Kacatko86 Kacatko86 komentáře u knih

Ztracená manželka Ztracená manželka Alyson Richman

Moc pěkný, emotivní příběh o lásce a utrpení, ztrátách, nových začátcích a neuvěřitelném shledání. Děj je zasazený do Prahy, Terezína a Ameriky. I když jsou hrůzy druhé světové války již mnohokrát popsány, tento příběh je převážně o vztahu dvou lidí, kteří se vzájemně ztratili. Líbilo se mi vyprávění ve dvou časových rovinách, kdy Josef popisuje svůj život po druhé světové válce, Lenka ho popisuje během války.

08.11.2022

Vyměnit vodu květinám Vyměnit vodu květinám Valérie Perrin

Pěkný příběh z neobvyklého prostředí hřbitova. Správkyně hřbitova Violette Dušičková pomalu odkrývá svůj příběh, který je mnohdy smutný, ale nechybí v něm ani naděje. Příběh hořkosladký jako život sám.
Líbili se mi i vedlejší postavy, úžasný byl Violettin předchůdce a její učitel i mentor. A třeba na Filipovi byla krásná ukázka, že vše není černobílé a hodně záleží na úhlu pohledu a na tom, kolik toho o člověku víte.
Jediné, co bych knize vytkla byla její délka, příběh Irène a Gabriela mi přišel ke konci už nadbytečný.

05.11.2022 4 z 5

Zátiší Zátiší Louise Penny

Inspektor Gamache a jeho pozvolné vyšetřování, pozorování a odhalení pachatele. Detektivka bez krve, příběh pomalu plyne a vše se začíná objasňovat

05.11.2022 4 z 5

V zemi bílého oblaku V zemi bílého oblaku Sarah Lark (p)

Miluji tyhle rodinné ságy, kde nechybí dobrodružství, romantika, láska, nenávist, rodinná tajemství.... a když je to ke všemu spjato s reáliemi, které vám rozšíří obzory,tak je to naprostá pecka. Krásně napsané, doporučuji

02.11.2022 5 z 5

Na co slova nestačí Na co slova nestačí Brigid Kemmerer

Oproti prvnímu dílu velký propad. Moc jsem se těšila, ale něco tomu chybělo, hlavní hrdinové se nějak míjeli, každý si řešil problémy sám, dětinské hádky a pak obavy, jestli to nepodělali... ale možná ta izolace a nesdílení problémů už je jeden z aspektů oněch témat, na které chce autorka poukázat - svět internetu, online komunikace, kyberšinaka... Každopádně tomu chyběl náboj. Emma mi byla nesympatická, její chování bylo tak na čtrnáct let, a ne na sedmnáct. Rev byl dobrý, tajemný, jeho dětství bylo drsné, jeho chování (I když někdy nelogické) by se dalo pochopit.

28.10.2022 3 z 5

Péťa zahradničí Péťa zahradničí Eva Mrázková

Pro začínající čtenáře super! A není to jen nějaký blábol, ale opravdu popis toho, jak jdou roční období po sobě a co se děje na zahradě, jaká práce je nutná vykonat.

Velká samota Velká samota Kristin Hannah

Úžasná kniha, neměla jsem žádná očekávání a dostala takový krásný příběh, emocionální nálož, se kterou jsem se musela poprat. Prostě wau! Autorka píše tak, že vás vtáhne do děje a nepustí vás ani po přečtení posledního slova. Všechno, co prožívá hlavní hrdinka, to všechno jsem prožívala s ní - lásku, radost, smutek, strach, odloučení, samotu, ztrátu, naději,....
Název Velká samota neoznačuje jen odlehlé místo na Aljašce, ale také pocity, které prožívá Leni během svého vyprávění.
Kniha mě velmi zasáhla, líčení drsné přírody a náročného života v ještě náročnějších podmínkách, se kterým se Leni a její rodiče musí vyrovnat. Hlavním tématem je především rodinný život, křehká a přesto silná pouta, která k sobě lidi vážou, démoni, se kterými se mnozí musí vyrovnat a jejich dopady na nejbližší, přátelství, které přeroste v lásku, ztráty a bolesti, které v životě přijdou. Prostě příběh o životě...

20.10.2022 5 z 5

Nová doba Nová doba Marie Lamballe (p)

Příběh poválečného Německa z pohledu německých obyvatel. Pěkný příběh, těším se na pokračování.

Když ptáčka lapají Když ptáčka lapají Magda Váňová

První setkání s autorkou a musím říct, že knížka se mi líbila. Styl psaní úplně jiný než na který jsem zvyklá, ale nemůžu mu nic vytknout. Pro mě byla kniha zvláštní tím, že zde chyběla téměř přímá řeč a ani děj nebyl nijak dramatický. O to zásadnější byly pocity a myšlenky hlavních i vedlejších postav, na kterých byl celý příběh vystavěný, byla víc o tom, co se neřeklo, než o tom, co se řeklo. Takže za mě super a určitě nebyla tato kniha poslední.

Svítání Svítání Virginia Cleo Andrews

Z počátku se mi příběh líbil (dokud Dawn žila se svoji chudou rodinou) a těšila jsem se i na další díly. Postupně se ale děj stal překombinovaný, těžko uvěřitelný. Tolik zvratů a náhod... Na další díly už se nechystám.

20.10.2022 2 z 5

O čem si kočky povídají O čem si kočky povídají Brigitte Kolloch

Čtení s dcerou, oceňuji krátké texty, na kterých se dá trénovat čtení.

02.10.2022 3 z 5

Stvůra Stvůra Kristýna Trpková

Jako první jsem četla Vesnici, protože jsem nevěděla, že se jedná o sérii. Vesnice byla o fous lepší, ale Stvůra byla také čtivá. Bohužel, co ubralo knize na napínavosti je to, že čtenář dokáže odhalit vraha a důvod zohavení těla dřív než detektivové.

