kasavubu kasavubu komentáře u knih

Kyselé třešně Kyselé třešně Lenka Chalupová

Tak takové vyústění jsem opravdu nečekala. Skoro celou knihu to byl takový spíš poklidný příběh, který se volně odvíjel prostřednictvím několika hlavních postav a rodin. O tom, co se událo v Přerově a okolí těsně po válce, jsem neměla žádné povědomí. Postavy jsou sice smyšlené, ale popisované události se skutečně staly. Chválím autorku nejen za perfektní vylíčení postav, z nichž měla můj největší obdiv Lota Kiliánová, ale i za nastudování skutečných dobových reálií. Byl to moc hezký, i když smutný příběh, který mi asi na dlouho utkví v hlavě.

27.10.2020 5 z 5

Útočiště Útočiště Jérôme Loubry

Měla jsem trochu problém s tím, co je realita a co jen výmysl, ale nakonec to do sebe všechno pěkně zapadlo. Možná by nebylo špatné si knihu přečíst ještě jednou, člověk se při čtení musel 100% soustředit. Vlastní zápletka byla hodně zajímavá a ani po týdnu od přečtení ji nemohu pustit z hlavy.

18.10.2020 4 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Když jsem začala knihu číst, měla jsem sto chutí ji odložit. Mám ráda košatou češtinu s dlouhými souvětími a autorčin strohý styl mi hodně vadil. Kupodivu jsem si na něj ale brzy zvykla, zejména díky čtivosti knihy, perfektnímu vykreslení jednotlivých postav a doby protektorátu, ktera dokazala zničit nejeden lidský osud. Zuzany mi bylo upřímně líto, bohužel ani po válce nenašla své štěstí. Jsem ale ráda, že kniha neskončila obvyklým happy endem, kdy se dva odloučení hrdinové opět shledají, i když kniha vlastně končí hodně otevřeně... Zuzanin příběh byl neuvěřitelně silný a myslím, že z hlavy ho jen tak nevypustím.

04.10.2020 5 z 5

Pozvaní Pozvaní Jennifer McMahon

Zimní lidé mě sice zaujali o trochu více, ale ani tato kniha nebyla vůbec špatná. Byla sice trochu předvidatelná, a to zejm. ve věci odhadu, kdo je potomkem Hattie, nicméně hlavního pachatele jsem neuhodla, a za to má autorka u mě body navíc. Na závěr do sebe všechno pěkně zapadlo, přesně jak to mám ráda. Možná jsem čekala, že bude příběh trochu napínavější a hororovější, to se zde úplně nekonalo.

02.10.2020 4 z 5

Piráti z Ledového moře Piráti z Ledového moře Frida Nilsson

Četla jsem s dcerami a moc se nám příběh líbil, dokonce i mně coby dospělé. Kniha v sobě nese spoustu krásných myšlenek, jež děti vedou k hlubšímu zamyšlení. Určitě si přečteme od autorky něco dalšího.

25.09.2020 5 z 5

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Moje první Klevisová a musím přiznat, že to vůbec nebylo špatné. Zpočátku jsem měla problém zorientovat se v jednotlivých postavách a dle mého soudu zde bylo zbytečně moc dějových odboček. Jako celek ale hodnotím kladně a určitě si ze série přečtu i něco dalšího.

14.09.2020 5 z 5

Sbohem, Irsko Sbohem, Irsko Ann Moore

První díl byl sice dějově zajímavější, ale ani tento nebyl špatný a čtyři hvězdičky si zaslouží. Poslední díl si po nějaké pauze určitě ráda přečtu. Jsem zvědavá, jak to všechno nakonec dopadne.

31.08.2020 4 z 5

Bulbem záchranáře Bulbem záchranáře Vít Samek

Tohle byla hodně přínosná kniha, kterou si určitě po čase zase ráda zopakuju. Musela jsem si jen zvyknout na autorův poněkud šibeniční humor. Někdy to bylo vtipné, a to hodně, někdy už ale trochu přes čáru. Je to ale samozřejmě věc názoru:-) Musím vyzdvihnout zejména čtivost knihy a autorovu snahu přiblížit problematiku první pomoci širší laické veřejnosti. Přesně taková kniha na našem knižním trhu chyběla.

