Kočičáci Kočičáci komentáře u knih

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Velmi sugestivně podaný příběh, který nechává prostor čtenářově fantazii, jestli se události mohly skutečně takto stát, nebo jsou to jen výplody něčí představivosti. Já si z toho odnáším poznatek, že mě na Tribeč stoprocentně nikdo nikdy nedostane.
Nikdy.
Vážně nikdy.

PS: Audio nahrávku si určitě NIKDY neposlechnu.

20.03.2021 4 z 5

Muž z chatrče Muž z chatrče Martin Goffa

Skvěle zpracované téma daňových úniků z LTO v devadesátých letech. V té době jsem byla moc mladá na to, abych se o kauzu zajímala dopodrobna, tak jsem moc ráda, že to autor takto uchopil a objasnil detaily těchto miliardových podvodů. Zároveň je velmi poutavě vystižen i detektivní příběh, ve kterém Marek přichází na kloub vraždě zdánlivého bezdomovce. Skvělé!

20.11.2020 5 z 5

Loutkové divadlo Loutkové divadlo M.W. Craven

Podle PR sloganů "Já tě ovládám, já tě vidím hořet, vítej v mé show", jsem od Loutkového divadla čekala spíš nějaký průměrný drasťák šmrncnutý hororem. Naštěstí se mi dostalo celkem kvalitního thrilleru s dokonalou detektivní zápletkou a zajímavými hlavními vyšetřovateli, kterými detektiv Poe a analytička Tilly zaručeně jsou. Jsou v patách vrahovi, který svoje oběti rituálně upaluje uprostřed prastarých kamenných kruhů. "Upalovač" je ovšem stále o krok dopředu...
Líbilo se mi to moc, Washington Poe mi byl sympatický a ráda se s ním pustím do dalšího vyšetřování. Velmi oceňuji i zajímavé prostředí hrabství Cumbria v Severozápadní Anglii. Nádherné kopce, jezera, vřesoviště, pastviny s ovečkami a samozřejmě ty tajemné kamenné kruhy. Jednoduše mě baví, když poznávám nové krajiny, i když jen prostřednictvím Googlu.
Ráda doporučuji!

31.05.2020 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Mně se kniha líbila moc. Ove je prostě svůj – na nic si nehraje. K životu toho nepotřeboval moc – milovanou ženu Sonju, poctivou práci, dům a Saaba… není se čemu divit, že když o polovinu z toho přijde, tak ho život nebaví. Sonja byla jeho „spojkou“ se světem a on se rozhodl svoji nechuť žít bez ní vyřešit radikálně… Naštěstí se mu do života připlete několik sousedů v čele s Nasanin, kteří mu ještě na chvíli ukážou nový směr.
Kniha je to spíše úsměvná než humorná, nerozumím proč, přirovnávaná ke Stoletému staříkovi?! Každopádně moc hezky a uvěřitelně napsaná. Doporučuji a těším se na další.

25.01.2015 5 z 5

Osudný slib Osudný slib Angela Marsons

Tentokrát se Kimin vyšetřovací tým vyrovnává s nečekanou ztrátou, která je všechny bolestně zasáhla. Každý z nich to prožívá jinak a do toho musí být v plné pohotovosti, protože se na scéně objevil vrah, který se s mrtvolami nepáře a sází jim je jednu za druhou. Ještě k tomu mezi sebe musí přijmout posilu v podobě nového kolegy, což jim na náladě nepřidá. Trošku smutnější díl, ale opět stejně dobrý jako všechny předchozí.
Jednoduše moje oblíbená série!

05.07.2021 5 z 5

Děvčátko Děvčátko Martin Goffa

Tentokrát nám autor předkládá méně detektivní linky v příběhu, ovšem není to vůbec na škodu. Terenc se ocitá v roli zpovědníka a vyjednavače zároveň, kdy musí vyslechnout kamarádův příběh u kterého bohužel světlo na konci tunelu nesvítí.
Osud Taji a jejího otce může plně docenit jen ten, kdož je sám rodičem. Soucítím s ním, chápu ho a neodsuzuji ho. Nevím, čeho bych byla schopna v případě, když bych takto děsivým způsobem přišla o dítě a už neměla pro co žít...
Smutné, bolavé a mrazivé...

PS: TaLu, věřím, že jen málo čtenářů si na závěr nepustí velmi podmanivou árii The Phantom of the Opera od Nightwish - mně hrála opakovaně.

