_Knihomolka_ _Knihomolka_ komentáře u knih

for a heart
how else
could a man
be this sweet."
Sice mě sbírka Mléko a med oslovila malinko více, ale ani u této jsem se nenudila. Opět zde byly básně, které jsem si přečetla několikrát, ale také i ty, které mi přišly slabší. Rupi do nich vložila procítěnost, nadhled a jasné poslání. Stejně jako první, i tuto knihu jsem četla v angličtině, což mi vyhovovalo více, než kdybych ji četla přeloženou do češtiny. Když jsem si totiž na internetu přečetla pár veršů v našem jazyce, přišlo mi, že překlad dílo ochudil o ty správné prožitky a pocity, které do něho autorka původně zakomponovala.

24.06.2022 4 z 5

Mýtonoši Mýtonoši Tracy Deonn

Jakmile se ke mně kniha dostala, hned jsem si na přebale všimla nejméně deseti ocenění, které získala. Podle toho jsem tedy naivně soudila, že musí být absolutně skvělá, a tak jsem se do ní s radostí a plna očekávání pustila. Nakonec jsem však skončila na 150 straně, protože jsem už dál nemohla. Začátek byl zmatečný, postupně jsem se do děje zamotávala, pomalu jsem nevěděla kdo je kdo a pak už jsem to nechápala vůbec. Moc mě to mrzí, protože už si popravdě ani nepamatuju, kdy jsem nějakou knížku nedočetla.

22.06.2022 1 z 5

Na kole přes Afriku Na kole přes Afriku Tadeáš Šíma

Vzhledem k tolika pozitivním recenzím jsem si už myslela, že Rendl bude mít konkurenta. Ovšem Zibura ani Šíma na něho nemají. Ale tím Tádovi nijak nechci křivdit. Jenom ten jeho cestopis podle mého pořádně neobsahoval to, co by měl. Jednu věc bych však na jeho knize chtěla vyzdvihnout a to, že své putování nádherně převyprávěl. Podle toto, jak se autor během svého dobrodružství postupně vybarvoval, se ukázalo, že je to férový a cílevědomí muž s dobrým srdcem a pevnými nervy (které jsem mu občas záviděla). S kolem po Africe bych se tedy nevydala, ale do jiné země v budoucnu možná ano, takže by se dalo konstatovat, že mi tzv. nasadil brouka do hlavy.

17.06.2022 2 z 5

Musím přiznat, že výpovědi severokorejských uprchlíků, které jsem si přečetla již před pár týdny, mě zaujaly rozhodně více. Zde jsem očekávala, že se autorka zaměří výstředně na své studium a pobyt v KLDR. Pár stránek o tom v knize sice bylo, ale ve větším počtu se tu vyskytovalo to, co již bylo zmíněno ve Svědectví o životě v KLDR. Ale i přesto jsem pochytila pár nových zajímavých informací, které jsem ráda uvítala a zapsala si je, takže to nebylo úplně špatné.

14.06.2022 2 z 5

Mléko a med Mléko a med Rupi Kaur

"If you were born with
the weakness to fall
you were born with
the strength to rise."

Moc milá knížka, v níž se autorka zaměřuje výstředně na ženskost, násilí a diskriminaci. Všechny své pocity a problémy zasadila do poezie s takovou lehkostí, že jsem se občas ani nestačila divit. Básně se střídaly obsahově i délkami, což se mi líbilo a mně osobně vyhovovalo. Nicméně nesmím zapomenout pochválit i její zajímavé, krásné a občas i obdivuhodné kresby, které básně doplňovaly.

11.06.2022 5 z 5

Nejdražší Josephine Nejdražší Josephine Caroline George

(SPOILER) Moc krásná knížka, ze které na člověka dýchá láska a historie. Jsem z ní opravdu nadšená, protože se na ní autorka pořádně vyřádila. Vyjádřila v ní hlavně svou nevšední kreativní stránku - příběh byl totiž rozdělen do čtyř forem dění. Ze začátku se setkáváme s emailem, kde si Josephine píše se svou nejlepší kamarádkou, pak se zprávami určené její matce i kamarádu Oliverovi a s dopisy a románem, které napsal v 19. století Elias, adresované Josephine. To vše se po celou dobu střídalo a knížku to ozvláštnilo a jaksi odlehčilo. S každou kapitolou navíc jsem byla zvědavější, jak příběh nakonec skončí. Kdyby se nějakým způsobem opravdu Josephine setkala s Eliasem, hodnotila bych ji asi lépe. Ale i tak jsem byla ráda, že se dala dohromady s Oliverem, který mě také dost přirostl k srdci.

* Někomu příběh připomínal Kroniky prachu, jinému zase historické romány od Austenové. Já bych ho však připodobnila k Větrné hůrce :).

