kedlis kedlis komentáře u knih

Volání netvora Volání netvora Patrick Ness

(SPOILER) Moc jsem si přála aby se mi kniha líbila, ale bohužel tomu tak úplně není. Zaujal mě námět týkající se smrti v knize pro děti, ale chyběla mi tam nějaká naděje (jak už tu někdo v komentářích psal), ta se objevila lehce na konci, když Conor pocítil sblížení s babičkou. Conor nemá vlastně žádnou oporu, je tu nepřítomný otec, chladná babička, nevšímaví učitelé, šikana (která byla dost podivná) a vlastně jako kdyby se vše špatné dělo právě jemu. Nikdo s ním nejedná narovinu, chovají se vlastně dost sobecky a uzavírají se do sebe zatímco nechávají dítě, aby se s těžkou situací vyrovnalo samo, pokud pocit frustrace mělo být to, co chtěl autor vyvolat, tak u mě uspěl. Líbila se mi docela role netvora, jako rádce či jako prostředek vyjádření Conorových pocitů nejistoty, strachu a vzteku a příběhy o tom že lidé nejsou černobílí byly zajímavé. Nevím jestli je tohle úplně vhodné čtení pro děti, samozřejmě je třeba mluvit o smrti a netajit realitu (jako to dělají Conorovi), ale kniha mi celkově přijde až moc temná a poněkud beznadějná. Ilustrace jsou samozřejmě nádherné a dokreslují příběh.

05.07.2023 2 z 5

Ovšem Ovšem Karel Kovy Kovář (p)

(SPOILER) Kniha byla skutečeně o všem, ale bohužel dost povrchově a není se čemu divit když ji Kovy napsal ve 21 letech. Samozřejmě cením otevřenost a četlo se to lehce, občas jsem se zasmála, u příběhu s dědou mi ukápla slza, ale celkově to na mě působilo spíše jako úryvky z motivačního blogu nežli seriózní autobiografie.

03.07.2023 3 z 5

Tajná láska Tajná láska Lisa Kleypas

(SPOILER) Pro začátek: samozřejmě chápu, že se k tomuto žánru váží určité stereotypy a ženy v nich jsou většinou křehotinky co potřebují zachránit, ale tohle bylo vytažené do (pro mě) nepříjemného extrému.
Už u prvních pár stránek mi bylo tak trochu jasné, že styl psaní není úplně můj šálek kávy, ale chtěla jsem tomu dát šanci a představa příběhu o lásce které stojí v cestě překážka v podobě třídního rozdílu mi přišla lákavá. ALE tenhle konflikt se tam řeší tak pikosekundu a vlastně to stojí celé na hloupém a bezpředmětném přetahování mezi dvěma hlavními hrdiny.
McKenna je naprosto odporný zmetek který nepřijel zpátky jen ukázat jak se má dobře, ale vrátil se vyloženě s touhou zničit, zesměšnit a nejlépe zanechat s nemanželským dítětem svou dávnou kamarádku a lásku. Jako pardon, chápu že mu ublížila, ale kvůli tomu se přece nestanete takovým prasetem. Sexuální scény mezi ním a Aline mi byly přinejmenším nepříjemné. Po většinu knihy jsem k němu cítila odpor, který nezvrátil ani růžemi a srdceryvnou básní.

01.07.2023 1 z 5

Dárce Dárce Lois Lowry

(SPOILER) Představa společnosti, která se ve snaze zbavit se hladomoru, válek, násilí atd. vzdá určitých věcí a bude se řídit jistými pravidly není nereálná, ale má pro mě až mnoho děr. Obvykle si takových věcí moc nevšímám, ale tohle je vcelku útlá kniha a je toho více. V mé hlavě šlo o jakýsi svět, který je velmi technologicky pokročilý vzhledem ke genetickým úpravám (všichni stejní, nevidí barvy atd.) a ke schopnosti ovládat podnebí, každopádně mi nesedělo jak by se zbavili lásky, ale zároveň zachovali strach, frustraci, smutek? Nebo to mají všichni v hlavě čip a pouhou představu o určitých emocích? Kdo tohle kontroluje, rodí se tak? K tomu rození - však je jim 12 když přichází na přidělení povolání, to mi chcete říct že tam hned ve 12 někdo rodí?! Proč se v tak vyspělé společnoti mlátí malé děti do bodu, kdy přestanou na čas mluvit?! Děti si hrají si na "válku" a předstírají smrt, ačkoliv o smrti nic neví, nikdy ji neviděly a nemají ponětí co to znamená? Tohle celé mi rozbíjelo představu o vysoce technologické společnosti budoucna. Bylo toho víc, ale nechci tu zanechat sloh.
Ve zkratce, film na mě působil o něco lépe a rozhodně ve mně vyvolal více emocí.