07.03.2021 4 z 5

Smrť na druhom brehu Smrť na druhom brehu Dominik Dán

Z krabice vyndal skutečnou lidskou lebku... Prohlédl si ji a jednou rukou ji zdvihl. Zahleděl se jí do očí.
"Znáš starou shakespearovskou otázku?" zamachroval Krauz.
"Jak se jmenuješ?" vypálil pohotově Chosé, nespouštěje z lebky zrak.
Krauz musel uznat, že ta Chosého je pro ně mnohem důležitější než Williamova...

Tentokrát si mordýři z kanceláře sto čtyřicet jedna rozdělí práci pěkně fifty fifty. Krauz s Chosém pátrají po totožnosti uleželé mrtvoly ze břehu Moravy a Burger s Hanzelem zase zjišťují, jak moc se zapletla sousedčina dcera Anička, když začala dělat krupiérku v jednom nově vzniklém "privat clubu."
Jak překvapivé, když se všichni srazí v podsvětí "Nášho Mesta", které je ovládáno Ríšovými kámoši ze sídliště. Potkáte všechny - Bosse Mira, Viktora Prajse, Tibora Hakla - a nudit se teda rozhodně nebudete!
Skvělé, vtipné a čtivé - jako vždy! Ráda doporučuji.

22.02.2021 5 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Kroniky prachu jsou nutností pro knihomolky každého věku, které mají alespoň mírně romantickou duši. S mladou Animant má její matka vdavkové a plesové plány, které se sebevědomé ženě, která touží zažít něco víc než posedávání na večírcích, vůbec nelíbí. Jakmile se dostane z jejího područí a ujede se strýčkem do Londýna, vstříc svému prvnímu zaměstnání, nabere její život zcela jiné grády. Ocitne se ve světě mužů a knih, zažije své první přátelství a také okusí plamínek zamilovanosti. Vrchní knihovník, nerudný pan Reed, byl prostě dokonalý :-D a Animant mu dávala pěkně zabrat. Krásný příběh, který mi zůstane v srdci.
PS: jen tajně doufám, že bonusová kniha "Pár stránek navíc..." bude mít stejnou kvalitu.

22.11.2020 5 z 5

Dopis ze záhrobí Dopis ze záhrobí Dominik Dán

Můj drahý Dominiku Dáne,
musím Vám napsat, že mě Vaše kniha opět velmi potěšila.
Je úžasné, jak věrohodně dokážete zachytit atmosféru ve společnosti, díky tomu si každý může danou dobu naplno prožít. Tento příběh z devadesátého roku je opravdu brutální. Amnestovaní trestanci se pokoušejí vrátit se do života a bohužel na to doplatí nevinní. Bylo drsné nahlédnout do myšlenek vraha, kterého ženou jeho pudy, má temno v hlavě a teprve následně mu dochází, co vlastně provedl... Detektivní linka je jako vždy skvělá, tentokrát ji hoši z modrparty zvládli rozlousknout v rekordním čase, což jim naštěstí pojistilo pozice u nově se rodící Policie.
Těším se na další knihu,
Vaše věrná čtenářka Eva

29.01.2020 5 z 5

Zloba Zloba Chris Carter

Přidávám se k zástupu nadšenců! I mně se tento díl líbil nejvíc. Dokonalé, propracované, napínavé, drsné, úchylné... no prostě mazec. Na začátku mi bylo líto, že tentokrát nebude Garcia, tak mi to autor vynahradil tím, že konečně pustil něco z Hunterovy minulosti... ACH!!!

11.08.2021 5 z 5

Prosím vás, sestřičko Prosím vás, sestřičko Hana Marie Körnerová (p)

Milý a uvěřitelný příběh mladičké sestřičky Sylvie, který se odehrává v době, kdy slovo svoboda mělo jinou váhu než dnes, vás chytne a nepustí. Soudruzi a jejich socialistické uspořádání ovlivňují její život prakticky na každém kroku a Sylvie bohužel nemá moc záchytných bodu, o které by se mohla opřít, než stařičkou tetu a "zakázanou" lásku. I přes tyto nepříznivé podmínky se nevzdává a snaží se pro sebe vybojovat to nejlepší.
Oceňuji velmi sugestivně popsané prostředí - to autorka opravdu umí. V dětství jsem párkrát skončila v nemocnici a při čtení této knihy jsem si "špitál" živě vybavila, stejně jako hřejivé teplo kachlových kamen, která jsme měli na chalupě.
Ráda doporučuji a těším se na pokračování!

