kata5121 kata5121 komentáře u knih

Stmívání Stmívání Stephenie Meyer

Tuhle sérii nemůžu hodnotit - zamilovala jsem se do ní ve 13 letech - a to obrovsky a "neodvolatelně" (jak říkal Edward) a četla stále dokola. Teď ve dvaceti jsem to zkusila znova - a už to samozřejmě nebylo ono. Je to vlastně pořád krásný příběh - a vždycky bude mít v mojí knihovně místo - ale třináct už mi není. Z hrdinky Belly (jak jsem jí viděla ve 13) se stala sobecká pitomá potvora a Edward je pro mě zas až moc plochá a nereálná postava. Ale malá holka může snít - a velká holka si zase občas může vzpomenout, jak kdysi snila :)

17.01.2016

Denník Anny Frankovej Denník Anny Frankovej Anne Frank

Je zvláštní známkovat hvězdičkami něčí deník. Komentáře jako "čekali jsme toho víc" a "byla to docela nuda, poslouchat jak vypráví o obyčejných věcech" mi připadají úplně mimo mísu. SPOILER - Je to deník malé holky, který končí tím, že ji i její rodinu odhalí a odvezou do koncentračního tábora. Kde ještě by mělo být nějaký další "vzrůšo a děj" ? To, že malá holčička dokázala i přes naprosto příšernou životní situaci řešit maličkosti, jako jestli se jí tenhle kluk líbí nebo ne, je pro mě osobně to, z čeho mám ještě teď husí kůži.

11.01.2016 5 z 5

Tenhle svět miluju, asi víc, než ten reálný, ale tohle byl tak trochu přešlap.
Chtěla bych to možná vidět na divadelních prknech.

05.05.2017 2 z 5

To To Stephen King

První King, který se mi kdysi dostal do rukou - a otevřel mi tak cestu k dalším :) Ano, není to žádná nenáročná jednohubka a četla jsem ji s přestávkami poměrně dlouho, ale stálo to za to. Ta atmosféra, ten strach..

Sophiina volba Sophiina volba William Styron

Náročné čtení na patnáctiletou hlavu. Musím se k ní zase vrátit.

05.05.2017 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Svižné, čtivé, bohužel stále aktuální a depresivní as hell.

10.01.2016 4 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Vžít se do kůže Winstona mě skoro stálo několik probděných nocí. Tuhle knížku by neměl vynechat nikdo - ani lidé, kteří příliš nečtou. Měla by patřit do každé povinné četby. Husí kůže i pár měsíců po přečtení.

Ženy, které běhaly s vlky Ženy, které běhaly s vlky Clarissa Pinkola Estés

Překlad je hrozně špatný a kostrbatý - nevím, jestli je tak napsaná i v originále, ale možná by stálo za to to zjistit. Nedá se číst jako beletrie - během čtení se mi stávalo, že mě některé kapitoly úplně minuly - a vrátila jsem se k nim naprosto překvapená třeba až po roce, kdy se mě jejich obsah v reálném životě aktuálně týkal - a teprve tehdy jsem je pochopila. Přála bych si, aby tuhle knížku měla doma každá žena, která se hledá. Není to s ní úplně snadné, ale to, co se knížka snaží předat, stojí za každou minutu čtení.

07.04.2019 4 z 5

Naprosto skvělá věc. Není to beletrie, je to návod. Témata se opakují a prohlubují co stránku - a je to tak napsáno záměrně, aby se člověku/ženě skutečně vštípil systém, jakým funguje. Nikomu nic nevnucuje, jen navádí k hledání vlastní cesty. Jsem Mirandě neskonale vděčná za to, že něco takového vytvořila.

07.04.2019 5 z 5

Zahrada Zahrada Jiří Trnka

MILUJU!

Mesiáš Mesiáš Boris Starling

Tahle knížka ve mně zanechala to šílený mrazení do dneška. A to jsem ji četla asi před osmi lety.

05.05.2017 5 z 5

Hlavně kvůli prvnímu a druhému filmu bych možná dala i 4 hvězdičky. Protože jsem filmy viděla jako první, knížky pro mě byly spíš jen takovým milým doplněním - a i přes absolutní jednoduchost a obyčejnost psaného textu jsem si je oblíbila. Žádného Martina nebo Sapkowskiho jsem u teen fantasy ani nečekala, ale ten poslední díl to tak hrozně zazdil, že jsem už víc oči přimhouřit nemohla. Takže 3.

10.01.2016 3 z 5

Stínadla se bouří Stínadla se bouří Jaroslav Foglar

Tuhle část jsem milovala, musím ji bezpodmínečně zase sehnat :)

10.01.2016

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

Památka na nějakou druhou, třetí třídu? Už ani nevím, co se tam dělo, ale hezký pocit zůstal.

10.01.2016 3 z 5

Rychlé šípy Rychlé šípy Jaroslav Foglar

Mnoho krásně strávených nedělních odpolední v dětství :)

10.01.2016 5 z 5

Tisíc nahých trápení Tisíc nahých trápení Jiří Orten (p)

První kniha od něj, která se mi dostala do rukou - a otevřela mi k tomuhle neuvěřitelnému autorovi cestu :)

06.01.2016 5 z 5

Kniha ztracených věcí Kniha ztracených věcí John Connolly

Neuvěřitelná kniha, z nějakého důvodu na mě zapůsobila nejvíc ze všeho, co jsem kdy četla. Po prvních několika stranách si připadáte tak pohlcení do příběhu - a tak moc ten příběh milujete, že ani nechcete, aby už skončil. Poprvé jsem ji četla jako knihu z knihovny a potom se ji přes 5 let snažila sehnat - a před dvěma měsíci se mi to konečně podařilo. Jsem hrdá majitelka Knihy ztracených věcí! :)

21.01.2015 5 z 5

Tisíc kousků tebe Tisíc kousků tebe Claudia Gray (p)

Jednoduše young adult fantasy román. Kdyby mi bylo 16, asi by se mi extrémně líbil, teď mě bohužel hodně vytáčela hloupoučká hlavní hrdinka a klasicky patetický milostný trojúhelník. Krčila jsem nos zástupným studem co dvě stránky. Každopádně jsem i tak knížku dočetla, protože hlavní zápletce se určitá "nekoncepčnost" upřít nedá. Škoda, že spisovatelka víc nerozpracovala část s carským Ruskem.

29.12.2017 3 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Asi jedna z mých prvních detektivek. Vzhledem k tomu, že nejde zrovna o můj oblíbený (nebo načtený) žánr, asi mi moc nepřísluší vynášet velké soudy. Je to svižné, čtivé, zápletka překvapí... Ale je to ten typ knihy, ke které se už nikdy nevrátím.

05.05.2017 4 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Já to miluju. Prostě to miluju! Prvních asi 50 stran, do setkání s Geraltem, jsem si říkala, že to dočtu jen z povinnosti. Přece jen - jako milovník fantasy jsem nemohla Sapkowskiho vynechat. Pak se ale všechno otočilo o 180 stupňů a já se nemohla dočkat chvíle, kdy budu smět ve čtení pokračovat. Jdu shánět další díl!

21.01.2016 5 z 5