Kni-holka Kni-holka komentáře u knih

Kordélie a kloboučníci Kordélie a kloboučníci Tamzin Merchant

Vítejte v Londýně, v pulzujícím městě historické Anglie, kde je to přesně takové, jaké znáte, a přesto není. Kordélie Kloboučníková je nejmladší kloboučnice z rodiny. Klobouky, které vyrábí, nejsou obyčejné. Jsou opředeny magií, jež jim dávají různé předměty. Třeba Déšť hromový uvolňuje hněv a smutek nebo Fazole sicilská hopsavá propůjčuje lehkost a radost v srdci. Buďte ale při výrobě opatrní!

V Londýně je celkem 5 cechů. Kloboučníci, Rukavičkáři, Ševci, Kabátníci a Hodináři a mezi rodinami panuje letitá nevraživost. Kdysi král Anglie určil, že jen těchto 6 cechů - o tajemných Hůlkařích se tam dočtete - mají právo vyrábět magické oblečení. Chtěl si tak pojistit, že nikdo nebude mocnější než on. A nyní princezna Georgina potřebuje Tvůrce víc než kdy dřív. Schyluje se totiž k válce s Francií a Kordélie se tak ocitne uprostřed královských intrik a bude se s nimi muset vypořádat, pokud chce zachránit nejen Anglii, ale i svou rodinu a najít svého otce, který se ztratil na moři.

Už při čtení anotace jsem si pomyslela, že by stačilo pár úprav, trochu ubrat na dětské naivitě a přidat románek a kniha by se mohla zařadit do žánru young adult. Navíc to má suprovou obálku, ilustrace uvnitř a dokonce i mapu, což u knížek kvituju.

07.08.2023

Leto porušených pravidiel Leto porušených pravidiel K.L. Walther

Rozkošná letní jednohubka. Jinak bych tuhle novinku nenazvala. Svěží vyprávění, lehký humor a notná dávka romantiky. Slupla jsem to jak malinu. A je to taky zásobárna nápadů pro svatbu.

Ano, je to "klasická romaňtárna", ale mě chytla za srdce. Osmnáctiletá Meredith přišla o svou sestru a rozešel se s ní přítel. Ovšem při příležitosti velké svatby její sestřenice se rozhodla opět vrátit do světa živých a začít znovu. Celá rodina se sejde na ostrově Martha's Vineyard - který mám spojený s Gilmorkami - kde se bude hrát tradiční rodinná hra Atentát. Každý dostane na lístečku jméno toho, koho musí zneškodnit (vodou ) a když svůj cíl dostanete, získáte jeho cíl a tak dále až do velkého finále. A je to skutečná legrace. Hodně se taktizuje, uzavírají se pakty a to byste koukali, jak nápaditě se dá váš cíl sejmout.

Příběh je protkán humorem, který ale není "trapný". Samozřejmě se zde vyskytuje románek mezi Mer a ženichovým družbou Witem, který je uzpůsoben jejich věku a není ho příliš. Naopak. Snadno se v něm můžete ztratit. Co se mi ale nejvíce líbilo, tak to byl popsaný vztah mezi Mer a zesnulou Claire. Mer s ní i nyní v duchu mluvila, ptala se jí na názor, vzpomínala na ní, viděla ji na místech, kde si jako malé hrály. A i když ztráta stále bolela, pomalu se začala hojit. Bylo to opravdu dojemné.

Rozhodně vám tuhle rozkošnou jednohubku doporučuji. Zahřeje vás u srdce a zasmějete se u ní. Jo a ještě jedna. Knížka je psaná na motivy písní Taylor Swift, takže pokud znáte album Fearless, jděte i do knihy.

07.08.2023 5 z 5

Legendy & latéčka Legendy & latéčka Travis Baldree

Tohle je opravdu příběh, který pohladí na duši. Omámí vás svou vůní skořice, čerstvě namleté kávy a sladkého kardamonu. Během čtení budete mít pocit, že jste se ocitli v sice moderní, ale útulné kavárně, kterou si postavila orkyně Viv. Ta hodila za hlavu svůj život krvelačné válečnice a nájemné vražedkyně, pověsila svůj meč na hřebík a vyměnila dobrodružný život za život plný dobré kávy a skvělých přátel. Ještě se uvidí, zda je káva odpovědí na vše.