04.06.2022 3 z 5

Jsem roztříštěná Jsem roztříštěná Tahereh Mafi

Jelikož mám moc ráda sérii o podivných dětech od Ransoma Riggse, který je manželem právě Tahereh Mafi, chtěla jsem si od ní také něco přečíst. Ta mě ale moc nepotěšila. Příběh byl skoro stejný jako Půlnoční kroniky od Bianci Losivoni. Měl podobné poslání, obsahoval hodně akce a dost podobnou romantiku. Jediný rozdíl byl v tom, že tu nikdo nechytal duchy :). I když má Roztříštěná pokračování, protentokrát si ho tady nechám ujít, protože mě ani nějak zvlášť neláká.

01.06.2022 3 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Úžasné nadčasové dílo se skrytou myšlenkou. Je fascinující, že Farma zvířat by se dala číst malým dětem jako pohádka, které by jí tak bez sebemenšího přemýšlení opravdu braly, i když je ve skutečnosti určena pro větší, kteří v tom vidí náznaky Stalinovského režimu a čím jsou starší, tím více v příběhu nacházejí to, co měl autor od samého začátku v plánu. Kdybych nevěděla, že Farma byla napsána před tolika lety, tak bych s klidným srdcem řekla, že to není pravda, a to proto, že je to stále stejné, dokola se to opakuje a nemění. Určitě si tuto knížku přečtu ještě párkrát během několika let, abych v ní odhalila co nejvíce termínů spojených s tehdejším Ruskem a udělala si na tu dobu co nejpřesnější obrázek.

30.05.2022 5 z 5

Světlo v temnotách Světlo v temnotách Sharon Cameron

Knih o tomto těžkém období teď u nás vychází poměrně dost, ale i tak jsem dala nejdříve přednost téhle, která vyšla před rokem, protože autorka vychází ze skutečného příběhu. Ačkoliv se jedná o velmi těžké téma, kniha se mi v podání Sharon Cameron četla dobře. Cením také poznámky o poválečném životě postav a jejich fotografie. Při čtení se mi opět potvrdilo, že to, co se teď děje na Ukrajině napadené Ruskem je úplně stejné jako to, co bylo prováděno za druhé světové války zemím - lidem - Němci v čele s Hitlerem. Víc není co dodat. Tohle je kapitola sama pro sebe.

28.05.2022 3 z 5

Staré sídlo Staré sídlo Mary Ellen Taylor

Po delší době se mi do rukou dostala knížka s jednou z nejhezčích obálek, jakou jsem kdy viděla. Vzhledem k tolika pozitivním recenzím a slibné anotaci jsem od ní měla velká očekávání. Jenže když jsem knihu naposledy zaklapala, byla jsem z ní hodně zklamaná. Kdyby jí autorka zkrátila o takových 100 až 200 stran, tak by čtenář ani o nic zásadního nepřišel. Dvě časově odlišné dějové linie, které se navzájem prolínaly, se mi líbly, ale více mě zajímal tajemný příběh z minulosti, než život Libby, jejíž kapitoly byly většinou zdlouhavé a skoro o ničem.

24.05.2022 1 z 5

Tajemství rudolfínské Prahy Tajemství rudolfínské Prahy Jiří Martínek

Rudolf II. byl jednou z nejzajímavějších osobností českých dějin, která by si určitě zasloužila více pozornosti. Byl to ten typ člověka, který, i když na něj ostatní hleděli skrz prsty, za zády ho pomlouvali a mysleli si, že je úplně zaslepený (což v některých případech opravdu byl), dokázal odpustit a i nadále se věnovat svým povinnostem a koníčkům. Kniha by v některých ohledech mohla nahradit učebnici, protože obsahuje dost informací i pro střední školy, ale stejně tak i pro ty základní, jelikož je tu vše hezky vysvětleno a doplněno obrázky.

22.05.2022 3 z 5

Prázdniny v Evropě Prázdniny v Evropě Ladislav Zibura

Ani cestování se Ziburou po Evropě nebyla nuda. Při čtení jsem měla úsměv na tváři, i když mě mrzelo, že cestopis opět obsahoval více zajímavostí o lidech, které autor po cestě potkal, než o dané zemi, což by se sem ostatně hodilo více. Přesto jsem se však dozvěděla pár informací, o kterých jsem před tím neměla tušení, vzala jsem si z jeho dvouměsíčního putování také nejedno poučení a načerpala pár zkušeností, takže se to nakonec nějakých způsobem vykompenzovalo. Nicméně se těším, až si přečtu o jeho dalších cestách :).

22.05.2022 3 z 5

Má lady Jane Má lady Jane Cynthia Hand

Autorky si na sebe vzaly docela těžký úkol. Spojit fantasy s historickou stránkou se ne vždy každému povede, ale musím uznat, že tyto tři dámy to zvládly skvěle. Ze začátku mi příběh připomínal pohádku Zakletá Ella, kterou jsem jako malá měla ráda, takže by dalo s trochou nadasázky říct, že jsem se tak trochu vrátila do dětství. Nejvíce mě na knížce bavila historie a vtipné pasáže, které nebyly vynechány snad ani na jedné straně.
Ale i tak se nejspíš nepustím do jejich druhé knížky, která by měla být parodií na Janu Eyrovou, protože ta opravdová se mi moc líbila, takže bych si o ní nechtěla zkazit dojem.

