kasavubu kasavubu komentáře u knih

Spící nymfa Spící nymfa Ilaria Tuti

Teresa ani na po druhé nezklamala. Mám ji čím dál tím raději. Pro někoho bude možna kniha příliš popisná, ale právě takové detektivky mám já osobně ráda. Jediné, co mě zamrzelo, bylo vlastní rozuzlení. Postava vraha mi přišla poněkud nevěrohodná. Jinak nemám výtky. Teresa a Massimo se stávaji mými velkými oblíbenci. Už se těším na jejich další případ.

24.05.2021 4 z 5

Nejsem z ledu Nejsem z ledu Anne Frasier (p)

Opět perfektní počtení, zajímavá zápletka i rozuzlení, to vše navíc neskutečně čtivé. Jen si říkám, že Jude je úplný superman v sukni. Je neuvěřitelné, co všechno přežije☺

19.01.2021 5 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Moc vydařená detektivka s perfektně vykreslenými postavami. Konec a rozuzlení mě trochu zklamaly. To, jak to dopadlo, mi přišlo ze všech možností asi nejméně pravděpodobné, ne však nemožné. Chválím dobře namluvenou audioknihu.

17.12.2020 4 z 5

Zlomené duše Zlomené duše Simone St. James

Moc pěkný příběh, i když malinko předvídatelný. Když se nad tím člověk hlouběji zamýšlí, je hrozné, jak se ještě v poměrně nedávné době nakládalo s nemanželskými a dalšími jinak "nevyhovujícími" dcerami. Zejména osud Sonji byl moc smutný. Na závěr se vše pěkně protnulo a vysvětlilo, tedy až na Mary Handovou:-) Mně v tomhle případě trocha té duchařiny vůbec nevadila.

14.07.2020 4 z 5

Prodloužená sonáta života Boženy Němcové Prodloužená sonáta života Boženy Němcové Anna Strnadová

Připadl na mě nelehký úkol napsat první recenzi k této knize. Předně je třeba říci, že se nejedná o klasickou biografii Boženy Němcové, ale v podstatě jde o retrospektivně pojatý příběh, v němž sama Němcová vzpomíná na svůj život. Navíc je celé vyprávění pojato poněkud netradičně, a to tak, že autorka dopřála Němcové 7 let života navíc (příběh končí rokem 1869, tedy 7 let po její oficiální smrti v roce 1862). To mě na knize dlouho zaráželo a upřímně řečeno jsem si nejprve myslela, že je to nějaká chronologická chyba autorky:-) Přitom vlastní název knihy hovoří za vše. Ale zpět k vlastnímu příběhu. Pro ty, kdo nemají rádi popisnost a rozvláčnost u knih, to asi nebude úplně ta pravá volba. Kdo ale zbožňuje 19. století, dobu překypující kulturním a společenským děním, se všemi těmi figurkami nejrůznějších druhů a charakterů - básníků, malířů, vědců, mecenášů, mužů i význačných žen, ten si v ní jistě přijde na své. Já osobně byla do knihy vtažena na 100%. Možná mi úplně nesedl autorčin záměr s prodloužením života Němcové, ale jinak nemám sebemenší výtku. Myslím, že se Strnadové podařilo naprosto bravurně vystihnout rozpoložení životem zkoušené, nešťastné Boženy na pozadí doby, v níž žila.

11.02.2020 4 z 5

Skryté karty Skryté karty Angela Marsons

Konec ten mě dostal, asi stejně jako všechny, kdo už zde hodnotili. Víc bohužel prozradit nesmim☹ Vlastní zápletka byla moc vydařená, ale možná už trochu méně uvěřitelná, přece jen těch vražd a ublíženi na zdraví je v něm podezřele moc. Jinak nemám žádné výhrady a za mě absolutní spokojenost. Jedno ale vím po přečtení jistě, jsem upřímně ráda, že moje děti nemusí chodit do žádné podobné elitní školy.

