Dracula

Román Dracula je první zpracování upírské legendy do románové podoby. S vkusem, s ohledem na reálie a se znalostí vampyrismu se Stokerovi podařilo vzkřísit v povědomí milionů čtenářů prastarou legendu, provázející lidstvo odnepaměti. Do typicky měšťácké společnosti devatenáctého století, do prostředí viktoriánské Anglie umístil Stoker příběh, v němž s tmou a zkázou zápolí obyčejní lidé, nucení bojovat zbraněmi stejnými jako síla zla - symboly a prostředky čerpanými ze středověkých mýtů. Příběh o hraběti Draculovi, který se ze svého tajuplného hradu ukrytého kdesi v Transylvánii, dostává až do Londýna, kde se proti němu postaví hrstka statečných, vedených starým lékařem Van Helsingem, je vyprávěn stylem deníkových zápisků jednotlivých postav a novinových článků. Samozřejmě od napsání tohoto románu uběhlo mnoho let a dnes už je (nejen) hororová literatura někde zcela jinde. Zejména klasické prvky anglického romantického románu 19. století mohou řadu čtenářů odradit. Přesto však Dracula zůstává napínavým a děsivým románem, který je považován za jedno ze základních děl hororového žánru. Předobrazem hraběte Draculy je historická postava valašského vojvody Vlada, panujícího v druhé polovině 15. století, jehož ukrutnost a krvavé skutky byly tak pověstné, že podle lidového podání byl prý spolčen s ďáblem. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29777/dracula-29777.jpg 4.42123

Dracula (1897)

Literatura světová, Horory, Romány
Vydáno:, XYZ

Guzzi

Koupil jsem poslední vydání od Arga v parádním černém sametu, obsahově též velice dobré. Souhlasím plně s uživatelem "Miro.slav" !!!

Miro.slav

Stokerov príbeh má aspoň podľa mňa dosť ambivalentný charakter. Začiatok je parádny. Cesta na transylvánsky hrad, desivé opisy scenérií, tajuplné náznaky až príde samotné odhalenie. Pokiaľ je Harker na Draculovom panstve, tak všetko má mrazivú atmosféru. Neviem ako je to možné, no takto našliapnutý dej sa v druhej časti zmení na anglicky nudný opis vyšetrovania. Napriek tomuto pokrivkávaniu nám však Stoker na konci pripraví opäť perfektné finále. Pre mňa stále mrazivá a kvalitná kniha. Škoda, že sa dej neodohrával po celý čas v ponurých Karpatoch.

JoSvob

Podobne jako u Kingova Osviceni miluju tu desivou a husi kuzi nahanejici atmosferu i u Draculy. V pasazich s Draculou jsem se dost bala, na druhou stranu - v nekterych situacich (navazovani pratelstvi a takova mila naivita kolem toho) jsem se zase neubranila pousmani. Co se vsak tyka hororove tematiky, je Dracula naprostym kultem a mam tuhle knizku moc rada.

SSTknihy

Nemohu než souhlasit s většinou komentářů – miluju tuhle knížku! Nejen, že je úžasně dramatická a napínavá, ale zároveň je to krásný příběh o lásce a přátelství. Škoda, že z většiny filmových zpracování právě tenhle prvek vymizel. Naštěstí jsem knihu poprvé četla už v 80. letech, takže jsem nebyla ovlivněna žádnou vizuální podobou. Dodnes si pamatuju, jak jsem četla před spaním a pak všude viděla ty rudě žhnoucí oči. Ještě teď mě mrazí, když si vzpomenu na tu jedinečnou atmosféru, která mě při čtení obklopovala.

Zuzajda81

Miluju tu knizku a nikdy me neomrzi ji cist ;)

Booky84

Naprosto úžasná kniha a moje srdcová záležitost.

verjan2

Přečteno téměř jedním dechem (kdyby bylo více času :-). Stokerovi se podařilo výtečně nastolit děsivou atmosféru a perfektně vylíčit charaktery hlavních postav. Pokud by existoval knižní žánr o přátelství, zcela jistě by toto dílo bylo na předních příčkách. Zajímavé bylo, že jsem si během četby vizuálně představoval jednotlivé postavy na základě Coppolova filmu (i když v jeho verzi se charakterově trochu rozcházely).
Navíc toto vydání z roku 2010 (nevím, jak ostatní) má stejný styl a uspořádání jako původní originál z r. 1897. Kdo nečetl, vřele doporučuji!