07.03.2021 5 z 5

Střípky ticha Střípky ticha Linda Castillo

Opět velmi čtivý díl z amišské série v čele s náčelnicí Kate Burkholderovou. Tentokrát se prolínají dvě vyšetřovací linie a vše je pěkně zamotané. Vražd je sice hodně, ale naštěstí nejsou tak brutální, jako v minulých dílech. Mírně se posune i vztah Kate a Johna Tomasettiho. Že autorka píše podle jednoho mustru se dá překlenout delšími pauzami mezi jednotlivými díly - pak vám to nebude tolik vadit, stejně jako mně... takže čtvrté pokračování zase za půl roku :-D

23.01.2021

Nejsem živá Nejsem živá Anne Frasier (p)

Nemohla jsem si nechat ujít detektivní sérii, na kterou všichni pějí chválu. Také mě nalákaly nádherně zpracované obálky, které jsou naživo jednoduše úžasné. Škoda, že jsem chytla nejdříve po druhém dílu série - jako na potvoru jsem si ho přibalila na cestu vlakem a nic jiného (kromě Blesku) ke čtení nebylo, tak jsem zaskřípala zuby a pustila se do něj.
Oceňuji svižné tempo příběhu a jeho čtivost. Vražd bylo privela a byly celkem kruté. Nu což, alespoň že Kocour je v pořádku :-D
Myslím, že bych si mohla Jude a Uriaha oblíbit. Tak tedy jdu na ten první díl...

07.12.2020 4 z 5

Mischling Mischling Affinity Konar

Velmi smutný osud polských židovských dvojčat Stašy a Perly silně zasáhl moje emoce. U osvětimských příběhů vždy očekávám těžké čtení, ovšem s osudy Mengeleho obětí jsem se setkala v takovéto míře poprvé. Hrůza, děs a zrůdnost v obrovské koncentraci, vše prováděné nevinným bezbranným dětem... naprosto neskutečné.
Autorce se povedlo všechny tyto hrůzy popsat velmi působivým lyrickým slohem, což knihu činí ve svém žánru výjimečnou. Ráda doporučím všem, kdo tyto knihy zvládnou číst.

06.11.2020 5 z 5

Hrdý Budžes Hrdý Budžes Irena Dousková

Troufám si říct, že Hrdý Budžes se už po těch dvaceti letech, co je na světě, dá považovat za klasiku. Ten, kdo nejdříve viděl divadelní inscenaci a teprve potom četl knížku, tak tento čtenář má zážitek ještě více umocněný, díky úžasnému, geniálnímu a nezapomenutelnému ztvárnění skvělé Báry Hrzánové.
Nedokážu si tipnout, jestli čtenáři, kteří se narodili už v porevolučním čase, prožijí příběh malé Helenky Součkové stejně jako ti, kteří socialismus zažili na vlastní kůži a tím pádem se s vyprávěním můžou v mnoha situacích ztotožnit a zavzpomínat na různé situace, které jim připomenou vlastní mládí.
Vyprávění je to vpravdě tragikomické, určitě vás rozveselí, ale stejnou měrou vás i dojme. Vřele doporučuji i volné pokračování Oněgin byl Rusák a Darda.

27.01.2020

Nabarvené ptáče Nabarvené ptáče Jerzy Kosiński

Bezesporu je to jedna z nekontroverznějších knih posledních padesáti let.
Nechci ji hodnotit jako odpad, protože po přečtení doslovu, jsem pochopila, co tím chtěl autor říct - upozornit svět na zvěrstva, která se za války děla, upozornit na to, čeho všeho jsou lidi schopni. No vrátilo se mu to jako bumerang, sám napsal, že kdyby věděl, co všechno tím rozpoutá, že by knihu asi nevydal. A právě proto, že Nabarvené ptáče vzbuzuje tolik protichůdných emocí a tím na sebe přitahuje pozornost, tak právě proto bude kniha nesmrtelná. To, jestli si tu nesmrtelnost zaslouží, to už je jiná otázka.
Řadím se k těm, kteří knihu vnímají jako nadmíru koncentrované násilí a zlo. Nikdy nic není jen černé, v každé době, ať už je sebehrůznější, určitě existují i světlejší odstíny černé - a právě tyto v knize chybí.
Chci napsat - nelíbila se mi a nezasáhla mě - ale můžu, když na ni určitě nikdy nezapomenu?