03.01.2020 4 z 5

Růže bílá, černý les Růže bílá, černý les Eoin Dempsey

Tak tato kniha mě moc příjemně překvapila. Zápletka s ukrývaným vojákem sice nebyla nic nového pod slunce, ale myslím, že není mnoho knih, kde by bylo takto detailně popsáno, jak to fungovalo v nacistickém Německu. To považuji za největší přínos knihy. Je neuvěřitelné, jak se nechali Němci, zvláště ti mladí, tak snadno zfanatizovat. Jediné, co bych knize vytkla, byl závěr. Byl na mě asi až moc přeslazený, ale jinak to bylo skvělé počtení.

04.11.2019 5 z 5

V kleci V kleci Ellison Cooper

Tak tohle bylo hodně parádní počtení. Možná trochu překombinované, ale jinak super zápletka i rozuzlení. Postavy byly skvěle vykreslené. Jediné, co mi přišlo jako už moc velká náhoda, bylo propojení vražd, na kterých Sayer pracovala ve svém výzkumu psychopatů s vyšetřovanými vraždami dívek z klece. To už bylo i na mě moc. Další pokračování si určitě nenechám ujít.

23.08.2019 5 z 5

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

Další velice vydařený příběh z pera autorky, který mě opět vedl k zamyšlení, jak málo někdy stačí, aby bylo vše úplně jinak, a že zároveň všechno špatné, může být i k něčemu dobré. Kdyby Edita nebyla nemanželským dítětem, jaký by asi tak byl její osud? Skvělá knížka. Už se těším na další.

14.07.2019 5 z 5

Odpusť, že jsem se vrátil Odpusť, že jsem se vrátil Iva Tajovská

Velice krásná, poetická knížka, která mě pohladila po duši. Ukazuje, že hrdiny nebyli za války jen ti, co bojovali na frontě, ale i úplně obyčejní lidé, zejména ženy, jež musely zvládnout uživit sebe a své rodiny namísto mužů, kteří narukovali. Anna si mě získala hned od samého začátku. Musela jsem obdivovat její nezdolnou sílu a také to, s jakou odvahou se postavila svému muži v době, kdy ještě ženy nebyly tak emancipované jako dnes. Příběh není jen o válce a o dopadech války na lidi, kteří ji přežili, ale i obecně o vztahu mužů k ženám na začátku 20. století. Je zde krásně vykreslena představa muže o své ženě, jaká má být jako manželka a matka. Ač byla chyba na obou stranách a Anna byla občas ke svému muži zbytečně nespravedlivá, přesto si právě ona získala moje větší sympatie. Vojtův postoj nerespektující jakýkoli jiný názor než jeho vlastní mi přišel jako velice sobecký. V závěru knihy ale na mě dýchla naděje, že se snad změní… Více nechci prozrazovat.

17.04.2019 5 z 5

Agnes Agnes Hannah Kent

Tak tohle byl velmi silný příběh. Působil na mě hodně autenticky, zejm. díky věrnému popisu prostředí a života na Islandu. Docela by mě zajimalo, jak to bylo s Agnes doopravdy. Určitě na ni jen tak nezapomenu.

01.12.2018 5 z 5

Do tmy Do tmy Anna Bolavá (p)

K přečtení knihy Anny Bolavé jsem se dostala až po Houbařce Viktorie Hanišové, takže asi v podstatě v opačném pořadí než většina čtenářů zde. Je těžké obě knížky porovnat, obě byly skvělé, každá svým způsobem. Anna Bolavá, to je spíš poetické čtení, kde víc než hlavní děj je důležitější popis nitra hlavní postavy bylinářky Anny. Dokonce se dá říci, že zde v podstatě děj úplně chybí. Ale i tak byla knížka neuvěřitelně čtivá a ač jsem se bála, že se budu při její četbě nudit, rozhodně tomu tak nebylo. I po jazykové stránce pro mě byla kniha větším prožitkem. Houbařka je naproti tomu víc o ději. Psychologie hlavní postavy Sáry zde sice také nechybí, na Annu Bolavou to však nemá. Jen jsem po přečtení celé knihy nepochopila, co vlastně Anně bylo, jakou nemocí trpěla, zda byl její stav mysli způsoben pouze vážnou chorobou, které nakonec podlehla, nebo spíš léky na bolest, jimiž se zásobovala víc než slušně. Srovnání "Do tmy" a "Houbařky" je hodně náročné, každá kniha je postavena trochu jinak. Je zde ale cítit, že se Hanišová Annou Bolavou při svém psaní hodně inspirovala. Přesto přese všechno mě asi o něco více zaujala Houbařka.

