Kira283 Kira283 komentáře u knih

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

S Harrym Potterem jsem dospívala, s Cormoranem stárnu. Rowlingová patří k mistrům svého oboru a pátým dílem ze série Cormorana Strika to jen dokazuje.

Vůbec mě netrápilo, že má kniha skoro 1000 stran. Knihu jsem četla v originále, četla se lehce. Do poslední chvíle vás Rowlingová udržuje v napětí.

A co se týče Cormorana a Robin? :) Napětí zůstává a jsem zvědavá, co s nimi autorka zamýšlí dál :)

04.08.2022 5 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Musím se přiznat, že mě moc nebavil styl psaní, ale víc mě táhlo poznání o KLDR, takže jsem knihu dočetla. A nelituji. Moc lidí nemá možnost se podívat a zažít si pravou Severní Koreu, ne jen představení dělané pro turisty. Musí vás mrazit, když si uvědomíte, že v dnešním moderním světě se děje něco podobného. KLDR je ukázkovým příkladem, jak funguje propaganda a jak si s osudy několika milionů lidí může hrát pár vybraných jedinců...

27.07.2022 3 z 5

Silný příběh o touze po životě, odvaze a nespravedlnosti světa. Dokonalý popis zvěrstev 2. světové války. Je třeba si historii připomínat a poučit se...

27.07.2022 4 z 5

Okamžiky štěstí Okamžiky štěstí Patrik Hartl

V pořadí třetí kniha, kterou jsem od Hartla četla. Jedná se o klasickou oddychovku, která pobaví. Zajímavý je pohled obou sourozenců. Osobně se mi víc líbila Jáchymova část :)

Hartl má svůj specifický styl psaní. Chce to občas něčím proložit, jelikož všechno je to na jedno brdo, ale zábavné :)

17.06.2022 4 z 5

Pouto Pouto Anna Todd

Nebudu se moc rozepisovat. Oddychovka fajn, spíš menší podprůměr, nečekejte žádnou vyšší dívčí a obrňte se trpělivostí s Tessinými pasážemi. Ta holka mi děsně lezla na nervy. Asi tak jako někdy Hardinovi :)) Naopak s Hardinem jsem sympatizovala. A konec? Ten mě potěšil :)

Upřímně jsem ráda, že pokračování už žádné nebude. Asi bych to psychicky nedala... :))

12.05.2022 2 z 5

Nejlepší víkend Nejlepší víkend Patrik Hartl

Kamarádka mi Nejlepší víkend půjčovala se slovy, že se jedná o nejlepší Hartlovu knihu. Ehmmm... To asi mluví za vše :)

Nemůžu říct, že bych od Hartla měla vše načteno. Nejlepší víkend byla teprve druhá kniha, kterou jsem od tohoto autora četla. Z 15 roků lásky jsem byla naprosto u vytržení. Proto jsem díky doporučení kamarádky čekala něco naprosto výjimečného. Ano, příběh byl nápaditý, vtipný, lehce se četl, ale wow efekt, který jsem čekala, mi tam chyběl.

Nicméně, primárně kladně hodnotím prolínání příběhů a vyústění všech dějových linek. Zamysleli jsme se někdy my sami nad sebou a vlastními životy, jak nám jeden jediný rok dokáže změnit život k nepoznání? :)

Nejlepší víkend je ale skvělá oddychovka a Hartlovce určitě nezklame :)

27.04.2022 4 z 5

Historie včel Historie včel Maja Lunde

Nedočteno. Nápad dobrý, ale styl psaní se mi nelíbil a nazečetla jsem se. Než abych se trápila, radši jsem knihu odložila.

22.04.2022 1 z 5

Amerikána Amerikána Chimamanda Ngozi Adichie

Za mě určitě plný počet hvězdiček. Chápu, že ne každý se může s knihou ztotožnit a ne každému se bude líbit. Mě kniha zaujala hned od prvních stránek. Možná to bude i tím, že jsem knihu četla v originále a od malička mám ráda africkou kulturu, ráda se o ní dovídám nové věci a zároveň mě fascinoval život imigranta v USA. Konec se může zdát jako klišé, ale mě potěšil :)

22.04.2022 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Asi by se někdo ve školství měl zamyslet a přehodnotit osnovy. Dítě na základní škole nemá šanci tomuto skvostnému příběhu porozumět.

Malého prince jsem četla jako malá holka na malém gymplu, jak jsme osmiletému gymnáziu říkali. Příběh mě nezaujal, jen jsem si odškrtla další položku ze seznamu povinné četby.

