiž než si na styl knihy zvykneme. Do toho ještě tedy fakt, že samotná "válka" je materiál asi na čtvrtinu knihy. I tak kniha dokazuje mnoho věcí a co si budeme, je hlavně spíše inspirativní. Za to asi nechám ty bonusové body i v hodnocení. Ale je fakt, že občas je to trochu plaváček.

22.12.2021 4 z 5

Batgirl: Rok jedna Batgirl: Rok jedna Charles Dixon

Kvalita se opět trochu zvedá. Je i zajímavé jakým způsobem pracujeme s obrazy, které se zdají být moc barevné a takové prvoplánové, ale vlastně v jejich hravosti a přístupnosti tkví síla příběhu. DC to s těmi holkami nějak lépe umí. Možná škodí menší neukončenost příběhu a divný konec se záporáky, ale i tak toto byla jedna z těch lepších zkušeností. Dost. Na poměru tohoto prachbídného kompletu.

16.11.2021 4 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

Trochu těžší dílo. Těžce se nad tím přemýšlí, protože Kafka se s tím moc nemaže a hned jde k věci. O to hůře snesitelnější je se prodírat dalšími desítkami stránek, ve kterých se vlastně nic moc neděje a zdá se to být těžce přístupné. Trvá to než si to člověk nějak sesumíruje a pochopí. Ano, důležité dílo. Na mě osobně v celku nepřípustné.

10.02.2021 3 z 5

Staré řecké báje a pověsti Staré řecké báje a pověsti Eduard Petiška

Ke klasice české literatury o řecké kultuře asi není moc, co sdělit. Velmi čtivě a příjemně napsané a zpracované s jasnými myšlenkami a pointami. V rámci mého sledování průzkumů k mým poměrům nešlo o nijak extra přínosné čtení, ale za nic nemohu za to shazovat dílo.

02.08.2020 4 z 5

Quo vadis Quo vadis Henryk Sienkiewicz

Za mě asi bohužel jedno z největších zklamání v historii mého čtení. Hodně očekávané historické dílo a první seznámení s významným Sienkiewiczem, které končí polo-katastrofou. Očekávání je svině. Jednoduše jsem dostal dlouhou knihu, která má jednoznačně zajímavý námět a příběh sám o sobě, nicméně se táhne jako projev prezidenta republiky a stejně tak vám polovina z toho nic nedá. Asi je možné, že je kniha v zajetí nějakého poloromantického stylu 19. století, kdy se hold takhle psalo, ale mě to nesedlo ani tak, že jsem se nepředklonil. Kdyby se v knize zredukovali pasáže, ve kterých se nic neděje a jenom se popisuje ne nijak extra zajímavé prostředí a ne tolik zajímavé a důležité charaktery a rasy postav, tak kniha má místo 400 až 500 stran tak 100 a byla by to příjemná novela. Takto je to román, kde můžete číst i čtyři stránky a v rámci děje se vůbec nic nestane. A to je něco, co jde silně proti mým preferencím. Myšlenka skvělá, forma je katastrofální.

27.03.2020 3 z 5

Na cestě Na cestě Jack Kerouac

Kniha nečtena, ale odposlouchána od Davida Novotného v audioknize. Je těžké hodnotit zda by se mi kniha líbila více nebo méně čteně. Ale myslím si a obávám se, že ne. Máme zde příběh, který ukazuje určitou revoltu, která se točí kolem snů útěku na západ (který pokud jsem dobře slyšel ani vlastně úplně neproběhl) a jde vlastně o jednoduché zápisky ze života. Které znějí až někdy neuvěřitelně v popisu prostitutek a jehel drogových závisláků. To vše je zaobaleno v tomto příběhu, který někomu může připadat jako manifest. Pro mne kniha, který jednoznačně v oné době přinesla lehce jiný pohled na svět, ale jinak to není nic co by příběhově stálo za zmínku.

27.07.2019 3 z 5

Babičky Babičky Petr Šabach

Babičky, které nejsou ani o babičkách. Ty hezky hrají příjemnou a podprahovou roli na pozadí a utvářejí atmosféru doby. Poté je to celé zaměřeno na hlavního hrdinu, který si žije svůj život. Ten někdy je plný bizarních záležitostí, které umí být k popukání a někdy nesrozumitelných situací, u kterých se někdy budete snadno nudit a nebo jim nepřímo rozumět. Ale jde to. Až velmi dobře. Příjemně napsaná knížka, která utvrzuje Šabacha jako důležitého českého autora, který měl, co sdělit. A dělal to velmi dobře.

08.03.2019 4 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Velmi krátká záležitost v podobě jednohubky a nahlédnutí do dvou spřízněných duší a jejich životů. Jednoduchá to záležitost, která někomu nebude sedět už jenom kvůli tomu, že nejde o nic převratného, průlomového a prostě něco, co by neslo nějakou myšlenku. Taková novela podle učebnicových měřítek. Není moc, co dodat.

08.03.2019 4 z 5

Catwoman: Selinina velká loupež Catwoman: Selinina velká loupež Ed Brubaker

Grafika nejdříve šokuje svou jednoduchostí. To zas bude blbost. Ale ona nakonec je v jednoduchosti krása. Ta ilustrace nádherně poukazovala na celý noir příběh, který byl jednoduchý, ale dokázal zaujmout i tak. Z principu své existence. U mě dobrý.

18.07.2018 4 z 5

Batman a syn Batman a syn Grant Morrison

Ach, no to snad ne? Přijde mi, že komiksy s Batmenem, které by měly být silným článkem celého Kompletu zatím jsou spíše nejslabší. Ticho mělo v sobě alespoň nějaké tajemno a působilo celkově zajímavě. Ale Batman a syn je v podstatě výsměch. Je to komiks o tom, jak si Bruce jednou vrzl na obratníku raka nebo kde a no místo, aby z toho byl syn, tak je z toho taky takovej rak. No a vlastně... když něco takovýho čtete, tak čekáte zápletku a mnoho dalších věcí. Ale ono... asi nic. Green Lantern byl suprový i jako jednotlivec a to, že jsou dva další díly je třešnička na dortu. Ale tohle? Tohle nemá ani konec. Bohužel v celku zbytečnost. Nic zajímavého jsem v tom nenašel.

19.02.2017 2 z 5