18.08.2020 5 z 5

Irská kráska Irská kráska Ann Moore

Moc pěkný příběh, sice poněkud předvidatelný a pro někoho možná i trochu kýčovitý, ale mně to v tomto případě vůbec nevadilo. Obdivuju autorku, jakou si dala práci s nastudováním irských reálií poloviny 19. století. Popis hladomoru byl hodně naturalistický. Pokračování příběhu si určitě nenechám ujít, jsem zvědavá, jakým směrem se bude příběh ubírat.

17.08.2020 4 z 5

Nejlepší pro všechny Nejlepší pro všechny Petra Soukupová

Tohle byl hodně zajímavý propletenec rodinných vztahů. Zpočátku jsem měla problém se začíst, což bylo možná dáno jednak zmiňovanou absencí přímé řeči, možná ale i tím, že je vlastní příběh vyprávěn střídavě z pozice Evy, Hany a Vikiho, přičemž jednotlivé vstupy hrdinů do děje nejsou v rámci kapitoly nijak výrazněji odlišeny. Jakmile jsem si však na toto střídání zvykla, rozehrál se přede mnou bravurní, ale zároveň i moc smutný příběh. Koho mi vlastně bylo nejvíc líto? Babičky Evy, jejíž obě děti jsou sobci? Nebo k babičce "odloženého" Vikiho, neplánovaného syna Hany, matky honící se za kariérou? Nevím koho víc, asi obou. Kdo mě ale vyloženě vytáčel, byla Hana a "Adámek". Z těch mi občas bylo hodně úzko. Moc vydařený, čtivý příběh. Za ten pomalejší rozjed, ale ubírám jednu hvězdičku.

30.07.2020 4 z 5

Zlomené duše Zlomené duše Simone St. James

Moc pěkný příběh, i když malinko předvídatelný. Když se nad tím člověk hlouběji zamýšlí, je hrozné, jak se ještě v poměrně nedávné době nakládalo s nemanželskými a dalšími jinak "nevyhovujícími" dcerami. Zejména osud Sonji byl moc smutný. Na závěr se vše pěkně protnulo a vysvětlilo, tedy až na Mary Handovou:-) Mně v tomhle případě trocha té duchařiny vůbec nevadila.

14.07.2020 4 z 5

Kolem Jakuba Kolem Jakuba Michal Vrba

Skvělé povídky, tedy až na tu o politickém prominentovi. Nějak jsem úplně nepochopila, proč byla vlastně do souboru zařazena. Souvislost s Jakubem mi zřejmě nějak unikla. Rovněž povídka o vězněném Lojzovi se týkala rybníku jen hodně okrajově. Za to musím povídkám jako celku ubrat jednu hvězdičku. Jinak to ale bylo moc dobré počtení.

30.06.2020 4 z 5

1793: Vlk a dráb 1793: Vlk a dráb Niklas Natt och Dag

Vlastní rozuzlení příběhu, a tedy i vražedný motiv vraha, mi úplně nesedl. Pokud ale budu knihu hodnotit spíše jako sociální historický román, nemám jedinou výtku. Snad jen prokousat se začátkem nebylo nic jednoduchého. Určitě doporučuju vydržet. Jsem ráda, že jsem čtení nevzdala a dočetla až do úplného konce. Už se těším na rok 1794, jsem zvědavá, jestli se v něm setkáme ještě i s Cecilem Wingem. Zda zemřel, není ze závěru úplně zřejmé.

23.06.2020 4 z 5

Pravda o případu Harryho Queberta Pravda o případu Harryho Queberta Joël Dicker

Kdyby kniha skončila ve dvou třetinách, nemohla bych hodnotit jinak než plným počtem. To, co z Noly udělal autor ve druhé části knihy, bylo dle mého soudu poněkud přitažené za vlasy. O zbytečném natahování děje a vymýšlení nových pachatelů už vůbec nemluvě. Mám ráda v knihách zvraty, ale tady toho na mě bylo už opravdu moc. Bohužel jako celek musím knihu hodnotit jen jako průměr. Škoda, přitom začátek a rozjezd knihy byl perfektní...

