Kmotr99 Kmotr99 komentáře u knih

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Jako dobrý, upřímně jsem od Kinga moc nečekal a vlastně se ho trochu obával. Dopadlo to o něco líp než jsem čekal, ale moje obavy se částečně naplnily. Určitě mě to nenechalo chladným, ale že by mě to nějak totálně dostalo, to zase ne. Musí se ale nechat, že King umí psát (ještě aby ne) až by vás nepřekvapilo, kdyby to skutečně byla výpověď hlavního hrdiny. Důkaz toho, ze King umí je, ze mě to celkem bavilo celých 500 stran, i když se toho moc nestane a to co se stane je vlastně hrozná nadpřirozená kravina. V Kingově podáni ale celkem vkusná a stravitelná.

03.10.2015

Hovory k sobě Hovory k sobě Marcus Aurelius

Naprosto geniální kniha a geniální myšlenky. Marcus Aurelius je docela pragmatik. Neříká ani, že nemá smysl nic, ale ani se nesnaží si namlouvat, co všechno smysl má. Popírá smysl honění se za "věčnou" slávou apod. Co má v životě smysl, je život v souladu s "vesmírnou přírodou" a konání veřejně prospěšných skutků (nebo tak nějak to bylo formulováno). Také mě zaujala myšlenka, že je úplně jedno, jestli žijeme 10, 100 nebo 1000 let, jelikož žijeme vždy jen v jednom okamžiku a smrtí o tento okamžik zkrátka přijdeme. Nežijeme totiž v naší minulosti nebo budoucností, ale jen a právě jedním okamžikem. --- Myslím, že pokud bychom se Markovým "návodem" řídili, život by se skutečně dal prožít radostně a šťastně.

14.08.2015 5 z 5

Kdo chytá v žitě Kdo chytá v žitě J. D. Salinger (p)

Skutečně nechápu, že je tu kniha některými tak kritizovaná. Na druhou stranu je dobré vidět, že jde o stále (i když už samozřejmě ne tolik) kontroverzní počin i po více než šedesáti letech. Kdo chytá v žitě je ale také stále aktuální. Jsem jen o rok mladší než hlavní hrdina a občas zažívám podobné pocity, i když dospívám ve 21. století. Zkrátka - kniha mě opravdu hodně bavila, Salingerův spontánní, "hrabalovský" styl mi vyhovoval. Až mi bylo líto, že jsme se musel s Holdenem tak brzy rozloučit.

06.06.2015 5 z 5

Dítě boží Dítě boží Cormac McCarthy

"Přes běhoun ze žlutého linolea tekl tenký proužek krve a vsakoval se do dřevěné podlahy. Ballard svíral pušku a sledoval ji. Zdechni, ty zatracená děvko, řekl. Poslechla."
V porovnání s touto knihou je "Cesta" nebo "Tahle země není pro starý" ještě celkem oddychová, mainstreamová a mírumilovná četba. Strohý, drsný a syrový styl Cormaca McCarthyho se mi začíná zamlouvat čím dál tím víc.

01.02.2015 5 z 5

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

Na mě příliš těžkopádné. Od druhé nejlépe hodnocené knihy nepožaduji příliš vysokou kvalitu (přeci jenom musí být mainstreamová), ale čtivost. A mě se kupodivu GoT nečetla nejlépe a místy jsem se do čtení musel nutit, hlavně kapitoly o Daenerys, Sanse a Branovi byly nezáživné. Martin sice skvěle vykresluje charaktery postav, selhává při popisu míst, takže jsem si Zapadozemě prostě nedokázal představit v celé své kráse. A chyběla mi podrobnější mapa. A ani žádné zlomové okamžiky, u kterých bych měl na krajíčku se zatím nedostavily, to asi bude tím, že jde o první díl. No nic, do Střetu králů e mi ani nechce. Doufám, že nabídne druhý díl víc.
Postřehl jsem tu kritiky překladu, je možné že to bude i jím.

