Karoley Karoley komentáře u knih

Listonoš vítr Listonoš vítr Radek Malý

Snové obrázky Pavla Čecha se snoubí s milými verši Radka Malého. Knížka vonící podzimem. Příběh o tajemství, které šeptá vítr, o padajícím listí a kaštanech. Opět jsem nadšená!

"Listonoš vítr nosí listy,
jež adresáta nemají
a tak je chytám... přečíst místy
se dají, místy nedají..."

01.02.2022 5 z 5

Když se introvertka vdá Když se introvertka vdá Debbie Tung (p)

Introvertka Debbie se vdala a s humorem sobě vlastním nám dává nahlédnout do prvních let manželství s Jasonem. Přijemné počtení, mám chuť si uvařit hrnek čaje a schoulit se pod deku ;)

30.01.2022 5 z 5

Upálená zaživa Upálená zaživa Souad

Otřesné svědectví o zločinu ve jménu cti.

Příběh o životě jedné arabské dívky v Předjordánsku. Souad se narodila v malé osadě asi 40 km od Jeruzaléma, na palestinském území ovladaném Izraelci. Ve vesnici panují doslova středověké poměry. Ženy a dívky slouží mužům jako otrokyně, jsou denně bity, musí být absolutně poslušné, nemají přístup k jakémukoli vzdělání. Pokud se nějak proviní a přivedou rodinu do hanby, vyřknou nad sebou ortel smrti. Souad otěhotněla před svatbou a rodina rozhodla, že je nutné ji ve jménu cti zabít. Polili ji benzínem a škrtli zápalkou.. měla být upálena zaživa. Jenže ona přežila.
Ačkoli dnes žije tisíce kilometrů daleko, musí skrývat své pravé jméno a tvář, aby si pro ni nepřišli..

Kniha o tom, jaké je to být ženou v muslimském světě, kde vládnou muži pevnou rukou, kde nic neznamenáte, kde vás můžou beztrestně zabít.

Přečteno během dvou dní, těžko si představit, jakým peklem si musela chudák Souad projít. Šílené, co všechno může být v jiné kultuře považováno za normální. Zajímalo by mě, jak se Souad a její rodině žije dnes (po dalších dvaceti letech).

30.01.2022 5 z 5

Moře slané vody Moře slané vody Radek Malý

Snové obrázky Pavla Čecha se snoubí s krásnými verši Radka Malého. Knížka vonící široširými dálkami a oceánem. Příběh o tajemství moře, jeho krutosti, nádheře i velkoleposti. Krása, opět jsem nadšená!

"V moři se kdysi život zrodil.
Z moře jsme vyšli. Proč a nač?
Moře je moře slané vody
a je v něm smích a je v něm pláč."

27.01.2022 5 z 5

Nikolka a dvě mámy Nikolka a dvě mámy Radek Malý

Nikolka a dvě mámy - dle názvu jsem myslela, že budou maminky lesbičky, ale ono ne, maminky jsou dvojčata ;)) Milá knížka, která děti učí tomu, že každá rodina je jedinečná.

"Žádný tatínek je špatný tatínek!"

27.01.2022 5 z 5

Jsou tam kuny! Jsou tam kuny! Robin Král

Leporelo plné vtipných básniček o kunách. Doporučuji všem milovníkům kun ;))

"Kuní šerif v horké poušti
žádný zločin neodpouští.
Zatýká i na dunách.
-Stůjte! JMÉNEM ZÁKUNA!"

26.01.2022 5 z 5

Tajný život pšouku Tajný život pšouku Malin Klingenberg

Všichni lidé na světě prdí. Knížka, v níž pro stud a neupřímnost není místo.

"Tajný život pšouku" se mi dostal do ruky v práci, tak jsem nakoukla dovnitř.. a jsem z toho teda trochu rozpačitá. Ale dětem se to líbit bude.

"Vyzáblý podivín chtěl v kuchyni krást,
kuchař se zděsil a vypustil past:
smrtící prd páchl jak shnilá noha,
až podivín zvracel a musel vzít roha."