O 20 let později jsem se rozhodla si Malého prince přečíst znovu, abych přišla na kouzlo tohoto příběhu. Aby člověk pochopil smysl toho, co nám Malý prince chce svým vyprávěním říct, musí si něco odžít.

Je to příběh plný nevinnosti, moudrosti a laskavosti. Po tolika letech, kdy jsem se ke knize vrátila, mě Malý princ nezklamal. Ba naopak :)

29.03.2022 5 z 5

Od této knihy jsem tedy čekala mnohem více. První polovina knihy mě s menšími výhradami nadchla. Ale primárně jsem se těšila na fiktivní část. Do r. 2030 to ještě jakž takž šlo, ale někdy po roce 2035 jsem musela knihu odložit. Četla se těžkopádně a potřebovala jsem něco odpočinkového. Když jsem se k příběhu znovu vrátila, byla jsem naprosto znechucena a rozhodla se ve čtení nepokračovat.

Chápu, že se jedná pouze o fikci. Ale nemohu se zbavit dojmu autorovy subjektivity. Dle mého je na muslimy nahlíženo jen velmi negativně, celý příběh se točí okolo rozvětvené rodiny, která má dost finančních prostředků a která tvoří feduální společnost. Myšlenka dobrá, ale pro mě naprosto nezajímavá a někdy až přitažená za vlasy. Více bych ocenila pohled obyčejných lidí, kterých je ve světě a i v naší společnosti většina.

Od autora jsem četla Husitskou epopej, takže vím, jak brilantní je to autor a historik, který bravurně dokáže mísit fakta s fikcí. Do roku 2019 této jeho schopnosti odpovídala i Kronika zániku Evropy. Ale dál už je to pro mě jedno velké zklamání. Jak se správně říká, nedá se zavděčit všem. :)

23.03.2022 2 z 5

15 roků lásky 15 roků lásky Patrik Hartl

Nikdy jsem neholdovala českým autorům. Ale asi je načase to přehodnotit :)

15 roků lásky kolem mě kroužilo už delší dobu. Jednou jsem viděla plakát, pak na mě bafla na intenetu, známí ji dostali k vánocům... Procházím seznam Čtenářské výzvy, dostávám se k tématu nešťastné lásky, kouknu se na doporučované knihy a hele, co tu máme! Patrika Hartla a jeho 15 roků lásky. Takže volba byla jasná.

Od první stránky až po tu poslední to bylo čtení na výbornou. Příběh mě pohltil. Líbil se mi autorův nadhled, smysl pro humor, styl psaní. S hlavním hrdinou jste se dříve nebo později museli prostě ztotožnit.

Každý, kdo má chuť si trochu oddechnout od všednodenních starostí, pusťte se do čtení. Garantuju vám, že se nebudete moci odtrhnout :)

16.03.2022 5 z 5

Kurátor Kurátor M.W. Craven

Příběhy Tilly a Poea jsou jedny z mála, u kterých, když se dozvím, že vyšly nové, okamžitě běžím do knihkupectví. To, že se ke čtení samotné knížky dostanu až za delší dobu, je věc druhá. Ale knihu doma prostě musím mít!

U M. W. Cravena jsem si na 150 % jistá, že nebudu zklamaná. A opět se předčil. Miluju knihy, které mě nutí myslet na plné obrátky a přemýšlet, kdo za tím vším asi může být.

Na hodnocení Kurátora stačí jedno slovo: BRAVO! :)

03.03.2022 5 z 5

Jako hvězdy v temné noci Jako hvězdy v temné noci Jojo Moyes

Přesně takhle si představuji knihu s plným počtem hvězdiček.

Příběh, který vás pohltí.
Barvité líčení divoké přírody, kterou vidíte tak jasně, jako kdyby se před vámi odehrával film.
Postavy, které vám přirostou k srdci. Se kterými prožíváte to zlé i dobré, až vám vhrknou slzy do očí.

Děj se sice odehrává v roce 1937, ale mně přišlo, jako kdyby se čas zastavil a já se s hrdinkami ocitla v Kentucky o celých 100 let dříve. O to větší půvab pro mě příběh měl...

Jojo Moyes bez pochyb patří k mistryním svého oboru.

18.02.2022 5 z 5

Lazar Lazar Lars Kepler

Nebylo to špatné, ale ze všech dílů mě zatím nejvíc dostal Hypnotizér a Písečný muž. V některých hodnoceních jsem se ještě před přečtením knihy dočetla, že některé scény jsou dost brutální. Mně spíš přijdou vyhnané do extrémů v souvislosti s osudy některých hrdinů. Ale to už holt k příběhu patří :)

Suma sumárum.. Příběh fajn, ale znovu se k němu vracet asi nepotřebuji, takže za mě lepší průměr :)

11.01.2022 3 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

(SPOILER) Za mě plný počet hvězdiček!

