Kenan Kenan komentáře u knih

Literatura faktu s beletristickými vsuvkami příběhů obyvatel Životic, odehrávajících se v srpnu roku 1944. Kniha zahrnuje i spoustu fotografií a novinových článků, kterými se příběhy stávají osobnějšími. Spisovatelka znovu předvedla, jak dokáže poutavě přiblížit historii tohoto kraje, i když je to hodně smutné čtení. Pocházím ze severní Moravy a jsem moc ráda za p. Lednickou, která už Šikmým kostelem přiblížila pozapomenutou historii Karviné a jejího okolí širšímu okruhu lidí a v její nové knize v tom pokračuje.

02.04.2022 5 z 5

Dítě Stasi Dítě Stasi David Young

Kniha je označena jako thriller, ale za mně to je klasická detektivka, okořeněná historickým pozadím 70.let minulého století. Dobou, kdy ještě stála berlínská zeď a právě u ní je nalezena mrtvola znetvořené náctileté dívky. Její mrtvola při prvotním zkoumání je v poloze, jakoby prchala ze západu na východ, ale spousta věcí přitom nesedí. Je přivolána mladá nadporučice Karin, která se pouští do vyšetřování.
Příběh se mi opravdu líbil, styl psaní je velmi čtivý. Postupné pátrání po pravdě mně bavilo a nejvíc mně zaujalo vylíčení napjaté atmosféry tehdejšího NDR a NSR.

31.03.2022 4 z 5

Historický román odehrávající se ve 30.letech 20.st., vycházející ze skutečné existence modrých lidí a Kentuckého programu Pojízdných knihoven. Hlavní hrdinka "Modřenka", kterou takto nazývají pro její modrou barvu kůže, je do tohoto programu zapojena. Knižní ženy objíždějí na koních, mulách nebo i pěšky odlehlé kouty hor a rozvážejí tolik očekávané knihy. Lidé, kteří zde žijí, jsou velmi chudí, trpí mnohdy hladem, který se nevyhýbá ani dětem, ale na svou knihovnici vždy s radostí čekají. Jde o krásný poetický příběh, který vřele doporučuji

26.03.2022 5 z 5

Vetešník Vetešník Jess Kidd

Pan Cathal Flood, je stařec, umělec na penzi, žijící ve své rozlehlé vile, plné jím nastřádaného odpadu a plné koček, který se odmítá odstěhovat do domu s pečovatelskou službou. Jeho pečovatelka Maud zjišťuje, že v domě je něco v nepořádku a podporována kamarádkou Renatou se pouští do pátrání. Řešíme smrt Cathalovy manželky, jeho záhadnou dceru a zmizení Maudiny sestry. Do příběhu vstupují další postavy.
Není to zvlášť výrazný, originální příběh, nedokážu ani určit o jaký jde žánr. Je to detektivka, duchařina, je to i vtipné, vystupují zde svatí, ochočená liška a přesto, že jde o takový mix, styl jakým byla kniha napsána je skvělý. Je to čtenářský zážitek, doporučuji.

22.03.2022 5 z 5

Rodina především Rodina především Karen M. McManus

Milly, Aubrey a Jonah překvapí pozvání jejich babičky do luxusního sídla na ostrově. Nikdy ji totiž neviděli, protože už před lety zavrhla a vydědila všechny své 4 děti. V příběhu se vyskytne dost zvratů, překvapení i problémy mezi trojicí vnoučat mezi sebou. Jde o jednoduché YA čtení, které mně, ale nezklamalo. S napětím jsem očekávala rozuzlení záhady, proč vlastně byly jejich rodiče zapuzeny, a i když jsem se závěru trochu přiblížila, úplně jsem jej neuhodla.

