Sídliště Ďáblice: Architektura pro lidi

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Kniha Sídliště Ďáblice: Architektura pro lidi je věnována jednomu z nejhodnotnějších a nejkrásnějších sídlišť v České republice. Vznikla z popudu nadšenců, kteří v Ďáblicích či v jeho okolí žijí a oceňují jej pro jeho přetrvávající kvality. Ke spolupráci na této knize byli přizváni odborníci v oboru historie umění, architektury, památkové péče, krajinné architektury a také potomci hlavního architekta Viktora Tučka. Kniha popisuje architektonickou soutěž, postupný vývoj návrhu a náročnost dotažení koncepce do plánované podoby navzdory omezení v době vzniku. Dále se zaměřuje na urbanistickou a architektonickou hodnotu tohoto souboru, řešení zeleně a ojedinělý počet výtvarných děl v celém areálu sídliště. Závěrečná kapitola textové části zařazuje Ďáblice do kontextu české a světové architektury. Do knihy jsou také zakomponovány vzpomínky obyvatel a pamětníků výstavby a prvního zabydlování sídliště. Ty byly sesbírány formou rozhovorů a zachycují subjektivní pohled jednotlivých osob. Cílem je zaznamenat, jak bylo sídliště vnímáno očima lidí, kteří zde vyrůstali a vychovávali své děti. Poslední část tvoří medailony vybraných autorů, kteří se podíleli na urbanistické a architektonické podobě Ďáblic, a přehled většiny typů obytných a občanských staveb. Kniha o sídlišti Ďáblice je určená široké i odborné veřejnosti. Smyslem publikace je obeznámit čtenáře s tímto výjimečným obytným souborem, posílit povědomí o tomto pražském sídlišti a obrátit pozornost na kvalitní a umělecky cenné památky mimo centrum města. Díky svým odborným textům naváže na několik spřízněných projektů z poslední doby (Paneláci, Sídliště Solidarita, Sídliště Kladno-Rozdělov) a přispěje tak k probíhající diskusi o sídlištní výstavbě a s tím souvisejícím kulturním dědictvím....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/433787/big_sidliste-dablice-architektura-pro-l-9v0-433787.jpg 55
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Sídliště Ďáblice: Architektura pro lidi

Karoley
08. ledna

Kniha o našem sídlišti v proměnách času :)) Myslím, že potěší zejména obyvatele Ďáblic. Na jedné z fotek je dokonce moje máma jako dítě. Zakoupeno na křtu knihy v Kulturním domě Ládví, tohle mi doma nesmí chybět!

Karlos80
15.02.2020

Jelikož jsem zde a v blízkém okolí (Kobylisy-Ládví) vyrůstal a dlouhá leta i žil tak se jedná o srdeční záležitost. Jedno z nejkrásnějších, nejlepších a nejhodnotnějších sídlišť v ČR si podobnou a vlastní publikaci rozhodně zaslouží. Moje poděkovaní patří celému teamu, který se na této knize (spolu)podílel, díra na trhu (v téhle kategorii a oblasti) tak byla konečně zaplněna.