Kate3003 Kate3003 komentáře u knih

Temná kněžka Temná kněžka Margaret Rogerson

Kniha měla velmi slibný rozjezd. Hned začátek knihy byl nabitý akcí a skvělou tak trošku tajemnou atmosférou, kterou se autorce povedlo velmi hezky vykreslit. Bohužel po pár desítkách stran tohle nadšení opadlo a děj se najednou jakoby zastavil na místě a začal se tak trochu točit v kruhu. Dočkáme se totiž prvního velkého zvratu a pak najednou se vše zaměřuje jen na tuto skutečnost a vše ostatní jakoby se odsunulo na druhou kolej.
Autorka má naštěstí velmi čtivý styl psaní takže i části kde děj stagnoval se naštěstí četli dobře a napomáhala tomu i skvělá chemie mezi hlavními postavami jestli se to tak dá označit. Kousavé rozhovory mezi hlavní hrdinkou a přízrakem byli opravdu skvělé a jejich rozdílné povahy se skvěle doplňovali. Trochu pokulhával popis prostředí a celkově světa, který si zasloužil trošku víc prostoru. Bylo zde pár zajímavých věcí jako rozdělení duchů a přízraků, ale chtěla bych se toho asi dozvědět více.
Ke konci se děj knihy znovu rozjel a vrátila se atmosféra, která na mě dýchla na začátku. V knize nehledejte romantickou linku, ale za mě je asi jen dobře, že se ji tam autorka nesnažila dosadit. Jako celek kniha vlastně nebyla špatná, našlo se zde několik zajímavých zvratů, které mě poměrně překvapily, ale Kouzl rodu Thornů mě od autorky zaujali mnohem více. Další díl si asi přečtu, protože mě zajímá jakým směrem se autorka vydá.

17.01.2024 3 z 5

Bouřková sezóna Bouřková sezóna Andrzej Sapkowski

Stejně jako u ostatních knih musím ocenit to jak je celá sága propracovaná a to jak autor opravdu skvěle promyslel celý svět. Bohužel příběh jako takový trošku sráží autorova tendence opakovat to co už víme, a nakonec je toto opakování spíš k zlosti než k užitku, protože i když příběh pak dále pokračuje nechceme slyšet xkrát za sebou tu samou informaci.
U Bouřkové sezóny mi přišlo, že už je v příběhu trošku moc vaty a valnou část příběhu se nic moc neděje a děj tak nějak stagnuje na místě. Příběh se rozchází mnoha směry a tak nějak mi přišlo že najednou se toho má stát hodně, ale ve výsledku se vlastně neděje nic.
Nemůžu říct, že by se mi příběh vůbec nelíbil to vůbec ne. Tím, že jsem si to nechala až jako závěr série tak už jsem s postavami něco zažila a tudíž jsem si i tak dokázala příběh užít.

12.01.2024 3 z 5

Vzhůru k obloze Vzhůru k obloze Brandon Sanderson

Autor má poměrně příjemný styl psaní takže i přes velký počet stran se docela dobře četla. Bohužel, ale zároveň je v knize dost poměrně nudnějších částí takže ne vždy čtení úplně utíkalo.
Námět příběhu byl rozhodně zajímavý a našlo se v něm i pár nečekaných zvratů, ale dost času se točil v kruhu událostí bez nějakých větších odboček. Hlavní hrdinka Spensa se snaží přijít na to co se stalo s jejím otcem a je ochotná udělat pro to v podstatě cokoliv. Její zápal je obdivuhodný, ale občas je na ránu. Spensa v průběhu knihy prochází určitým vývojem což je fajn. Ostatní postavy jsou také poměrně sympatické, ale je jich tam poměrně dost.
Celý příběh byl tak trochu jako na houpačce. Chvilku je děj plný akce a zajímavých událostí, ale v zápětí zase skočí k rutinímu koloběhu nezajímavých událostí. Oceňuji doplnění o různé nákresy a obrázky související s knihou.
Do dalších dílů se asi pustím, ale nějak si zatím nejsem jistá jaký mám z knihy pocit a zda se mi vlastně líbila nebo ne.