15.05.2022 3 z 5

Prázdniny v Česku Prázdniny v Česku Ladislav Zibura

Tím, že jsem nejprve četla cestopisy od Rendla, který nasadil laťku hodně vysoko, byl pro mě Zibura menším zklamáním. Nevím, jestli to bylo tím, že se jednalo o rodné Česko, a proto mi možná většina rozhovorů s místními obyvateli nepřipadala moc zajímavá, nebo tím, že jsem čekala více informací a zajímavostí o daném místě a fotografií z cest, které zde byly nahrazeny ilustracemi. Ale na druhou stranu je pro mě Zibura synonymem pro skvělý humor, který celé putování tak nějak osvěžil a díky němu se mi jednotlivé příběhy četly jednoznačně lépe.

08.05.2022 2 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Příběhy sedmi silných lidí, kteří se i přes krutý a nelidský režim generace tří Kimů dostali z KLDR, a měli sílu začít znovu, s novým štítem a potlačenými vzpomínkami na tamní režim, ve kterém dříve žili. Před tím, než jsem vůbec knížku otevřela, jsem si myslela, že toho o Severní Korei vím poměrně dost, ale po přečtení jsem byla hodně vyvedena z míry, protože jsem neměla povědomí ani o polovině z toho, co se tam děje. To, jakým způsobem k lidem přistupují, v jakých podmínkách tam přežívají, ta otřesná hygiena, a absurdní zákazy, které občané KLDR musí dodržovat, aby se vyhnuli ještě absurdnějším trestům a popravám. Tato knížka by měla být 100 % zařazena na seznam povinné četby, aby si lidé uvědomili, jak se mají dobře, a to, na co si stěžují, jsou většinou jen malichernosti.

02.05.2022 5 z 5

Nové začátky Nové začátky Lilly Lucas

Další skvělá contemporary do sbírky, kterou bych zařadila k těm nejlepším, stejně tak, jako její autorku. Vztah, který mezi Lenou a Ryanem panoval, by se dal označit jako typická romantika ve stylu "hate to love". Jinak, co se týče autorek, které píší vesměs romantické knížky, jako například Mona Kasten, Bianca Losivoni, Kasie West, Brigid Kemmerer a další, tak mi jejich příběhy začínají pomalu splývat dohromady, i když se snažím střídat žánry :). Nicméně všechny jejich díla jsou skvělými oddechovkami, které pohladí na duši, včetně těchto Nových začátků.

25.04.2022 3 z 5

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

Já mám osobně Strikeovy detektivní případy moc ráda. Všechny byly úžasné a tento také nevybočil z řady. Jedním slovem to byla dokonalost. Opět precizně vystavěný příběh - nevšední vražda s těmi nejrůznějšími svědky, nejasné okolnosti a motiv vraždy, a postupně se vyvíjející vztah Strika a Robin. Po dočtení jsem s radostí zjistila, že za pár týdnů u nás vyjde pátý a možná i poslední detektivův případ a to dokonce se skoro 1000 stránkami, takže se nemůžu dočkat. Už, aby to bylo :).

22.04.2022 5 z 5

Neobyčejný čtenář Neobyčejný čtenář Alan Bennett

“What she was finding also was how one book led to another, doors kept opening wherever she turned and the days weren't long enough for the reading she wanted to do.”
Neobyčejný čtenář byl jednoduchý, hezký a pohodový příběh založený na menším počtu postav a kratší a nekomplikované dějové linii. Zaměřoval se především na knihy, na to, jak člověka dokáží změnit, na královnu Alžbětu II., její každodenní příhody a její rodinu. Svým způsobem se mi příběh líbil, ale není to ten typ knížky, ke které bych se ještě někdy v budoucnu vracela.

21.04.2022 4 z 5

Ve službách zla Ve službách zla Robert Galbraith (p)

Čím dál delší a čím dál lepší! Strike s Robin se mi tímto jejich třetím detektivním případem definitivně dostali pod kůži. Je až neuvěřitelné, jak autorka dokáže celý ten děj postupně stupňovat, až do samotného závěru, přitom barvitě vylíčit životy obou hlavních postav, zakomponovat do příběhu ještě myšlenky a předpoklady vraha a všechno to nakonec uzavřít tak, že to na sebe nádherně navazuje a dává to smysl. Opravdu jsem z tohoto dílu nadšená a nemůžu se dočkat, až budu mít v ruce další :).

02.04.2022 5 z 5

Hedvábník Hedvábník Robert Galbraith (p)

Páni... J.K. Rowlingová mě nestačí udivovat! U knížky jsem se ani chvilku nenudila, protože to díky autorčině nádherné a bohaté slovní zásobě a napínavému vyšetřování ani nešlo. A také nejspíš díky tomu, že to byla první detektivka, u které mi běhal opravdový mráz po zádech, protože se příběh točil okolo velmi netradiční vraždy. Zkrátka nemám vůbec ponětí o tom, co by se dalo knize vytknout. Byla podle mě na úrovni Volání kukačky, která byla také skvělým únikem do "jiného světa".

27.03.2022 5 z 5