Přítel z domova

V malém americkém městečku Riverton ve státě Wyoming se koncem devadesátých let minulého století začíná odvíjet neobyčejný příběh. Jeho hlavními hrdiny jsou dva svérázní, naprosto odlišní staříci George a Paul, kteří se na konci své životní pouti potkali a zvláštním způsobem spřátelili v místním domově seniorů. Stále otrávený, pesimistický George vnímá pobyt v domově jako své největší zklamání a prohru. V době, kdy už od života opravdu nic nečeká, nemůže pochopit věčně dobře naladěného Paula, jehož osud, spojený i s předválečným Československem, byl až dosud pro všechny v domově velkou neznámou. Šokující a zároveň dojemné poznávání Paulovy minulosti zcela nečekaně mění poslední etapu Georgeova života… Poutavé vyprávění o stáří, smrti, lásce, přátelství, snech a očekávání....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/442340/big_pritel-z-domova-6PX-442340.jpg 4.455

Kniha Přítel z domova

mirektrubak
19. listopadu

„Ať se děje cokoliv, láska vydrží, láska věří, láska má naději, láska vytrvá. Láska nikdy nezanikne.“
Ne, tohle není citát z románu, je to z Bible, z listu svatého Pavla Korinťanům. A proč to píšu na úvod svého komentáře ke knížce Přítel z domova, když to není ani náboženský příběh, ani „romantická love-story o dvou mladých hledajících se srdcích“? Protože láska (ve své pravé podobě, tedy ne jako pomíjivé vzplanutí, ale jako vnitřní „rozhodné rozhodnutí“ být v životě požehnáním pro druhé) je vždy přítomna tam, kde je hlavní hrdina Paul. A vlastně je tam přítomna i tehdy, když tam Paul už fyzicky není, stačí jen vzpomínka na něj. Láska v Paulově životě nemůže nebýt, protože bez lásky by jeho život byla jedna velká série životních ran bez žádného smyslu – a on by měl všechny důvody pro to, sedět na své důchodcovské lavičce a stěžovat si na osud. Ale to by nebyl Paul! Ten namísto toho udělá ještě svůj poslední dobrý skutek (tedy: svůj poslední skutek lásky), když svým optimismem prolomí důmyslnou bariéru kolem srdce svého přítele a probudí ho k životu – jako nějakou mrzoutskou, bezzubou, Wyomingskou Popelku. :-))

Moc se mi líbilo, jak byla kniha napsaná! Ve své prvotině se autorka nepředvádí tím, kolik toho už literárně dovede a jaké všelijaké slovní obraty, vypravěčské triky a vycizelované myšlenkové konstrukce umí použít. V jejím podání neslouží příběh k tomu, aby poukázal na její literární talent. Naopak. Její nesporný literární talent je ve službě vyprávění, které je snad právě proto tak přirozené, neokázalé a laskavé – ovšem bez toho, aby sklouzlo do sentimentu nebo banality. Myšlenkové poselství z románu netrčí, není nám servírováno pod nos, spíš se postupně odkrývá, nějak se v nás samo rodí, nenásilně, jak tak George a Lauru doprovázíme při jejich hledání. Kdybych měl svůj pocit vyjádřit jedním slovem, byla by to prostota. Ano, Veroničin první román je prostý, v nejlepším smyslu toho slova.

Ještě než jsem se do čtení pustil, hodně jsem si přál, aby se mi román líbil! A to proto, že se s velesympatickou autorkou maličko znám (kdo nemá to štěstí, nechť si představí slečnu Bakerovou a nebude příliš vzdálen realitě ;-), takže jsme měl strach z představy, jak jí budu muset do očí říkat, že dílo, do kterého vložila svůj čas a srdce považuji jen za nějaké nemastné-neslané povídání. (Jenže pravdu bych říct musel, a nejen proto, že se s Veronikou setkáváme v semináři zabývajícím se morálkou, etickými dilematy a okrajově tedy i tématem milosrdné lži. :-)) No, byly to plané obavy. Přítel z domova je dovedně napsaná kniha, krásná navenek i uvnitř, chytrá a přirozeně moudrá. Plná náruč hvězdiček, plným právem.