08.01.2024 3 z 5

Úsvit temna Úsvit temna C. S. Pacat

Tahle kniha mě velmi překvapila. Vyhlídla jsem si ji hned po jejím vydání podle obálky a schválně jsem nevyhledávala recenze abych si nevytvořila již dopředu nějaká očekávání. Takže když se mi kniha dostala do ruky tak jsem něvěděla co přesně čekat a těšila jsem se co mě v příběhu potká.
Autorka nás hned ze začátku hodí do příběhu bez jakékoliv přípravy či informací o světě takže chvilku trvalo než jsem se ve všem zorientovala. Přesto byl příběh už od začátku celkem poutavý. V ději se našlo pár nudnějších částí, které mě až tolik nenadchly, ale celkově jsem si čtení užila.
Výtku bych měla k občasnému opakování určitých situací, ale naštěstí to nebylo nic až tak hrozného a dost dobře to vyvažovali jednotlivé zvraty. Autorce se několikrát povedlo velmi překvapit a většinou jsem určité věci dokázala odhadnout až těsně předtím něž se staly. Takže oceňuji že příběh není nijak předvídatelný a dokáže překvapit.
Autorka má velmi příjemný styl psaní a i přes počet stran se kniha četla velmi dobře. Jednotlivé postavy byli poměrně sympatické a líbil se mi jejich vývoj v ději a jejich nepředvídatelnost. Velmi dobrá byla i chemie mezi jednotlivými postavami a interakce mezi nimi mě opravdu bavila.
I když je konec vlastně otevřený tak děj tohoto dílu byl tak nějak uzavřen. Po zvratu na konci jsem opravdu velmi zvědavá jak se bude děj dále vyvíjet a jakým směrem se jednotlivé postavy vydají. knihu mohu za sebe doporučit.

08.01.2024 4 z 5

Solitaire Solitaire Alice Oseman

Jedná se o autorčinu prvotinu a na stylu psaní příběhu je to celkem znát. Knize chybí určitá lehkost, která provází komiks Srdcerváči nebo i doplňující knihy o Nickovi a Charliem. Řeknete si, že kniha řeší vážná témata takže o lehkosti nemůže být úplně řeč, ale ty řeší všechny knihy autorky a do jiných se ji podařilo určitým způsobem dostat.
Tori Springová se mi v Srdcerváčích celkem zamlouvala, ale tady si moc mých sympatií nezískala. V určitých momentech mi ji sice bylo líto, protože vlastně nikdo nevěnoval pozornost jejím problémům, ale vzápětí to svým chováním zazdila a já z ní měla dost smíšené pocity.
Autorka se snažila nastínit opravdu důležitá témata, ale jejich zpracování nebylo úplně dotažené a některé části působily mírně zmatečně. Díky tomu se mi kniha celkově hůř četla. Zápletka s anonymní skupinou Solitaire byla zajímavě začatá, ale v určitých smerech dost předvídatelná a její zakončení mi přišlo dost takové uspěcháné po tom co se celá kniha tak dlouho točila v kruhu a děj se nijak zvlášť neposouval.
Sama za sebe si z knihy odnáčím dosti rozporuplně pocity a upřímně nevím zda ji doporučit nebo ne.

08.01.2024 2 z 5

Paní jezera Paní jezera Andrzej Sapkowski

Celá sága jako celek je neuvěřitelná a autor opravdu skvěle promyslel celý svět a zasadil do něho problémy, kterým čelíme i my běžní smrtelníci. Všechny knihy krásně odráží situace z našeho světa.
Přestože promyšlení celého světa je takřka geniální, tak zpracování je tak trošku chaotické. I když genialita a chaos jdou někdy tak trošku ruku v ruce, tak tady mě to občas rušilo. Autorova tendence opakovat to co už víme, je spíš k zlosti než k užitku, protože i když příběh pak dále pokračuje nechceme slyšet sedmkrát za sebou stejný začátek. Pak také prokládání příběhu spojovacími prvky vypravěče, který sleduje osud hlavních hrdinů jakoby zpětně je někdy trošku navíc.
Tyto spojovací části občas trošku matou a někdy mi přijde že jsou spíš navíc jen jako vycpávka. Stejně tak občasné dějové odbočky, které sice zapadají do celého světa, ale pro příběh mi nepřijdou nijak podstatné.
Stále mě baví, že postavy nejsou zcela bez chybičky a i když se prostě najdou věci, které mě na stylu psaní autora úplně nesedí jako celek hodnotím velmi kladně.

