jitka_dankova jitka_dankova komentáře u knih

Vezmi si mé srdce Vezmi si mé srdce Kasie West

Milý moderní romantický příběh pro mladé dívky. Je k neuvěření, jak dokáže Kasie West napsat každou knihu s jinou zápletkou a s jinými náměty k přemýšlení. Zápletka tohoto dívčího románu mi skoro vyrazila dech, překvapila mne a to jsem od ní četla každou knihu. Jsem nadšená, že mi autorka přináší stále něco nového. Cením si hlavně zpracování tématu falešných profilů, TikToku a sociálních sítí obecně, vlivu anonymních komentářů, natáčení videí a hlavně neškodných lží i lží, co umí ubližovat... a taky toho, co jde někomu odpustit. Doporučuji všem čtenářkám "westovek".

04.12.2023 5 z 5

Nedráždi bráchu bosou nohou Nedráždi bráchu bosou nohou Irena Hejdová

Vtipný příběh dvou hašteřivých bratrů s nespisovnou mluvou a dobrými narážkami. Zápletka je vlastně jednoduchá, dva bráškové skončí v záchodě a putují kanalizací, kde se setkají s bakteriemi, tasemnicí, ale taky starou plínou, dudlíkem a hroudou tuku. Ne, že bych zrovna zbožňovala fekální humor a vůbec knihy na toto téma, ale tento příběh si syn (9 let) vyhlédl u kamaráda a byl z něj naprosto nadšený. A já nakonec ocenila, že jsme se dostali k tématům, o kterých bychom se asi jinak nikdy nebavili (jak může dítě chytnout tasemnici nebo co dělá tuk v kanalizaci). V knize je pěkně použita a komentována nadsázka (děti jsou velké jako bakterie, tasemnice mluví apod.) a taky obsahuje docela dost úkolů a hledaček v knize. Nespisovná mluva nás nerušila, hašteření, nadávky a bitky mezi bratry synka pobavily (u nás doma se totiž kluci neperou, tak si o tom aspoň četl :-) ). Šlo o téma a zpracování, které obvykle nevyhledáváme, a tak nám knížka pěkně rozšířila záběr naší dětské knihovničky pro kluky.

18.11.2023 5 z 5

Ostrovy bohů Ostrovy bohů Amie Kaufman

První díl zajímavé fantasy série z námořního prostředí. Knihám na lodích příliš neholduju, ale naprosto jsem toužila si znovu přečíst nějakou knihu s rukopisem autorky série Aurora, že jsem si e-knihu koupila hned, jak se dostala do prodeje. A ano, dostala jsem vše, co si tolik cením právě i na zmiňované autorčině jiné sérii, tedy příběh vyprávěný několika zajímavými postavami, které chci rozhodně poznat blíž. Ponořila jsem se do příběhu, ve kterém občas nenápadně objevím v rozhovorech silnou myšlenku či přirovnání nebo vysvětlení, které mi potom dlouho leží v hlavě. A hlavně jsem dostala zběsilé pronásledování a útěk ve snaze zachránit si život a náramně mne to bavilo. Je nutné ale upozornit na to, že v této sérii taky hodně okrajových postaviček přijde o život. Nevzalo mne to tak silně, jako v jiných knihách a hlavní postavy na to reagovaly adekvátně, a prostě není to zrovna pohodové čtení.

Na sérii si cením hlavně neotřelého pojetí fungování jejich magie, nově vznikajících přátelství i napravování starých křivd a krásně prokreslených charakterů i s jejich nedostatky. Romantická linka mne tentokrát v podstatě nijak nezaujala, byť je vlastně pěkná a pozvolná, nevím... nebylo to to hlavní, co by mne ponoukalo číst dál. Nějaký větší zvrat na konci jsem očekávala a jsem zvědavá na další díl.

08.11.2023 5 z 5

Šepot kouzel Šepot kouzel Elise Kova

První díl rozsáhlé fantasy pentalogie pro puberťačky, ze které mám rozporuplné pocity. Už dávno nejsem cílová skupina a velmi nepříjemně jsem nesla ty nezvratné věci, které přímo či nepřímo vlastně hlavní hrdinka svým jednáním způsobila. Zažila jsem v životě smrt člověka, který měl vše před sebou, a proto mám averzi ke knihám, které takové téma nesou a ten smutek a zmar z reálného života mi takto připomenou. Puberťačky tohle vnímat nebudou, ale jako matka od dvou dětí už na smrt mladých lidí nahlížím jinak. Myslím, že v knize byly závažné věci, přes které ale autorka nechala hlavní hrdinku přejít až příliš chladně a bez pořádných emocí, samotná er-forma, kterou je kniha psaná, tomu asi napomáhala. Hodnotím čtyřmi hvězdičkami s ohledem na cílovou skupinu mladých děvčat, kterým se šikanovaná naivní hrdinka, která moc neví, co se sebou, nejspíš bude líbit (a já prostě svým věkem nejsem cílovka, no). Já bohužel ve čtení skrze ten smutek pokračovat nedokážu, byť mne ke konci konečně osud Eiry začal více zajímat.

