Kira283

Přečtené 63Tři přání
září - říjen 2021
Tři přání 2016, Liane Moriarty

Za mě klasicky vydařená "Moriartovka" :) Liane Moriarty je jedna z mých oblíbených autorek a zatím mě nezklamala. Začátek možná může působit chaoticky, ale mě naopak zaujal nápad s popisem událostí z pohledu cizích lidí. Na těchto knihách mám ráda, že vás donutí se zamyslet, v některé z postav se můžete i svým způsobem najít a v jednom kuse vám jde hlavou: "Jak bych se asi zachovala v této situaci já?"


Listopád
září 2021 (10.-15.)
Listopád 2021, Alena Mornštajnová

Dávám "jen" 4 hvězdičky, protože 5 hvězdiček jsem dala autorčině Haně, kterou Listopád nepřekonal. Na Listopádu mě velmi zaujal nápad s dopisy z věznice, příběhu to dodalo na autentičnosti. Autorka si bravurně hraje se dvěmi dějovými linkami a postupně vám odkrývá, jak vše spolu souvisí. Úplně vám zamrazí, když si uvědomíte, v čem jsme tu mohli žít, kdyby v listopadu 1989 události dopadly jinak...


Sama sebou
září 2021 (01.-10.)
Sama sebou 2018, Jojo Moyes


Arabská krev
? - září 2021
Arabská krev 2018, Tanya Valko


Úplně cizí lidé
? - září 2021
Úplně cizí lidé 2019, Liane Moriarty


Život po tobě
červen - září 2021
Život po tobě 2017, Jojo Moyes


Mlha nad Shadow Sands
duben - červen 2021
Mlha nad Shadow Sands 2020, Robert Bryndza


Porodní sestra z Osvětimi
leden - červen 2021
Porodní sestra z Osvětimi 2020, Magdalena Knedler

Velmi silný příběh, ale psán zvláštním stylem. Bylo problematičtější se v příběhu orientovat. Až někdy ke konci mi docvaklo, co autorka, hlavně nadpisy, vlastně myslí. Knihu jsem musela i na chvíli odložit, protože téma bylo tak náročné, že jsem to nezvládla přečíst najednou. Myslím, že netřeba dalších slov, proč byla kniha v některých částech tak velmi náročná.... Na toto téma jsem přečetla už poměrně hodně knih. Tuhle knihu hodnotím průměrně jen kvůli stylu, jakým je napsaná, jelikož mi tento styl nebyl až tak blízký. Určitě ale kniha stojí za přečtení!


Arabská dcera
březen 2015 - květen 2021
Arabská dcera 2015, Tanya Valko

Arabskou dceru hodnotím mnohem kladněji než Arabskou ženu, 1. díl ze série o ženě, která si vzala Libyjce a odjela s ním do rodné Libye. Dorota mi od začátku přišla jako naivní a nikdy mi nebyla moc sympatická. Nesedla mi. Za to Marjánka, její dcera, si mě získala a i když osudy celé ženské části rodiny jsou trochu přitažené za vlasy - za svůj život zažijí snad všechna příkoří, co lze, nijak mě to neruší, protože jen díky těmto situacím nám spisovatelka může pořádně přiblížit místní poměry... Knihu jsem zhltla a těším se na další díl...


Hana
? - duben 2021
Hana 2017, Alena Mornštajnová

Hana se mi do rukou dostala úplnou náhodou. Sice jsem o knize slyšela, ale nepřikládala jsem jí velký význam. Když jsem ale Hanu otevřela a začala číst, nemohla jsem přestat! Po delší době se mi zase do rukou dostal příběh, který vás zcela pohltí a i když víte, co vás dál čeká, jste napjatí a chcete se dozvědět, co hrdiny potkalo a ještě potká. Při čtení knih s podobnou tématikou si jeden opět uvědomí, že věci, které dnes a denně řeší, jsou malichernostmi. Proto bychom si měli vážit toho, co máme... Plný počet hvězdiček si nechávám jen pro knihy TOP z TOP. Hana tam právem patří.


