jjanca jjanca komentáře u knih

Vrah andělů Vrah andělů Andrew Mayne

Kniha sa mi páčila. Hlavná postava bola sympatická, jej minulosť nezvyčajná. Príbeh rýchlo plynul, dobre sa to čítalo. Ku koncu som sa od knihy nevedela odtrhnúť a čítala do noci. Dúfam, že sa čoskoro preložia aj ďalšie časti.

21.04.2023 4 z 5

Dvůr mlhy a hněvu Dvůr mlhy a hněvu Sarah J. Maas

Oproti prvej časti bol toto obrat o 180 stupňov. Ako keby to písali dve autorky. Po prečítaní prvého dielu mi trvalo štvrť roka, kým som sa pustila do druhej knihy. Vôbec sa mi nechcelo. Teraz, po dočítaní druhého dielu, sa neviem dočkať toho tretieho. Páči sa mi vybudovaný svet, vzťah Rhysa a Feyre a som zvedavá, kam nás záverečná časť dostane. Hviezdičku strhávam za to, že občas sa dej vliekol a mala som chuť preskakovať odstavce.

25.12.2022 4 z 5

Hlídka na konci vesmíru Hlídka na konci vesmíru J.S. Dewes

Skvelé sci-fi, až sa mi nechce veriť, že je to autorkina prvotina. Obľúbila som si Cavalona aj Adequin. Obe postavy boli napísané skvele a uveriteľne. Dej bol plynulý, nebolo jedinej stránky, pri ktorej by som sa nudila alebo ktorá by mi prišla zbytočná. Dúfam, že sa dočkáme prekladu ďalšej časti. Rada si ju prečítam.

Hviezdičku strhávam za ohýbanie pravidiel Rozhrania. Akože niečo, čo sa pohybuje v tisíckach km za sekundu nemôže zrazu len tak spomaliť. Chápem zámer zdramatizovania momentu, ale celý čas ma štvalo, že sa Rozhranie zrazu pohybuje v metroch za sekundu.

18.10.2022 4 z 5

Jak svrhnout vévodu Jak svrhnout vévodu Evie Dunmore

Dokonalá oddychovka. Sama som neverila, ale knihu som dokázala prečítať za jediný deň. Žiadna strana tam nebola navyše, žiadna vata, ktorú by som musela preskakovať. Chémia medzi Anabelle a Sebastianom bola doslova hmatateľná, erotické scény sa tam perfektne hodili a mňa nesmierne bavili. Páčilo sa mi, ako si tí dvaja k sebe našli cestu a ako dokázali svoju inteligenciu použiť k podpichovaniu. Človek sa čo-to dozvedel aj histórie anglických sufražetiek a tým, že autorka dala priestor aj vedľajším postavám, si pripravila pôdu pre ďalšie knihy, na ktoré sa teším a dúfam, že sa zase niečo dozviem o vtedajších pomeroch v Anglicku.

01.10.2022 4 z 5

Neviditelný život Addie LaRue Neviditelný život Addie LaRue Victoria Schwab

Keď som začala čítať knižku, nechápala som, čo na nej všetci vidia. Príbeh si len tak plynul a plynul, až som si po pár desiatkach stranách uvedomila, že ma totálne vtiahol a ja som len čítala a čítala a skoro zabúdala vystupovať z dopravných prostriedkov.
Tak krásnu knihu som dlho nečítala. Síce príbeh nijak negraduje, stále plynie rovnakým tempom, ale štýl, ktorým je písaná, vás núti čítať ďalej a ďalej. Snažila som si príbeh dávkovať, ale ono to nešlo, musíte stále čítať.
Páčilo sa mi ako sa strieda prítomnosť s minulosťou, ako sa Addie prebojováva storočiami, ako stretáva Henryho. A páčil sa mi aj záver.
Najviac sa mi však páčila Lucova linka. Som divná, že som si obľúbila zrovna jeho, samotného diabla?
A samozrejme, klobúk dolu pred prekladateľkou!

04.12.2021 5 z 5

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

Čítala som v angličtine ešte pred vydaním prekladu. Veľká spokojnosť, trochu v štýle Agathy Christie. Postavy sú skvele opísané, vraha som neodhadla.

22.09.2019 4 z 5

Divoká říše Divoká říše Stacey Marie Brown

Po prečítaní tejto knihy mám rozporuplné pocity. Na jednej strane sa mi príbeh páčil, bol čítavý, dej plynul a ťažko sa mi od neho odchádzalo. Na druhej strane mi ešte niečo k dokonalosti chýbalo.
Páčilo sa mi prostredie Budapešti, hlavná hrdinka a najmä vedľajšie postavy, s ktorými sa snáď ešte stretneme. Chcela som sa o danom svete viac dozvedieť, ale beriem to ako prvý, rozjazdový diel. Kameňom úrazu bol pre mňa Warwick. Medzi mnou a ním iskra nepreskočila. Naopak, páčil sa mi viac Caden alebo Zander. Dúfam, že sa v ďalších častiach o ňom dozvieme viac a snáď sa mi zapáči.
Pri čítaní mi kniha občas pripomenula sériu Kostičas, ktorej prvý diel sa mi tiež až tak moc nepáčil a nakoniec je to moja najobľúbenejšia séria. Tak snáď sa aj tu dopracujem k rovnakému výsledku.

