kikies kikies komentáře u knih

Skála Skála Peter May

Důmyslné, propracované a dost dobré. Ale také nehostinné prostředí, hodně nepříjemné podnebí, zapšklí starousedlíci a zaseknutá maloměšťácká morálka, proti čemuž se dá jen těžko bojovat či bouřit. Těžko pochopitelné povahy a životní přístup a dobře maskovaný padouch vás vtáhnou do děje. Mně osobně sice více sedly čínské thrillery, ale i tento kousek si zaslouží pozornost. Informace o lovu terejů a okénko gaelštiny jsou jen příjemným bonusem na rozšíření obzorů.

25.09.2017 4 z 5

Výkupné pro krále Výkupné pro krále Graham Masterton

Další skvělý díl, výborný námět, perfektní zpracování. Série o Katie se čte úplně sama, je to napínavé od začátku až do konce, brutální, zajímavé a chytlavé. Masterton měl opět šťastnou ruku, když sahal po námětu, prostředí má bezchybně zpracované už od začátku, a hrdinku nám vymyslel taky úplně dokonalou. Nemám, co bych vytkla.

21.08.2017 4 z 5

Sova Sova Samuel Bjørk (p)

Detektivku bych zařadila mezi průměr až lehčí nadprůměr, ale rozhodně až za V lese visí anděl. Pachatel pošahaný, zločin děsivý, vyšetřování plné odboček a slepých míst, podezřelých přehršel, vyšetřovatelé bezradní - to vše by bylo v pořádku. Ale vadí mi Miina neprofesionalita hraničící až s amatérismem - její neustálé psychické problémy, které se omílají ve stejné podobě pořád dokola a k jejichž řešení se evidentně nijak rozumně nestaví, neustálý příklon k nadměrnému užívání léků a alkoholu a následná práce pod jejich vlivem, pátrání na vlastní pěst a v podstatě dost naivní výskyt na nebezpečných místech bez doprovodu a beze zbraní... a taky mi trochu vadí, že i v tomto díle se zločin dotýká osobně hlavního vyšetřovatele, resp. jeho blízkých. Ve dvou po sobě následujících a navzájem neprovázaných případech je to podezřelé a docela rušivé - znamená to, že příště si pachatelé vyberou další Munchovu příbuznou? Toto se sluší použít jednou za čas, ale ne v každém díle!

02.01.2017 3 z 5

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

Další z řady severských detektivek, které stojí za to si přečíst. Zase trochu jiné téma, trochu děsivější prostředí a pošahanější pachatelé, další zajímaví detektivové a zamotanější případ. V tom množství lze těžko některé kusy vyzdvihnout, ovšem tato trochu přece jen vyčuhuje. Patří určitě k tomu lepšímu, zajímavějšímu a děj dokonce i trochu překvapí.

05.09.2016 5 z 5

Ostrov šedých mnichů Ostrov šedých mnichů Michaela Klevisová

Fakt se mi to dobře četlo. Nebylo to přehnaně děsivé a krvavé, lehce to plynulo a rozuzlení bylo překvapivé. Příjemné prolnutí starých vražd s aktuálními, prostředí ponurého ostrova a nejroztodivnějších starousedlíků všech možných povah. Pestré, napínavé a překvapivé. Klevisová bude zřejmě mou oblíbenou autorkou :-)

27.07.2015 5 z 5

Ano, je to vtipné, místy jsem se opravdu nasmála, historické události jsou podané neotřele a pro mládež určitě lákavě :-) Ale ta zdegenerovaná čeština - nebo co to má být - mě hrozně vytáčí.... nepřipadám si tak moc stará, ale fakt je to pro mě nepochopitelné - to má být nějaký slang mladých? Nemůžu si pomoct, ale uniká mi smysl... Spisovná podoba se do tohoto "komiksu" samozřejmě nehodí, ale dostačující by podle mě byla hovorová čeština...

18.04.2014 2 z 5

Panda a dráček Panda a dráček James Norbury

Milé, roztomilé a hluboké. Doporučuji všem!

10.11.2023 5 z 5

Prorokyně a hlupák Prorokyně a hlupák Jonas Jonasson

Stejný typ příběhu, pouze s jinými postavami a v jiném prostředí. Komu Jonasson sedí, tomu se to bude líbit. Je to vtipné, je to čtivé, jen je to pořád na jedno brdo. Jednou za čas je to dobré, ale chce to prokládat.

09.01.2023 3 z 5

Vlk samotář Vlk samotář Jodi Picoult

Perfektní téma, skvělé zpracování. Kontroverzní, jako vždy, plné nových a nečekaně přínosných informací, čtivě a dojemně zpracovaný vývoj rodinných vztahů - prostě Jodi Picoult ve své nejlepší formě. Její knihy opravdu stojí za to!

27.05.2022 5 z 5

Mlha nad Shadow Sands Mlha nad Shadow Sands Robert Bryndza

Dobře napsané, lepší než Kanibal, ale pořád jsem větší fanynkou série s Erikou. Ale šanci dalším dílům asi dám.... ;)

17.01.2022 4 z 5

Vážka Vážka Leila Meacham

Moc příjemné čtení. Není to sice moc reálný příběh, ale taková mrazivá pohádka inspirovaná zlou válkou a plná hrdinů na obou stranách front.

22.07.2021 5 z 5

Do posledního dechu Do posledního dechu Robert Bryndza

Příjemné, čtivé, napínavé, brutální a aktuální. Mně osobně se možná tento díl nelíbil úplně nejvíc ze série, ale rozhodně to nemění nic na faktu, že je to velice povedený kousek a rozhodně stojí za přečtení, jelikož úroveň celé série je dost vysoká.

