knih.sasa knih.sasa komentáře u knih

Netuctový případ a Zločin v nočním expresu Netuctový případ a Zločin v nočním expresu Ivo Hudeček

Pěkná česká detektivka. Žádná drasťárna, hezky vystavěný příběh. Není třeba mnoho krve pro pobavení čtenáře. Čte se velice dobře, hlavní hrdina je trochu zmatený ouřada, který má ale své kouzlo. Jako letní oddchovka parádní.

02.07.2018 4 z 5

Promlčení Promlčení Jiří Březina

Nečekala jsem téma odsunu němců, ale čtení bylo poutavé. Kniha se čte lehce, pořád hltáte další kapitolu, abyste se dozvěděli kdo co a jak. Téma, kterému se česká literatura moc nevěnuje a je to škoda. Mladý vyšetřovatel se snaží odhalit zapomenuté zločiny, které jsou složitější. Určitě kniha nastolí pár zajímavých otázek na téma vina/nevina, morálka, kam až zajít, co je možné prominout, co je vlastně normální (téma na diplomku). Líbí se mi ukázka míst Českých Budějovic, kam je čtenář zaveden. Mám ráda zasazení děje do měst, kam se mohu snadno podívat a není to Praha. S přívěhem mi bohužel nerezonuje obálka knihy. I když chápu - samota - pohraničí, ale i tak mi nepřipadá jako z české krajiny. Podle obálky by mě kniha nezaujala. Určitě doporučuji i prvotinu Na kopci, kterou jsem přečetla ještě rychleji.

07.06.2018 4 z 5

Nejšťastnější miminko v okolí Nejšťastnější miminko v okolí Harvey Karp

Dobře napsáno, několik dobrých rad, které pomohou. Zorientujete se v pláči a potřebách dítěte, něco pochopíte, proč to tak je nebo co zkusit, aby dětátko bylo spokojenější. Lepší přečíst v těhotenství, během začátku péče o dítko, na to už není moc čas.

07.06.2018 3 z 5

Geniální přítelkyně Geniální přítelkyně Elena Ferrante

Humbuk. Nezaujala. Možní je na vině moje přehnané očekávání, ale o Itálii 50. let jsem se dozvěděla, že otcové mlátili ženu a děti, málokdo studoval víc než 4 třídy a že ti, co neměli vzdělání, měli nakonec stejně nejvíc peněz (to platí dle mě dodnes).Čekala jsem, že se ocitnu v uličkách Neapole a "trochu i poznám", ale nepodařilo se mi to. Bonus - Italové pořád řvou a přehrávají své emoce, čtvrti vládne jedna rodina (kde je to jinak, prosím Vás?). Celé dětsví a dospívání vzhlížet ke kamarádce, které jde vše snáz než mě, mi jako námět nestačilo.Neustálé hloupé soutěžení zřejmě není nic pro mě. Jedna hvězdička za opravdu kvalitní překlad, krásně se to čte, kdyby mě to nenudilo.Další díly už vážně ne a seriál si možná pustím k žehlení.

07.06.2018 3 z 5

Prvních 365 dní v životě dítěte Prvních 365 dní v životě dítěte Theodor Hellbrügge

Útlá knížka, pěkný přehled základních činností, které má dítě zvládnout během svého prvního roku života. Stručně, jasně, informativně. Splnilo mé očekávání. Pro podrobnější info musíte sáhnout po jiné knize.

04.06.2018 3 z 5

Rozvíjej se, děťátko... Rozvíjej se, děťátko... Eva Kiedroňová

Četla jsem jako vzdělávací materiál jak se má mé rozvíjet dítko. Vše beru s rezervou, není třeba se tímto dogmaticky řídit, ale jako první kniha pro získání náhledu vývoje dítěte, je to velice dobře zpracovaná knížka. Mnoho obrázků. Někdy pro mě trochu nesrozumitelný popis vs. obrázek, ale mě nikdy moc návody nešly. Občas rozvláčnělý popis nebo se opakující pasáže teoretické informace, i proto je kniha opravdu tlustá. Pro rychlou orientaci bych ocenila někdy větší zkratkovost. Přiložené CD a mapu vývoje hodnotím kladně. Odkazy na předešlý díl mě moc nepotěšily, vzbuzovaly ve mě pocit, že ji taky musím přečíst a když jsem se k ní dostala, moc nového jsem se navíc nedozvěděla. Informace/celé pasáže se opakovaly i napříč oběma knihami.

01.06.2018 3 z 5

Falešný sňatek Falešný sňatek Magdalena Mintová

Dlouho jsem nečetla knihu s tak blbou (rozuměj hloupou) hlavní hrdinkou. Stíhá ji až groteskně jeden průšvih za druhým díky tomu, že moc nemyslí a jakými se obklopuje lidmi. Kupodivu se to velice dobřečte, i když možná s pocitem, že tohle fakt už není možné, že by autorku napadlo :-). Konec byl krásný, pohladil po duši nás, které rády čteme romány pro ženy. Jako oddechovka parádní, škoda, že jsem si ji nenechala k vodě na to polehávání. Člověk byl pořád trochu napnutý a čekal, co se asi zase stane. Absence sexu knize dodává romantický ráz a obálky jsou jedny z nejhezčích, co jsem za poslední dobu viděla.