Archie

Skoda, ze neni takovych knih vic. Magicky atmosfericke - desive neuchopitelnym, dekadentnim, pritom tesknive romantickym zpusobem. Predevsim uvodni upirska selanka hrabete s veznenym Jonathanem, skutecne nema ve sve uhrancive stisnenosti chybu. Kdybych - bohuzel - nevidel Coppolova Draculu drive, nezli se mi tahle zatuchla vec dostala do rukou, jednalo by se o jednu z mych absolutne top knih. Kdo pribeh nezna, tomu tedy sakra zavidim. Napetim bych se zrejme zadavil trsem cesneku.

toni-az

Chápu, že na svou dobu to muselo být přelomové dílo. Nicméně styl psaní mě rozčiloval, stále se tam opakovalo to samé, chlapi se chovali jako slečinky a pořád si brečeli na rameni a hlavně byli strašně natvrdlí. Konec uspěchanej, ale jinak aspoň ten příběh celkem ušel.

Blanchidlo

Četla jsem ji ještě na základce v zimě a vím, že jsem se u toho dost bála :) Dnes mám moc ráda rozhlasovou hru, ačkoli je zkrácená. Těším se, že si ji přečtu znovu a sama jsem zvědavá, jestli se budu bát míň :-D

S1M0NE

Klasické dílo literárního hororu.

Chajda69

Draculu mám rád. Poprvé jsem se s postavou Draculy seznámil prostřednictvím Svobodova muzikálu, který jsem jako malý poslouchal pořád dokola.

Jak jsem zjistil, muzikál si vzal z knihy právě jen toho Draculu. A bylo to dobře, protože jsem měl celý nový příběh před sebou, aniž bych tušil, jak dopadne. Bylo to pro mě adrenalinové a zábavné čtení, několikrát už jsem knihu četl znovu a do budoucna si ji určitě ještě nejednou zopakuji. Jonathan, Mína, Dr. Seward, Quincey Morris a Van Helsing, všichni mi přirostli k srdci a Stokerovo vyprávění mě natolik vtáhlo, že jsem proti Draculovi prakticky bojoval s nimi.

Ve svém žánru, top.

špulo

Na doporučenie spolužiaka v 8-mej triede ZŠ som knihu čítal v noci, pri sviečkach a pri otvorenom okne. Vydržal som to asi do polovice knihy. Ďalšie 2 mesiace som v noci cestou na záchod rozsvecoval celý byt a v to leto sa v mojej izbe v noci nevetralo. Knihu som dočítal cez deň. Je super. Možno by som si to celé zas zopakoval. Len, vtedy som to rodičom ako tak vysvetlil. Ako by som vysvetlil pol rozsvieteného bytu, o 3-tej v noci dva mesiace v kuse, teraz žene a deťom? ;-))))

mufin

Klasika, velmi "čtivá", na prázdniny ideální. :)

Simona02

Výborná klasika! Mrzí ma, že som sa k tomuto dielu dostala až teraz. Nemám prečítané veľké množstvo hororov, ale mám slabosť pre tieto staršie, klasické knižky, ktoré boli pre mňa vo väčšine prípadoch dobrou voľbou. Vyzdvihla by som štýl písania autora, ktorý mi taktiež sadol a príbeh som čítala so zatajeným dychom. Skvelé! Rovnako sa mi na tejto knižke páčilo to, ako autor zbytočne nefantazíroval a nevymýšľal rôzne nerealistické situácie, (i keď bol príbeh jednoznačne fikciou) a snažil sa zakomponovať legendu o slávnom Draculovi do reálneho prostredia, ktoré bolo vykreslené mysticky a čitateľovi doslova naháňalo hrôzu.

patrik0816

Překvapila mě velikost celého příběhu, jeho ponurost (nečekal jsem to až takové drsné) a také zjištění, že Rowlingová by nejspíše nikdy bez Drákuly Harryho Pottera nenapsala. Ty knihy toho mají společného více než se zdá, stejně jako Voldemort s Drákulou.