Šikmý kostel
leden - březen 2021
Šikmý kostel 2020, Karin Lednická


Arabská žena
únor - březen 2021
Arabská žena 2013, Tanya Valko


Dvojitý kříž
prosinec 2020 - leden 2021
Dvojitý kříž 2013, Chris Carter

Kamarádka mi Chrise Cartera doporučila poté, co z knihy byla naprosto nadšená. A jelikož máme podobný vkus, dalo se čekat, že i mně se příběh bude náležitě líbit. Přiznám se, že jsem z toho zase tak unešená jako kamarádka nebyla, ale postava Roberta i zápletka mě zaujaly. Carter popisuje scény barvitě, realisticky, že se u toho člověk i zašklíbne. Skoro jako by koukal na seriál Myšlenky zločince :) Plný počet hvězdiček si rezervuji případně pro další díly, který si 100% nenechám ujít. Jestli máte rádi napínavé thrillery se zajímavými zápletkami a reálnými postavami, směle do toho! :)


Smrtící bílá
říjen - prosinec 2020
Smrtící bílá 2019, R. Galbraith (pseudonym)

J. K. Rowling je prostě srdcovka. Dospíváte s Harrym, skoro opláčete, když celá série skončí, a pak přijde něco pro vaše dospělé já v podobě Cormona Strika. Cormoran je tak skvělá postava, že si někdy říkám, že je škoda, že ho nemůžu poznat osobně :) Autorka skvěle popisuje napětí mezi Robin a Strikem, ne nadarmo se říká, že je Rowlingová jednou z nejlepších spisovatelek moderní doby. Dokáže krásně, ale zároveň stručně, popsat okolí, příběh, postavy, vše, co k správnému románu patří. Skvělý příběh, který dává smysl od začátku do konce, mluví sám za sebe. Doufám, že se dočkáme pokračování :)


Mnich, který prodal své ferrari
? - listopad 2020
Mnich, který prodal své ferrari 2009, Robin S. Sharma

Kniha mě dost zklamala. Na to, jak je opěvována, čekala jsem víc. Styl, jakým je příběh napsán, je pro mě dost nešťastně zvoleným. Možná kdyby se jednalo spíše o populárně-naučný styl, přineslo by to víc užitku. Vůbec nezatracuji to, co si máme z knihy odnést, bohužel díky formě jsem knihu ani nedočetla do konce...


Tajemství
březen - říjen 2020
Tajemství 2016, Anna Todd

Konec mi přijde už lehce přitažený za uši, více méně je to pořád o tom samém, ale i tak vás prostě zajímá, co se bude dít dál :)) Na první díl to nemá, ale jako oddychovka je to fajn :))


Černé léto
říjen 2020 (05.-14.)
Černé léto 2020, M.W. Craven

Shrnu to jednou větou.... Já chci další!!! :)


61 hodin
říjen 2020 (01.-05.)
61 hodin 2011, Lee Child

Nedočetla jsem... Milovníci podobných thrillerů a tématiky budou jistě nadšení, ale mě téma nezaujalo natolik, abych knihu dočetla do konce. Příběhy Reachera neznám. 61 Hours se mi dostalo do ruky náhodou a v originále. Zkusila jsem se do toho začíst. Bylo to čtivé, ale rozplétání zápletky ne tak pro mě zajímavé, abych si počkala do konce. Lehce předvídatelné, laciné a vševědoucí Reacher. Nic proti ničemu, někoho to 100% baví. Možná by bavilo i mě, jen jsem netrefila náladu, proto dávám průměr :)


Osvětimská knihovnice
srpen - říjen 2020
Osvětimská knihovnice 2013, Antonio G. Iturbe

Dlouho se mi nestalo, aby mě kniha dohnala k slzám. Osvětimská knihovnice je jedna z těch výjimečných knih, které to dokážou. Příběh Dity je na jednu stranu tragický, na druhou stranu inspirativní. Inspirativní v tom, že i na neutěšeném místě dokážete najít naději, úkol, smysl života. A hlavně si uvědomíte, že vaše problémy vlastně žádné problémy nejsou. Netrpíte hlady, mátě střechu nad hlavou, je vám teplo, máte přístup k základním hygienickým potřebám. Važme si všeho, co máme. Ditina neskonalá odvaha, nezdolná vůle bojovat, smysl pro spravedlnost a optimismus jsou obdivuhodné. Od takových lidí bychom se měli učit. Zároveň je nutné nezapomínat, co se v minulém století dělo, abychom něco podobného už nikdy nenechali dopustit.


