Quo vadis

Koupit

Historický román významného polského prozaika, v němž na pozadí Neronova a Petroniova Říma vylíčil podstatu moci, kterou člověku dává mravní čistota a láska. Bohatství a pompézní sofistikovanost Říma se postarala o věčnou slávu svých obětí. Nejen Petr i Pavel vykoupili Ježíšovo učení, i nekonečné zástupy umučených prvotních křesťanů se staly nesmazatelným poselstvím víry, že je to láska, která vítězí....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/57_/57426/big_quo-vadis-Ggg-57426.jpg 4.62371
Literatura světová, Romány, Historické romány

Vydáno: , Odeon

Quo vadis. Powieść z czasów Nerona, 1896

Kniha Quo vadis

UweKugelsack
07. listopadu

Quo vadis, domine? .... Po přečtení této knihy a závěrečné pasáže kráčím k tomu si nechat přišít předkožku, vyprsknout krev páně na ornát naší farářky a jít o kostel vedle líbat prsten pana biskupa. Bravo!

adelkas

Knihu sem četla, když mi bylo 17 a i po 15 letech si ji pamatuju. Krásné čteni, zajímavá historie a ponaučení.

trudoš

„Ba nepřišlo by mi ani zatěžko zříci se ostatních bohů, vždyť přece žádný rozumnější mozek v ně stejně nevěří. Jenže se zdá, že to vše křesťanům ještě pořád nestačí. Nestačí ctít Krista, je ještě nutno žít podle jeho učení. A tady teprve stojíš jakoby na břehu moře, které ti přikazují přejít pěšky.“
Já věděl, proč jsem se knize dvacet let vyhýbal. Což o to, napsané je to nádherně, užije-li vás tedy na kudrlinky ve stylistice. Ale zápletka pořádně žádná. Zároveň mi vadila autorova vize Říma coby dekadentního města, kde se pořádaly orgie jak na běžícím pásu a křesťané byli pronásledováni za každou hloupost. Příběh navíc obsahuje víc rozprav než děje a to rozprav na témata, která mi až tak moc neříkají. Přičemž křesťané jsou tu zobrazování jako ti nejvyvolenější z vyvolených a jiná náboženství jsou bláhovosti, podporující páchání hanebností. Výsledný dojem vylepšila až poslední třetina, především kvůli postavě Petronia, velkého arbitra elegantiae, který tu mistrovsky žongluje se slovy.

marra82

Ten jazyk! Ten jazyk, který uhladí i sebepřehnanější scénu! A autor nepoleví a každou kapitolu, každou scénu, každý obraz vám naservíruje dovedené k dokonalosti. Po přečtení zůstává chuť, jejíž barvu si zapamatujete a budete se k ní chtít jednou vrátit..

Anavi8912

Díky čtenářské výzvě jsem si zavzpomínala na vysokoškolská studia, kdy jsem tuto knihu četla poprvé. Za mě vřele doporučuji. Milostné drama, popis historických událostí ve starověkém Římě za vlády šíleného Nera, vypálení Říma a následné kruté pronásledování křesťanů.

Ivan F

Nie vždy knihy, ktoré iných nútili obracať stránku za stránkou, ma oslovili. Quo vadis je jednou z nich. Pamätám si, že kedysi dávno ešte v časoch strednej školy som sa ju pokúsil prečítať, ale nešlo to, nebol som na jej posolstvo dostatočne vyzretý. Dnes, keď som už podstatne cynickejší než otvorenejší ma kniha neoslovila. Stále som v nej hľadal to hlboké niečo, čo v nej našli iní, no márna snaha. Ak by mala kniha podtitul "reklama na kresťanstvo a v čom je iné" (to nie je výčitka, len konštatovanie) čím vo svojej podstate je, mal by čitateľ hneď lepšiu predstavu, čo bude v knihe okrem jednoduchého ľúbostného príbehu a zhovadilosti rímskej spoločnosti. Možnože má toto knižné dielo všetky atribúty (slovosled, použité výrazové prostriedky, perzonifikáciu a čo ja viem čo všetko, čo sa od "veľkej" literatúry očakáva) na to, aby bolo ovenčené Nobelovou cenou za literatúru, no mňa to necháva chladným. Ak by z knihy bol úplne vypustený ľúbostný príbeh, bolo by to pre knihu výrazným plusom - asi tak ako vo filme Titanic, vystrihať komplet love story, bol by síce film o hodinu a pol kratší, ale bol by filmom lepším. Od autora mám omnoho radšej knihu Púšťou a pralesom, ktorá sa nehrá na veľkú literatúru, no z môjho pohľadu zaujme viac.

P.S. V každom prípade ďakujem Evaho73, bez jej inšpirujúceho komentára by som si knihu neprečítal.

Eridan

Monumentální freska souboje dvou světů - pohanského a křesťanského na pozadí milostného shakespearovského příběhu Romea a Julie alias Vinicia a Lýgie. Děj začíná jako detektivka, pak se z něj zrodí milostné drama a nejednou sahá k tragédii. Uchvátila mě autorova znalost historie, mytologie i různé narážky, pozdravy a celková plastičnost světa. Vývoj charakterů je místy překvapivý. Několik soubojů dodává ději šťávu - Tigellinus versus Petronius, Petr versus Nero, Chilón versus Glaukos. Charisma křesťanů je nakažlivé. Několikrát mě autorovo líčení dojalo a citově pohlo. Skutečně mistrovské dílo! Otevřelo se mi úplně nové zákoutí literatury.

Irsaf

Za mě tohle vážně nee...
Prvních 100 stran bylo utrpení, chtěla jsem odložit, ale moc to neumím, tak jsem se trápila až do konce...
Tohle byla vážně výzva do VÝZVY :-D