knih.sasa knih.sasa komentáře u knih

Komu straší ve věži Komu straší ve věži Marie Rejfová

Oddechová humoristická česká detektivka s hl. hrdinkou Josefínou, která jako umělkyně donucená rozvodem vyučovat na ZŠ a bydlet ve vile se svou sestrou a povedenými synovci. Je to třeštidlo, dostává se do absurdních situací, ale ve výsledku jí fandíte i proti protivné sestře, která se plete do místní politiky. Doporučuji i první díl, velmi dobře se čte.

29.12.2018 4 z 5

Proč máma pije Proč máma pije Gill Sims

Za mě obrovské zklamání. Ani vtipné, spíš mrzuté a "ochlastané" a neustále dokola. Ani jsem knihu nedočetla, tak jsem možná přišla o lepší část. Na naše podmínky moc nesedí, možná, kdybych ji četla jako anglická matka, víc bych se ztotožnila, ale takhle vypravovat děti na 9 hodinu do školy a nestíhat, to byla jen jedna z věcí, která mi neseděla. Podle titulu jsem čekala víc, ale to se prostě stane, humbuk, ale mizerný obsah.

27.12.2018 1 z 5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Jeden z nejhezčích vánočních příběhů. Od Dickense asi nejčitelnější věc -:-) a není to žádná bichle. Dá se dobře číst i v angličtině. Doporučuji taktéž filmové zpracování, které si myslím, je mistrně vystiženo. Všechny poselství z knihy jsou pěkně vyzdvižena.

25.12.2018 5 z 5

Zdravé děti bez alergií Zdravé děti bez alergií Robin Nixon Pompa

Dobrý / nový pohled na potravinové alergie u dětí. Možnost, jak trénovat jejich imunitní systém/střeva. K přečtení doporučuji. Někomu zabere, podle mě ale ne bohužl všem. Autorka z Anglie, tudíž pracuje s anglickými potravinami, ale dá se přizpůsobit na naše poměry. Polovina knihy recepty na jídla s alergeny.

29.11.2018 4 z 5

Jaro - Obrázkové příběhy Jaro - Obrázkové příběhy Rotraut Susanne Berner

Výborná kniha pro děti a jejich rodiče nebo prarodiče, u nichž především rozvíjí pozornost a fantazii, protože sledovat postavičku a vyprávět příběh skrze stránky je občas "makačka". Děti tyto knihy mají moc rády. Forma tvrdého leporela, které se vcelku dobře otáčí a špatně ničí. Takže ideál.

24.11.2018 5 z 5

Pod pokličkou 4 Pod pokličkou 4 Monika Horsáková

Dobře napsané, poučné. Mám tuto serii knih ráda. Často i překvapivé info o potravinách známých i neznámých. Bohužel už většina dílu nesehnatelná, takže jen z knihovny.

24.11.2018 4 z 5

Rodina ze dne na den Rodina ze dne na den Rowan Coleman

Půjčila jsem si knihu kvůli tématu, trochu zklamání ze zpracování, plytké, pluje na povrchu a předvídatené. Zřejmě jsem měla sáhnout napřed po prvním dílu. Jako oddechovka dobrá, mohla být i kratší.

22.10.2018 3 z 5

Pohádka o tom, jak přišla kukačka o chocholku Pohádka o tom, jak přišla kukačka o chocholku František Hrubín

Pěkná pohádka s celostránkovými obrázky, tedy zajímá i dítko, když čte s vámi.

22.10.2018 4 z 5

Hřbitovní hlína Hřbitovní hlína Máirtín Ó Cadhain

Hodně upovídané, absence nepřímé řeči a vůbec absence vypravěče mi nejde moc pod nos. Velice těžká otientace v postavách. Prostředí připomíná spíše tržnici, kde jeden překřikuje druhého. Neustále se opakující slova, věty, celé řádky - bez toho by kniha měla o 100 stran méně. Ale chápu, má vyniknout sobeckost každého pohřbeného. Vždy nový umrlec nese novinky ze světa živých. Chudák voják, který umřel na místě, pro něm cizím, a je pochován mezi "starou gardu z jedné vesnice". Nikdo ho neposlouchá a ještě mu nadávají. Oni si každopádně nadávají všichni, pomlouvají se a přejí si vesměs jen to nejhorší. Velice kritický román společnosti, musím říct, že jsem se teda nezasmála vůbec, ale myslím, že je to neznalostí prostředí neboli být Irka, určitě se v tom najdu a zasměji se.
Také jsem si nedokázala zapamatovat žádné z jmen hlavních hrdinů, ani nevím kolik jich přesně bylo - cca 10 asi.
Pro člověka neznalého irského prostředí, je to hodně těžký oříšek. S vysvětlivlkami se kniha čte spíš jako studijní text. Klobouk dolů před překladatalem, tentokrát magnesia litera opravdu zaslouženě.

