Modlitba za Owena Meanyho

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Nové vydání v pořadí sedmého románu amerického spisovatele Johna Irvinga, autora světově proslulého bestselleru Svět podle Garpa, vypráví příběh prazvláštně nadaného chlapce Owena Meanyho, posmívaného mezi svými vrstevníky, ze kterého se však posléze stává mladík nebývalé autority, prorok, jenž prožívá absurdní novodobou paralelu s životem Ježíše Krista....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/23_/2302/modlitba-za-owena-meanyho-2302.jpg 4.6750
Orig. název:

Prayer for Owen Meany (1989)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Argo
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (113)

Kniha Modlitba za Owena Meanyho

Přidat komentář
Klobouková
18.12.2018

Strašně dlouho mi trvalo, než jsem se do této knihy skutečně začetla. Ale pak to stálo za to - rozhodně patří k románům, které se nezapomínají. Nejvíc mě dostalo, jak to na konci VŠECHNO zapadlo do sebe. I drobné detaily měly najednou velký význam.

Janca007
05.10.2018

Kniha, ke které se určitě ráda vrátím :)

Johnyk
05.10.2018

Skvělý příběh hodný Irwingových kvalit. Chvílemi poněkud náročné. Rozhodně doporučuji

katerina3853
10.09.2018

Jedna z mých nejoblíbenějších knih.

Milaform
29.08.2018odpad!

Vůbec tomu nerozumím, což je asi moje chyba, ale opravdu mě to nechytlo.

Chesterton
07.08.2018

Knihu jsem četla, no . . . patnáct, dvacet let 'tomu nazad' jak říkají naši 'přátelé' z východu. O 'Svět podle Garpa' se dá říct, že se mi líbila, tuto si absolutně nepamatuji. V komentářích jsem se snažila dočíst, co si o ní mám myslet. Asi ano :) nečetla se snadno a o autorovi jsem si myslela také, že je divný. Ale dnes vím, že to nebylo nic ve srovnání s Milanem Kunderou a Murakamim.

lencze
26.07.2018

Kniha pro mě místy nebyla úplně nejčtivější, autor má poněkud rozvláčný styl psaní. Ale když pak dočtete až do konce, řeknete si, že to stálo za to, že kdyby byla kniha stručnější, nikdy byste nemohli postavy tak dobře poznat a prožít příběh natolik intenzivně s nimi. Byla to krásná a "opravdová" kniha, kterou rozhodně doporučuji přečíst.

tlllk
05.07.2018

Už dlhšie som vedel že kniha si Vás nájde, život chcel že ako som knihu dočítal dozvedel som sa o smrti blízkeho rodinného príslušníka. Táto kniha pohladí dušu a dá novú nádej.....

Maevie
27.03.2018

Neuvěřitelný, krásný a silný příběh o přátelství, lásce a víře. Zapisuji na můj seznam nejkrásnějších knížek a myslím (a doufám), že Owena Meanyho budu mít v paměti ještě dlouho.

Modlitba za Owena Meanyho byla moje první knížka od Irvinga a musím říct, že jsem byla velmi mile překvapena. Ať už to bylo zápletkou, stylem vyprávění, neuvěřitelně podrobným popisem všech postav nebo tím, jak Irving dokázal do díla zapojit nejenom otázku víry, ale také politiku a historické události, musím smeknout a už se těším na další Irvingovu knížku.

Marcela52
23.03.2018

John Irving je mě jako vždy "dostal". Fascinující román, ve kterém opět dokázal spojit vážné s nevážným, udržuje až do konce čtenáře v napětí, jak to vlastně se smrtí Owena Meanyho bylo. Mimo jiné jsem se také dověděla hodně o tom, jak mladí lidé v Americe prožívali 60. a 70. léta, především válku ve Vietnamu. Na příběhu chlapce nadaného mimořádnou inteligencí a handicapovaného malým vzrůstem a zvláštním hlasem, autor také ukázal, jak důležité je v životě přátelství a také to, že i člověk s handicapem může mít obrovské charizma. Tento mnohovrstevnatý příběh pro náročného čtenáře, proto doporučuji všem, kteří se nebojí přemýšlet...

z.o.r.a.n
14.03.2018

Tato kniha mě přímo dostala.. Je to opravdu silný příběh, který si zaslouží své čtenáře.. Irving zde opět exceluje.. Nejen, že vysvětlí náboženství do hloubky, ale dává zde nahlédnout myšlenkám mezi nebem a zemí.. Příběh o nerozlučném přátelství dvou chlapců, kteří jsou k sobě přitahováni osudem, vizí, společnou tragédií..Ačkoliv mi bylo jasné jaký bude konec tohoto příběhu už od poloviny knihy, stejně mě zakončení překvapilo a šokovalo.. Vřele doporučuji všem čtenářům dobré knihy.. VĚŘÍM V OWENA MEANYHO!