Clair16
04. listopadu

Mám ráda staré lidi. Totiž, sama už dávno nejsem teenager, ale měla jsem je ráda vždycky – a odhaduji, že Veronika Doskočilová je na tom stejně.
Na úvodních stránkách její prvotiny jsem si vzpomněla na dialogy hlavních protagonistů Sorrentinova filmu Mládí, kteří sice vedou věčné disputace, ale váže je k sobě silné pouto. I zdejší přátelé, Paul a George, kteří se sejdou ve wyomingském „pětihvězdičkovém“ domově pro seniory, jsou zdánlivě rozdílní, stejně jako jejich životní peripetie.
Odhalování minulosti a její prolínání se současným životem bývá vděčným tématem pro literární zpracování. Má zároveň své nástrahy; nejen o životě v pečovatelských domech, ale ani o stáří a smrti obecně se často radši nemluví…
Vyprávění s vhledem do předválečné československé historie je ale tak poutavé, že si čtenáře rychle získá. Autorka své hrdiny neadoruje ani nelituje, nestaví pro ně vzdušné zámky, „jen“ ukazuje, čím si prošli, a s jakými pocity teď prožívají den za dnem.
Některé věty mi zněly trochu zvláštně, jako by skutečně vznikly na bázi angličtiny. A v nadšení mě chvíli brzdila středová pasáž, v níž George zprostředkovaně (a pro mě na úkor formy i uvěřitelnosti obsahu) získává informace o Paulově minulosti. Ale vyznění příběhu je silné – a sdělení, které knížka přináší, rozhodně potřebné. Přeji autorce hodně štěstí při dalším psaní.

kethy

Teda, chtěla jsem si dát lehčí oddychovku a ono to je šíleně smutný. To jsem si naběhla. Ale i tak, je to krásný příběh o životě a o tom, jak by nemusel zkončit.

Tebby

Krásný, ale velice smutný příběh o přátelství, lásce, smrti a štěstí. Ze začátku se mi kniha nečetla zrovna dobře, ale zhruba v půlce mě svým dějem tak vtáhla, že jsem zbytek přečetla jedním dechem. 4*

alzbeta4340

Na prvotinu opravdu povedené, dobře promyšlené. Přes vážnější téma se zde objevují malé střípky humoru, které příběhu prospívají. Je tady i určité tajemství, byla jsem na konci vážně zvědavá, jak to s Paulem v jeho firmě dopadlo.
Kniha má velmi pěknou obálku.

Josh

Jedním slovem? Skvělé.
Dvěma slovy?? Prostě kouzelné.
Třemi slovy??? Dotýká se srdce.

Kniha, kterou musíte dočíst do konce sotva jste začali:o)) Autorka má stále schované překvapení v příběhu. Něco se možná dá očekávat, ale na potvrzení si musíte prostě počkat. Do konce. Není to jen o jedné konkrétní generaci, ale je to o životě. Každá generace čtenářů si z této knihy může něco vzít. A měla by. Každá, a zvláště pokud by ji četli mladí, i když by bez zkušeností daných životem možná nevěřili….

Moje sbírka osobních TOP knih je rozšířena! Myslím, že je to skvělý tip na dárek:o))

Heyhey

Originální příběh. I když očekávaná motivace. Krásný sloh i jazyk. Ale trochu mi tam něco chybělo. Možná sepětí s realitou?

Lenča75

Narazila jsem na tuto knihu díky recenzi v jedné čtenářské skupině a jsem za ní moc ráda, byl to jemný příběh, plný emocí a životních mouder. Myslím, že si ji budu dlouho pamatovat,všichni stárneme a čas tak rychle odbiji, každému z nás,též pohled na život se věkem mění.... V této knize bylo hodně impulsů k zamyšlení.