Někteří knihu přirovnávají ke knihám T. J. Kluna - Dům v blankytně modrém moři a Pod šeptajícími stromy). Já bych to ale nedělala. Jsou to sice obě feel-good fantasy s poselstvím, i když skrytý význam má už každá kniha. U T. J. Kluna to jsou propletenější alegorie, které jsou složitější na pochopení. Přijde mi to více ve stylu Ezopových bajek, které nás mají něco naučit, než Legendy a latéčka. Tím ten příběh ale nechci nijak hanit. Právě naopak.

Legendy a latéčka je milý, jednoduchý příběh, který přelouskáte za dva podzimní večery - nejlépe s hrnkem horké kávy. Po přečtení ve vás zanechá pocit naprostého míru a štěstí. Jeho podstatu a poselství pochopíte velmi snadno a nebude k tomu zapotřebí, abyste si prošli všelijakými útrapami, které ve vás zanechají pachuť hořkosti. To se vám tady rozhodně nestane. Maximálně si odnesete šílenou touhu na skořicové šneky a krásně napěněné latté.

No a ta obálka a ilustrace? Bomba. Přesně to jsou ty malé detaily, které vás přimějí si knihu koupit. U mě to teda zabralo a nelituji

17.07.2023 5 z 5

Pod šeptajícími dveřmi Pod šeptajícími dveřmi TJ Klune (p)

Tahle kniha vás přiměje přemýšlet. Nejen o životě a o smrti. O všem. O tom, jací jste, jaké máte přátele a rodinu, jakou máte práci, jaká děláte rozhodnutí, jak nakládáte s časem, který vám byl dán, jak o sobě, o lidech a o světě kolem přemýšlíte. TJ Klune zkrátka na stránkách knihy Pod šeptajícími dveřmi předkládá možnost, co se stane, když zemřeme. A pokud tato možnost existuje, budu za ní ráda. Sice se o sobě zřejmě dozvím dost ošklivých věcí, než dojdu k "prozření", k "míru". Ale pokud mě na konci budou čekat tyhle dveře, ráda to podstoupím. I když já bych preferovala kavárnu než čajovnu.

Najdete zde klasická klišé: každý konec vede k novému začátku, smrt je součástí života, žij svůj život naplno, jako by byl tvůj poslední, času nikdy není dost, hlavně, když jde o věc, na které nám záleží, nejde o to, čeho dosáhneš, ale o lidi a o to, co jsme ochotní pro ně udělat... Tato klišé však v celém příběhu mají svůj smysl, nejsou kýčem a opravdu člověka chytí za srdce. Stejně tak lidské emoce, smutek nad ztrátou milované osoby, rodičovská i milostná láska a pocit, že nakonec všichni najdeme cestu domů.

21.06.2023 5 z 5

Útěk na venkov Útěk na venkov Julie Caplin

Příběh mi hodně připomínal film P.S. Miluji tě. Magda, kmotra hlavní hrdinky Elly, se považuje za vědmu či čarodějnici a mezitím, co je pryč a Ella jí hlídá dům, dostává od Magdy vzkazy. A vždy různou cestou. Jedná se o krátké básničky, které vždy přijdou v dobu, kdy to Ella nejvíc potřebuje. Ale až ke konci jí začnou dávat smysl.
Výjimečně tu nehraje důležitou roli jídlo. Myslím, že autorka chtěla touto knihou říci něco jiného a zdůraznit, co pro ni život na venkově znamená. Že je důležité zpomalit a vychutnat si čerstvý vzduch, vítr ve vlasech a slunce na tváři. Že to, co je v životě důležité, je rodina a dobří přátelé, kteří vás podrží a pomůžou, i když si myslíte, že pomoc nepotřebujete. A že láska k psímu kamarádovi vám dokáže změnit život.

12.06.2023 4 z 5

Ti, co vidí Ti, co vidí J.R. Erickson

Nakonec se z toho vyklubal docela jiný příběh, než jsem čekala. Myslela jsem si, že se celou dobu budu s duchy prohánět po temných chodbách Ústavu pro choromyslné. Ale místo toho jsem se ocitla uprostřed příběhu jedné výjimečné holčičky, její lásky, dětech a smutném osudu. Ale nebojte se, krvavých a děsivých scén, ze kterých vám bude běhat mráz po zádech, si užijete dostatek.

