Kopretina Kopretina komentáře u knih

Vyhoďme ho z kola ven Vyhoďme ho z kola ven Ken Kesey

Někdy čtu knihu s radostí, baví mě každá stránka, děj se skládá jako leporelo, některé pasáže si přečtu pomalu ještě jednou. A tak tomu bylo i s touto knihou. Prostě mě bavila a držela jsem těm vzbouřencům palce. Plný počet bodů!

23.03.2023 5 z 5

Pražská zima Pražská zima Madeleine Albright

Kniha se mi velmi líbila. Přiznávám se, že dějepis mi ve škole nešel, historii si skládám k sobě až v době knihomolismu a také od mých dětí, které dějiny baví a vysvětlují mi je. Tato kniha byla pro mě na "míru": kompletní a jednoduché vysvětlení nejen druhé světové války. Se synem (14 let) jsem jednotlivé události konzultovala, vyhledávali jsme fotografie a hodnotili nacismus a komunismus. Psal také esej na téma porovnání těchto totalitních režimů a dospěl k tomu, že komunismus byl ještě horší. Je mi z toho smutno a když vidím válku na Ukrajině, jak se podobá těmto dějinám - poučíme se někdy?

05.03.2023 5 z 5

Gump – pes, který naučil lidi žít Gump – pes, který naučil lidi žít Filip Rožek

Pěkné, moc pěkné a to na podobné knihy nejsem. Nikdy jsem se nezamyslela nad prožíváním psů. Snad ještě zhlédnu film.

09.02.2022 5 z 5

Frankenstein Frankenstein Mary Wollstonecraft Shelley

Oceňuji zápletku, formu knihy i vytříbený styl psaní. Líbilo se mi. Ráda jsem četla popisy přírody, lidí, rozhovory. Ano, je to o nenaplněných vztazích a o odpovědnosti za činy.

26.08.2021 5 z 5

Jako bychom dnes zemřít měli Jako bychom dnes zemřít měli Miloš Doležal

Ač si vůbec neholduji v knihách životopisných, na tuto knihu jsem se vrhla. Nelituji. Četla jsem ji s napětím, musela stále na ni myslet a se zájmem jsem prohlédla přiložené dokumenty a fotky. Jsem ráda, že jsem se o této kauze dozvěděla více. Je mi jedno, kdo a proč hýbal křížkem. Není mi jedno, co se z toho zrodilo. Děkuji člověku, Josefu Toufarovi, že se vždy snažil být lidským, normálním a pro lidi. Jeho lidství a to, jak s ním Bůh počítal, je pro můj život důležitější, než zvěrstvo jiných a než důvod pohybu křížku.

25.02.2019 5 z 5

Pipi Dlouhá punčocha (3 příběhy) Pipi Dlouhá punčocha (3 příběhy) Astrid Lindgren

Jako dítě bych takovou kámošku chtěla, jako matka bych se jí vyhla. Smáli jsme se u knihy malí i velcí. A na konci knihy jsme vedli polemiku, jestli je Pipi nejznámější kniha od Astrid a nebo jsou to Děti z Bullerbynu?

22.12.2018 4 z 5

Slavík Slavík Kristin Hannah

Nechci vůbec přijmout, že to mohlo ve válce takhle probíhat a lidé museli takhle trpět. A hned mě napadá, a co, jak ty, jak ty bys to zvládla... a hned vím, že nezvládla. Ať je dnešní doba jakákoli, lepší než o které se píše v románu.
Sám příběh - kde se sledují životy dvou sester a částečně i jejich otce - je moc krásně napsán a čte se velmi lehce. Ráda jsem se s touho knihou seznámila.

14.03.2018 5 z 5

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Dlouho jsem se tomuto románu vyhýbala z přesvědčení, že se jedná o horor a ještě ke všemu v prostředí kláštera. Pak jsem knihu získala (ani nevím kde) a ležela mi doma. A protože čtenářskou výzvu chápu jako výzvu a jeden bod z ní nutí přečíst něco, po čem bychom běžně nesáhli (ó jak přízračné pro tuto knihu - sáhnout po té pravé knize), vzala jsem ji na milost a dala se do ní. Protože jsem zvyklá číst rychle, nevyhovoval mi styl této knihy - tato se opravdu musí číst pomalu. Někdy jsem měla problém dočíst nějaký rozhovor nebo popis, který trval několik listů!, ale na konci knihy nelituji ničeho, ona za přečtení opravdu stojí. I film jsem hned dnes zkoukla, sice je to minimum toho, co je v knize, zase mi to ale poskytlo některá vysvětlení a vizualizaci (nemám totiž velkou představivost). Malou radost mám i z toho, že jsem měla správné podezřeni.

24.02.2018 4 z 5

Ve službách zla Ve službách zla Robert Galbraith (p)

Nejlepší díl z celé trilogie! Plný surovosti, napětí, navíc i vyprávění z úst vraha. Poprvé jsem měla trochu odhad vraha, takže i soukromá radost. I když je kniha tlustá, čte se rychle, má spád; po každé kapitole říkám: ještě jednu kapitolu, a pak jich deset. Už se těším, až vyjde pokračování!