11.06.2020 3 z 5

Démonologové Démonologové Gerald Brittle

Za poslední dobu jedna z nejzajímavějších knih, které jsem četla. Mně osobně hodně věcí ohledně duchů a duchovna ozřejmila a vysvětlila. Nevím sice, jestli uspokojí i zapřisáhlé odpůrce duchařských teorií, ale i jim by snad mohla pomoci mnohé pochopit :-) Manželé Warrenovi mají za to, co dělají, můj neskonalý obdiv. Musí to být neuvěřitelně stresující práce, oni ji však berou jako poslání. Klobouk dolů...

25.05.2020 5 z 5

Bývali jsme bratři Bývali jsme bratři Ronald H. Balson

Velice podařená kniha. Při čtení částí líčících Benovy osudy jsem skoro ani nedýchala. Hvězdičku ale ubírám za ten konec, který pro mě byl zbytečně moc předvídatelný a vlastně nebýt Piatkovy manželky, kdo ví, jak by to vše dopadlo...

15.05.2020 4 z 5

Ke dnu Ke dnu Anna Bolavá (p)

Do tmy jsem četla už hodně dávno, takže nedokážu úplně porovnat návaznost této knihy. Jednotlivé linie příběhů se mi líbily, už jak tu ale padlo, bylo jich i na můj vkus zbytečně moc. Člověk se musel nejdříve pořádně zorientovat (zejména Milada a Miluška se mi ze začátku pletly:-)) Hvězdičku musím ubrat za nedotaženost děje, a to zejména u jednotlivých postav. Nevysvětlilo se, co se ve skutečnosti stalo učitelce Divišové (i když z náznaku Aničky, asi tuším, třebaže nestačila sdělit bližší detaily). Propletenost s novinářem působila spíš chaoticky. Dějová linie Milady (s dcerou Aničkou) a Milušky byla jednoznačně nejlepší a díky ním byla kniha nesmírně čtivá. Další knihy od autorky si určitě přečtu, jsem zvědavá, jakým směrem se vydá příště.

07.05.2020 4 z 5

Smrtící útes Smrtící útes Gregg Dunnett

Troufám si říci, že po delší době konečně zase nějaký velice vydařený thriller. Zápletka super a závěr neuvěřitelně napínavý. Prostě skvělé počteníčko.

30.04.2020 5 z 5

Kniha o Baltimorských Kniha o Baltimorských Joël Dicker

Knihu jsem přečetla již před několika dny a stále ji nemůžu za žádnou cenu vypustit z hlavy. Pořád přemýšlím, co mohly jednotlivé postavy udělat jinak a jak málo stačilo k tomu, aby se jejich osudy vyvinuly úplně jiným směrem. Nejvíce na mě z celé knihy zapůsobil Woody a asi mi ho bylo i nejvíce líto. Je neuvěřitelné, jak i to největší přátelství může poznamenat žárlivost a rivalita. Ale nic v životě není černobílé a každý člověk někdy chybuje. Jen někdy bývá hrozně těžké to odčinit. Ačkoli je už od samého začatku jasné, že kniha nedopadne dobře, přesto vlastně končí pozitivně, to nejcennější totiž vítězí - přátelství. Autorovi se podařilo vystihnout příběh s neuvěřitelnou lidskostí, a za to klobouk dolů. Jednu výtku ale přece jen mám, a to příliš časté střídání časových rovin, v nichž se mi špatně orientovalo. Ale ono to asi moc jinak napsat nešlo :-)

23.04.2020 5 z 5

Modlitba za mlčení Modlitba za mlčení Linda Castillo

Velmi zdařilé pokračování série. Bylo to čtivé, zápletka dobře vystavěná, jen jsem asi čekala trochu jiné rozuzlení i vraha.

15.04.2020 4 z 5