Ti, co vidí je samozřejmě kniha o duších a lidech, kteří je vidí, ale je to i příběh o následcích, které s darem přicházejí. Je děsivé, že v minulém století bylo běžné dívat se na pacienty psychiatrie skrz prsty. A občas se mezi doktory objevili tací, kteří svého postu zneužívali a místo léčení prováděli na svých pacientech pokusy. A procházelo jim to. Nejednou jsem se otřásla při čtení těchto pasáží a upozorňuji slabší nátury, není to příjemné.

Avšak lidská stránka příběhu je možná ještě děsivější. Čeho všeho jsou lidé schopni? Co je pohání k pachání zla? A jak to snášejí ti, kteří jsou tímto honem na čarodějnice zasaženi? Příběh vlastně není ničím originálním, ale je psán čtivě, dramaticky a s citem, že si ho opravdu užijete.

29.05.2023 3 z 5

Dům v blankytně modrém moři Dům v blankytně modrém moři TJ Klune (p)

Pokud jste četli nebo viděli film Sirotčinec slečny Peregrinové, pak máte hrubou představu. I zde se příběh odehrává v sirotčinci pro magické děti, který na příkaz OPOMMu (něco jako ministerstvo zabývající se magickou společností) navštíví sociální pracovník Linus Baker, aby se přesvědčil, že je o děti dobře postaráno. Vydává se tam se svou knihou PRAVIDLA A SMĚRNICE, s oblekem a svou kočkou a netuší, že se mu během měsíce změní celý život.

Setkává se zde s tajemným opatrovatelem Arthurem Parnassem a se šesti speciálními dětmi - zahradní trpaslice, lesní víla, vyvern, neidentifikovatelný zelený sliz, špicodlak a Antikrist - které si i přes veškerou snahu zamiluje. Ze šedivého města a práce, kde je vše řízeno přísnými pravidly, se najednou ocitne na ostrově Marsyas, kde je modrá obloha, moře a kde se mají lidé rádi. Teda až na lidi v nedaleké vesnici, kteří jsou naočkovaní vládou a bojují proti tomu, aby tito nepřirození žili s nimi. A Linus tak stojí před rozhodnutím, zda má dětem a Arthurovi zničit domov, nebo přihlížet, jak se svět ocitá v plamenech.

Tento příběh je úžasným vyprávěním o cestě a hlubokém prožitku, jakým je nalezení rodiny na nečekaném místě a poznáním, že do té rodiny také patříte, lidských otázkách o tom, čím a jací jsme a jak důležité je mít otevřené nejen oči, ale i mysl. Opravdu děkuji za tenhle prožitek.

24.05.2023 5 z 5

Láska přes hranice světů Láska přes hranice světů Josie Williams

Jako malá jsem milovala Caspera. Když jsem dospívala, zamilovala jsem si film s Reese Witherspoon A co když je to pravda. No a nesmím zapomenout na klasiku - Duch. Tyhle filmy se mi do jednoho vybavily, když jsem četla tuhle novinku.
Krásně a jednoduše napsaný příběh o lásce, touze a bohužel ztrátě dvou mladých lidí, kteří každým svým způsobem bojují s osamělostí. Díky tomuhle příběhu jsem se vrátila do svých pubertálních let, do doby, kdy já sama jsem se snažila najít si své místo. A samozřejmě najít lásku. Byla jsem zvědavá, jak příběh živé dívky a mrtvého chlapce skončí a byla jsem mile překvapená, jak to autorka vyřešila. Vlastně to skončilo tak, jak by mělo, ovšem jinak, než jsme zvyklí, že příběhy končí.

19.05.2023 4 z 5

Černý dort Černý dort Charmaine Wilkerson

Naprosto úžasný mezigenerační příběh mísící v sobě více než jednu kulturu a rasu. Příběh o afroamerické rodině z Karibiku, jejímž dětem zůstalo po smrti rodičů bizarní dědictví: černý dort v mrazáku, hlasová zpráva od jejich mámy a spoustu otázek. Někdy bývají důležitější příběhy, které neříkáme než ty, které ano. A o jednom takovém příběhu tahle kniha vypráví.