23.04.2018 4 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Na knihu jsem se upřímně moc těšila. Nalákala mě tématem houbaření a poněkud asociální hlavní hrdinkou. A rozhodně mě nezklamala. Jen ve mě zanechala hořkou pachuť z toho, jak člověk dokáže ublížit svým nejbližším, třebaže svým způsobem neúmyslně. Je těžké posoudit, kdo za to, co se stalo, nesl větší vinu, zda otec či matka. Proč otec udělal to, co udělal a proč se matka zachovala tak, jak se zachovala. Myslím, že výčitky svědomí je nakonec dohnaly, trebaže to z knihy vyloženě nevyplývá. Je škoda, že kniha končí tak trochu otevřeně a už se nedozvíme, jak to bude se Sárou dál. Na konci na mě ale dýchla naděje...

31.03.2018 5 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Napsat komentář k této knize je složité. Až téměř do poloviny jsem měla problém se do ní začíst, dokonce jsem zvažovala, jestli její četbu nevzdat. Vadily mi příliš krátké kapitoly a časté střídání různých časových rovin a postav. Jak už padlo v některých předchozích komentářích, možná by knize prospělo, kdyby byla o 100 stran kratší, přišlo mi, jako by děj byl mnohdy zbytečně natahován, zejména v pasážích popisujících osudy Wernera. Zhruba v polovině se však vše změnilo a následně jsem se od knihy vůbec nemohla odtrhnout. Kniha byla moc smutná. Oceňuji však, že autor nesklouzl ke kýčovitému happy endu.

31.01.2018 4 z 5

Porodní bábou proti své vůli Porodní bábou proti své vůli Patricia Harman

Tak na knihách této autorky začínám být vyloženě závislá. Osudy Patience i Becky se mi dostaly hodně pod kůži. Už abychom se brzy dočkaly dalšího pokračování. Pokud ale obě knihy porovnám, tak Porodní bába od řeky Hope se mi líbila o maličko víc. Osudy Patiece na mě udělaly větší dojem, když i s Becky se osud zrovna dvakrát nemazlil. Jediné, co mi nesedlo, byly možná poněkud zbytečné vulgarismy. Nebylo jich moc, ale v knize na mě působily místy hodně rušivě. Obecně nemám ráda, když se v knize pojednávající o době minulé (zde myšleny 30. léta 20. století) používají vulgarismy ze současnosti typu (s prominutím "kurva" či "do hajzlu"). Možná je to ale jen můj osobní postřeh, který někomu jinému vůbec nemusí vadit. Navíc, je to možná jen chyba překladatele. Stejně jako trochu nelogické oslovení Becky doktora Bluma - někdy Isaacu, někdy doktore Blume. Možná jsem ale jen velký detailista a hnidopich. Na mém celkovém hodnocení knihy to ale vůbec nic nemění. Opět výborné!!!