04.01.2024 4 z 5

Královna rebelů Královna rebelů Lynette Noni

Už i já jsem se konečně dokopala k tomu si Ranhojičku přečíst i když mě omlouvá to, že vpodstatě ihned po pořízení běžela do světa jako štafeta.
Po všech těch nadšených ohlasech od účastníků štafety jsem se na knihu celkem těšila a musím říct, že nezklamala. Jakože jo našla jsem pár drobností, které byli trochu slabší.
Například předvídatelnost některých zápletek, kdy je vám prostě ihned po přečtení jasné jakým směrem se to bude vyvíjet. Možná taky trochu chování hlavní hrdinky, které asi né vždy odpovídá tomu, že je už deset let vězněna v nejhrorším vězení v zemi.
Oceňuji, ale originalitu prostředí a jeho opravdu skvělé vykreslení. Celkově měl příběh naprosto skvělou atmosféru a byl neuvěřitelně čtivý. Jednotlivé postavy mě bavily a chemie mezi nimi mě bavila i když ta romantická linka by si zasloužila trochu víc.
Plot twist nakonci byl celkem zajímavý i když musím říct, že trošku jsem tušila, že kniha k něčemu podobnému spěje. Přesto, ale zakončení příběhu bylo opravdu dobré a příjemně navnadilo na další díl a já jsem opravdu zvědavá co sebou přinese.

02.01.2024 4 z 5

Wika Wika Thomas Day

Tento komiks jsem si vybrala na základě doporučení u @naprostaknihomolka. Obálka vypadala velmi zajímavé navíc kombinace víly a steampunk, kdo by odolal. Musím říct, že vizuál komiksu a kresba mě opravdu hodně nadchla a zpracování bylo opravdu úžasné.
Celá kniha je rozdělena na několik částí, protože jak jsem pochopila v originále vycházelo jako krátké komiksy. každá z částí nám odkryje část příběhu víly Wiky. Některé části příběhu jsou mírně chaotické, ale líbila se mi inspirace severskou mytologií. V určitých momentech kresba trochu odvádí od děje a je težší se zorientovat.
V příběhu najdete i na těch pár stránkách vše co do správného fantasy příběhu patří. Je tu spoustu intrik, charismatický padouch, supersilná hrdinka, první láska, ale i jedna zhrzená láska, která vyvolá prvotní konflikt, trochu erotiky a na konec epická závěrečná bitva. Trošku mě tedy překvapila interakce a vztahy některých postav, protože to jak se vztahy budou vyvíjet jsem trošku nečekala. Vykreslení a charaktery jednotlivých hlavních postav jsou ovšem velmi povedené.

02.01.2024 3 z 5

Věž vlaštovky Věž vlaštovky Andrzej Sapkowski

Trošku mě začíná rušit autorova tendence opakovat to co už víme, protože když se sedmkrát za sebou zopakuje stejný začátek odstavce je to spíš k zlosti i když příběh pak dále pokračuje.
Oceňuji ovšem stále naprosto skvělou promyšlenost celého světa ve kterém se krásně odraží situace, které se dějí i nám běžným smrtelníkům. Všichni stále touží získat Ciri, která je hlavní "cenou" mocenské hry ve které ovšem hraje až příliš mnoho hráčů. Občas je trošku složité sledovat cesty každého z nich.
Jenže jak se zdá Ciri má na vše jiný názor a nechce se tak úplně stát pouze figurkou s kteou si budou všichni kolem pohrávat.
Stále mě baví, žepostavy nejsou zcela bez chybičky a mají mnoho nedořešených záležitostí z minulosti, které se jim dřív nebo později postaví do cesty. Jen se díky tomu bohužel občas trošku ztrácím v dějových linkách příběhu, protože se větví mnoha směry

02.01.2024 4 z 5

Šťastně až po smrti Šťastně až po smrti Eleanor Corvin (p)