Během čtení se mi mnohokrát chtělo brečet, ať už dojetím, nebo žalem. Charmaine Wilkersonová skvěle vystavěla příběh o síle vůle, přesvědčení, lásce a rodině. Tahle kniha vás pohltí a smete jako vlna. Věřte mi. Nebudete ji chtít odložit. Menší písmenka vyvažují krátké kapitoly a díky tomu se kniha rychle čte. Autorčin styl mi sedl od první stránky. Bylo to jako se ponořit do vody. Plynulé a uvolňující, všeobjímající vyprávění mě ihned vtáhlo do sebe a do poslední stránky nepustilo.

Co mě jediné zklamalo, tak to, že jsem se v knize nedozvěděla recept na onen pověstný a tradiční černý dort. Musela jsem si ho najít na internetu. Rozhodně ho upeču a doufám, že mě během pečení ovane tradice tohoto karibského receptu.

12.05.2023 5 z 5

Bojovníci s Nicotou Bojovníci s Nicotou Kate Murray

Máte rádi dystopické příběhy? Svět, který je náš, ale je zničený po útoku monster, mimozemšťanů či nadpřirozených bytostí? Rádi se pohybujete v systému a objevujete jeho nedostatky? Láká vás strana odpadlíků, rebelů, usilující o zničení stávajícího řádu a nastolení mírumilovnějšího systému? Pak vítejte ve světě Bojovníků s Nicotou, kde tím zvrhlým vůdčím orgánem je gilda a odpůrci si říkají Renegáti.

Priscilla se narodila do jedné z nejstarších rodů Bojovníků, vysoce uznávaných a mocných, a tak se zde po celou knihu setkáváme s jejím vnitřním bojem a snahou dostát svého odkazu, povinností a stát se plnohodnotnou Bojovnicí. Jenže se ve svých sedmnácti letech cítí bezcenná, všem na obtíž a nepomáhá ani fakt, že během prvního rituálu obdržela tu nejméně užitečnou moc. A jak to tak u mladých lidí s nízkým sebevědomím bývá, pokusí se vzít osud do vlastních rukou a skrze zakázaný rituál získat větší moc. A to se jí vymkne z rukou.

Co je na tomhle příběhu jiné? Je to silně feministické - Bojovníci s Nicotou jsou v rodině Daalmanů samé holky. Priscilla má 2 matky, nechápu tedy, jak byla počatá. Kniha nese i označení LGBT. Ale jen lehce. Priscilla se pohybuje v milostném trojúhelníku mezi bývalou přítelkyní z řady normálů - ti, co nemají moc Bojovníků - a Bastienem, klukem, který o svou moc přišel. Milostná linka je ale nastíněna jen lehce, takže to moc nenarušuje příběh, což by za mě bylo jen na škodu.

Bojovníci s Nicotou jsou prvotinou této autorky a zřejmě prvním dílem série. Jedná se o jednoduchou a lehkou young adult fantasy, která nepřekvapí ničím originálním ani vyloženě složitým dějem, ale nabídne vám příjemný únik a zábavu. A to mnohdy stačí. Pokud se vám tedy líbila série Město z kostí, Ranhojička nebo Divergence, zkuste sáhnout i po této novince.

03.05.2023 3 z 5

Kořist Kořist Yrsa Sigurðardóttir

V místním městečku obchází duch malé holčičky.
Tajemný ženský hlas, opuštěná chata v islandské pustině a čtyři mrtvá těla. Může člověk, když umírá zimou, přijít o rozum?

Mrazivé vyprávění stand alone novinky Kořist od Yrsy jsem si opravdu užila. Na rozdíl od série s Frejou a Huldrem zde nebylo tolik krkolomných jmen a názvů, takže se to četlo mnohem lépe.

Popsaná islandská krajina ve mně opět zažehla touhu navštívit tuto severskou zemi. I když teď si budu dávat ještě větší pozor na lidi, které potkám, protože bych nerada dopadla jako oběť vraždy.

Do příběhu jsem se plně ponořila a nejednou mi přeběhl mráz po zádech. Sice se jedná o thriller, ale nechybí zde prvky tajemna, někdo by řekl až paranormálna, které nebylo vysvětleno, takže si člověk musí říkat, co to asi mohlo způsobit? A dokonalá provázanost všech postav, která se odhalí až v poslední kapitole, je opět neuvěřitelná. U Yrsy mám vždy problém během čtení odhalit, kdo je vrah. A to se mi líbí. Je to napínavé až do konce a navíc každá maličkost, každý detail a situace má v příběhu svůj smysl. A to mě na tom právě baví.