Tesinka_Laufey

Musím říct, že mám mnohem radši filmovou verzi s Hopkinsem. Příběh byl dobrý, ale postavy mi lezly na nervy. Všichni se neskutečně milovali, ctili, byli přáteli po pár minutách...Trochu jsem doufala, že svůj úkol nestihnou.

moominkaa

Úžasný tajuplný příběh. Další z mých srdcovek, ke kterým se vždy budu ráda vracet!

HerrPilot

Nu, než se vydám rozsekat, probodnout a pro jistotu i upálit všechny upíry typu ,,Edwardus Twilightus Sexii", musím ještě jako kvalifikovaný lovec upírů se zvláštním zaměřením na upíry lačnící po archivní krvi, napsat posudek na knihu p.Stokera (mimochodem zakladatele našeho klubu).
Tedy kniha zpracovává tématiku vampýrismu na svou dobu velice přesně/sugestivně. Postavy jsou dobové, takže jejich chování může moderním zájemcům o naše povolání připadat jako dosti hloupé, leč hovoříme o konci 19. století.
Reálie geografické jsou vesměs povedené, nadpozemsky atmosférické (ano, oxymoron).
Chování Draculy je vystihnuto poměrně věrně (ano, opravdu se pak začal chovat jako pako, nicméně nezapomeňte, že to pako bylo pořád o dost rychlejší než Vy v den výplaty).
Případ Lucy byl opravdu politováníhodný.
Na závěr, abyste neřekli, že jste se z mého hodnocení nic nedozvěděli, Vám řeknu zajímavost : B. Stoker je také součástí příběhu. Vystupuje pod pseudonymem Van Helsing. Tak, právě jste se dozvěděli něco nového.

ZajDa37

Hrabě Dracula...jak já jsem mu fandil. Ano, doopravdy jsem mu fandil a v duchu si přál, ať už konečně skoncuje s celou skupinou okolo Van Helsinga. Neříkám, že bych je přímo neměl rád, jenom mi přibližně od poloviny knihy začali lézt docela dost na nervy, tím jak byli ctnostní a věřící a ušlechtilí a milující a tak dále. To alespoň Dracula se i přes to, že byl upír, choval víc jako normální člověk.
Ale jinak, tahle kniha už dnes, v době kdy je člověk už otupen televizním a filmovým násilím a strašením, nemůže být považována za horor jako dřív. To ovšem neznamená, že by nějak došlo ke ztrátě její kvality, to vůbec ne. Jenom se tak posunuly meze toho, co je pro nás strašidelné, že dnes už je Dracula pro nás více než děsivým příběhem spíš dobrodružnou knihou. Ale velice dobrou dobrodružnou knihou.
Možná to teď vypadá, jako že si protiřečím, když řeknu, že hlavní postavy byly až moc nekriticky zobrazené, a zároveň to je dobře napsaná kniha. Jenže to si neodporuje. Tři mušketýři jsou přece také až příliš jednoznačně kladní hrdinové, a přitom nám to nebrání říct, že to je výborná kniha.

Hotovson

100% Naprosto strhující!

Kam se na to hrabou všechny filmový zpracování.

Knížka a fantazie - nic víc neni zapotřebí.

Renek

Famózní klasika. Dostal jsem se k ní až po mnoha shlédnutích různých filmových adaptací a naprosto chápu, proč se z knihy stal bestseller. Do děje je člověk vtažen prakticky ihned, deníková forma je neojedinělá a působivá. Číst knihu v noci při svíčce dokáže pořádně rozvířit fantazii. Díky pane Stoker.

irskádívka

První horor, který jsem četla snad před patnácti lety a dodnes ho mám ráda. Četla jsem ho v době, kdy Stmívání bylo ještě v hlavě své autorky a Dracula, to byl ten opravdový úpír. Hrozivý, vypočítavý, krvežíznivý, smrtící a neuvěřitelně strhující.
Při čtení knih jsem se bála v noci otevírat okna, zuby jsem si nečistila před zrcadlem (protože v něm upíři přece vidět nejsou).
Navzdory datu vzniku, je kniha moderní, zajímavá a dokáže svého čtenáře chytit pevně, až se ani nemůže nadechnout. Nádherná kniha a krásný čtenářský zážitek.