Osobně neholduji českým autorům a literatuře, ale Šikmý kostel by se měl stát povinnou četbou ve školách. Ve škole se všichni učíme o Sudetech, ale o česko-polských vyhrocených vztazích ve 30. a 40. letech nikde ani zmínka (tedy aspoň za nás to tak bylo..).

Autorka skvěle prolíná osudy všech hrdinů, má vše promyšlené do detailu a za to smekám. Jelikož se děj odehrává i za 2. světové války, čekala jsem, že bude děj zasazen i do známých koncentračních táborů jako Osvětim. Za poslední dobu se vyrojilo poměrně dost nových knih na toto téma. Proto jsem uvítala, že autorka zasadila děj do jiných, ne tak známých táborů, tudíž každý lačnící po nových vědomostech má šanci si rozšířit své obzory.

Netrpělivě budu očekávat závěrečný díl trilogie a jsem zvědavá, čím nás autorka překvapí. :)

30.12.2021 5 z 5

Schovej mě v dešti Schovej mě v dešti Jojo Moyes

Příběh byl čtivý, postavy zajímavé. Čekala jsem ale, že se zde bude více prolínat minulost s přítomností. Autorka navnadí čtenáře hned na začátku a pak ho nechá poměrně dlouho čekat, než ho zase přenese do let minulých.

Ocenila bych, kdyby autorka více rozebrala vztah matky s dcerou. Přijde mi, že se hlavně zaměřuje na Sabine a u Kate mám někdy pocit, že se zasekla v pubertě a role matky jí nic neříká.

To nic ale nemění na tom, že se mi příběh líbil a celkově hodnotím Schovej mě v dešti jako průměrně zábavnou oddychovku :)

19.11.2021 3 z 5

Zamilovaná hypnotizérka Zamilovaná hypnotizérka Liane Moriarty

(SPOILER) Téma stalkingu se mi hodně líbilo a nejvíce mě na celé knize zaujalo, jak se Ellen snaží pochopit Patrickovu bývalou, omluvit její chování, zároveň si neuvědomuje, jak Saskiino chování ovlivňuje jeho a třešničkou na dortu byl pohled Saskie.

Velmi vydařený psychologický román o tom, že všichni jsme jen lidi, děláme chyby a nic není jen bílé nebo černé.

16.11.2021 4 z 5

Arabská princezna Arabská princezna Tanya Valko

Arabskou princeznu jsem četla jen kvůli prostředí, ve kterém se příběh odehrává. Líbí se mi, jak ho autorka popisuje. Barvitým popisem se přenesete do Saúdské Arábie a až máte touhu se tam podívat a vidět vše na vlastní oči.

Co se týče příběhu jako takového, je dost předvídatelný a někdy až přitažený za vlasy. Hlavní postavy už na mě působí dosti nesympaticky, jednoduše, někdy až hloupě. Záměr autorky je mi asi jasný, ale moc se jí vývoj postav nedaří a dialogy působí až moc afektovaně.

Když od knihy a postav neočekáváte žádnou vyšší dívčí, chcete si trochu oddychnout od náročnější literatury a zároveň si přečíst a třeba se i něco málo dozvědět o arabské kultuře, touto knihou neprohloupíte. :)

16.11.2021 3 z 5

Tři přání Tři přání Liane Moriarty

Za mě klasicky vydařená "Moriartovka" :) Liane Moriarty je jedna z mých oblíbených autorek a zatím mě nezklamala. Začátek možná může působit chaoticky, ale mě naopak zaujal nápad s popisem událostí z pohledu cizích lidí.

Na těchto knihách mám ráda, že vás donutí se zamyslet, v některé z postav se můžete i svým způsobem najít a v jednom kuse vám jde hlavou: "Jak bych se asi zachovala v této situaci já?"

01.10.2021 4 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Dávám "jen" 4 hvězdičky, protože 5 hvězdiček jsem dala autorčině Haně, kterou Listopád nepřekonal.

Na Listopádu mě velmi zaujal nápad s dopisy z věznice, příběhu to dodalo na autentičnosti. Autorka si bravurně hraje se dvěmi dějovými linkami a postupně vám odkrývá, jak vše spolu souvisí.

Úplně vám zamrazí, když si uvědomíte, v čem jsme tu mohli žít, kdyby v listopadu 1989 události dopadly jinak...

15.09.2021 4 z 5