Na tuhle knihu jsem se hrozně těšila a zároveň tak trochu ne, protože jsem věděla, že se jedná o poslední návrat do Ruin a s jednotlivými postavami se mi opravdu nechtělo loučit. Zamilovala jsem si Emmu a její sarkasmus, Luciena a jeho hravé popichování, Erika a jeho přiřízlou pusu, ale i Annu a její milou povahu, kterou to vyvažuje.
Baví mě na tom, že s každým dílem je vidět vývoj jak postav tak stylu psaní autorky a vlastně se od sebe každý díl série trošku liší. Za mě je TOP druhý díl, ale i tenhle mě opravdu bavil. Sledování tří dějových linek bylo trošku náročnější, protože já prostě nejsem zastánce sledování více postav, ale ve výsledku jsem si každou z nich užila.
Trošku mi chyběl Bastien u kterého jsme dostali malou ochutnávku v předchozím díle, ale tady jeho provokatérská povaha bohužel nebyla využita a Káleb byl sice fajn, ale nebavil mě tolik jako Eskar, Lucien nebo právě Bastien. Tentokrát má návrat do Ruin celkově úplně jinou atmosféru. První dvě knihy byli poměrně "hravé", ale tentokrát se dostáváme na temnou stranu síly a vše je takové... nevím dospělejší, temnější a celkově se ukazuje i ta druhá strana života mezi smrtkami.
Čím mě autorka naprosto dostala byl konec. Jakože jak to mohla udělat. Hlavně když víme, že se nedozvíme jak to bude dál. Chtěla bych aspoň maličko nakouknout, třeba v krátké povídce jakým směrem se bude osud hrdinů vyvíjet, protože se mi s nimi bude opravdu těžce loučit. Celou sérii mohu rozhodně doporučit a jsem velmi zvědavá jakým směrem se autorka vydá dál.
Moc děkuji Eleanor Corvin za poskytnutí knihy na recenzi i za to, že mi do života přivedla tak skvělý příběh.

21.12.2023 4 z 5

Vánoční kdože, cože?! Vánoční kdože, cože?! Nofreeusernames (p)

Četla jsem všechny knihy ze série Navždycky a proto mě Vánoční kdože cože?! nemohlo minout. Navíc jsem milovník Grinche na kterého se odkazuje už název knihy takže volba byla jasná.
Přestože některé hrdinky z předchozích knih jsem si nijak zvlášť nezamilovala, tak mě zajímalo jak tahle nesourodá partička přežije společné vánoce. Kdo četl předchozí knihy ví, že mezi některými postavami panuje jen velmi křehké příměří a do toho trávit spolu čas se dvakrát nehrnou.
Každá postava dostala v příběhu trochu místa takže děj trošku přeskakoval, ale u této knihy mi to až tolik nevadilo. Ani po dalším nahlédnutí do života některých hrdinek jsem na ně úplně nezměnila názor, ale i tak jsem si to užila.
Nakonec mě trochu mrzelo, že se většina děje odehrála před těmi druhými vánoci, které si hrdinové naplánovali. Chápu, že autorka potřebovala nastínit postoj k vánocům jednotlivých hrdinů a dát nám vědět proč vlastně jsou ty druhé vánoce tak důležité, ale po spoutě stories které se objevili na instagramu z focení materiálu do knihy jsem čekala větší popis toho jak se budou slavit vánoce.
I přes to všechno mě čtení opravdu bavilo, protože jestli něco Ola umí, tak napsat velmi čtivý příběh a myslím, že kdyby mě viděl někdo číst tak se diví mému výrazu, protože spousta scén ve mě vyvolala takový ten přiblblý úsměv, který použijete třeba při pohledu na bednu plnou koťátek.
Co bylo za mě naprosto TOP bylo opět grafické zpracování knihy. Myslím že tady bylo asi nejvíce fotek a chatů ze všech dílů (a nebo se mi to zdálo vzhledem k délce knihy) ale opět nádherně dokreslovali atmosféru.

Za poskytnutí knihy na recenzi velmi děkuji @albatrosmedia.

14.12.2023 3 z 5

Křest ohněm Křest ohněm Andrzej Sapkowski

Cesty jednotlivých postav se rozdělili a my tentokrát sledujeme různě cesty Geralta, Ciri a Yennefer. Přestože já obvykle tohle střídání pohledů moc nevyhledávám tady mi to vlastně až tak nevadilo.
Mocenské boje mezi čaroději, králi a císařstvím se vyostřují. Jednotlivé království jsou ve válce a každý se snaží získat převahu. Jenže jak už to tak bývá není to tak jednoduché. Navíc pořád všichni touží získat Ciri, která je hlavní "cenou" téhle mocenské hry.
Jenže jak se zdá Ciri má nyní nové plány a začala zcela nový život ve kterém nefigururuje nic z její minulosti. Dokonce ani Geralt ne, přestože on se pořád snaží ji najít a ochránit. V tomto díle se k již známím postavám přidávají nové a docela zajímavé a osvěžující postavy. I když v některých případech jsem měla trochu problém s rozeznáním.
Tak jak je ve světě zaklínače zvykem ani tyto nové postavy nejsou zcela bez chybičky a mnoho nedořešených záležitostí z minulosti. Nové postavy byli příjemným zpestřením a jsem opravdu zvědavá kam se jejich osud bude ubírat dál.