26.01.2022 3 z 5

Modré z nebe Modré z nebe Pavel Čech

Další překrásná kniha z pera a štětce Pavla Čecha. Příběh o malém modrém kamínku, v němž je ukryta hloubka celého nebe.
Nejvíc mě pobavily "vynálezy" (stroje z kovu a snů), třeba takový Stroj vyrábějící z kolínek nekonečnou špagetu, Přístroj sloužící k vyhledávání jehel v kupkách sena nebo Stroj ke sčítání sněhových vloček :))

26.01.2022 5 z 5

Někdo cizí v domě Někdo cizí v domě Shari Lapena

V téhle útulné čtvrti spokojených domovů zůstávají nebezpečné lži uzavřeny za dveřmi..

Čekáte na manžela a vaříte večeři. To je poslední věc, kterou si pamatujete. Probudíte se v nemocnici a nemáte tušení, jak jste se tam ocitla. Řeknou vám, že jste nabourala autem v nebezpečné čtvrti.
Co se stalo? Proč byste ze svého šťastného domova utíkala vyděšená k smrti? Jste doma skutečně v bezpečí? Něco není v pořádku. Někdo byl ve vašem domě. Někdo cizí. Jenže v tomhle domě je každý cizí. Každý má něco, co by podle něj mělo zůstat skryto. Něco, kvůli čemu by raději vraždil, jen aby si to mohl nechat pro sebe..

Moje pátá kniha od Shari Lapeny (Manželé odvedle, Její konec, Nevítaný host, Jeden z nás, Někdo cizí v domě ) a opět jsem nadšená, její knihy mě zkrátka baví. Sice jsem tentokrát tušila poměrně brzy, jak to asi celé bude, ale i tak mě čekalo nejedno překvapení. Už se moc těším, s čím příště Šlapena příjde :))

25.01.2022 5 z 5

A zemřeš ukamenováním A zemřeš ukamenováním Safíja Husajní

Safíja Husajní se narodila v zapadlé vesničce Tungar Tudu uprostřed africké buše, v jednom z muslimských krajů severní Nigérie. Od třinácti let byla vláčena z jednoho nešťastného manželství do druhého, dvěma manžely zavrhnutá, jedním týraná.. obraná o děti, které si nechal u sebe manžel. Ponížená se vrátila domů k rodičům. Po čase se zamilovala a počala dítě s mužem, který si ji odmítl vzít a popřel otcovství. Safíju poté jako cizoložnici odsoudili k trestu smrti ukamenováním..

Kniha o tom, jaké je to být ženou v muslimském světě, kde vládnou muži pevnou rukou, kde nic neznamenáte, kde váš hlas není slyšet.

Přečteno během odpoledne, těžko si představit, čím vším si musela chudák Safíja projít. Zajímalo by mě, jak se jí asi žije dnes..

"Náboženství, v němž nejsou lidé šťastní, nemá s Bohem nic společného."

23.01.2022 5 z 5

Prstýnek z kopřivy Prstýnek z kopřivy Pavel Čech

Další překrásná kniha z pera a štětce Pavla Čecha. Jeho kresby mě vždy zahřejí u srdce!

"Upletl jsem prstýnek z kopřivy
Kroužek plný ticha
A času, který nepospíchá"

20.01.2022 5 z 5

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

Každý něco tají.

Udržet tajemství mezi sousedy, kde každý každého zná, může být těžké. Vražedně těžké..

Moje čtvrtá kniha od Shari Lapeny (Manželé odvedle, Její konec, Nevítaný host, Jeden z nás) a opět jsem nadšená!
Poklidný život obyvatel jednoho newyorském předměstí rozvíří nejprve série podivných vloupání a pak brutální vražda jedné z místních žen. Každý v ulici má, co skrývat.. a jeden z nich je vrahem. Podezdřívala jsem postupně skoro každého, ale tohle mě vůbec nenapadlo! A ten epilog!

19.01.2022 5 z 5

Žena v okně Žena v okně A.J. Finn (p)

Pokud se to opravdu děje, není to paranoia.

Žena v okně. Žije sama, uzavřená ve vlastním světě. Ze svého domu nevychází, dny tráví popíjením vína, sledováním starých filmů… a špehováním sousedů. Jenže pak zahlédne z okna něco, co neměla. Co je pravda? Co představa? A kdo je v nebezpečí?