27.04.2023 4 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Je divné o takovémhle příběhu říct, že byl úžasný. Ale on byl. Byl úžasný a zároveň strašný. Po jeho přečtení jsem se opravdu cítila špatně, stísněně a úzkostně. A pokud tohle dokáže v člověku vyvolat kniha, tak je to skvělé. Znamená to totiž, že i tak obyčejný život jedné rodiny, jedné holčičky, která chodí do školy a není ničím zajímavá, může být bravurně napsaný, aby vás chytil za srdce.

Knihu vám opravdu doporučuji. Ale varuji vás. To, co se z toho vyklube, není nic příjemného. I když je to bohužel pravda, která se kolem nás děje a my ne vždy jsme schopni ji odhalit.

25.04.2023 5 z 5

Kniha noci Kniha noci Holly Black

Kniha noci je první knihou od Holly Black a zkouškou, jestli se mi bude autorčin styl líbit, protože si dělám zálusk na sérii Krutý princ. A do něj se určitě pustím, neboť od první stránky jsem byla vtažena do úžasného temného světa Charlie Hallové, Šarlatánce, barmance a zlodějce. I když zlodějské boty už pověsila na hřebík a snaží se žít podle pravidel. Jenže to se jí nedaří a minulost jí začíná dohánět. Občas je totiž minulost to jediné, na čem záleží.

Vítejte ve světě stínové magie, kde jsou vaše stíny něčím víc než jen "odrazy". Pokud máte štěstí, je váš stín "zrychlený", tedy můžete se ho naučit ovládat či ho částečně zhmotnit. Magie ale má svou cenu. Abyste se stali stínaři, musíte svůj stín krmit - svou energií či krví. Nebo energií a krví ostatních. A ne vždy to dopadne dobře.

Stínu bez těla se říká Morovec a je to to, co zbylo z mrtvého stínaře. Touží po vlastním těle, a právě Liber Noctem, Kniha noci, prý popisuje metodu, díky které může nabýt podobu skutečného člověka.

A právě po ní začne Charlie pátrat. Nebude to mít ale snadné. I přes své viditelné sebevědomí je více než zranitelná. Děsí ji vlastní minulost a více než smrti se bojí svých schopností. Má strach, co vše by dokázala, kdyby se o to pokusila. A tak vždy, když vše jde až moc dobře, se ze všech sil snaží, aby zklamala. Vybírá si nesprávné milence, nechává se vyhodit z práce a zkazí vše, co může. Celý život se vyhýbala sama sobě. Ale to muselo skončit, pokud měla zachránit toho, koho skutečně milovala a se kterým mohla snad konečně vést normální život. I přes to, že jí lhal a ukrýval svou stinnou stránku.

Příběh nemá klasický happy end. Padouši jsou sice dopadeni a pomsta dokonána, avšak odjezd do západu slunce. Ale Charlie se nevzdává. Pokud je totiž dost dobrá zlodějka na to, aby ukradla stín, zvládne si znovu ukrást jeho srdce.

25.04.2023 4 z 5

Třinácté znamení Třinácté znamení Elizabeth Briggs

Třinácté znamení je přesně tou knihou, po které chcete sáhnout, když potřebujete uniknout z reality a nechat se unášet lehce plynulým příběhem ze světa vlkodlaků. Jestli patříte do generace a milovníků Stmívání, pak věřte, že tohle je její lehce erotičtější...no dobře, silně erotická verze. Jen místo upírů hrají alfu vlkodlaci.

Typické archetypy tu jsou zcela patrné. Dívka, něčím znevýhodněna, něčím výjimečná, je postavena před těžkou životní zkoušku. Bude jí odhaleno velké tajemství a vydána napospas děsně sexy drsňákovi, který je sice rozený zabiják, ovšem uvnitř dobrák, kterému nesmírně záleží na svých nejbližších. Ze všech smeček je jedna, která touží po nadvládě ostatních a za nitky v pozadí tahají Sluneční čarodějky. Počáteční nenávist a strach díky silné přitažlivosti přeroste v až zvířecí erotické scény, které vás určitě nenechají klidné. Kniha se tak správně řadí do New Adult.