29.06.2023 2 z 5

Emma Emma Jane Austen

(SPOILER) Oproti Pýše a předsudku to bylo strašně ukecané a poměrně nudné, kdyby kniha měla alespoň o 100 stránek míň určitě by jí to prospělo. Emma mě bavila, ano je sobecká a neuvážlivá, zcela jasně produkt svého postavení a doby, ale v nitru je to hodný člověk. Vztah Emmy s Knightleym, no... když opominu že je mezi nimi 16letý věkový rozdíl a znají se cca od Emminých 13 let, tak se mi jejich hašteření líbilo, každopádně místo zbytečných stránek tlachání slečny Batesové mohlo přibýt více interakcí mezi nimi.

19.06.2023 2 z 5

Bál šílených žen Bál šílených žen Victoria Mas

(SPOILER) Líbil se mi náhled do Salpêtrière, ale doufala jsem ve více podrobností ohledně tehdejší společnosti a postavení žen obecně a žen nemocných. Škoda, že tam nebylo více z pohledu Charcota, dodalo by to knize hned jiný rozměr. Příběh Eugénie před hospitalizací byl zajímavý, ale krátký a upřímně s trochu podivným zvratem v chování babičky. Nadpřirozný námět příběhu spíše ubíral, ale to hlavně protože jsem měla jiná očekávání.
Samotný bál byl sám o sobě bohužel jen naznačen a konec byl tak prapodivně urychlen. Dokonce by mě zajímalo i jiné pojetí toho, jak by si Geneviève začala uvědomovat hrůzy, které se před ní celé roky odehrávaly. Nebylo to španté čtení, ale kniha měla určitě mnohem větší potenicál.

02.06.2023 3 z 5

Moderní time management Moderní time management Kevin Kruse

(SPOILER) Pokud jste manažer či ředitel firmy v USA je kniha přesně pro Vás, v opačném případě budete metody z této knihy jen horko těžko používat ve svém reálném životě. Jsou to blogové příspěvky spojené s citacemi od různých bohatých či privilegovancýh lidí spojené v jedno. Samozřejmě i tak si můžete něco odnést: říkejte častěji ne, udělejte si čas na sebe, nezapomínejte na dobrý spánek, ale ostatně tohle všechno není nic nového nebo překvapivého.

31.05.2023 1 z 5

Měla jsem z toho podobný dojem jako z několika rozhovorů s autorkou, které jsem měla možnost slyšet a to tedy takové, že bych se chtěla dozvědět víc. Jako audiokniha se to poslouchalo velmi dobře a informace byly zajímavé, především osobní dojmy a zkušenosti, ale jak už tu bylo několikrát zmiňováno, chybí tomu ucelenější struktura. Takhle to působí jako úvod či ochutnávka něčeho většího a (nejen) proto se těším na Svědectví o životě v KLDR.

16.02.2023 3 z 5

Hra o trůny 1 Hra o trůny 1 George R. R. Martin

(SPOILER) Je prostě něco opravdu odpuzujícího na tom, jak jsou popisována "ňadra" 13 leté dívky jen moment před jejím znásilněním. Jak moc jsem ráda za to, že postavy byly v seriálu starší než v knize. Upřímně pro mě kniha představovala především jakési doplnění seriálu, těžko se mi proto hodnotí zda se mi skutečně líbil obsah a styl psaní, nebo jsem jen byla nadšená ze známého prostředí a momentů, kdy jsem si říkala "Já vím něco, co vy nevíte."

15.02.2023 3 z 5

Oheň a krev Oheň a krev George R. R. Martin

(SPOILER) Rok draka mě nadchnul a tak není divu, že jsem sáhla po této knize. Každopádně styl, kterým je příběhu rodu Targaryenů pojat mi vůbec nesedl a jaká to škoda, že nebyl napsán klasickým stylem. Z tohohle si málokdo může něco pamatovat, ale samozřejmě nechci nikomu křivdit. Pro nějaké zapálené fanoušky je to jistě zajímavým pohledem do historie známého světa Hry o trůny.