03.10.2018 3 z 5

Mužský styl psaní i téma. Mladý muž v Indii, který se snaží přesvědčit sám sebe, že láska a sex s Indkou přece pro Evropana je/není. Odpovídá přesně názvu knihy. Zvláštní styl psaní, je to tok myšlenek, a tak jak se myšlenky několikrát denně opakují v naší hlavě, tak se opakuje i text. Hvězdička za popis fascinujícího fungování Indie. Mezi řádky pěkný průvodce země a jejich zvyků a skutečnosti, která je pro Evropana tragická a často nepochopitelná ve stylu - "to jako vážně?" Magnesia litera udělena zřejmě za aktuálnost tématu a osobitý styl psaní.

23.09.2018 2 z 5

Musím to vědět Musím to vědět Karen Cleveland

Těšila jsem se a byla jsem zklamána. Odhadla jsem kolem 30té strany hlavní zápletku - já, která nikdy nedokáže určit vraha - takže mi to bylo divné, a pak už se to jen zhoršovalo. Chápu, autorka čerpala ze své pracovní reality, kterou vyměnila za psaní,ale mě to nezaujalo. Styl psaní není špatný,ale nevydržela jsem u textu. Hlavní hrdnka jen vymýšlí jak zakrýt to, co se stejně provalí a jak z toho vynechat svoje děti a utvrzuje se ve svém přesvědčení vzpomínkami na minulost. Z tématu špionáže a dvojitých a spících agentů šlo udělat víc. Obálka knihy pěkná.

22.09.2018 2 z 5

3 případy policejního komisaře Pobudy 3 případy policejního komisaře Pobudy Jiří Slavíček

Pěkná česká detektivka, kde jsou mordy realizovány spíš chytře, než teatrálně s kalužemi krve. První případ je spojen s velocipedisty. Autor do textu vložil mnoho informací o počátcích cyklistiky u nás, o průkopnících, závodech, nesnázích tohoto sportu. Zvídavý čtenář se dozví opravdu mnoho. Vše plyne v poklidu v kulisách staré Prahy a Vídně a pokud máte rádi atmosféru R-U monarchie, neuděláte touto detektivkou chybu. Občas mi chyběl větší spád, ale už tak nějak k té staré Praze a pivečku u Pinkasů patří.

17.09.2018 4 z 5

Dívka, již jsi tu zanechal Dívka, již jsi tu zanechal Jojo Moyes

Opět zajímavé téma, čtivě napsáno. Co vše může způsobit jeden obraz. Škoda, že obrazy nemohou vyprávět řečí, které rozumíme. Válečná část se Sofií mě uchvátila až v druhé části knihy, příběh ze současnosti mě oslovil hlavně tématem. Vracení válečné kořisti, věc, o které se moc nemluví. A to, že nešlo často o pouto k minulosti, ale prostě o peníze, o tom se taky mezi slušnými lidmi moc nebaví, že. Obě hrdinky spoujeje obraz a naděje a Sofii vidím taky jako pořádnou naivku. Krásně vystižen humbuk zveličený médii a ztráta soukromí ze dne na den. Aneb jak snadno jitřit davy. Přesto se mi kniha Než jsem tě poznala četla lépe a byla o kategorii výš.

17.09.2018 4 z 5

Nazdar, vitamíne Nazdar, vitamíne Rachel Khong

Zkratkovité. Americké. Naděje - nevěra - pomoc - vztahy - paměť - láska - odpuštění.Melancholická studie vztahu dítě rodič. Mrazivá věta pro mě, když matka řekne dceři v dospělosti "tahle jsem si to nepředstavovala... Mít dceru." Ale o matku a dceru tady nejde. Rodiče by se neměli v očích dětí stát obyčejnými lidmi.Pak, my děti, nevíme, jak s tím naložit. Líbily se mi americké reálie - co jí (ty kombinace mě fascinují), co sledují, čím se baví, co tam roste (názvy stromů/ovoce v knize jsem ještě neslyšela) nebo jak žijí.To je jeden z důvodů proč tyhle knihy čtu.Jinak mě téma Alzheimrovy nemoci u stárnoucího muže zaujalo, šlo z toho vytěžit víc. Není to román, je to prostě krátké,strohé,vcelku dobré. Občas mi text připomíná reportáž. Nakonec je v něm pár krásně pravdivých momentů reálného života mezilidských vztahů, které platí napříč kontinenty.

17.09.2018 2 z 5

Velkolepě pojatá kniha fotek a příběhů šumavských samotářů. První rozhovor byl na mě příliš dlouhý - kolem 100 stran, ale chápu autorův záměr. (snad :-) Doporučuji k přečtení, člověk si ujasní, že žít lze opravdu jinak a nejde jen o přežívání, jak by se nám některým mohlo zdát. Většina dotazovaných cosi s běžnou civilizací měla a občas dosud má. Kniha je velice vhodná jako dárek. Má krásný matný papír vyšší gramáže a je vcelku nevšední i tématem.