Neočekávejte tedy složitě propletený příběh. Od začátku vám tak nějak je jasné, kam příběh směřuje a jak asi skončí, i když vzhledem k tomu, že je to první díl ze série, tak konec je napínavý. Ovšem autorka svým poutavým a akčním vyprávěním dokáže čtenáře i tak nadchnout a napínat, že budete zadržovat dech, abyste se už konečně dostali na konec. A už se těším na srpen, kdy by měl vyjít druhý díl

12.04.2023 5 z 5

Čas karmínu Čas karmínu Amélie Wen Zhao

Potom, co jsem před touhle knihou zhlédla druhou sérii Griši a přečetla Knihu svatých, tak v téhle knize opravdu nejde nevidět podobnosti.
Spřízněnci ovládají moc, živly, přírodu. Jsou pronásledováni a zabíjeni pro svou moc. Existuje síla, která jejich moc omezuje i posiluje. Je zde jeden mocný Spřízněnec, který s cílem posilnit svou moc a zachránit všechny Spřízněnce, vede válku s celým světem. Jsou zde rebelující síly, usilující o svržení tyrana a změnu formy vlády. A samozřejmě je tu hrdinka všech a její společník, který jí stojí po boku.

Pokud jste tedy fanoušky Griši a Temnyje (já rozhodně), tak je tahle série další na řadě. A uvidíte, zda se vám bude víc líbit.

Já osobně spíš zůstanu v Grisha Verse. Autorčin styl je mi bližší a miluju její um ve vystavění příběhu, hlavně u Šesti vran. Boží. Ale jsem ráda, že jsem se s tímhle světem seznámila.

03.04.2023 3 z 5

Temné a kruté lži Temné a kruté lži Ginny Myers Sain

Obálka téhle knížky je naprosto úchvatná. Tmavý podklad, růžovo-fialové květy, aligátoří oko pozorující z pravého horního rohu. Je to Willie Nelson, aligátor z La Cachette v Louisianě, hlavním městečku nadpřirozena. A na zadní straně je anotace vyvedená v růžové barvě. Prostě něco pro mě.

Nadpřirozený thriller z městečka plného magie. Deset Letních dětí, každé obdařené nějakou mocí, nevyřešené vraždy a záhadný chlapec se zářivě modrýma očima a s mocí bouře a moře, který se vynoří ze zátoky. Kniha opravdu slibuje pořádnou dávku napětí i nadpřirozena. Ale já byla malinko zklamaná.

Moc mi nesedl autorčin styl. I při čtení v duchu jsem se občas zadrhávala. Ale to je každého styl. Spíše jsem čekala něco víc. Asi je to opravdu spíše YA knížka pro teenagerky, protože na mě to bylo trochu ploché a občas málo uvěřitelné. Hlavně co se unáhlených závěrů a pocitů hlavní hrdinky týče. Já, která jsem už malinko starší a namlsaná propracovaností příběhů třeba Tolkiena a Maasové, tak už mám určitou laťku, kterou musí knihy splňovat, abych byla spokojená. Možná, kdybych ji četla před deseti lety, bylo by to jiné.

27.03.2023 2 z 5

Hypotéza lásky Hypotéza lásky Ali Hazelwood

Nevím, jestli jsem ovlivněna všemi těmi nadšenými názory, nebo za to můžou hormony, protože jsem knihu četla v určitých dnech měsíce, nebo je ta kniha prostě opravdu tak dobrá, ale já jsem z ní nadšená. Tohle bylo prostě úžasné.
Nejsem moc fanynka klasických romanťáren a tohle mi věřte je romanťárna, u které víte, jak to dopadne, cokoli se tam stane, tak víte, jak to bude pokračovat a jak to skončí. Ale je to tak skvěle napsaný, odlehčeně a hlavně svižně. Nejsou tam předlouhé pasáže, ale jde se hned na věc. Domluví se na rande a v další kapitole to je. Stane se něco hrozného a vzápětí se to vyřeší. Prostě skvělá odlehčená knížka, která pobaví i zahraje na romantické duši. A samozřejmě ten sex. Popsaný na asi 15 stranách. Takže, i když nepatříte mezi fanoušky romantických knížek, s touhle udělejte výjimku.