O psaní - Memoáry o řemesle
září 2020 (07.-24.)
O psaní - Memoáry o řemesle 2005, Stephen King


Střet králů
září 2019 - srpen 2020
Střet králů 2011, George R. R. Martin

Knihu v originále jsem sice četla s přestávkami asi rok. Ale to spíš bude tím, že občas chytnete náladu na úplně jiný žánr, než že by příběh nebyl poutavý :) GoT je srdcovka. Knihy mám přečtené v češtině, teď je postupně čtu v originále. Zároveň je porovnávám se seriálem a baví mě si teď všímat jejich podobností a odlišností; všímám si věcí, které mi při prvním čtení unikly a které mi teď dávají větší smysl. Za mě top strop! :)


Loutkové divadlo
červenec - srpen 2020
Loutkové divadlo 2019, M.W. Craven

Po delší době opět thriller, který nedokážete pořádně odložit a těšíte se na to, co bude dál. Hlavní postavy - Washingtona s Tilly - si zamilujete. Sice tak nějak tušíte, kdo za tím vším vlastně stojí, ale moje první reakce, když jsem knihu dočetla? "Kdy bude pokračování?! Já chci pokračování!!" A to mluví za vše... :)


Pod cypřišem se sklenkou ouza
říjen 2019 - červenec 2020
Pod cypřišem se sklenkou ouza 2012, Pavla Smetanová


Dalajlamova kočka
? - červenec 2020
Dalajlamova kočka 2013, David Michie


Přítelkyně smrti
červen 2020 (05.-08.)
Přítelkyně smrti 2016, Bernhard Aichner

Od první do poslední strany byl příběh poutavý. Psáno nestandardním stylem, ale o to víc se mi kniha líbila. Doporučuju!! :)


Psychologie masových vrahů
únor - březen 2020
Psychologie masových vrahů 2015, Andrej Drbohlav

Faktické, poučné, čtivé. Víc k tomu asi nelze dodat. Pro všechny, kteří se chtějí o tomto tématu něco dozvědět.


Sen, který se naplnil
leden - únor 2020
Sen, který se naplnil 2019, Luca Di Fulvio

Kniha mě zaujala hned od samého počátku. Začnete číst a nemůžete přestat, protože vás zajímá, jaké další nástrahy budou hlavní hrdiny čekat. Nejvíce mě oslovil příběh Ráchel, to jsem ke konci musela i lehce zadržet slzu. Celkově je v knize velmi silný příběh a poselství, hlavně pro ženy. Na mě byl konec až moc ideální a asi ne zcela reálný, ale je to jen fikce, a kdo vlastně nemá dobré konce rád... :)


Důmyslné umění, jak mít všechno u pr**le
prosinec 2019 - únor 2020
Důmyslné umění, jak mít všechno u pr**le 2017, Mark Manson

Já jsem z knihy nadšená. Ano, nedozvíte se nic nového a světoborného, ale nikdy neškodí si určité věci připomenout a dát si je do správného kontextu. Navíc je to napsáno pro normálního člověka, ne pro vědce, který se prokousává složitými termíny. Myslím, že se ke knize v budoucnu opět vrátím, až si budu potřebovat něco zase připomenout... :)


Přátelé
listopad - prosinec 2019
Přátelé 2019, Kelsey Miller

Seriál Přátelé miluju, proto když jsem narazila na předprodej této knihy, volba byla jasná. O historii seriálu jsem toho předtím moc nevěděla, tudíž spousta věcí pro mě byla novinka, a zároveň jsem se dočetla mnoho zajímavostí. Kniha byla velmi čtivá, často i vtipná a velmi pozitivně hodnotím i závěr. Všem fanouškům Přátel mohu knihu jen a jen doporučit! :)


Sapiens - Od zvířete k božskému jedinci
duben - listopad 2019
Sapiens - Od zvířete k božskému jedinci 2013, Yuval Noah Harari