19.03.2022 4 z 5

Manželkou podruhé Manželkou podruhé Melanie Summers

Abigail se po smrti svého, o dvacet let staršího manžela, odstěhuje z New Yorku, se svým kocourem Waltem, na malé městečko v Kanadě. Vyrovnává se s nečekanou smrtí, je uzavřená, nepříjemná, chce být stále sama a dokonce uráží své nové sousedy, kteří se jí snaží pomoct. Dost mně štvala, i později, když si už sama uvědomila, že její chování není v pořádku. Bilancuje své manželství a uvědomuje si, že život, který si dřív vybudovala, není úplně ten, který chtěla žít. Udělala rozhodnutí, které by už dnes neudělala a má pocit, že s tím musí něco udělat. Řeší svůj složitý vztah s matkou, která se nakonec smiřuje s tím, že každý si své chyby musí prožít sám, i když nejbližší radí něco jiného. Je to romantický, oddechový příběh, takže vyhlížíme očekávaný závěr, i když v tomto případě je trochu hořkosladký. Na začátku každé kapitoly je citát, což se mi hodně líbilo. Celkově jsem s knihou spokojená.

13.03.2022 4 z 5

Kluci ze hřbitova Kluci ze hřbitova Aiden Thomas

Líbil se mi film Coco a také jsem věděla hodně o svátku Día de Muertos z vyprávění mé dcery, která se ho účastnila osobně v Mexiku a byla z něj nadšená, proto mi tato kniha nemohla uniknout. A nebyla jsem zklamaná, spíš naopak. Jde o výborný námět a skvělou atmosféru, podtrženou španělskými výrazy, zaměřený na trans problematiku. Příběh Yadriela, Juliana a Maritzy mě bavil od začátku do konce. Kniha trochu klouže po povrchu, nezabývá se do hloubky podstatou daného svátku, je zaměřena spíš na příběh, ale i tak jsem si tento originální příběh moc užila.

26.02.2022 5 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Jasně, že je to romarťárna. Taky jsem k této knize takto přistupovala a líbila se mi.
Kromě toho je, ale zaměřena na Kodaň, hlavní město Dánska, kde žijí nejšťastnější lidé, a kde je velmi rozšířen směr hygge.
"Je psychologicky dokázáno, že když kolem sebe lidé vidí hezké věci, jsou šťastnější".
"Zjistíte, že třeba i student si koupí velmi drahou lampu za několik tisíc korun, protože je důležité mít doma hezké věci, ale ne spoustu hezkých věcí."
" Jak je důležité hygge ... co jsem se naučila v Kodani. Dbát na maličkosti. Považovat je za důležité. Upéct někomu koláč, udělat si čas na to být spolu, zapálit si svíčky, udělat si radost."

15.02.2022 4 z 5

Otisk Otisk Alexandra Oliva

Taková jiná kniha, s originálním námětem. Linda do svých 12ti let žije se svou matkou odříznuta od zbytku světa. Nezná vůbec nic, nikdy neviděla ani muže, útěchu ji dává jen zahrada a její dvojče. Jednoho dne přeleze plot a začne zjišťovat pravdu. Vlastně se ani víc říct nedá, abych nespoilerovala. Je fakt, že od začátku vpadneme do děje, nic není vysvětleno ani představeno, ale celou dobu se něco děje a vše postupně zjišťujeme. I tak jsem byla ale někdy dost zmatená. Nevěděla jsem ani v jaké době se nacházíme a až z používání vyspělejších technologických pomůcek, jsem vydedukovala, že se jedná asi o blízkou budoucnost. Špatné to ale nebylo.

13.02.2022 4 z 5

Poslední paní Parrishová Poslední paní Parrishová Liv Constantine

Při výběru této knihy jsem si myslela, že vzhledem k hodnocení, nemohu sáhnout vedle.
Ale bohužel nemohu sdílet nadšení. Kniha je tvořena dvěma částmi. V první části Amber, pocházející z chudšího prostředí, spřádá plány, jak získat velice bohatého Jacksona Parrishe. Využije k tomu slabost jeho ženy Daphne pro zemřelou sestru a brzy se stává její nepostradatelnou kamarádkou. V druhé části vše procházíme z pohledu Daphne. Závěr je již ve stylu "a co bylo dál". Jde o psychologický thriller, které mně normálně baví, ale tuto knihu jsem četla rychle, ne proto, že bych chtěla vědět, jak vše dopadne, protože jsem to již tušila, ale proto, že už jsem ji chtěla mít za sebou. Zklamala mně, nejspíš i pro má velká očekávání.