20.03.2023 5 z 5

Rod země a krve Rod země a krve Sarah J. Maas

Trochu jsem se bála, že po sérii Dvorů mě už nic od Maasové tak nezaujme, ale spletla jsem se. Dvory jsou sice stále na prvním místě, ale série Půlměsíční město je hned za nimi.
V tomhle příběhu nejsou na špičce pyramidy víl, i když Bryce je poloviční víla a vzhledem k její minulosti a tomu, co dokáže, se misky vah asi nakloní jinam, ale andělé. A jedním z nich je padlý anděl, legionář, Umbra Mortis, Stín smrti - Athalar.

Poté, co Brycinu nejlepší kamarádku Danyku a celou její vlčí smečku vyvraždí démon, se Bryce ocitá v situaci, kdy se snaží na vše zapomenout, ale osud má jiné plány. A ty se po dvou letech od incidentu přihlásí o slovo. Démon útočí znova, zanechává za sebou mnoho mrtvých, staré rány se otevírají, slzy a bolest se derou na povrch a Bryce je nucena pátrat spolu se zachmuřeným padlým andělem 33. legie po vrahovi své kamarádky.

Co se na první pohled může zdát jako jasná věc, se v průběhu příběhu několikrát změní a věřte mi, když řeknu, že o slzy, krev, hněv, přátelství a vzrušujícím chtíčem - ano, Maasová má opravdu talent na erotické scény - nebude nouze

20.03.2023 5 z 5

Knihovna malých zázraků Knihovna malých zázraků Sara Nisha Adams

Toto je opravdu knihovna malých zázraků. Protože kolem jedné knihovny se celý příběh točí. Zde všechno začíná, ale rozhodně nekončí. Příběh zde vyprávěný je nadějeplným, láskyplným a tolik lidským počinem, který mě chytil za srdce. A je pravda, co říká. V životě se vám do rukou dostane mnoho knih, které vám nějak pomohou. A já se právě ocitla v situaci, kdy mě přečtení téhle knihy zbavilo mého čtecího bloku a opět mi navrátilo chuť číst. A za to jí děkuji.

Základním stavebním kamenem příběhu je ručně psaný seznam četby obsahující 8 knih, které jsou uvedeny větou: Mohlo by se vám hodit. A celá záhada kolem autora seznamu se táhne až do poslední stránky. Jsem ale pyšná, že jsem ho uhodla dřív. A základní pointou příběhu je žít, milovat, nezavírat se do sebe, neztrácet naději a radovat se ze života.

Každá kniha ze seznamu tam byla lehce popsána a bylo krásné sledovat, jak jednotlivé postavy v nich nacházeli spojitost se svým životem, se svými problémy. Jak je postavy natolik uchvátily, že je vídali i mimo knihy, byli s nimi na ulici, doma, v práci. Však se vám taky jistě někdy stalo, že jste se tak ponořili do příběhu, až jste měli pocit, že hlavní hrdiny vidíte na každém kroku a atmosféra prostředí se přelévá i do vašeho života. Já teda rozhodně.

09.02.2023 3 z 5

Balónky oběšenců a další hororové příběhy Balónky oběšenců a další hororové příběhy Džundži Itó

(SPOILER) Ne vždy se u hororových knížek bojím, ale tohle mě dostalo.
Nejen povídka Balónky oběšenců, kdy Japonsko napadly obří létající balónky, které měly obličej svých obětí, po kterých jdou a které chtějí oběsit. Nebo Malíř, který stane před úkolem namalovat opravdu krásnou slečnu a alespoň z části zachytit její krásu. Jak je překvapen, když ji zahlédne na fotografii, jak vypadá skutečně. A co Dlouhý sen? Sen, který sníte během jedné noci, ale ve vaší hlavě trvá týden, měsíc, rok i celou věčnost, až se vaše tělo úplně rozloží. Nebo Zimnice, která je prokletím zkamenělého nálezu, který svým držitelům způsobuje díry všude na těle. Nebo Deska z bazaru, která zachytila píseň ze samotného záhrobí.
Opravdu vřele doporučuji si tuhle mangu přečíst. Autor u každého konce povídky vysvětluje, jak na daný námět přišel.

07.02.2023 4 z 5