Kmotr99

Přečtené 398Vlak dojel přesně
? - srpen 2022
Vlak dojel přesně 1989, Heinrich Böll


Osamělost prvočísel
červen - červenec 2022
Osamělost prvočísel 2009, Paolo Giordano


Pospolitost: vzájemná pomoc
květen - červen 2022
Pospolitost: vzájemná pomoc 1922, Petr Alexejevič Kropotkin


Život člověka
duben - květen 2022
Život člověka 1988, Giuseppe Ungaretti

Kromě básní samotných nevynechejte Ungarettiho Poznámky na konci (ještě jsem asi nikdy neměl tu čest číst poezii zároveň s komentářem autora). Zasadilo to celý výbor do kontextu a umocnilo některé intentzivní dojmy a motivy, protkané celým dílem. Pustina rodné Alexandrie, zákopy Velké války, věčné léto barokního Říma, prázdnota a rozklad... A občas nečekané postřehy, jako když stárnoucí básník (ročník 1888) reflektuje vypouštění družic nebo let letadlem. Osobně si do života odnáším: Nebát se, být osobní a sdílet to s ostatními. Sobectví je naopak, nechávat si věci pro sebe. V Ungarettiho filozofii chápu poezii jako věc veřejnou: "Nepojal jsem je [básně] do knihy s ostatními, protože se mi zdálo, že obsahují motivy příliš osobní, jenom mé. Bylo v tom dosud sobectví. Nic z lidské zkušenosti si nelze pyšně ponechávat jenom pro sebe." (autorův komentář ke sbírce Výkřik a krajiny/Un grido e paesaggi)


Platforma
? - květen 2022
Platforma 2008, Michel Houellebecq

*Valerie se ke mně přitiskla. "Žijeme v divném světe..." řekla. V jistém smyslu zůstala naivní holčičkou, před lidskou realitou ji totiž chránila šílená pracovní doba, která jí sotva dopřála chvíli na nákup, odpočinek a nový start. Dodala: "Nemám ráda svět, v němž žijeme."* Kdybych měl ohodnotit život v (západní) civilizaci, dám tři hvězdičky. Stejně jako téhle knize. Což je vlastně ještě dost optimistické.


Co si za peníze (ne)koupíte
březen - duben 2022
Co si za peníze (ne)koupíte 2013, Michael Sandel


Neznámá společnost: Pohledy na současné Česko
29. březen 2022
Neznámá společnost: Pohledy na současné Česko 2021, Pavel Pospěch

Sociologické črty. Trochu nedotažené. Je to napsané tak přístupně, že jsem se občas přistihl, že moc nedávám pozor, co čtu. Velkým přínosem je představení termínu privatismus (to by se mělo ujmout ve veřejné debatě) a poté objasnění kořenů pojmu "nepřizpůsobiví." U jiných témat bych se nebál jít víc do hloubky.


Přípravy na všechno
? - březen 2022
Přípravy na všechno 2020, Elsa Aids

Kdybych měl kdy něco napsat (něco, co odpovídá mému vnímání světa) dost by se to myslím tematicky i stylem podobalo Přípravám na všechno. Což mě děsí.


Tahle knížka není pro starý
? - leden 2022
Tahle knížka není pro starý 2017, Karel Schwarzenberg

odpad!