01.06.2018 3 z 5

Dešťová hůl Dešťová hůl Jiří Hájíček

Opět pěkná, napůl vesnická próza z jižních Čech. Velice dobře se čte. Nestrhlo mě to jako Rybí krev, ale doporučuji. Pěkné téma - člověk se poučí o katastru nemovitostí, pokud by nevěděl co je elvéčko a pod. Poučení je skryto i v čachrech machrech, které jsou na vesnici trochu víc vidět, ale zametají se pod koberec, aby tam člověk prostě mezi nimi mohl žít. Líbí se mi děj zasazený do Českých Budějovic, líbí se mi vypravěčský styl autora. Druhé nosné téma - touha po dětech a osamocení, i když člověk nežije zrovna sám, k těm skoročtyřicátníkům nějak patří. Buď je tam dítě nebo je tam touha po nich. Hájíčka mám ráda pro jeho zobrazování všedních věcí, dialogů i promluv k sobě sama, které uskutečňuje mnoho z nás, troufám si říct, přesně tak, jak je zachycuje autor. A vyhovuje mi děj zasazený do českých reálií. Je to milé čtení, ačkoliv z něj chvílemi sálá beznaděj, smutek a zklamání. I tady se hlavní hrdina nakonec rozkouká a nevzdá.

01.06.2018 4 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Trvalo dlouho, než se ke mně tato kniha dostala. Říkala jsem si, ha, zase nějaká prima romance, tak se ukaž, oddechnu si. No, nemohla jsem se víc mýlit. Náhdera, skvěle se četla a jasně, že jsem na konci brečela. To se mi stalo jen u knih Na západní frontě klid a Zloděka knih. Na začátku jsem jásala, jak krásně je zpracováno téma ekonomické krize/rcese, jak s váma zametají zaměstnavatelé a že tanec u tyče se v tomto období bere jako "práce s lidmi", to mě rozsekalo a utvrdilo v tom, že jsem taky jen koncák, bohužel. Druhé nosné téma knihy je těžší, hodně diskutované a je to dobře. Smrt patřila do našich roubených domečků ještě v předminulém století, kdy výminkáři umírali doma. Pak se z toho postupně stávalo tabu společnosti. Pro ty, co nečetli, nebudeme prozrazovat víc a doporučím přečíst. Druhý díl číst nebudu, ale jinou knihu od autorky určitě ano.

01.06.2018 5 z 5

Osudy a běsy Osudy a běsy Lauren Groff

Čte se docela lehce, ale pro mě je to moc americké. Nesedí mi prostředí vyprávění. Nepatřím mezi teen, kteří jsou hlavními hrdiny a tak mi jejich vtipy nepřijdou vtipné, "důležité momenty" života mě nenadchly a co řeší mě prostě nebavilo. Za mě šáh vedle, ale hlavně proto, že mě to prostě neoslovilo. Pokud bylo rozuzlení zajímavé, bohužel jsem si ho nechala ujít.

20.05.2018 2 z 5

Vzpoura goliardů Vzpoura goliardů Vlastimil Vondruška

Tentokrát vyšetřuje hlavně panoš Ota a jeho druh Diviš. Oldřich z Chlumu, ač uvězněn nedobrovolně na základě obvinění z vraždy, řeší jen sobě "pod vousy". I tak se kniha skvěle čte, člověk se zasměje. Velice oceňuji zabroušení do "tabu" míst středověku, tentokrát malomocenství. Je dobré to připomínat. Dnes se "křižujeme" a uhýbáme na druhou stranu ulice před "jinými", ale situace/naše myšlení/pocity se příliš nemění ani napříč staletími. Oddechovka s místy k zamyšlení. Za mě jedna z těch nejpovedenějších od p. Vondrušky.

15.05.2018 5 z 5

Rozmarýnek Jaro - Pohádky, říkadla, rozpočitadla pro nejmenší čtenáře i jejich rodiče Rozmarýnek Jaro - Pohádky, říkadla, rozpočitadla pro nejmenší čtenáře i jejich rodiče kolektiv autorů

Knížka, kterou čtu miminku před spaním. Spousta klasických říkadel a básniček, několik delších pohádek. Velká písmena ocení dítko později, až bude číst samo a obrázky jsou krásné, líbí se už teď miminku. Dobrý formát pro malou ručičku - trochu atyp A5. Opravdu milá knížka, doporučuji.

05.05.2018 5 z 5

Divné hlášky z knihkupectví Divné hlášky z knihkupectví Jen Campbell

Pěkná oddechovka, kdo jednou dělal v jakémkoliv obchodě, určitě se párkrát najde. Lidé mají různé dotazy. Při přechodu z jedné strany na druhou opravdu problém poznat, zda pokračuje rozhovor z minulé stránky nebo už je to další postřeh.