01.06.2017 5 z 5

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Kniha byla neuvěřitelně zajímavá. Hodně mi změnila můj pohled na les, který jsem až doposud nikdy nechápala jako společenství. Myslím, že až vyrazím v létě na houby, budu všechno chápat úplně jinak. Jen je škoda, že se výklad týká hlavně lesů přírodních, tj. nevysazených člověkem, kterých bohužel moc není. Určitě si knihu brzy přečtu znovu a zase v ní najdu plno nových věcí, které mě při prvním čtení nenapadly.
Jediné, co mě trošku zklamalo, je, že jsem očekávala trochu víc praktických rad, např. jak čerpat energii ze stromů. Kniha je ale svým zaměřením spíš odbornou literaturou, takže se to dá omluvit:-) Na mém hodnocení to nic nemění - jednoznačně 5 hvězd.

10.05.2017 5 z 5

Přečtení této knihy, to je hodně silný zážitek. Chvílemi jsem myslela, že ji ani nedočtu. Detailní popis, jak umírají lidé zasažení radiací, už teď budu mit asi pořád před očima. Někdy rychlé, většinou ale velmi pomalé a bolestivé umírání, kdy se tělo doslova zevnitř rozpadne. Ani si neumím představit, jak hrozné muselo byt tomu přihlížet jako manželka a v úplně nejhorším případě jako matka radiací postiženého dítěte. Kdyby aspoň tito lidé umírali s úctou a ne jako nějací vyvrženci, jimž se ostatni vyhýbají a mnohdy i vysmívají. Dokonce ani po smrti nesměli být z důvodu zamoření radiací pochováni na běžném hřbitově. Jak hrozné. Co mi přijde vůbec nejhorší, je po vybuchu úmysln zatajování informací lidem, aby se nešířila panika. Při dodržení alespoň určitých pravidel a požití některých léků (z nichž některé měli lidé i po ruce, jen nevěděli, že je mají použít), mohly být následky radiace přece jen nižší. Kniha je psána formou výpovědí těch, které radiace zasáhla nejvíce. Nejvíc úzko mi bylo u příspěvku dětí, jaká bezmoc z nich čiší. I ty děti si uvědomovaly, že umírají a pomalu se rozpadají. Prostě hrůza. Co se týče stylu psaní, trochu jsem se v jednotlivých výpovědích ztrácela. Mohlo jich být možná méně a více propracovaných. Na druhou stranu ale tato utržkovitost dodává knize více na autentičnosti. Kniha není žádný roman, ale v podstatě dokument.

28.04.2017 5 z 5

Kořist Kořist Yrsa Sigurðardóttir

Další parádní kniha od mé oblíbené autorky. To vylíčení atmosféry opuštěné, zimní krajiny, jak ho umí jen Yrsa, to je naprostá lahůdka. Místy mi opravdu přecházel mráz po zádech a rozhodně to nebylo jen zimou. Asi nejpůsobivější pro mě byla scéna Dröfn se sobem. A to celkové rozuzlení knihy, to jsem tedy nečekala.

20.04.2023 5 z 5

Šepot z lesa Šepot z lesa Kateřina Surmanová

(SPOILER) Až na několik nesrovnalostí a nelogičností to byla moc vydařená kniha. Chválím zejména téma kultu boha Velese, o němž jsem nic nevěděla. Smrt Káji považuju v podstatě za zbytečnou, určitě se jí dalo zabránit, kdyby k celé věci Petr přistoupil jinak. Kniha byla místy docela dost strašidelná. Autorce se myslím povedlo velmi dobře vykreslit celkovou atmosféru příběhu.

22.01.2023 4 z 5

Vesnice Vesnice Kristýna Trpková

Moc pěkná česká detektivka se zajímavou zápletkou. Jen to rozuzlení mě trochu zklamalo, to že zůstala vražda jednoho z chlapců nedořešena. Možná se ale dočkáme pokračování v příštím díle série, uvidíme. Trochu zamotaný mi přišel vztah Laury a Adama, na začátku knihy vůbec nebylo jasné, že by spolu ti dva v minulosti chodili, ale to bude asi dáno tím, že jsem nečetla první díl série, kde to zřejmě bylo všechno popsáno. Jsem zvědavá, kam se v příštím díle jejich vztah posune.

13.05.2022 5 z 5