11.12.2023 3 z 5

Znamenitá mrtvola Znamenitá mrtvola Agustina Bazterrica

Tahle kniha pro mě bohužel byla celkem zklamáním. Od knihy jsem čekala něco trošku jiného. Přestože si autorka vlastně vybrala velmi zajímavou myšlenku, to zpracování za mě nebylo úplně ideální.
Kniha v určitém směru nutí k zamyšlení a zvážení morálního kompasu lidstva. Jak moc by se změnil, kdyby se stalo něco takového? Opravdu by jsme tak rychle přešli k takovému jednání? Mohla by jakákoliv vláda zrealizovat takový plán pro případ přelidnění planety nebo vytvořit informativní bublinu, která ovlivní tolik lidi? Spoustu takových témat je v knize spíše nakousnuto a autorka je plně nevyužila.
Postavám celkově chybí nějaký charakterový vývoj a děj kniha bohužel postrádá úplně. Když si odmyslíte o jaký druh masa jde, tak se s hlavním hrdinou pouze projdete po jatkách a přilehlých pracovištích, které se nijak zvlášť neliší od těch, ve kterých se dnes zpracovávají zvířata a nic moc víc se neděje. Autorka nijak nepracuje s teoriemi, které jsou v příběhu nakousnuty. Konec knihy je velmi zvláštně pojatý a nějak mi nesedl k tomu jakým směrem se příběh celou dobu ubíral. Chyběl mi nějaký epilog nebo dovysvětlení.
Celkově tomu asi nepomáhá ani to že neznáme názor samotné autorky na témata, která se v knize nachází a proto je těžší si udělat obrázek o jejím záměru.
Jako plus beru krátké kapitoly, které se velmi dobře četli i přestože se vlastně nic moc nedělo. Nevím zda knihu doporučit nebo ne. Jedná se o knihu, která může vyvolat zajímavou diskuzi, ale sama o sobě je tak trochu nudným popisem běžného života v odlišném světě.

11.12.2023

Světlo v plameni Světlo v plameni Jennifer L. Armentrout

Jsem ráda že jsem po zklamání ze série Z krve a popela dala autorce ještě šanci a dostala jsem se k této sérii. I když měla kniha přes 600 stran tak stránky mizí jak nic díky velmi čtivému stylu psaní autorky.
Při čtení mi občas dělalo problém, že dvě postavy v knize se jmenují hodně podobně. Jejich scény se dost střídají takže mi občas nedošlo, že už nejsem u Nyktose, ale objevil se Nektas. Jakože chápu že jejich charaktery jsou poměrně odlišné, ale při běžnějších rozhovorech to není moc poznat.
Baví mě interakce mezi Serou a Nyktosem. To jejich škádlení a to jak Sera zkouší jeho trpělivost je opravdu zábavné i když se stejně jako v prvním díle občas situace tak trochu opakují.
Trošku se začínám mít problém se orientovat v postavách, protože se vedlejší postavy objevují mnohem častěji než v předchozím díle. Chápu, že autorka chtěla využít postavy, které v příběhu vytvořila, ale v tom množství se bohužel jednotlivé charaktery špatně sledují a já pak nevím kdo je kdo.
Ze začátku se toho v příběhu zas tak moc neděje, ale díky čtivosti to až tolik nevadí. Postupně se v knize objeví několik zajímavých zvratů a já jsem opravdu zvědavá kam se bude celý příběh dál ubírat. Ani zde se autorka nevyhnula občasnému točení v kruhu a opakování některých událostí.
I přes tyto skutečnosti jsem si čtení opravdu užila a opravdu se těším na pokračování. Děkuji Albatrosmedia za poskytnutí knihy v rámci spolupráce

08.12.2023 3 z 5

Kouzelné Vánoce: Sváteční inspirace z českých blogů a Instagramu Kouzelné Vánoce: Sváteční inspirace z českých blogů a Instagramu Svatava Vašková