06.11.2023 4 z 5

Tři bonusové kapitoly k sérii Ranhojička Tři bonusové kapitoly k sérii Ranhojička Lynette Noni

Série Ranhojička mne přes prvotní rozčarování z prvního dílu nakonec naprosto pohltila a oblíbila jsem si ji natolik, že jsem zakoupila i tyhle tři bonusové kapitoly. Jestli to za ty peníze stálo? Vlastně ani ne. Nedozvěděla jsem se nic "navíc", nepřišlo mi, že by byl opravdu představen pohled a myšlenky těch tří kluků nějak více, než je tomu v hlavních knihách. Těšila jsem se, že nahlédnu do nitra Jarenovi po té zradě, ale zrovna jeho kapitola je ještě z doby ve vězení.

26.10.2023 3 z 5

Pekelný plášť Pekelný plášť Simona Michálková

Čtivá pohádka ve stylu jako od Jana Drdy. Příběh, který je psaný v er-formě, vypráví o putování neviditelného kluka, kurážného děvčete a mluvícího koně. Ti tři míří do pekla, a to do hezky českého pohádkového pekla s Luciferem jako manažerem, kotly, kouzelnými předměty a čerty, kteří ztrácejí své kouzelné ocasy (ano, vzpomněla jsem si na filmovou pohádku "S čerty nejsou žerty"). Na knize jsem si cenila toho nadhledu a nadsázky a pěkně odsýpajícího děje. Myslím, že příběh ocení především ti, kdo v dětství hltali České pohádky od Jana Drdy a chtějí si připomenout pocity a pohodu, kterou v nich pohádky probouzely (já je sama s oblibou četla jako náctiletá). Tady vlastně nejde o nějakou romantiku, ani o young adult, ani podle mne o fantasy jako takové, tohle je prostě úplně normální, lehce humorná a vlastně svým způsobem roztomilá pohádka, nic víc. A jako taková si zaslouží pět hvězdiček.

26.09.2023 5 z 5

Až ti budu nablízku Až ti budu nablízku Bianca Iosivoni

Milý příběh lásky mezi dvěma hráči počítačových her. Právě koníček, který úplně pohlcuje hlavní hrdinku a pořád ještě není mezi dívkami tolik častý, mne přivedl ke čtení této knížky. A naprosto bez znalosti předchozího dílu (a věřte, vůbec to nevadilo). Zbožňuji vše, co se motá kolem IT, programování a počítačových a her o umím ocenit, když to někdo fakt pěkně zakomponuje do knížky. Ale nebojte, hlavní hrdinka i hlavní hrdina (z jehož pohledu taky čtete několik kapitol) řeší kromě hraní her i složitá rozhodnutí a závažná témata a dělají chyby a musí se usmiřovat. Bylo to milé, takové opravdové a realistické, hezké čtení na dovolenou a ke knize se určitě budu několikrát vracet.

09.07.2023 5 z 5

Neonoví bohové Neonoví bohové Katee Robert

Tento moderní příběh mýtického Háda a Persefony jsem si neskonale oblíbila. Jde o vkusný erotický román. Romantika a postupné budování vztahu tam stojí v popředí a decentně to doplňují scény z "veřejného" sexu v klubu před vybranými pozvanými hosty. Protože jde o olympské bohy, tak mi to prostě přišlo celé přirozené v daném prostředí. Autorka se nedrží řecké mytologie doslovně, ale pouze se jí šikovně inspiruje a za to jsem jí neskonale vděčná. Původní příběh Persefony totiž nemá takový šmrnc a nuance, jako toto moderní převyprávění. Ocenila jsem vložení detailů z mytologie, jako bylo granátové jablko, nebo třeba pes Kerberos či role Chárona a skvěle začleněnou a pozměněnou Hermé (místo Hermése). Je až neskutečné, že jsem se nikdy o řeckou mytologii nezajímala tolik, jako ve chvíli, kdy jsem si kvůli tomuto obyčejnému erotickému románu dohledávala jednotlivé zmíněné postavy a jejich původní charakteristiky a příběhy, jen, abych si plně vychutnala autorčin smysl pro zajímavé detaily a parafráze. Ke konci jsem čekala trochu víc dramatičtější a nějak "jiné" rozuzlení a jinou pomstu Diovi, ale nijak to nesnižuje mé nadšení z této knížky.