02.02.2023 2 z 5

Zvířata nejsou bez citu Zvířata nejsou bez citu Per Jensen

(SPOILER) Hodnotit tuto knihu je pro mě trochu těžké. Myslím si, že je to v mnoha ohledech skvělé dílo, které nabízí vstup do světa (nejen) hospodářských zvířat a odhaluje zajímavá fakta o jejich životech, přemýšlení a cítění. Proto pro mě byla závěrečná část knihy šokující. Po několika stránkách kde se dozvídáme o tom, jak o sebe zvířata navzájem pečují, poznávají své tváře, cítí strach a radost, se dozvíme, že pro autora nepředstavuje jejich zabíjení a následné konzumování morální překážku, pokud mají dobrý život až do smrti. Opravdu? To je jediná morální překážka? Nějak mi to do kontextu knihy nesedí.
I tak si ale myslím, že kniha stojí za přečtení a oceňují malé doplnění o situaci v ČR.

27.11.2022 3 z 5

Lev, čarodějnice a skříň Lev, čarodějnice a skříň C. S. Lewis (p)

(SPOILER) Běžně mi filmová adaptace knihy přijde tak nějak prázdnější, ale tady je tomu naopak. Hrdinové kteří mi z filmů tolik přirostli k srdci tu téměř hráli druhé housle a veškerý děj propluje bez toho, aniž bychom měli čas k něčemu (či někomu) přilnout. Za mě bohužel zklamání.

25.08.2022 2 z 5

Modlitba za matku Modlitba za matku Kjung-suk Šin

(SPOILER) Tohle opravdu není můj styl. Vyprávění v du-formě je mi docela proti srsti a proti srsti mi byl i pocit toho, že jsem emocionálně vydírána. Matky jsou určitě v mnohých případech nedoceněné, ale tahle kniha opravdu tlačí na pilu.

29.07.2022 2 z 5

Převorství u pomerančovníku Převorství u pomerančovníku Samantha Shannon

(SPOILER) Po delší době jsem se chtěla vrhnout do pořádného fantasy a o tom, že tohle je pořádné fantasy není pochyb. Ze začátku jsem měla dost zmatek ve všech postavách, zemích a vztazích, ale to se dá asi očekávat. Upřímně mi žádná z postav nijak zvlášť nepřilnula k srdci, ale mrzí mě, že jsme neměli více času s Tané a její trénink byl docela odfláknutý, kde je nějaké seznámení s draky, co ten její spolužák/rival? Linka s Artelothem byla také vcelku zajímavá. Kdo mě opravdu štval byl Niclays, kterému jsem snad ani ten "šťastný" konec nepřála.
Trochu mě zklamal hlavní souboj, ke kterému vlastně celá kniha směřuje. Přišlo mi to mdlé a sakra krátké vzhledem k délce knihy. Hlavně jsem čekala na pořádnou spolupráci Tané a Ead, ale to se jaksi vůbec nestalo. Co si nemohu odpustit je to, že je zkrátka neuvěřitelné, aby všechny hlavní postavy přežily tak epický děj plný zvratů a nástrah.
Přes všechny moje výtky musím přiznat, že se mi to četlo vcelku dobře a některé zvraty mě překvapily.

*To že lidé z LGBTQ+ komunity existují kromě reálného světa i ve světě fiktivním opravdu není "propaganda"

29.07.2022 3 z 5

Nejde o jen tak nějakou knihu o jídle, tohle je opravdu jediná kniha o jídle, kterou běžný smrtelník potřebuje. Autorka je odbornice ve svém oboru a informace podává jasně, srozumitelně a tak, jak jsou v aktuální době vědecky ověřené. Po vizuální stránce je kniha krásná od ilustrací po jednotlivé fotografie. K doplnění dalších informací určitě doporučuji autorčin instagram.