Phyl
13.02.2018

Příběh Hobita, který byl samotným velkým strejdou sedícím na obláčku, vyvolený jako hrdinný zachránce. Neposkvrněně počaté škvrně jenž zůstane trpaslíkem se škvrněčím hlasem, jenž pochopí své poslání až v závěru svého krátkého života... Ano dvojsmysl jak vyšitý. Haha. Hrdinný zachránce, jenž je vážným kandidátem ne světce, který od útlého mládí jest filozofem, jenž poukazuje na nedostatky jiných, aby zakryl ten svůj, vrahem, Hlasem a řidičem tomatově červené dodávky.
A celý život je zasvěcen úkolu, jenž nám vousatý strejda předurčil. K jedinému úkonu, jenž vůbec nic nezmění. Nejspíš. Ono jde v podstatě o to zda jste křesťan - katolík, protestant, episkopál či jakákoli jiná z tisíce pětseti devítiset odnoží.
Ne že bych zavrhoval víru, ale činím tak a vlastně to bylo mé hlavní úskalí, které jsem musel přenášet přes svou poskvrněnou a nečistou duši, abych mohl vyzvědět jak to s holbitou dopadlo.

Bitty666
04.02.2018

Tohle je srdcová záležitost. Moje oblíbená irvingovka, která se u mě o prvenství již roky přetahuje s hotelem new hampshire ( protože oblíbeného Irvinga prostě nečtete jen jednou, že jo). Takže pokud se hodláte poprvé ponořit do trošku podivného světa lehce a čtivě plynoucího z pera tohoto výborného spisovatele, motlitba je jasná volba. Známějšího Garpa si nechte až na později, slibuji, že tohle bude mnohem lepší jízda.

faba
23.01.2018

Úžasná kniha! Owena jsem zbožňoval, když si jej ve škole posílali nad hlavami, když hrál divadlo, když zachránil... Nechci moc prozrazovat, pro ty co to nečetli a měli by si to přečíst. Film byl opravdu moc dobrý, ale kniha je skvělá.
A na obale knihy, Ježíš, nepřikován... Jak řekl v rozhovoru p. Velíšek (autor obálky): "Někdy si taky musí zajít na pivo."

Paulus.1987
12.12.2017

Velmi zvláštní kniha. Chápu ty čtenáře, kteří ji nedočtou, protože po většinu knihy se děje tolik zvláštností, které se nedají pochopit až do chvíle, dokud nedočtete poslední stranu. A když se vám to podaří, budete si chtít román přečíst znovu. Jednalo se o druhou knihu Johna Irvinga, kterou jsem četl, takže Pravidla moštárny zatím zůstaly nepřekonány.

Kopretina
23.10.2017

Nechápala jsem, co na knize je tak hodnotného. Owen mě od začátku štval a v místě, kdy je přirovnán k Ježíši (byl ukřižován tím, že ho vyhodili ze školy za padělání dokladů) mě naštvalo ještě víc, no, vždyť fakt podváděl, tak co? Líbit se mi začala kniha až poté, kdy Owen vyspěl, nebyl tolik kritický a sobecký jako zamlada a dokonce uznal své chyby! K tomu někdo za celý život ani nedojde. Závěr je úžasně strhující a perfektně do sebe zapadají kolečka celého zdlouhavého vyprávění - prostě dává to smysl. Z knihy si odnáším to, že nic se neděje náhodou a i naše nedostatky se mohou stát pro druhé větším dobrem, než kdybychom byli stoprocentní.

ddkk
22.10.2017

Uffff, těžká kniha, ale vynikající. Owen Meany vás ani poté, kdy knihu odložíte, neopustí.

Gaara1
12.10.2017

Owen se mi zažral do mé poslední mozkové buňky a už tam zůstane, když mě tedy nenavštíví přítel Alzheimer :-) Vynikající kniha, místy mi běhal mráz po zádech a na rukou jsem měl husí kůži, když mi při četbě začala v rádiu hrát píseň Hallelujah. 100%, nelze nic vytknout a doporučuji.

Aya81
16.08.2017

Irwinga mám moc ráda, ale tato kniha se mi četla hůře než jeho jiná díla. Možná to bylo tím, že jsem ležela s chřipkou a Irwing vyžaduje dost pozornosti, čemuž horečka trochu brání. Ale i tak hodnotím za krásné 4 hvězdy. Irwing je prostě nenapodobitelný a Owen Meany je geniální postava.

Pablo7
29.07.2017

Rozsáhlá kniha. Trochu mě nudily náboženské pasáže, ale jinak se mi kniha líbila. Je to dobře napsáno. Je to plno neuvěřitelných událostí (vlastně i Owen je dost nerealistická osoba). Člověk se doví dost o Americe v době vietnamské války. Přesto Svět podle Garpa je podle mě lepší.