06.12.2017 5 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Když po přečtení knihy nebo shlédnutí filmu se více cítím být člověkem a ne jen živočichem, když více věřím v lidi a ne méně, když jsem získala nový životní vzor (Atikus), a klidně bych ho vzala za tátu...pak je to podle mého názoru kniha, která je vynikající.

12.03.2017 5 z 5

Vyměnit vodu květinám Vyměnit vodu květinám Valérie Perrin

Narychlo jsem hledala poslední knihu do čtenářské výzvy, rozhodovala jsem se mezi třemi knihami a nakonec sáhla po téhle, protože o hřbitově jsem snad ještě nikdy nečetla. Na začátku mě kniha štvala, věty o dvou slovech, letopočty... Když se příběhy začínaly prolínat, zbystřila jsem a nakonec dočetla jedním dechem. Netušila jsem, že to bude taková detektivka. Za mé - dobrý.

06.06.2024 5 z 5

Tmavé stěny Willardu Tmavé stěny Willardu Ellen Marie Wiseman

Číst tuto knihu přes Vánoce mi nepřipadalo příliš moudré, ale tak jsem se začetla, že jsem se nemohla odtrhnout. Za mě moc dojemné dva příběhy - v beznaději si uchovávat naději. Na konci jsem brečela jak želva. Claře jsem držela palce celou dobu. Moc krásná kniha.

01.01.2024 5 z 5

Co by můj syn měl vědět o světě Co by můj syn měl vědět o světě Fredrik Backman

Moudrost a humor, který je autorovi vlastní, v útlé knížečce věnovaný synovi. Pěkné, oddechové.

15.08.2022 5 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Jako V28 jsem si říkala, že na 5 hvězd to nebude - na konci bylo. Každý z nás si nese své úzkosti, svá omezení a svá požehnání. Čím jsem starší, tím víc vnímám, jak každý z nás má toho naloženo a má za úkol to zpracovat. Někdy přitom sdílení jiného života zapomínám na ten vlastní.

23.09.2020 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Za mě velmi silná kniha, tak lidská, plná bolesti a lásky. Vyplývá mi z ní jeden zásadní závěr: nikdy nikoho nehodnoť, nevíš, co si prožil a proč jedná tak jak jedná.
Jak kniha plynula, pořád jsem říkala: aha, to není možné, ty jo, to je síla.. Díky za otevření očí.

27.02.2020 5 z 5

Heidi, děvčátko z hor Heidi, děvčátko z hor Johanna Spyri

Kniha mě uchvátila! Tak milý příběh, který je napsán velmi vtipně! Poslouchali a smáli se i synové pubertálního věku, dcera se v ní viděla. Jsem ráda, že jsem se k této knize dostala!

29.01.2020 5 z 5

Modlitba za Owena Meanyho Modlitba za Owena Meanyho John Irving

Nechápala jsem, co na knize je tak hodnotného. Owen mě od začátku štval a v místě, kdy je přirovnán k Ježíši (byl ukřižován tím, že ho vyhodili ze školy za padělání dokladů) mě naštvalo ještě víc, no, vždyť fakt podváděl, tak co? Líbit se mi začala kniha až poté, kdy Owen vyspěl, nebyl tolik kritický a sobecký jako zamlada a dokonce uznal své chyby! K tomu někdo za celý život ani nedojde. Závěr je úžasně strhující a perfektně do sebe zapadají kolečka celého zdlouhavého vyprávění - prostě dává to smysl. Z knihy si odnáším to, že nic se neděje náhodou a i naše nedostatky se mohou stát pro druhé větším dobrem, než kdybychom byli stoprocentní.

23.10.2017 4 z 5

Hospoda Jamajka Hospoda Jamajka Daphne du Maurier

Uff, po posledních kapitolách byla dnes neveselá noc, neřkuli strašidelná. Autorka je mistryní popisu a napětí. Knihu jsem naprosto hltala a jak píše čtenářka pode mnou, v úvodu mi přišla podobná Větrné hůrce. Pak už tolik ne, a díky Bohu, že té romantiky tam až tak moc nebylo. Konec knihy vyznívá v duchu, že se stejně neubráníte svazku s člověkem, kterého milujete, i když je to darebák a předem víte, že to může špatně dopadnout. No, trochu o tom něco vím, a taky vím, že je cesta z toho ven.

24.04.2017 5 z 5

Dracula Dracula Bram Stoker

Některé knihy mě zaujmou dějem a některé tím, jak jsou napsané, je radost je číst. Tato kniha splňuje oboje, i když mě více chytla forma než děj. Velké překvapení a nadšení!

17.12.2023 5 z 5

Životní terno Životní terno Fredrik Backman

Jednohubka od oblíbeného autora. Přečetla jsem ji v noci, kdy jsem nemohla spát. Příběh o lidských hodnotách a o tom, na čem záleží. Líbila se mi.

13.07.2021 5 z 5