15.07.2022 5 z 5

Měla by sis s někým promluvit Měla by sis s někým promluvit Lori Gottlieb

Kniha plná obohacujících myšlenek a autentického náhledu do terapie. Lori umí terapii představit tak lidsky, bez přetvářky a otevřeně. Přiznává své negativní i pozitivní pocity vůči klientům, vnitřní dilemata během své práce i během řešení překážek ve vlastním životě. Obdivuji její přístup k profesi a je opravdu vidět, jak jí na klientech záleží. Je to opravdu hutná kniha a nelze ji přečíst na jedno posezení, prolínají se zde příběhy klientů i Lori samotné a nejednou mě chytily za srdce. Zatímco jsem procházela všemi příběhy, měla jsem pocit, že jsem sama na terapii (myšleno v dobrém). I přes všechna pozitiva mi kniha občas přišla natahovaná, ale zároveň si neumím představit přijít byť jen o jedinou část.

"Pokud se v životě pořád jenom nimráte a vybíráte si, pokud si neuvědomíte, že dokonalost je nepřítelem dobrého, možná se připravujete o radost."

"Nevědění je dobré místo pro začátek."

"Mnoho z nás má za to, že naši milovaní lidé a oblíbené činnosti tu budou napořád. Když ale na dveře zaklepe smrt, uvědomíme si, že nejvíce ze všeho jsme zanedbávali projekt zvaný náš vlastní život."

"Velká část našeho destruktivního chování má původ v emočních mezerách, prázdnotě, která hledá něco, co by jí zaplnilo."

"Wendell jednou poznamenal, že sami se sebou mluvíme za celý život víc než s jakýmkoliv jiným člověkem, ale že naše slova nejsou vždy milá nebo pravdivá nebo nápomocná - dokonce ani zdvořilá."

07.07.2022 5 z 5

Kde kvete tráva Kde kvete tráva Han Kang

Opravdu silný příběh od autorky z oblasti dění. Nevím zda si někdy zvyknu na tento styl psaní, každá kapitola úplně někdo jiný, žádné objasnění a du-forma. Jsem v každém případě ráda, že jsem to nevzdala a vydržela až do konce. Opravdu oceňuji epilog, který celý příběh semknul a také poznámku překladatelky, která celý příběh zasadila do zásadního kontextu.

22.06.2022 3 z 5

Mně se to četlo dobře, což pro mě bylo vzhledem k povaze tématu překvapením. Navíc jsem o tématu neměla tolik znalostí a kniha mi přinesla mnoho nového. Myslím, že to tedy za přečtení stojí, ale pár výhrad k tomu mám. První výhradou je to, že jsem se občas ztrácela v ději, jelikož se přeskakovalo od rozhovorů z dnešní doby do událostí z minulosti. Další výhradou je jistá zaujatost a vkládání subjektivních dojmů autorky, především jsem si toho všimla u váhy/vzhledu/inteligence popisovaných lidí. Drobností bylo ještě naprosto nesmyslné prokládání angličtiny a překladu např.: Dostanu zprávu od Briana: "Jaké máš plány na lunch? Můžu tě pozvat na pizzu ve městě?"

17.04.2022 3 z 5

Čekanka Čekanka Julia Quinn

(SPOILER) Přečetla jsem si to kvůli lásce k seriálu a docela mě to zklamalo. I s ohledem na to, že už je to čtvrtá kniha v sérii a nevím jak byly postavy vykresleny v předchozích dílech musím říct, že je Colin extrémně nesympatický a otravný muž. Láska mezi ním a Pen byla jedním slovem "Meh" a to jsem si myslela jaká to bude pecka, všechno to bylo takové narychlo a téměř bez emocí. V první polovině knihy jsem se i docela bavila a četlo se to raz dva, ale celkový dojem z knihy to nezachrání.

10.04.2022 2 z 5

An(n)a. An(n)a. Sára Báchorová

(SPOILER) V podstatě souhlasím s anet8843. Tedy i když se na začátku píše, že kniha nemá sloužit jako pro-ana, tak takovým dojmem rozhodně působí. Je mi jasné, že oblast PPP je téma citlivé, ale bez detailní scény a tím pádem téměř "návodu" na to, jak zvracet, by se dílo obešlo. Další scéna, ze které se mi obracel žaludek, byla scéna mezi Anou a Adamem - tedy znásilnění. Nějak si nedovedu vysvětlit, proč něco takového bylo přidáno, jelikož mi nepřišlo že by to přidalo příběhu hodnotu. Nevím, postrádalo to nějakou pevnější strukturu, takhle to bylo opravdu jako příspěvky na blog/útržky z deníku a takový styl vyprávění mi moc nesedí.

18.03.2022 2 z 5