Na Větrné hůrce
září - říjen 2019
Na Větrné hůrce 2009, Emily Brontë

Pustila jsem se do četby anglického originálu. Angličtina to sice lehká nebyla, ale dalo se to. Nicméně jsem se v příběhu lehce ztrácela a z toho důvodu jsem to i v polovině vzdala. Příběh mě nezaujal, Catherine mi přišla jako rozmazlený děcko, který fňuká, když nedostane, co chce. Heathcliffova postava mě sice zaujala více, ale žádné terno to také nebylo. Čekala jsem trochu větší emocionální smršť mezi Catherine a Heathcliffem, nedočkala jsem se. Dva pyšní lidé, co si nedokážou pořádně přiznat, co cítí a pak je na to pozdě. Za mě tedy, omlouvám se, ale ne...


Přiznání
30. září 2019
Přiznání 2015, Anna Todd


Polibek
srpen - září 2019
Polibek 2015, Anna Todd

Přiznám se, že ke knize jsem byla dosti skeptická. Za prvé, romantické knihy nemám moc ráda. Za druhé, Fifty Shades of Gray jsem nenáviděla, i když jsem všechny díly přečetla. Tak v čem mohla být tahle kniha jiná? Nicméně jsem na ní slyšela jen samou chválu, přišla ta správná nálada, tak jsem vyrazila do knihkupectví a knihu si koupila. Večer jí otevřela a páni, mladá holka na vejšce a na koleji, to mi něco připomíná. Kluk s tetováním, párty, studentský život. Ehm, takový menší návrat do studentských let? Musím se přiznat, že kniha mě dostala. Nemohla jsem se od ní odtrhnout. Jasně, je to pořád to stejné dokola, ale mě to bavilo! Konec mě dostal natolik, že jsem musela hned běžet do knihkupectví pro druhý díl. Jasně, nečekejte od toho, že se něčemu přiučíte, zamyslíte, nebo se něco nového dozvíte. Je to odpočinková kniha, u které člověk dokonale vypne. Příběh mě dostal i tím, že mě donutí to s Tessou a Hardineme prožívat. Vždyť kdo nezažil velké zklamání a pocit, že chce s někým být a nemůže? Donutí mě i nahlas vykřiknout, proč je Tessa tak hloupá a chová se tak a tak!? Ale člověk si musí něčím projít, aby věděl, jak v dané situaci zareagovat. Takže tomu, kdo váhá, jestli se do této knihy pustit, můžu After: Polibek jen a jen doporučit. Ne všem se bude líbit, ale řekněme si narovinu. Nepřipomíná vám děj něco nebo někoho? :)


Dítě zvané „To“
srpen - září 2019
Dítě zvané „To“ 2007, Dave Pelzer


Američtí bohové
červenec - srpen 2019
Američtí bohové 2001, Neil Gaiman

Jedním slovem... doporučuji! Kniha mě chytla hned od prvních stran. Autor dokonale prolíná přítomnost, minulost, realitu a fantasy. Jedna z nejlepších fantasy knih, co jsem doposud četla.


Hra o trůny
květen - červenec 2019
Hra o trůny 2011, George R. R. Martin

Hru o trůny jsem četla v češtině, viděla jsem i seriál. Nedalo mi to a přečetla jsem si knihu i v originále. A opět mě nezklamala. I když příběh znám, vždy se najde něco, co mě překvapí. Navíc si všímám detailů, které mi předtím unikly. Tuhle knihu doporučuji všemi deseti. Každý si v ní najde to své, napětí, humor, intriky, lásku, dobrodružství, nadpřirozeno. Příběh celé série Hry o trůny zůstane jedním z mých nejoblíbenějších příběhů a první díl je jednoduše báječný. Těším se, až si přečtu v originále další díly.


Předčítač
květen 2019 (16.-24.)
Předčítač 2006, Bernhard Schlink


Lovec králíků
březen - květen 2019
Lovec králíků 2017, Lars Kepler

Nezklamalo, ani nepřekvapilo. Standard, který od Larse Keplera očekávám. Doporučuji :)


Husitská epopej III.: 1426–1437. Za časů císaře Zikmunda
leden - březen 2019
Husitská epopej III.: 1426–1437. Za časů císaře Zikmunda 2015, Vlastimil Vondruška


1