24.01.2023 3 z 5

Dvůr křídel a zmaru Dvůr křídel a zmaru Sarah J. Maas

“Záverečnej“ časti by som dala plný počet, keby nebola zbytočne natiahnutá. Mám rada dlhé fantasy, ale musí sa v nich stále niečo diať. Táto časť obsahovala najviac akcie posledných 100 strán. Nehovorím, že zvyšok knihy bola nuda, bavilo ma to, ale myslím si, že by to šlo skrátiť.
Ďalšia vec, kvôli ktorej nemôžem udeliť plný počet je jedno klišé na konci. Myslím, že to nebolo nutné, ale o nervy sa mi to teda postaralo.
Inač to bola skvelá, veľmi čítavá séria. Rozmýšľam, či sa pustím do ďalších častí, nejak sa bojím, že sa autorka v prvých troch knihách mohla vyčerpať. Každopádne doporučujem.

05.01.2023 4 z 5

Vlčie leto Vlčie leto Hans Rosenfeldt (p)

Napínavý krimi príbeh, ktorý človek zvládne prečítať za dva večery. Kniha sa čítala dobre, len som mala guláš v postavách. Príbeh ma najviac chytil, keď sa začala rozplietať linka Hannah. Bola som zvedavá, ako to bolo s Elin. Mám radšej knihy, kde nie je páchateľ zo začiatku jasný, ale v tomto podaní to tiež nebolo zlé.

02.12.2022 4 z 5

Má mě rád, nemá mě rád Má mě rád, nemá mě rád Sally Thorne

Ďalšia skvelá oddychovka. Chvíľu mi trvalo, kým som sa začítala, ale keď sa tak stalo, tak som sa od knihy nevedela odtrhnúť. Obaja hlavní hrdinovia sú sympatickí a každý by mal mať svojho Josha. Chvíľami mi to prišlo rozťahané, ale ten koniec to vylepšil, ten bol skvelý.

28.10.2022 4 z 5

Zůstaň se mnou Zůstaň se mnou Ayobami Adebayo

Na knihu som narazila vďaka Výzve. Zaujímavá sonda do úplne inej kultúry, zvykov a spoločenskej hierarchie. Bavilo ma, že Akin a Yejide išli v tomto smere trochu proti prúdu. Na ich príklade je vidieť, aká dôležitá je vo vzťahu (akomkoľvek) dôležitá komunikácia.

21.02.2022 4 z 5

Oceán na konci cesty Oceán na konci cesty Neil Gaiman

Váhala som medzi 4 a 5 hviezdičkami, ale uvedomila som si, že tej knihe nie je čo vytknúť. Ako už niekto podo mnou napísal, je to vlastne taká rozprávka pre dospelých. Chvíľami som mala pocit, že som zase dieťa a čítam rozprávky od Hansa Christiana Andersena. A tie ilustrácie... nádhera!

16.11.2021 5 z 5

Elektra Elektra Jennifer Saint

Prvú autorkinu knihu som nečítala, ale Elektra sa mi veľmi páčila. V príbehu hrajú hlavnú úlohu tri ženy - Klytaimnestra, Elektra a Kassandra. Súhlasím s komentárom, že názov knihy je zavádzajúci. Hlavnú rolu hrala Klytaimnestra. Jej príbeh ma veľmi bavil, hlavne jej zmena po smrti dcéry. Príbeh vidíme aj očami Elektry, ktorá síce nie je veľmi sympatická, ale v kontexte vtedajšej doby sa jej konaniu dá trochu rozumieť. Kassandrin osud bol najmenej rozpísaný a asi by som zvládla viac kapitol z jej pohľadu. Knihu rozhodne doporučujem, veľmi ma bavila a bola napísaná krásnym štýlom.
Čítané v originále.

06.12.2023 4 z 5

Plutoshine Plutoshine Lucy Kissick

Ach, tak som sa tešila na túto knihu a také sklamanie to bolo. Porovnávanie tejto knihy a Andyho Weira je úplne scestné. Každý autor píše inak, nečakajte podobnosť, zbytočne si skazíte zážitok.
Kniha je najmä o vzťahoch ľudí, toho čistokrvného scifi tam moc nie je. Postavy boli však vykreslené dobre, taktiež ich psychológia. Páčil sa mi hlavne vzťah Nou a Luciana. Škoda, že nebolo viac času venovaného tomu, čo na Plute našli.
Knihu odporúčam viac ľuďom, ktorí chcú so scifi začať.