Začátek mi trochu připomínal Dívku ve vlaku - také alkoholička, která něco zahlédne "pod vlivem" a neví, co vše je pravda a co jen představy. Jaké tajemství skrývá hlavní hrdinka se dá odhadnout celkem brzy.. samotný závěr mě ale šokoval, tohle by mě opravdu nenapadlo! Přečteno za dva dny, bavilo mě to.

13.01.2022 4 z 5

Jirka a indiáni Jirka a indiáni Pavel Čech

Další překrásná kniha z pera a štětce Pavla Čecha, tentokrát o malém chlapci Jirkovi a jeho touze po indiánském dobrodružství. Kniha je plná dětského snění a nespoutané fantazie, nemůžu se na obrázky vynadívat.

"My indiáni si orla vážíme. Létá nejvýš, a proto je poslem mezi Velkým duchem a lidmi. Orlí pero je symbolem odvážného činu. Ten, kdo je smí nosit, zasluhuje náš dík a úctu."

09.01.2022 5 z 5

Básně z dásně Básně z dásně Jaromír Plachý

Legrační kresby a hravé básničky pro nejmenší.

"V sýrárně mají na sýry... upíry.
Proto každá v sýru díra
vykouslá je od upíra."

09.01.2022 5 z 5

Propast Propast Jozef Karika

Když vás něco nutí udělat krok do prázdna...

Bývalý lezec trpící panickým strachem z výšek narazí na legendu o skalní plošině v Tatrách, kde neznámá síla nutí lidi, kteří tam zabloudí, skočit do propasti a zabít se.

Můj pátý Karika - po Trhlině, Strachu, Tmě a Smršti přišla na řadu Propast. Příběh o tom, jak moc může být přitažlivé objetí s prázdnotou.
Líbilo se mi to, Trhlině se asi už nic nevyrovná, ale i tak jsem si užila dva pěkné večery ve společnosti sprunggeista ;) Těším se na další knihu!

"Když se díváš do propasti, i propast se dívá na tebe."

09.01.2022 4 z 5

Dvojčata Dvojčata Klára Vítková Rulíková

By mě zajímalo, co přesně z knihy může mým dětem uškodit? Jestli kapitola o těhotenství a možných komplikacích u porodu? Kapitola o různých polohách při kojení či o výběru kočárku? :))) V knize jsou také příběhy ze života rodin s dvojčaty a vlastní zkušenosti z dětství dnes již dospělých dvojčat. Kniha mi byla doporučena v Klubu dvojčat a vícerčat, kam jsem chodila před porodem na přednášky. A sama autorka knihy se problematikou dvojčat a vícerčat zabývá přes 20 let. Kniha opravdu odpad není.

08.01.2022 5 z 5

Sídliště Ďáblice: Architektura pro lidi Sídliště Ďáblice: Architektura pro lidi Ondřej Tuček

Kniha o našem sídlišti v proměnách času :)) Myslím, že potěší zejména obyvatele Ďáblic. Na jedné z fotek je dokonce moje máma jako dítě. Zakoupeno na křtu knihy v Kulturním domě Ládví, tohle mi doma nesmí chybět!

Uloupený život Uloupený život Jaycee Dugardová

Uloupený život je skutečným příběhem Jaycee Dugard, kterou v jedenácti letech unesl cestou do školy neznámý muž, zavřel ji do vlhkého sklepa, kde ji znásilňoval a držel celých osmnáct let. V zajetí mu porodila dvě děti.

Drsný příběh.. těžko si představit, čím vším si musela chudák holka projít. Nejvíc mě dostaly "dlouhé jízdy" a deníkové záznamy. Ke konci knihy mi i slza ukápla. Silný čtenářský zážitek.

Kněz a ministrant Kněz a ministrant Oscar Wilde

Povídka Kněz a ministrant je Wildovou vlastní zpovědí o homosexualitě, dovolí nám skrze ni nakouknout do svého nitra.

"Neznal jiné lásky než té, kterou mu příroda dala a té - padl za oběť."