Kniha ztracených věcí

Příběh o smutku a o ztrátě, o věrnosti a lásce a o zázračné síle vyprávěných příběhů. Nahoře v podkroví, v pokojíku pod střechou, oplakává dvanáctiletý David svou matku. Je opuštěný a zlobí se na celý svět a společnost mu dělají než knížky. Jenže ty knížky k němu začnou šeptem mluvit ze tmy a David unikne do světa představ. Přitom zjistí, že skutečnost a fantazie se začaly jaksi prolínat. Zatímco se jeho rodina rozpadá, je chtě nechtě přenesen do zvláštní říše, představující podivný odraz jeho vlastního světa, až na to, že ji obývají hrdinové a nestvůry a vládne tam stárnoucí král, který ukrývá své tajemství v záhadné knize… v Knize ztracených věcí. Connollyho nejnovější knížka vyprávějící o tom, kde končí dětská nevinnost a začíná dospělost – mezník, kde se jednou ocitne každý – je určená všem, kteří nezapomněli, jaké to tehdy bylo. Kniha ztracených věcí a její příběh dává naději těm, kdo někdy někoho nebo něco ztratili, i těm, které ztráta teprve potká. Je to úžasné vyprávění, člověku připomíná nezdolnou moc, jakou v lidském životě mají příběhy....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/3773/big_kniha-ztracenych-veci-4ca-3773.jpg 4.4282
Literatura světová, Pro děti a mládež, Příběhy

Vydáno: , BB art

The Book of Lost Things, 2006

Kniha Kniha ztracených věcí

Šajler

Kniha mi nesedla, měla jsem co dělat abych ji dočetla. Úprava klasických pohádek mi přišla násilná..

Deia

Kniha ma zaujala hneď od začiatku. Dvanásťročný chlapec, ktorý stratil matku a ktorý zbožňuje knihy, ešte k tomu v čase druhej svetovej vojny, aj keď to tam veľkú úlohu nezohralo. No a potom, keď sa dostal do druhého sveta, do sveta, ktorý obývajú rôzne príšery, ale aj hrdinovia, tak tam to začalo byť naozaj zaujímavé. Najprv som si myslela, že táto kniha je určená pre deti, respektíve mladším čitateľom, preto ma dosť zarazilo, aké hrôzy tam David zažil, hlavne jeho stretnutie s Lovkyňou, ktorá deťom robila naozaj strašné veci. David sa tam ale stretol aj s kladnými postavami, či už s Drevorubcom alebo rytierom Rolandom – obaja mu rozprávali aj zaujímavé príbehy, naše rozprávky prevrátené naruby a tieto „vsuvky“ sa mi veľmi páčili. Celkovo som ale z knihy trochu rozpačitá. Príbeh sa mi v podstate páčil, aj keď celá kniha je pretkaná smútkom, ale takisto v nej je obrovské množstvo zaujímavých myšlienok, ktoré mi ešte dlho budú ležať v hlave. Na druhú stranu hlavná postava, David, mi až tak nesadol a aj keď ma jeho putovanie bavilo, jeho samotného som si až tak neobľúbila. Tiež som celý čas rozmýšľala, komu je kniha určená – napriek tomu, že hlavná postava je dieťa, tak deťom určite nie. Napriek tomu predpokladám, že k tejto knihe sa ešte niekedy vrátim, jej zvláštnosť ma skutočne očarila.

Witch2017
24.11.2021

Z počátku jsem váhala, jestli se mi tenhle příběh líbí nebo ne. Ale nakonec to do sebe všechno tak hezky zapadlo, že dávám palec nahoru.
Johna Connollyho znám hlavně díky jeho sérii o Charlie Parkerovi, ale už jsem od něj četla i první dva díly Samuela Johnsona, takže jsem si naivně myslela, že vím, co můžu od Ztracených věcí čekat. Nevěděla.
Přechod děje z reálného světa do toho zvráceně pohádkového je sice lehce uspěchaný, ale tak sugestivně popsaný, že jsem ani na okamžik nepochybovala o tom, že je to pro hlavního hrdinu skutečnost. Příšery byly vážně příšerné a oblíbila jsem si Dřevorubce i Rolanda (toho hlavně a – lehký SPOILER – o to víc mě pak mrzel jeho osud).
Je to poutavý, ale taky pěkně drsný příběh o klukovi, který rychle dospěl. Malému dítěti bych tuhle knihu do ruky nedala.

Janek
23.09.2021

Iniciační příběh pro dospělé o proměně chlapce v muže. Originální nápady a hrůzyplná, ne-pohádková atmosféra.
Příběh: 5/5; překlad: 1/5 - škoda.
Celkové hodnocení ode mě ***

Tyn_a
26.05.2021

Jak uz se tu nekdo zminil, je to opravdu vyjimecna kniha. Cetla jsem ji poprve v mladi a ted jsem na ni narazila a rozhodla se ji precist znovu. Nelituju zadneho ptecteneho slova, radku, strany ani kapitoly. Nektere knihy jsou proste vasimi srdcovkami, at se ostatnim libi nebo ne. Tahle je jedna z tech mych.
Libi se mi, jak jsou ruzne pohadky propletene, vtipne zakomponovane do pribehu, kdy hlavni vypravec prochazi "jinym" svetem. Svetem, kde je vsechno jinak, kde prevlada zlo nez dobro. Jenze jak to vetsinou v pohadkach, i kdyz tahle byla spis hororovejsiho razu, byva, dobro vzdy zvitezi. Tak to ma byt..

Doporucuji vsemi deseti

anibeni
03.05.2021

Tahle kniha byla zvláštní... Nejdříve jsem se začetla tak, že jsem od ní nechtěla odejít, poté se děj přesunul do pohádkového světa, ovšem pohádkově totálně pomíchaného a drsného, až jsem si říkala, proboha, to má být co??? Nicméně ke konci to opět všechno začalo dávat smysl a knihu jsem dočetla jedním dechem.

CervenaVeronika
25.03.2021

Knížku jsem četla poprvé jako dítě a od té doby jsem na ní často vzpomínala. A nakonec jsem ji letos dostala a znovu si ji tak měla možnost přečíst.
Musím říct, pamatovala jsem si ji trochu jinak. Trochu víc pohádkově, trochu víc jemněji.
Knížka si vysloužila čestné místo v mé poličce, protože je prostě jinaká. Je zvláštní, je svojská.

Meg1
06.01.2021

Nevím jistě co tou knihou chtěla autorka říci. Líbil se mi námět a kniha je i docela čtivá, nicméně osobně bych vynechala pohádky "naruby", které podle mého názoru knihu degradují na mnohem nižší úroveň než jakou by si možná zasloužila.