13.08.2020 4 z 5

Nůž Nůž Jo Nesbø

Ale jo! Nebojím se a dám těch pět hvězd! Není to úplně stoprocentní pětihvězdičkový výkon (dle mých měřítek samozřejmě), protože pocity ze čtení jsou rozporuplné. Dokážu ocenit promyšlenost, zamotanost, náznaky, sama jsem v tom už plavala jak největší čtenář-amatér, ale moc mi nesedly volba oběti, volba vraha.... a taky si myslím, že už by se Harry mohl rozhodnout, jestli se uchlastá nebo ne. Za mě osobně: ty popisy alkoholického deliria už přestávají být zajímavé. A stejně tak přestávám věřit Harryho neodolatelnosti a úspěchu u žen navzdory zřejmě nijak neskrývanému opileckému vzezření. Ale při celkovém ohlédnutí, je to určitě jeden z nejsilnějších kousků celé série.

24.06.2020 5 z 5

Proč?: Proč je Zeman prezidentem. Proč jsme tam, kde jsme Proč?: Proč je Zeman prezidentem. Proč jsme tam, kde jsme Jaroslav Kmenta

Doporučuji! Pro všechny, kteří stejně jako já nechápou a nerozumí proč a jak k tomu vlastně došlo. A ještě k tomu všemu rovnou dvakrát! Pohled z několika úhlů, názory pestrobarevné a vysvětlení, která někdy i nechceme slyšet, ale která bohužel dávají smysl. Kniha je plná zajímavých a podnětných myšlenek, otevírá oči a varuje.

10.06.2020 5 z 5

Veselí Veselí Radka Třeštíková

Moc příjemné čtení z moravského prostředí, které by se v knihách mělo objevovat častěji, protože nabízí únik z městské šedi, které v nových knihách rozhodně není nedostatek. Příběh je vtipný, barevný skoro jako jeho obálka a navzdory své odlehčené formě se pouští zlehka i do problematiky komplikovaných mezilidských vztahů a škodlivých vlivů, kterým jsou tyto vztahy neustále vystavovány, a to nejen v rámci rodiny. Myslím si, že v bezradné Elišce přešlapující na místě, respektive vracející se zpět ke svým kořenům, by se mohla vidět velká část generace mileniálů, proto mě překvapilo poměrně nízké hodnocení knihy. A použití nářečí je podle mě perfektní zpestření.

27.11.2019 5 z 5

Šelma Šelma Andrew Mayne

Výborný kousek! Napínavé, chytlavé, originální prostředí, téma, zajímavé postavy. Knihu jsem fakt nemohla odložit. Je pravda, že ta závěrečná přestřelka byla dost šílená a trochu snížila celkový dojem z knihy, ale jinak jsem dlouho nečetla knihu, která by mě takhle chytla a vtáhla!

28.04.2019 5 z 5

Policie Policie Jo Nesbø

Výborně zpracovaný napínavý děj plný zamotaných nedopovězených okamžiků, kdy člověk už fakt pomalu neví, o kom je řeč, kdo mluví a kdo umírá - což mě nakonec i docela pobavilo, jak jsem se nechala ošálit. Postava Harryho se posunula o značný kus, což je rozhodně ku prospěchu příběhu. Je fakt, že tento případ je složitý, vyšetřovatelé se točí neuvěřitelně dlouho v kruhu a přešlapují na místě, až má jeden pocit, že než na to přijdou, budou postupně všichni vyvražděni. A že tedy jejich řady prořídly (už se skoro divím, že tam má ještě pořád kdo vyšetřovat)! Prostě skvělé! ;-)

15.02.2017 5 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Kniha se mi moc líbila. Je to zase trochu jiný pohled na válku, je to milé, lehce tajemné a lehce romantické, ale nic kýčovitého a nepřirozeně dojemného. Krátké kapitoly byly velice svěží a pomáhaly udržet nit příběhu a pozornost čtenáře navzdory střídajícím se časovým rovinám a dějovým liniím. Kniha přináší zajímavou a poměrně originální kombinaci témat války a slepoty, celou škálu charakterů napříč odbojáři, okupanty, vítězi a poraženými. Pátrání po drahoceném kameni považuji jen za takovou třešničku na zpestření. Nebyla nutná, ale je to s ní barvitější.

21.06.2016 5 z 5

Inferno Inferno Dan Brown

Brown umí psát dlouze a podrobně, ale přitom poutavě. Umí psát o tématu, kterému nemusíte ani rozumět, ale přesto si nepřipadáte ztraceni nebo úplně mimo. Umí zaujmout, přitáhnout pozornost, udržet ji po stovky stránek a pracovat s dějem, aby se pořád něco dělo a přitom to bylo únosné. Podle mě je Inferno skvěle odvedenou prací, jak řemeslně, tak ideově a je za ním vidět ohromný kus práce a také kus srdce. Tahle kniha v člověku stopu rozhodně zanechá...

27.12.2015 5 z 5

Deník mého stínu Deník mého stínu Claire Kendal

Děsivé téma... a výborně zpracované! Ta mezera v prevenci kriminality ("Takže mi nemůžete pomoct, dokud mi neublíží?"), které tito "lidé" tak snadno využívají a těší se ze své nepostižitelnosti. Beznaděj oběti, která se čím dál tím víc - a co hůř - dobrovolně odstřihává od přátel a společnosti, až zůstává jen sama se svým strachem... Výborné přiblížení problematiky, náhled do psychiky zúčastněných a skvělá volba vedlejšího děje.

24.09.2015 5 z 5