Mlíkař
? - listopad 2021
Mlíkař 2020, Anna Burns


Mapa a území
srpen 2021 (05.-08.)
Mapa a území 2011, Michel Houellebecq

Pořád mě baví, jak Houellebecq píše. Trochu jako byste četli náhodně seřazená encyklopedická hesla a místopisná pojednání, která sepsal Wikipedista se smyslem pro humor a obsesí vynášet soudy nad "úpadkem evropské civilizace." V případě Mapy a území mi ale scházela silnější dějová linka, "lepidlo", které by tyhle útržky spojilo, silnější důvod, proč číst dál (čtivosti navzdory). Pasáže s H. samotným byly nakonec paradoxně ty nejslabší, jako by už autor nevěděl, jak jinak zaplnit prázdná místa něčím "šokujícím" (snobský svět umění je sice zajímavý i podnětný pro spoustu zamyšlení, celý román ale nautáhne). Serotonin je mnohem ucelenější a motivy odcizení a lásky (její nemožnosti i nevyhnutelnosti zároveň) tu jsou pojaty víc do hloubky než u "povrchní" Mapy a území, Elementární částice zase obšírnější coby sociologická studie ve formě románu. Začínám se bát, že by mi čtvrté setkání s M.H. už moc nepřineslo.


Návrat do Remeše
srpen 2021 (03.-05.)
Návrat do Remeše 2019, Didier Eribon

O knize jsem slyšel hlavně v souvislosti s popisem příklonu dělnické třídy k radikální pravici. Návrat do Remeše je ve své stručnosti mnohem bohatší a přestože politický vývoj dává autorovi za pravdu (kterou si bohužel bere k srdci málokdo, a politici skoro vůbec; všichni tak zůstáváme v neperskeptivním bahně kulturních válek), víc mě zasáhly osobně laděné kapitoly kdy se Eribon vypořádává se svým původem a nelehkým postavením homosexuála z řad "proletariátu", který má ambice prosadit se mezi "buržoazií." Pro českého čtenáře může být zarážející a trochu provokativní, s jakou samozřejmostí autor operuje s marxistickým třídním rozdělením společnosti. Domnívám se, že taková optika české debatě chybí a obávám se (jak píše kolega Moiseiwitsch), že nejde o "předobraz" vývoje české společnosti, ale že by se popis francouzské reality dal dobře napasovat i na realitu tuzemskou (stačí prolistovat Prkopovy Slepé skvrny) s tím, že sociální mobilita a nerovnost mezi regiony u nás může být možná i horší než ve Francii - viz "segregace" dětí již po páté třídě. Najdeme v Česku podobně úspěšného intelektuála s takovým původem jaký má Eribon? Velmi podnětná sebe- a společenská analýza, která se nebojí být osobní a tak akorát sentimentální. V neposlední řadě mě donutila zamyslet se nad vlastním "třídním původem" a jakým způsobem ovlivňuje můj pohled na svět a sebe samého. "Politicky jsem sice stál na straně dělníků, avšak zároveň jsem nenáviděl své kořeny v tomto světě. Zřejmě bych netrpěl takovým vnitřním pnutím a morální trýzní, pokud bych se postavil na stranu 'lidu', pokud by součástí toho lidu zároveň nebyla i má rodina, tedy má minulost a koneckonců i má přítomnost."


Nevolnost
? - srpen 2021
Nevolnost 1993, Jean-Paul Sartre


Franny a Zooey
červenec - srpen 2021
Franny a Zooey 1987, J. D. Salinger (pseudonym)


Člověk ve stínu
? - červenec 2021
Člověk ve stínu 1996, O. Dazai (pseudonym)


Myslete na děti!
červen - červenec 2021
Myslete na děti! 2015, Ian McEwan


Manifest komunistické strany
? - červen 2021
Manifest komunistické strany 1982, Karl Marx


Něco se stalo
duben - květen 2021
Něco se stalo 1998, Joseph Heller


Mít nebo být?
? - květen 2021
Mít nebo být? 1992, Erich Fromm


Základy metafyziky mravů
listopad 2020 - květen 2021
Základy metafyziky mravů 1990, Immanuel Kant


Parfém: Příběh vraha
duben 2021 (02.-18.)
Parfém: Příběh vraha 1990, Patrick Süskind

Námět, atmosféra staré Francie i lehce horororvá nálada fajn, celá kniha mi bohužel přišla dost na efekt napsaná a ve výsledku zdlouhavá a trochu odtažitá. Rozumím pokusu o napodobení stylu 19. století, zčásti to i funguje (hlavně na začátku), nakonec jsem Parfém dočítal s pochybami, zda jsem neměl strávit čas s něčím míň pozérským a vyprázdněným (navoněným?), a to pozoruhodnému konci navzdory. Zajímavé psychologické otázky ohledně hlavního hrdiny tak zůstaly pouze načtrnuty a zaobaleny kopcem metafor. PS: Jsem jediný, kdo si při pasáží v horách vzpomněl na Nietzscheho nadčlověka?