Kniha plná vánoční atmosféry v které si každý najde to svoje. Kniha kouzelné vánoce obsahuje mnoho různých nápadů na vánoční dekorace, které v mnoha případech lze tvořit i s těmi nejmenšími. Kromě DIY návodů jsou zde i různé tipy na výzdobu jako například na prostření vánočního stolu.
K vánocům neodmyslitelně patří i dobré jídlo a proto v knize nechybí ani recepty na různé dobroty. Pochutnají si jak milovnící sladkého tak slaného. Já sama jsem zatím otestovala pouze rakvičkové cukroví, které je opravdu skvělé, ale rozhodně máme v plánu vyzkoušet doma více uvedených receptů.
Všechny krásné tipy a nápady doplňuje i předvánoční výzva, kterou můžete plnit a odškrtávat jednotlivá políčka. Budete tedy mít jistotu, že dárky jsou zabaleny, stromeček bude nazdobený nebo si třeba jen tak pro zábavu postavíte sněhuláka. Aby se na nic nezapomnělo, je na konci knihy i plánovač kam si můžete hezky rozepsat co je ješte potřeba udělat.
Nechybí ani volný prostor pro vlastní recepty, třeba na cukroví po babičce. Navíc je kniha opravdu nádherně graficky zpracovaná což celé kouzlo jen podtrhuje.

Za poskytnutí knihy velmi děkuji @humbook_blogeri.

05.12.2023 5 z 5

Nouzový kontakt Nouzový kontakt Mary H. K. Choi

Kniha má zajímavý námět, ale bohužel dle mého názoru dost nešťastné zpracování. Většinu knihy se vlastně nic moc neděje a i to co se odehrává moc netušíme proč se to stalo. Chybí vodítka k událostem, kterými nás autorka zahrne na záčátku knihy a ukazuje je jako stěžejní pro vývoj postav. Zároveň občas chybí návaznosti v hovorech a není jasné co se příběhu děje. Moc to nevylepšuje ani styl psaní autorky a opravdu jsem měla velký problém se do knihy začíst.
Postavy celkově jsou poměrně nesympatické a čtenář si k nim jen velmi těžko najde cestu. Sam je na tom o něco lépe než Penny a dá se s ním, alespoň nějak soucítit či pro něj najít pochopení, ale ani on by nevyhrál miss sympatie. Vztahy mezi jednotlivými postavami také postrádají pořádný vývoj, který bych u tématu čekala.
Nejzajímavější části knihy je cca poslední třetina, kdy se konečně trošku otvírá pozadí příběhu a koncept, který autorka chtěla ukázat konečně začíná dávat trochu smysl. Trošku nešťastné bylo i zpracování chatových konverzací, které ne vždy bylo zcela přehledné a možná by si zasloužilo nějaké grafické oddělení jaké najdete třeba v knihách od Nofreeusernames.
Největším plusem této knihy je opravdu nápad a pokus o znázornění několika vážnějších témat i když bohužel ne zcela zdařile. Našlo se několik vtipných momentů, ale za sebe knihu úplně nemohu doporučit.

27.11.2023 2 z 5

Příběh Harryho Pottera jsem četla už po několikáte a opět jsem si ho užila. Příběh znám jako své boty, protože kromě té knižní verze jsem asi milionkrát viděla tu filmovou a i přestože neobsahuje úplně všechny scény tta hlavní linka je zachována.
Toto vydání mě stejně jako většinu zaujalo krásnými ilustracemi. Celkové zpracování knihy je úžasné, protože nejen že je doplněna o ilustrace oblíbených postav,ale každá strana je velmi povedeně graficky zpracována. Trošku už pokulhává rozložení textu na jednotlivých stránkách. Přijde mi totiž že si nikdo moc nelámal hlavu změnou formátu a zachoval text tak jak byl použit ve vydání bez ilustrací. Proto jsou některé řádky zvláštně useknuté.
Poprvé jsem knihu četla hned při jejím vydání, což bylo před tím něž se objevilo filmové zpracování takže si už úplně nevybavuji jak jsem si většinu postav představovala předtím než jim byli dodány již známé tváře herců. Ilustrace od Jimma Kaye jsou opravdu nádherné i když někdy se úplně nesetkávají s mou představou o postavě.
Uznávám, že za ty roky co sleduju filmy je mé vnímání ovlivněno hereckým obsazením, ale přesto bych si třeba školníka Filtche představila trošku jinak. Možná i Hagrida, který by měl mít dle mé představy trošičku jiný výraz tváře. Hermiona je zde naopak zachycena věrněji knižnímu popisu než jak ji představuje film (I když bych si pro film nedovedla představit nikoho lepšího a jeho obsazení je skvělé).