20.08.2014 4 z 5

Barva kouzel Barva kouzel Terry Pratchett

Po zklamání se Soudnými sestrami jsem se rozhodl dát Pratchettovi druhou šanci a tentokrát jsem sáhl po první knize série. Čte se to dobře, ale je to takové... o všem a přitom o ničem... Děj je roztržitý, skáče se z místa na místo, od postavy k postavě, pokusů o vtip je na každé straně několik, ale jen málo z nich u mě uspělo a když ano, tak šlo pouze o usmání a ne záchvat smíchu, který bych od Pratchetta očekával. Možná je to na mě až moc absurdní a autor často naráží na díla, která neznám (jak píše paulhunter).
Jinak jde o nápad zajímavý a originální a doufám, že je Zeměplocha tak obrovská, že v jejím světě nakonec narazím na příběh, který mi sedne.

15.08.2014 3 z 5

2010: Druhá vesmírná odysea 2010: Druhá vesmírná odysea Arthur Charles Clarke

Stále dobrá kniha, na můj vkus už ale moc překombinovaná...

05.07.2014 4 z 5

Ještě jsme ve válce: Příběhy 20. století Ještě jsme ve válce: Příběhy 20. století Adam Drda

Zajímavě a originálně pojaté strašlivé osudy 20. století. Možná škoda, že jsou příběhy tak zkrácené. Mohlo by to být klidn jednou tak dlouhé. Každý z příběhů by vydal na vlastní knihu!

28.04.2014 5 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Jedna z těch nejlepších povinných četeb. Na polovinu 19. století je to úžasné fantasy, které se neztratí ani o dvě století později.

13.04.2014 5 z 5

"Nikdy nezávoď v pití se Švédem, pokud zrovna nejsi Fin, nebo aspoň Rus."

Dášeňka čili Život štěněte Dášeňka čili Život štěněte Karel Čapek

Pro děti ideální četba, nicméně mě psy nikdy moc nebrali a Dášeňka na tom nic nemění.

Povídky z jedné kapsy Povídky z jedné kapsy Karel Čapek

Samozřejmě se liší povídka od povídky, ale většina z nich je opravdu špičková a Čapek dokázal na tak omezeném prostoru několika stran obsáhnout vše, včetně trefného a vtipného vyprávění a neméně trefné a vtipné pointy. Dá se k tomu stále vracet.

03.04.2014 4 z 5

Pipi Dlouhá punčocha (3 příběhy) Pipi Dlouhá punčocha (3 příběhy) Astrid Lindgren

Děti z Bullerbynu to prostě nepřekoná!

03.04.2014 3 z 5

Devatero pohádek Devatero pohádek Karel Čapek

Moc pěkné moderní pohádky, co si pamatuji, tak jsem se moc dobře bavil. Jedna z těch nej povinných četeb.

Honzíkova cesta Honzíkova cesta Bohumil Říha

Je mi líto, že musím hodnotit tuto lidovou knihu pro nejmenší. Jak Honzík krmil prasata a pod. mě nebavilo ani ve třetí třídě, nebo kdy jsme to četli.

02.04.2014 2 z 5

Lovci mamutů Lovci mamutů Eduard Štorch

V podstatě nudná povinná četba. Vyprávění o Kopčemovi a spol. mi již na prvním stupni přišlo nerealistické a o to více nudné.

02.04.2014 3 z 5

Robinson Crusoe Robinson Crusoe Daniel Defoe

Mě nijak nezaujala ani převyprávěná, ani původní verze. Ovšem vyprávění o ztroskotání na opuštěné ostrově a živoření na něm má něco do sebe.

02.04.2014 3 z 5

Velké dobrodružství Pepíka Střechy Velké dobrodružství Pepíka Střechy Pavel Čech

Nádherná originální kniha s úchvatnými snovými ilustracemi!

30.03.2014 5 z 5

Dva divoši Dva divoši Ernest Thompson Seton

"Protože jsem poznal muka žíznivé touhy, chtěl bych vyhloubit studnu, z které by i jiní mohli pít." Nic více ke knize netřeba psát.

14.02.2014 4 z 5

Lichožrouti se vracejí Lichožrouti se vracejí Pavel Šrut

První díl je asi lepší, pokračování už není zdaleka tak originální a je to více akční, než milé. I tak jde o kvalitní knihu pro děti, u které se pobaví stejně jako u dílu prvního.

14.02.2014 4 z 5