Andy74
15.07.2017

Knihu jsem četla - nečetla, odkládala jí a pak se k ní vracela. Pro mne je to hodně těžké čtení, snažila jsem se ji číst poctivě a pomalu ale nešlo to. Samotnou mě to štve, ale možná později zkusím znovu .....

natalie8531
21.06.2017

Nejvíce se mi na Irvingovi líbí to, že každý detail, každá událost, co se v knize stane, dává poté později smysl.

Katela
03.06.2017

"Nikdy nezapomenu na Owena Meanyho..." Přiznám se, že já také ne.
Musím sice říct, že občas mi Owen pěkně lezl na nervy, ale jestliže byl jeho předobrazem Ježíš Kristus, tak se není čemu divit. A nebylo to zase až tak horké, protože nakonec ukápla slza (vlastně nejenom jedna).
Je docela těžké poskládat to celé dohromady. Stále a stále mi v hlavě víří spousta myšlenek, které kniha vyvolala. Zatím dávají smysl pouze částečný, ale to asi ničemu nevadí.
Upřímně můžu prohlásit, že už hodně dlouho mě žádný příběh nezasáhl tak jako ten Owenův.

niknikita
01.06.2017

Není to jednoduché čtení, stejně jako John Irving není jednoduchý spisovatel, ale když se nedáte odradit, budete mít nevšední čtenářský zážitek.

Malýmedvěd
08.05.2017

Kniha se mi líbila, ale přiznám se, že to pro mne bylo těžké čtení. Hlavně kvůli stylu vyprávění. Tisíce podpříběhů, spousty nepodstatných detailů. Bylo to z počátku jako sledovat vyprávění starce, který neumí udržet myšlenku. Později se všechny ty příběhy a historky začnou skládat do hezké mozaiky, to musím uznat, ale některé střípky tam chybí a ty důležité jsou zopakované, aby to nepozorný čtenář pochopil. Což mi trochu vadilo, nemusí mne hned vodit za ručičku a hned mi ukazovat, kam ten střípek do skládačky patří. Ale vcelku z knihy mám pozitivní dojem, protože nutí přemýšlet a mne nutila i formulovat můj postoj k víře jako takové.

Hawa
04.03.2017

Už jsou to čtyři dny, kdy jsem se s Owenem rozloučila já, a pořád se z toho nemůžu vzpamatovat. Kdybych věřila v Boha, asi bych se taky modlila, aby nám Owena vrátil. Mít v životě svého Owena Meanyho by bylo pro každého člověka, jehož život není lehký, obrovské vysvobození. Protože Owen dokáže přesvědčit, že i ten nejtěžší životní úděl má na světě smysl a nic není náhoda. A smířit se s tím nejtěžším osudem, který byl Owenovi předurčen, chce mnohem víc odvahy, než se zdá, že ten drobný človíček zvládne snést. Ta knížka mě dostala a ještě dlouho nad ní budu přemýšlet a uvědomovat si ji víc a víc. Dávám jí 101 %

nadali
28.01.2017

Mám s Irvingem jako autorem vždy trochu problém. Souvisí asi s mou netrpělivostí. V tomto příběhu jsem trpěla stejně jako u knihy Pravidla moštárny. Myšlenky kolem mě plynuly a plynuly a plynuly :)
Kniha stojí za přečtení. Občas slyším v noci Owena, jak ječí na půdě :))

marcela6425
10.01.2017

Po oslavných komentářích na všemožných fórech jsem si tuhle knížku nechávala na Vánoce, že si ten příběh užiju. Přečetla jsem ji ale s vypětím všech sil a jsem docela zklamaná. Té náboženské a kostelní tematiky je tam na mě prostě moc, navíc ty protiválečné pasáže, příběh opravdu absurdní... Bylo tam pár zajímavých myšlenek a světlejších míst, ale vlastně jsem se do čtení musela nutit. Není to zkrátka kniha pro mě. Jsem ráda, že to nebyla první kniha od Irvinga, po které jsem sáhla, protože do dalších bych se asi nepustila - přitom Svět podle Garpa je jednou z mých oblíbených.

Nehorazna
04.01.2017

Nejoblíbenější Irvingova kniha, do teď mi z ní zůstal silný pocit, že jako čtenář jsem měla pravdivý pocit vcítění do dvou hlavních dětských hrdinů, kteří se neumí vyrovnat s těžkou životní událostí jako dospělý člověk, rozhodně jsem neměla pocit, že je to příběh psaný dospělákem .... po dlouhé době mě kniha dojala k slze.
MOC DOPORUČUJU.

kacimilek
25.12.2016

Mrzí mě, že se mi do rukou dostala nejprve kniha V jedné osobě. Protože, přiznejme si, některé skutečnosti jsou jednoduše stejné - předčasná smrt, univerzitní prostředí, divadlo... To pak člověku přijde jako by četl stejnou knihu znovu. I přesto považuji Modlitbu za Owena Meanyho za skvost, který by se měl dostat do každé knihovny.