02.10.2022 4 z 5

Život jedna báseň Život jedna báseň Colleen Hoover

Colleen mám fakt ráda, její knihy se čtou jedna báseň. Být mi -náct, tak jako hlavní hrdince, určitě bych dala plný počet hvězdiček, teď dávám tak 3,5.
Jí je osmnáct, jemu 21 jedna, láska na první pohled. Rádi by byli spolu, ale zjistí, že nemůžou...
Kniha kromě romantické linky zpracovává vážnější téma, a to smrt blízkého člověka a vyrovnání se s jeho odchodem.
Super jsou sourozenci hlavních hrdinů, kteří do knihy vnáší lehkost, líbila se mi i vedlejší postava Eddie, playlist ke knize a klubové večery s poezií.

27.09.2022 4 z 5

Zapomenutá zahrada Zapomenutá zahrada Kate Morton

Mnohovrstvý román, rozplétání minulosti, prolínání tří generací, rozpětí téměř 100 let. Eliza, Nell, Cassandra, ale také Rose, Georgiana, Mary. Nebudu lhát, musela jsem si udělat seznam postav, takový malý rodokmen a k němu časovou osu, protože zpočátku pro mě bylo náročné přebíhání mezi osobami a dobou. Ale postupem času, jak se se všemi seznámíte, už to není tak složité. Román byl krásný a postupně odkrýval rodinnou historii i tajemství, často temné, osudy postav a jejich pohnutky. Krásný citlivý román, řadím ho mezi nejlepší, které se mi letos dostali do ruky a určitě ještě někdy přečtu.

25.09.2022 5 z 5

Vlk samotář Vlk samotář Jodi Picoult

Drama jedné rozpadlé rodiny, jejíž středobodem je Luke, muž, který má (měl) svou rodinu, manželku a dvě děti, ale dává přednost životu mezi vlky. Po šesti letech od rozpadu rodiny se Lukovi stane autonehoda, kvůli které se dostane do kómatu. Sourozenci stojí před rozhodnutím, zda otce odpojit od přístrojů nebo ho ponechat na živu, ale s minimální šancí na uzdravení. Každý má jiný názor, a tak se celá věc dostane před soud. Pěkně propracovaný psychologický román, postupně odkrývané drama a pohnutky všech členů. Určitě nutí k zamyšlení, jak bych se k celé věci postavila sama, jak se k ní staví jednotlivé postavy a také jak to chodí v samotné přírodě.

18.09.2022 4 z 5

Němý křik Němý křik Angela Marsons

Zkouším různé detektivky, nic moc mě zatím neoslovilo, ale v této sérii budu nejspíš pokračovat. Vyhledávám sice jiné žánry, ale odskočit si ke krimi je někdy fajn.

06.09.2022 4 z 5

Liliana Liliana Anna Szafrańska

Jakože vážně hodnocení 90%? Čekala jsem teda od knihy nějaké wau a ono se prostě nedostavilo. S hlavními hrdiny jsem se nepropojila, emoce ke mě nedosáhly. A pozor, to jsem čtenář, který se u knih směje, pláče a vše prožívá. Kniha má určitě potenciál (téma týrání, autismus, smysl tetování, nové začátky...), ale zpracování se mi zdá dost povrchní a prvoplánové. Ani jedno téma nebylo rozvedené do hloubky. Kvalita odpovídá délce psaní knihy (autorka přiznává, že knihu napsala za tři týdny).
Několik let týraná hlavní hrdinka během měsíce naváže nový vztah? Ze zaměstnavatele se během pár chvilek povídání stane kamarádka? Občas se hlavní hrdinka chovala na patnáct, občas na čtyřicet.
Za mě teda slabší průměr. Oceňuji nápad s tetováním, líbí se mi obálka a také téma je fajn, ale bohužel zpracování všechno sráží.

02.09.2022 3 z 5

Potrhaná křídla Potrhaná křídla Ruta Sepetys

Bohužel, knížka mě nezaujala, byť autorku mám ráda. Nedokázala jsem se vžít do postav, doby ani prostředí, knížka mě nevtáhla do děje.
Josie, jejíž matka je prostitutka, žije v New Orleans, se snaží uniknout nejen z města, ale také od své matky a žít úplně jinak než ona.

30.08.2022 2 z 5

Vesnice Vesnice Kristýna Trpková

Nejsem moc "detektivní" typ, protože většina detektivek, na které jsem narazila se mi prostě nelíbily. Ale tohle bylo něco jiného. Kniha mě chytila hned od začátku a pustila až na konci. Postavy, děj, vztahy, dialogy - reálné, uvěřitelné, konec naprosto peckovní, žádný happy end, ale tak jak to v životě prostě chodí! Za mě nemůžu jinak než plný počet hvězdiček.

29.08.2022 5 z 5

Nebe nezná vyvolených Nebe nezná vyvolených Erich Maria Remarque (p)

Tak tahle kniha pro mě byla vykročení z komfortní zóny, čteno v rámci čtenářské výzvy. Nějak mi nesedl styl psaní a dialogy jsem často nedávala, byly hodně filosofické. Děj i postavy běželi kolem mě, až konec byl pro mě snáze uchopitelný. Nemocná Lillian nechce trávit čas v sanatoriu a tam pomalu umírat, chce poznávat život. Vyrazí s automobilovým závodníkem pryč z hor, do míst překypujících životem a lidmi, který si života neváží, protože nevnímají existenci smrti. Závodník Clerfayt riskuje svůj život při každém závodu, a i když je zdraví, od smrti ho dělí jen tenká hranice.

26.08.2022 3 z 5