Hathor89

Po knize jsem sáhla, protože jsme se žáky četli ukázku v čítance … A výsledek hodiny? Žáci požadovali zařazení knihy na seznam doporučené literatury a já litovala, že jsem po příběhu nesáhla dříve (ale ono je tolik knih, které by člověk chtěl zhltnout). Upíři jsou dnes velmi populárním obchodním artiklem, ale tyto starší příběhy nám jsou nějak bližší (i ve srovnání s reklamou na Stmívání). Chvilku mi trvalo, než jsem se srovnala s tím, že se jedná o deníkové záznamy a dopisy, ale nakonec mi přišlo úžasné, jak se z útržků každého účastníka skládá děsivý příběh, první svého druhu. Autor perfektně vykresloval atmosféru strachu, popisy postav, krajin, pocitů. Jen ten konec mi připadal nějak odfláknutý a moc rychle ukončený, stejně tak se změnila doba, takže vztahy byly na můj vkus naivní. Ale to nic nemění na dokonalosti tohoto starého příběhu.

Synysterka

Tak tato kniha patří k mým nejoblíbenějším a psaní formou deníku se mi moc líbilo.

RemiBlack

2018/12
Bylo to fajn, ale na druhou stranu mě to nějak nenadchlo. Čteno ve slovenštině. 3,5*

Heřmis

Vzhledem k datu vzniku a deníkové formě zápisu jsem měl obavu, že půjde o úmorné, zdlouhavé čtení, ale opak je pravdou. Kniha je nadčasová a čte se velmi dobře. Jedná se o kultovní dílo, doporučuji k přečtení.

Silmarien

Nesmrteľná klasika, ktorou som si "dočítala" ďalší rest vo svojom klasickom literárnom vzdelaní. Mám rada tento štýl písania, metodický, kde všetci účastníci spolupracujú a diskutujú o plánoch, páčil sa mi štýl zápiskov aj denníkov. Na druhej strane je pravda, že práve štýl otupil možnú "hororovosť" celého diela a nebála som sa pri ňom ani sekundu, čo mi však vôbec nevadilo.
Bolo to ako príjemný návrat domov po všetkých možných YA upírčinách :-)

ChristineDaee

Rozšírené vydanie ma veľmi potešilo. Skrátený Dracula sa mi zdal vždy neúplný. Rozšírenie o úvahy a opisy môže niekomu pripadať otravné, lenže to je práve niečo, čo sa mi neodvratne spája s gotickým hororom. Opisy sú prekrásne a mnohé úvahy veľmi úderné - nečudo, že sa v tejto knihe hľadá už dlhé roky ďalší, skrytý význam. Bolo dôležité vytvoriť protiváhu čistému zlu, ktorým je Dracula, vytvorením dobrých hrdinov. A zvlášť treba upozorniť na Mínu, lebo kto nečítal Draculu, ale videl film Draula Brama Stokera, môže nadobudnúť pocit, že tak Lucy ako Mína, boli šľapky, schopné skočiť na krk prvému chlapovi, ktorý sa o ne obtrel. Dodám len, že by som si želala aby aj ďalšie gotické horory ako Neviditeľný, Carmilla alebo Podivný prípad doktora Jekylla a pána Hyda z ničoho nič vyšli v predĺženom vydaní.

Teron

Četl jsem jiné, kratší vydání, které v databázi není.

Od začátku padne na člověka vynikající atmosféra doby, podpořená znatelně starším jazykem, který ale nádherně vtahuje do děje. Pravda, část s posedlou Lucy se více táhne, protože se pořád opakuje několik aktivit postav a teprve cca poslední čtvrtina obsahuje samotný hon na hraběte.
Draculu ale není možné vnímat okem dnešní doby poté, co člověk viděl či hrál jeho četná zpracování. Je nutné vzít v úvahu, že jde o první a základní kámen žánru.
Jako takový nabízí všechno, co má - atmosféru, nového protivníka, společenství přátel, kteří jsou ochotni pro sebe zemřít a souboj s časem. Pravda, to finále mohlo být trochu delší, ale výsledku to nijak moc neubírá.