09.02.2022 3 z 5

V zemi korálového stromu V zemi korálového stromu Sofia Caspari

V r. 1863 nasedají Anna, Viktorie a Julius na loď, která je odveze do Argentiny, kde všichni očekávají lepší zítřky. Anna jede za svou rodinou, která odplula již dřív, Viktorie míří za svým manželem a Julius chce dokázat svému otci, že je stejně schopný jako on. Ačkoliv jsou z jiné společenské třídy, na lodi se skamarádí a i když je zpočátku jejich osud zavede každého jinam, jejich životy se protínají. Nejen historická romance, která se moc dobře četla a líbila se mi po celou dobu čtení. Jen ten akční závěr nebyl v mém stylu, ale každopádně se pouštím do dalšího dílu.

06.02.2022 3 z 5

Z popela Z popela Alex Schulman

Tři bratři se setkávají při smutné příležitosti zajištění posledního přání své matky, rozsypání jejího popela v místě, kde prožili celé své dětství. Procházíme si jejich životem, když byli ještě kluci, žili na opuštěném místě, v ne příliš ideálních rodinných vztazích. I když se dostaneme k šokujícímu odhalení až na úplném konci příběhu, přesto mně bavila spíš první polovina knihy. Sedl mi styl autorova psaní, kdy jsem měla před očima místa, kterými si bratři procházejí. V druhé části knihy jsem se už na některých místech nudila a přišlo mi, že autor už moc tlačí na čtenáře. Příběh je ale originální, opravdu dobře napsaný a za přečtení jistě stojí.

01.02.2022 5 z 5

Mazel Mazel Akwaeke Emezi

Dívka Džema vytáhne z obrazu, který namalovala její máma, tvora, který jí řekne ať mu říká Mazel a vylíčí jí své poslání, proč se objevuje v jejich světě. Chce se vydat na lov nestvůr a zbavit jich město. Džema je ale přesvědčená, že město bylo zbaveno nestvůr již v minulosti anděly, a tak začne pátrat, kde je pravda.
" První krok k prozření je nazřít, že existují skutečnosti, k nimž musíš teprve obrátit zřetel."
Musím dát za pravdu všem, kteří říkají, že je ta kniha zvláštní, divná. Do půlky příběhu jsem si říkala "co to jako je?", ale nenudilo mně to, tak jsem četla dál. Po dočtení jsem musela uznat, že myšlenka té knihy je úžasná.

27.01.2022 5 z 5

Hodná sestra Hodná sestra Sally Hepworth

Fern, pracuje v knihovně a žije si svůj život, poznamenaný autismem a závislostí na své sestře, dvojčeti, Rose. Jednoho dne se seznámí s mužem, o kterém předpokládá, že je bezdomovec a z jí jasných důvodů ho pozve na rande. Z deníkových záznamů Rose se zatím dozvídáme o jejich neutěšeném dětství s matkou. A pak se něco změní a příběh nabírá na obrátkách až ke konečnému poznání. Hodně mně bavila Fern, její opravdovost, upřímnost, roztomilost, a často až směšnost, vyplývající z charakteru její nemoci, o které se mimochodem v knize vůbec nemluví. Ale konec mně bohužel moc nepřekvapil, nějak jsem to už v druhé půlce knihy vytušila.

25.01.2022 4 z 5

Spící nymfa Spící nymfa Ilaria Tuti

Další případ komisařky Teresy Battagliové, starší ženy s červenými vlasy, neustále žmoulající nožičku brýlí na čtení mezi rty, s nekonvenčním způsobem vyjadřování a jejího mladého asistenta Massima Mariniho. O obou se v tomto díle dozvídáme mnohem víc z jejich soukromí, které ukazuje jejich komplikovaný život, ale i to, co se skrývá za drsnou skořápkou.
Při pátrání 70 let staré vraždy se dostáváme do osady lidí, kteří mají svůj jazyk, stále hledají svůj původ a žijí si svým životem, nepostrádajícím staré zvyklosti a oplývající mnoha tajemstvími. Je zde hodně možností, kdo za vším stojí, ale já jsem to až do konce příběhu neodhalila. Přidanou hodnotou, jsou až poetické popisy přírodních scenérií.