Kapitalistický realismus
únor - březen 2021
Kapitalistický realismus 2010, Mark Fisher


Homo Faber
únor - březen 2021
Homo Faber 1996, Max Frisch


Písař Bartleby
únor 2021 (16.-20.)
Písař Bartleby 1990, Herman Melville


Pojem a platnosť práva
? - únor 2021
Pojem a platnosť práva 2009, Robert Alexy


Zákoník práce v praxi
leden 2021 (24.-28.)
Zákoník práce v praxi 2020, Jakub Tomšej


Jednou jako tragédie, podruhé jako fraška
? - leden 2021
Jednou jako tragédie, podruhé jako fraška 2011, Slavoj Žižek


Sapiens: Úchvatný i úděsný příběh lidstva
prosinec 2020 - leden 2021
Sapiens: Úchvatný i úděsný příběh lidstva 2014, Yuval Noah Harari


Co Bůh? Člověk?
? - leden 2021
Co Bůh? Člověk? 1934, Bedřich Bridel


Fratelli tutti
? - prosinec 2020
Fratelli tutti 2020, Jorge Mario Bergoglio

Že je lídr jedné z nejkonzervativnějších organizací světa zároveň jedním z nejprogresivnějších hlasů světové politiky, je hezký paradox a důkaz, v jak divné době žijeme. Podat natolik závažná témata tak čistě prostým, lidově upřímným způsobem bez zbytečných frází a intelektuálské omáčky je opravdu dar, a poselství Fratelli tutti je proto podobně jako u Laudato Si tím naléhavější. Po přečtení budete mít výčitky svědomí a nutkání vyjít ven do světa a svléci ten pomyslný kabát pro potřebné...


Píseň bratra Slunce
? - prosinec 2020
Píseň bratra Slunce 1936, František z Assisi


Dluh. Prvních 5000 let
říjen - prosinec 2020
Dluh. Prvních 5000 let 2012, David Graeber


Italské listy
27. listopad 2020
Italské listy 1970, Karel Čapek


Praskliny
září - říjen 2020
Praskliny 2020, Klára Vlasáková

Přišlo mi to celé až příliš odcizené a stylizované, záměrně těžko stravitelné. Zpětně po pár měsících po přečtení ale musím uznat, že jestli jedna kniha vyjádřila moje pocity z roku 2020 (a upřímně zdaleka nejenom z něj), jsou to Praskliny. Snad i proto zůstanu u "průměrného" hodnocení, i když uplynulý rok i kniha jsou všechno, jen ne průměrné.


Cestou orthodoxie
září 2020 (02.-28.)
Cestou orthodoxie 1996, Kallistos (Timothy) Ware


Zeď
září 2020 (13.-25.)
Zeď 1992, Jean-Paul Sartre


Zmena alebo kolaps: Prečo potrebujeme radikálny obrat
září 2020 (14.-20.)
Zmena alebo kolaps: Prečo potrebujeme radikálny obrat 2019, Graeme Maxton


Hleď, prázdnota
13. září 2020
Hleď, prázdnota 2018, Philip Fracassi

Povídky plné klišé, které ale Fracassi záměrně a umně využívá - dokáže psát mimořádně zábavně a s nadhledem. Díky, tomu, že horror normálně nečtu, pro mě ta klišé byla vlastně docela originální. To nic nemění na tom, že klišé zůstanou klišé, a většinu povídek jsem navzdory čtivosti nakonec dočetl bez většího zájmu.


1 ...