02.05.2018 3 z 5

Kojení Kojení Jana Zamarská

Velice dobrá, útlá knížečka s hlavními informacemi o kojení. Technika, problémy, nákresy srozumitelné. Doporučuji k přečtení, když je nějaký problém a kojení nejde, ale i když je vše v pořádku. Jako pomůcka vyhovovala a splnila svůj účel. Něco mohlo být i detailněji popsáno,ale když člověk hledá rychle pomoc, tahle kniha naprosto stačí a vyhovuje.

01.05.2018 4 z 5

Říkání o víle Amálce Říkání o víle Amálce Václav Čtvrtek (p)

Četla jsem dítku před spaním, také mi to nešlo často přes pusu a příběhům jsem se nestačila divit, moc jsem je nechápala, hledala jsem chvílemi děj a přišly mi nedotažené, useknuté, bez rozuzlení. Kdyby to nebylo pro děti, řekla bych, že pro příští čtení si pěkně přihnu vínka a možná je pochopím snáz. Obrázky jsou to, co dělá, dle mého názoru, knihu vcelku atraktivní, aby se znovu vydávala. Já mám jasno, znovu ji číst nebudu, prcek si ji bude muset následně přečíst sám. :-)

22.04.2018 3 z 5

Falešný román Falešný román Magdalena Mintová

Pěkná oddechovka, vcelku humorná. Ema řeší problém osamostatnění, tentokrát to nebyl mamahotel, ale papahotel, ne pro syna, ale pro dceru. Svěží, vtipné, občas přehnané, snad by se stát nemohlo, ale co my zezdola víme :-) jak to chodí u těch, co nosí tu Pra(u)du. Víc bych se asi ztotožnila s hrdinkou, kdybych patřila do horních 10 tis. jako ona. Téma můj první byt, moje první práce, kamarádi a sňatek z rozumu nebo z lásky, to je věčné dilema. Trochu utnutý konec, určitě přečtu i druhý díl.

22.04.2018 4 z 5

Ladič Ladič Anna Vovsová

Jsem ráda za každý kus nové současné české literatury. U této knihy mě zaujala i obálka. Je to jediný příběh z doby útěků/návratů z Československa kamkoliv a o udavačství, co jsem kdy četla a bude to mít určitě vliv na mé hodnocení. Toto téma v literatuře nevyhledávám, není mi blízké, čtu spíš jako lit. faktu. Pěkné prolínání minulosti a současnoti, krásná komediální zápletka, co clověk udělá pro "hubu plnou nových zubů" ve chvíli, kdy je mu skoro všechno jedno z důvodu věku. Vysvětlení půjčky / lichvy asi nejlepší část knihy, vč. jiných Ludvíkových úvah. Ostatní postavy mě nenadchly, jako lidi bych je ráda minula. Taktéž mi vadil zmiňovaný vulgarismus, nehodil se mi tam, ale podlě mě autorčin záměr - rvát uši. Chvílemi jsem se těšila, že bude střih a opět se dostanu k postavě Ludvíka, chvilkami nepřehledné, ale orientovat se dá. Trochu temné, pomalejší, beze spádu, ale netřeba číst pořád jen drásáky nervů, že. A poučení? Nevracet se (ke komu čemu?), v 99% to nestojí za to.

18.04.2018 3 z 5

Všichni ptáci na nebi Všichni ptáci na nebi Charlie Jane Anders

Začátek byl super, námět nebyl špatný, ale nedokázala jsem dočíst. Přeskakování z jednoho na druhé a přijde mi až moc fantasy, že dítě se dostane do "vyvolené" skupinky. Možná kniha překvapí ve druhé části, k té jsem se ale nedostala. :-) Možná příště. Za mě tady jedna, kterou jsem odložila.

21.01.2018 2 z 5

Sedmilhářky Sedmilhářky Liane Moriarty

Kniha se čte velice dobře, je to oddechovka a zároveň se člověk snaží dostat dál, aby konečně věděl. Viděla jsem i miniserii HBO, kniha je lepší, hlavně co se týká vnitřních promluv postav k sobě sama. Můj manžel se vyjdřil, že je to příběh, kde se řeší problémy vznikající z blyhobytu. Souhlasím, ale mě se líbil. A co se týká postavy Celeste, vidím v tom i prevenci a prosté varování některých čtenářek, které se mohou ztotožnit. A o kontemplaci a ztotožnění se přece čtení je.

08.12.2017 5 z 5

Zátiší Zátiší Louise Penny

Pěkná klasická detektivka bet uřezaných hlav a mučení. Komišař příjemný. Jen si myslím, že zase v sérii postupně vymře celá vesnice. :-) Ale to nevadí. Četla se dobře, mohla být o pár stran kratší, ale co už.

26.11.2017 4 z 5