23.11.2023 5 z 5

Čarodějky W.I.T.C.H.: Komiks 10-12 Čarodějky W.I.T.C.H.: Komiks 10-12 Elisabetta Gnone

Tohle je prostě další návrat do dětství a neskutečná nostalgie. Přestože jako dospělá více vnímám trošku děravý a uspěchaný příběh tak moje dětské já ho prostě pořád miluje.
Celý svět vykreslený v příběhu je skvěle promyslen a líbí se mi propojování života strážkyn s běžným životem a poukázání na to, že i když jste "nadpřirozené" bojovnice za dobro můžete se potýkat s naprosto běžnými problémy.
Tentokrát se kromě běžným problémům ve škole a s rodiči přidá i tým detektivů vyšetřující zmizení Elyon a jejích rodičů. Mezitím se v Meridiamu Fobos snaží dotáhnout své plány do zdárného konce, ale Elyon se konečně zajímá o to co se děje kolem. Takže se vše ještě víc zamotává. Naštěstí Cordelie pořád věří, že Elyon není tak špatná a strážkyně pomohou s řešením. Už se těsím až vyjde další díl a já si budu moct přečíst kam se příběh posune dál, protože po těch letech si detaily úplně nepamatuji.

23.11.2023 4 z 5

Krevní pouto Krevní pouto Patricia Briggs

Čtení dalšího dílu ze série Mercedes Thompson jsem si opět užila. Už od začátku byl děj nabitý akcí a první zvrat událostí na sebe nenechal dlouho čekat. Tentokrát se příběh trošku více dotýká světa upírů než vlkodlaků i když i oni v příběhu sehrajou svou roli.
Mercy se postupně dozvídá něco více o svých schopnostech a jak je může využít. Dostáváme i lepší pohled do společenství upírů. Baví mě jak autorka vykreslila jednotlivé bytosti a jaké mají vlastnosti. Přestože mají nějaké typické znaky můžou se mezi nimi najít i tací kteří do této role až tak nezapadají.
Celý nadpřirozený svět, který autorka zasadila do toho lidského mě neuvěřitelně baví a líbí se mi jak se vlkodlaci, fae nebo upíři snaží vypořádat s běžnou společností a nějak se do ní zařadit. Stejně tak pohled ze strany lidí, kteří se snaží pochopit, že bytosti o kterých slýchali v pohádkách opravdu existují.
Tento díl má poměrně temnější atmosféru než první díl, více se tu ukazuje "temná strana síly" a to jak neblahý vliv můžou mít některé nadpřirozené bytosti na svoje okolí. Velká část se tu týká mocenských bojů, které ve světě nadpřirozena jsou asi ještě horší než v tom běžném, protože se zde dají vytáhnout mnohem větší a zákeřnější trumfy.
Rozhodně jsem velmi zvědavá jak se budou vyvíjet vztahy jednotlivých postav. Baví mě chemie mezi Mercedes a Adamem a doufám, že v dalších dílech dostanou více společných scén.

23.11.2023 4 z 5

Čas opovržení Čas opovržení Andrzej Sapkowski

Jsem ráda, že jsem z povídek, které mě až tak nebavily přešla k uceleným příběhům. Autor má specifický styl psaní, která mi u povídek úplně nesedl, protože to přeskakování mezi jednotlivými událostmi mi vůbec nevyhovovalo. Pokud se ale jedná o ucelené příběhy tak se i přes pár výhrad čtou mnohem lépe.
Svět který odehrává je skvěle vystavěn a opravdu mě baví. Tentokrát jsou v příběhu trochu více zobrazeny mocenské boje jak králů tak i čarodějů. Baví mě charaktery jednotlivých postav, protože nejsou superdokonalé jako u většiny hrdinů, ale mají i své chyby které občas hrají velkou roli ve zvratech v ději.
Celkově jsem si knihu užila a jsem zvědavá co přinesou další díly.

23.11.2023 3 z 5