05.09.2018 4 z 5

Letec Letec Jevgenij Vodolazkin

Jak se na správnou ruskou literaturu sluší, děj nikam nespěchá, hlavní hrdina Platoša si libuje v proslovech a myšlenkách.Po dlouhé době opravdu výborný překlad. Několik krásných filozofických myšlenek a ponouknutí k zamyšlení. Obálku jsem pochopila tak v půlce knihy (ano, trvalo mi to déle, díky nepozornosti) a řekla bych, že je dokonalá.Před pochopením mě nijak výrazně neuchvátila. Vývoj života hlavního hrdiny trochu přitažen za vlasy, když nakonec zplodí dítě s vnučkou své milé, ale budiž. Chvilkami ukecané, nechyběla vražda, pomsta a doživotní následky. Více se mi líbily vstupy do Platošovy minulosti. Přítomnost společnosti krásně vykreslena s celým jejím mamonem stylem promluv Platošy: " A kam zmizely..." "Dnes se již nenosí dělat a to a to." Četla jsem to celé docela dlouho, ale ano, stálo to za to. Pokud chcete letní oddechovku nebo knihu, kde se dobře otáčí stránky, vyberte si jinou a pro tuhle nechte uzrát čas.

07.08.2018 4 z 5

Žabí polibek Žabí polibek Garth Nix

Moc pěkná fantasy YA. Chytrý mluvící pes, bláznivý a bázlivý knihovník, k tomu odvážná princezna s nafoukanou sestrou a otčímem, který se jí chce zbavit. Dobrodružství může začít. Pohádek, kdy je potřeba zachránit ne princeznu,ale prince nebo víc princů, je pomálu a tahle je povedená. Určitě doporučuji, pěkně se čte, překlad je povedený. Pro mě nic objevného, ale já už toho mám přečteno na toto téma moc.

07.08.2018 3 z 5

Kdo jinému jámu kopá Kdo jinému jámu kopá Marie Rejfová

Kráně svěží letní oddechová detektivka, kde neteče krev po všech a všude, ale je to s vtipem i elegancí. Nesouhlasím s tím, že chytrá holka v nejlepších letech je jen milenkou, ale to je spíš tak na okraj. Josefína je kouzelně potrhlá učitelka výtvarky, protože holt nějak peníze vydělávat musí. Ač má dospělého syna, občas se chová spíš jako jeho vrstevnice. Trochu mi chyběl ten "první díl", který vyšel tak nějak inkognito. Určitě přečtu další díl. Zápletka pěkná a tím, jaká je Josefína všetečka, tak by ji člověk nejraději praštil (nelez tam, holka), ale zase to ohromně posouvá děj. Zasmála jsem se, hltala jsem stránky a čekala, jak to dopadne. Co víc si přát. Velice dobrá česká práce z českého prostředí. Za mě palec nahoru.

19.07.2018 5 z 5

Noc s Marilyn Monroe Noc s Marilyn Monroe Lucy Holliday

Kniha spíš pro fanoušky autorky, kterým učarovala předchozí kniha. Bohužel protkáno odkazy na "tamní" občertsvení nebo kafe, které pod danou značkou dostanete všude. Tohle z knihy dělá kus, který bude aktuální jen chvíli a za pár let si to nikdo nepřečte. Ale chápu, dnes tyto odkazy prostě prodávají. Navzdory všemu pasáže s Marylin jsou výborně napsané, ženská moudra a styl Marylin je zachycen skvěle. Ostatní jsem nakonec přeskakovala. Obálka je jedna z nejhezčích - za mě barva a jednoduchost prostě vítězí. Popravdě jsem ale čekala trochu víc.

10.07.2018 3 z 5

Jedna želva za druhou Jedna želva za druhou John Green

Nejsem cílová skupina YA autora, ale oceňuji. Opět dosti silné téma - "být polosirotek" a k tomu i nemoc, o které mnoho lidí nemá ani potuchy (obsedantně-kompulzivní porucha - výhoda, že autor s ní má bohužel zkušenost). K tomu detektivní zápletka. Pasáže s pátráním se velice dobře četly. Na mě moc "free" mluva kamarádky hlavní hrdinky Azy, ale je mi jasné, že se to jiným dobře čte. O tom žádná. :-) Celkově děj ubíhá pěkně, čtení vybízí k zamyšlení a má jistý přesah, což je moc fajn. A myšlenka lásky, kdy milujete a jste milováni, ale stejně nejste spolu, je tady podána výstižně. Ono se to totiž děje, pánové. Pokud máte rádi další knihy autora, touhle chybu neuděláte.

10.07.2018 4 z 5