Prstýnek z kopřivy

Osobní a osobitá knížka malíře a ilustrátora Pavla Čecha, který v ní básněmi doprovází své vlastní monotypy. Krajiny barevných skvrn se prolínají s vnitřními krajinami duše. Prstýnek z kopřivy je kouzelný – místy nevíme, jestli bloumáme uvnitř obrazu, anebo básně.

https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/469486/big_prstynek-z-koprivy-y1O-469486.jpg 4.530

Kniha Prstýnek z kopřivy

Beata.Knihařka

Překrásné! Víc neumím napsat, protože bych si připadala, že snižuji tu neuvěřitelnou krásu slov, která je v knize obsažena.

Karoley

Další překrásná kniha z pera a štětce Pavla Čecha. Jeho kresby mě vždy zahřejí u srdce!

"Upletl jsem prstýnek z kopřivy
Kroužek plný ticha
A času, který nepospíchá"

Nočnípták
10.12.2021

Tak můj oblíbenec Pavel Čech zkusil i poezii. Byla jsem zvědavá jaké to jeho poprvé bude. A líbilo se mně to. Moc. Je to sice poezie ještě tak nějak nedozrálá, ale jemná, citová a snivá. Ve spojení s jeho nádhernými monotypy, které vlastně básněmi doprovází, je tohle dílko potěchou duše. Mojí tedy určitě.

Co bych chtěla nejvíce?
Třeba být rosou ranní a ležet na louce
Pohlaď tu louku dlaní
Buď tou trávou, co se klaní
Pohlaď ji pomalu a jemně
Buď poutníkem a já budu země
Země i obloha z té rosy
Putováním se děkuje a prosí

Greena
05.11.2021

Autor poetického textu a ilustrací Pavel Čech je mým mnohaletým oblíbencem. Tuto básnickou knížku jsem si rovnou koupila i domů, protože mě v knihkupectví zaujala. A opět mě nezklamala. Poetické vidění světa pana Čecha je mi blízké. Dojímají a těší mě stejné vjemy a podněty.

Co je svět a kdo jsem já?
Kdo to všechno stvořil
a dal tomu pravidla?
Zvídavost, ta se dědí
Alespoň jednu z odpovědí…

intelektuálka
19.10.2021

Kouzelné, pohádkové a snivé .... tak, jako tvorba tohoto autora přináší klid a naslouchání ....

" Upletl jsem prstýnek z kopřivy
Kroužek plný ticha
A času, který nepospíchá ....."

A u Pavla Čecha čas opravdu nepospíchá - nechá vám prostor k cestování - v básních i obrazech ....

Velmi pěkné čtení pro podzimní čas, kdy i příroda nachází zklidnění - doporučím.

majáček
25.08.2021

Útlá knížka s krátkými, ale výstižnými básněmi a ilustrovaná samým autorem. Má svou hloubku a jiskru.

Aleen
06.07.2021

Enkaustika, jemná kresba a využití nádherných slov k vyjádření citů, to vše činí tuto knížku mimořádnou. Mně osobně zasáhla do hloubky vlastně jen báseň Dům po pradědovi, přesto jsem si užila celou publikaci. Slova, která jsem již dlouho nikde nečetla, nebo použitá "jiným" způsobem: papuče, svatozář, mlžná dálka, moruše, kompas, obzor (mnohokrát), ozvěnou, skrýš, klaní se, pírko, šňůrka, šufle.

Hwaelos
08.06.2021

Pavel Čech není kdovíjaký básník. Alespoň pokud jde o formální rovinu, pohybují se básně Prstýnku z kopřivy na úrovni zkušenějšího přispěvatele na Písmákovi. Řekl bych, že by se sám takovém hodnocení nezvpěčoval. Přesto po citu dokáže v některých básních vyhmátnout onu obtížně uchopitelnou esenci poezie, která tkví v schopnosti vyslovit nějaký životní pocit neočekávaným způsobem. A když k tomu přidá ještě neoddiskutovalně originální monotypy, které jsou mnohem víc než jen výtvarným doprovodem, snadno mu čtenář odpustí, že nešplhá na piedestal takového Skácela nebo Radka Malého.