02.07.2023 3 z 5

Prohnilé město Prohnilé město Leigh Bardugo

Prohnilé město som začala čítať rok po tom, čo som prečítala prvý diel, čo sa, bohužiaľ, odrazilo v mojom hodnotení. Prvých 100-200 strán som mala problém sa do príbehu dostať, pretože som skoro všetko medzitým zabudla. Našťastie autorka nešetrila retrospektívami, čo mi pomohlo spomenúť si na predchádzajúcu časť. Potom som sa od príbehu nevedela odtrhnúť.
Tento diel hodnotím lepšie, než ten prvý, prišiel mi viac uveriteľný, bolo v ňom viac napätia a nenútené romantické linky. Charaktery postáv boli skvelo vykreslené, každá bola iná a výnimočná. Zamilovala som si snáď všetky a to, čo sa s tou jednou stalo, ma nesmierne mrzelo. Koniec nebol vyslovene happyend, ale len náznak, že snáď už bude lepšie, čo oceňujem.

06.06.2023 4 z 5

Gemina Gemina Amie Kaufman

Po prečítaní Illuminae som pochybovala, že by ju ďalšia časť mohla prekonať. O to prekvapenejšia som bola, keď sa tak stalo. Človek už vie, do čo ho ide, v spisoch sa vyzná a ani pojmy už nerobia problém. Ústrednú trojicu som si zamilovala snáď viac, než Ezru a Kady. Bolo to úžasné, vtipné a napínavé. Teším sa na posledný diel.

14.04.2023 5 z 5

Černá píseň Černá píseň Anthony Ryan

Tentokrát som sa poučila a tento diel som začala čítať takmer hneď po prečítaní Volání vlka. Dobre som urobila, lebo som sa do príbehu dostávala ľahko a netrvalo mi dlho sa zorientovať. Táto časť bola opäť skvelá! Veľmi sa mi páčila prvá časť, ktorú Vélin strávil v Chráme Kopí a musel plniť úlohy, aby sa dostal cez všetky poschodia. Pripomenulo mi to (nostalgicky) prvý diel (Píseň krve) a ako sa Vélin cvičil v Ráde. Za mňa málo Nortaha, pre ktorého mám slabosť, ale aj tak to bolo skvelé. Je mi ľúto, že už je koniec, celá táto séria je pre mňa srdcovka a tak nejak tajne dúfam, že by mohlo byť pokračovanie.

20.02.2023 5 z 5

Stehy Stehy Sára Zeithammerová

K dokonalosti tomu niečo chýbalo, ale aj tak som nadmieru spokojná. Neviem teda, čo na Hynkovi obe ženy vedeli, ale páčilo sa mi, ako som sa dokázala vcítiť do oboch. Rozhodne doporučujem a dúfam, že autorka napíše niečo ďalšie.

19.02.2023 4 z 5

Jak zkrotit svůdníka Jak zkrotit svůdníka Evie Dunmore

Oproti prvej knihe bol začiatok druhej hroooooozne pomalý. Navyše, dvoma hlavnými postavami sú Lucie a Tristan, ktorých som v prvej časti nemala ani trochu rada. Chvíľami som rozmýšľala, že knihu odložím, ale našťastie sa dej po skoro dvesto stranách rozbehol a dokonca som si tých dvoch obľúbila.
Ako spomína komentár podo mnou, skoro okamžitá premena Tristana zo sukničkára na krotkého baránka bola ako päsť na oko, ale to k tomuto žánru patrí. Opäť skvelá oddychovka. 3,5/5*

18.12.2022 4 z 5

Koruna z kostí a zlata Koruna z kostí a zlata Jennifer L. Armentrout

Tretia časť mala pre mňa o trochu pomalšie tempo, bola menej emočne náročná a menej nervydrásajúca (ten koniec nepočítam). Ale to neznamená, že bola zlá. Konečne prenikáme hlbšie do sveta, dozvedáme sa viac o Poppy, o bohoch. Potvrdilo to môj dojem z druhého dielu, že kniha nebude len jedna veľká červená knižnica, ale bude mať aj nejaký dej. Za čo som veľmi rada. Som opäť rada, že sme mali možnosť poznať aj iné postavy, Kieran opäť exceluje. Mám nesmierne rada aj Delana, Emila a Vonettu. Som zvedavá na ďalšiu časť, dúfam, že to Poppy všetkým natrie! 4,5/5*

P.S. Neviem, prečo je tá kniha zaradená do kategórie Pre deti a mládež. Rozhodne by som ju pre deti a mládež nedoporučovala. Explicitných sexuálnych scén je tam ako húb po daždi.

07.11.2022 5 z 5