24.01.2020 3 z 5

Postel, hospoda, kostel Postel, hospoda, kostel Zbigniew Czendlik

Kdo by ho neznal! Zbygniew Czendlik je zcela jistě nejznámějším farářem v Čechách. Nejen díky svému obrovskému charizma, vtipu a modernímu přístupu k víře, ale hlavně díky velkému nadhledu na život a srovnanému vidění dnešního světa. Úžasně trefná jsou jeho podobenství, která musí pochopit i neznaboh. Nemusíte být zrovna praktikující křesťan, abyste se našli v jeho názorech. Pan farář totiž nahlíží na dění z velké výšky a velmi krásně nám připomíná, jak moc důležité jsou základní hodnoty - úžasné a tak moc pravdivé...

"Chceme-li dobře vychovat své děti, vytvořme především kvalitní a láskyplný rodičovský pár. To totiž ke zdravému rozvoji našich potomků úplně postačí. Vyrostou-li v rodinné harmonii a lásce. Základem všeho je dobrý tatínek a maminka, kteří se milují, respektují se a jsou si navzájem oporou. Na tom stojí a padá správná výchova. Umíme-li svým dětem poskytnout toto, nemusíme pak složitě řešit to ostatní."

"Každý úsměv je projevem míru, pokoje a lásky a má velkou moc. Může k lepšímu změnit něčí den, a někdy i celý život."

"...člověk, který je milovaný, je taky šťastný, proto ho ani nenapadne dělat někoho nešťastným. Zřejmě když je ti dobře, děláš dobro, a když je ti zle, rozséváš zlo. Podle mě je to takto jednoduché."

"...život je příliš krátký na to, abychom si z něj dělali bojiště. On je totiž každý boj většinou ztrátou času, sil a energie."

AMEN.

09.04.2019 5 z 5

Aristokratka ve varu Aristokratka ve varu Evžen Boček

V parném létě se nerada trápím sáhodlouhými romány a tak mi pokračování Aristokratky přišlo jako dobrý nápad. S Kostkovými a jejich zámeckým personálem jsem se sžila velmi rychle, snad jako bych od nich ani neodešla. Místy to bylo super, místy psycho, ale skončilo to velmi rychle. Takže se vrhám na pokračování a očekávám alespoň superpsycho.

04.07.2021 4 z 5

Zamkni poslední dveře Zamkni poslední dveře Riley Sager (p)

Skvělý a velmi napínavý thriller. Luxusní činžák Bartolomějská, který leží na Manhattanu je opředen záhadami a tajemstvími více než sto let starými. Mladá Jules, která je bez práce, bez peněz a bez rodiny se rozhodne přijmout "práci" hlídačky bytu. Za slíbené peníze se těší na restart svého života. Jenže většina plánu nikdy nevyjde tak, jak si představujeme...
Po záhadném zmizení dívky, která hlídá byt pod ní Jules rozjede pátrání na vlastní pěst a zdráhá se uvěřit tomu na co přichází...
Byla jsem našponovaná a dávala jsem Jules rady - BOŽE, UŽ SE TAM NEVRACEJ!!! - leč marně... užila jsem si čtení do posledního písmenka a smekám klobouček. Těším se na další knihu mistře Sagere!

PS: chtěla bych zažít ten výhled z horního patra Bartolomějské a pozdravit přitom George.

PPS: jsem jediná, komu zcela nesedí název knihy versus obsah? - jakože pidi detail :-D

23.01.2021 5 z 5

Nejsem mrtvá Nejsem mrtvá Anne Frasier (p)

Díky tomu, že jsem omylem začala číst sérii od druhého dílu, tak jsem měla představu, co mě čeká. Naštěstí mi to nijak náhled neovlivnilo a čtení jsem si užila.
Jude si prošla peklem, ze kterého se jen zázrakem vyhrabala a snaží se pokračovat v běžném životě i v kariéře policejního detektiva. Prožité útrapy jí zdokonalily některé smysly a tak dokáže vnímat, co běžní lidé nedovedou a díky tomu se jí podaří významně pomoci při aktuálním vyšetřování.
Ráda doporučuji.

02.01.2021 5 z 5