23.01.2022 4 z 5

Přítel z domova Přítel z domova Veronika Doskočilová

Tohle bylo vážně úžasné. Osudy George a Paula se protnou v pětihvězdičkovém domově pro seniory. Přesto, že je George protivný a životem znuděný dědek a Paul naprostý protiklad, vstřícný, optimistický, veselý a dobrotivý, každé ráno se setkávají na "jejich" lavičce, povídají si a tráví tak svůj čas v domově. Aniž by si to George uvědomoval přilnul mu Paul velice k srdci a při pátrání po jeho minulém životě, objevuje i svůj příběh a probouzí se k životu. Kniha je napsána jednoduchým stylem, přesto je velice poutavá, promyšlená a čtivá. Našla jsem si v ní spoustu krásných myšlenek a myslím, že každý si z ní to své může odnést. Je to prvotina mladé české autorky a já smekám.

19.01.2022 5 z 5

Květy nad peklem Květy nad peklem Ilaria Tuti

"Možná vidí dál než my. Vidí peklo, které máme pod nohama, zatímco my obdivujeme květy, co rostou na povrchu." Sérii vražd vyšetřuje drsná komisařka Teresa Battagliová, starší žena s ohnivě rudým mikádem, bojující se samotou a nemocí. I když je opravdu nesnesitelná, její tým ji z nějakého nepochopitelného důvodu snáší. Městečko chránící svou komunitu, nacházející se uprostřed mrazivých hor, se musí vypořádávat se sérií vražd. Na místech činu je vždy nalezeno spousta stop, otisků prstů, jakoby vrah nepřemýšlel nad tím, zda bude vypátrán. A i když už mi bylo trochu jasné, kam vše směřuje, stejně to bylo strašně napínavé až do konce. Super čtení. Jistě se pustím do dalšího dílu.

16.01.2022 4 z 5

Knihomolka Knihomolka M. K. Hardy

Ano, je to typický romantický příběh. Spíš YA než kniha pro ženy. Nikol a Luke jsou sympatičtí a snaží se dělat vše správně. Nikol se dostane do problému a Luke, se kterým se seznámila v knihovně, ji nabídne pomoc. A pak to je už lehce předvídatelné, což by mi tak nevadilo, protože u takových příběhů se to očekává, ale kniha mně nijak neoslovila, příběh mi nepřišel originální a jistě jsem četla lepší. Co se ale musí nechat je, že mně v některých chvílích rozesmála, což se mi u knih často nestává.

13.01.2022 2 z 5

Ledové peklo Ledové peklo John W. Campbell Jr.

Předloha k dnes již kultovnímu hororu "Věc". Ve své době jsem byla z filmu nadšená, proto mi nemohla ujít ani kniha. Myslím, že děj je všeobecně známý, proto se o něm nebudu příliš rozepisovat. Úvodní část knihy je dost popisná a až asi od poloviny se děj začíná rozvíjet. Za mně si myslím, že se filmu podařilo lépe vykreslit atmosféru ledové Antarktidy i napětí dění na stanici. Kvituji zajímavou předlohu a úvod, ve kterých jsem se dozvěděla o historii vydání příběhu jako prvotně povídky v časopise. K objevení celého rukopisu došlo až v r. 2018. Jsem ráda, že kniha mohla vyjít.

09.01.2022 4 z 5

Obyčejné lhářky Obyčejné lhářky Louise Guy

Tohle bylo překvapení. I když růžová obálka napovídá, že půjde o romanci, tak tomu tak není. Emma se odstěhovala ze svého rodného městečka a žije život bohaté paničky, odkázaný na finance svého úspěšného manžela. Lucie je mladá vdova s 5letým synem, problémem s nadmírou vína, zpupností svého syna a nedostatkem financí. Ani jedné z nich tohle nestačí a když se jejich životy, za zvláštních okolností, zkříží a navíc se setkají se svéráznou starší ženou, věci se začnou posouvat jiným směrem. Naprosto čtivý a dojemný příběh, který stojí za přečtení.

03.01.2022 5 z 5