05.05.2023 5 z 5

Poslední absolvent Poslední absolvent Naomi Novik

Druhý díl nečekaně osvěžující fantasy trilogie z výborně promyšleného světa. Opět se setkáváme se sarkastickou a protivně neromantickou outsiderkou, která je prostě jiná. Fakt jiná. A tentokrát se po svém snaží zachránit své přátele a nejen je. Většina knihy se nese v pozvolném duchu, ano, trochu rozvlekle. Ne, že by se tam nic nedělo, ale člověka po prvním díle už to zabíjení malů krapet otupí a odmítání Oriona je taky pořád stejné. Jenže... ke konci kniha nabere spád a obrátky a v pár momentech dost překvapí. Teprve ke konci mi v plném rozsahu došlo, co opravdu do morku kostí vlastně znamená ten název druhého dílu.
Až po přeletění děje třetího dílu (ano, zrovna vyšel, v angličtině) jsem naplno pochopila, k čemu v knize byla ta rozvleklost a probírání náročné "politiky" enkláv a aliancí. Jsou to esenciální základy k tomu, abyste pochopili fungování celého světa a to, s čím se hrdinka bude potýkat celý třetí díl. A právě tu precizní propracovanost a odkrývání netradičního a přitom uvěřitelného fantasy světa slupku po slupce na knize vlastně zbožňuju. Ne, tady nejde o sladkobolné vzdychání nad romantickými vztahy. Tady jde o perfektní a prokreslený svět a jeho zákonitosti. Ve třetím díle do sebe začalo všechno perfektně zapadat jako dílky nějakého puzzle, až mi z toho šla hlava kolem. Za mne fantasy, jak má být. A teď mne omluvte, jdu si ji přečíst znovu, protože některé ty věci s enklávami asi fakt chtějí i druhé čtení, abych si naplno vychutnala genialitu toho celého světa.

01.12.2022 5 z 5

O čertovi O čertovi Pavel Čech

Milá a bohatě ilustrovaná česká pohádka o čertovi, který si našel práci i ženu. Syn ji četl ve třetí třídě a nadchla ho. Prohlížel si pozorně různé detaily na nádherných ilustracích Pavla Čecha, zajímal se o kominíky a kominictví, obohatila se mu slovní zásoba hezkými českými slovy. Ostatně i jména Florimon a Tradamila jsou taková krásně česká pohádková. Text v knize je velkými písmeny a není ho moc - ideální pro malé čtenáře, kteří moc číst nechtějí.
Pointu (co si ten čert na konci vlastně přál) syn bez nápovědy nepochopil podle záměru autora, ale vymyslel si vlastní nápady. Ničemu to nevadilo.
Tahle nenásilná, milá poetická česká pohádka bude mít rozhodně své čestné místo v naší knihovničce.

23.10.2022 5 z 5

Když jsme se skrývali Když jsme se skrývali Sarina Bowen

Dojemný romantický příběh. I když je to young adult zacílení, myslím, že příběh ocení i ženy, které už mají děti. Hlavní hrdina knihy a jeho starost o malou sestřičku je něco, co dodává knížce opravdu šmrnc, romantika a erotika je tady prostě tak nějak na druhé koleji. Kniha byla čtivá, velmi mne zajímalo, jak to dopadne, měla jsem obavy, jak ta malá nakonec skončí a s kým. Pořád samozřejmě ale mějte na paměti, že jde tak trochu o pohádku a některé části jsou tam prostě překombinované a rozhodně ubírají na uvěřitelnosti příběhu. Ano, šlo by to vymyslet lépe a méně dramatičtěji, nicméně za mne je to pořád na maximum hvězdiček. Ten příjemný pocit po přečtení knížky prostě mám a příběh za to stojí.

27.11.2021 5 z 5

Knihomolka Knihomolka M. K. Hardy

Tato knížka mne opravdu hodně bavila. Romantický příběh z vysokoškolského prostředí plný zábavných chvilek a vtipných komentářů mi přirostl k srdci. Snad neprozradím moc, ale v knize se objeví i téma chození "jen jako" a musím uznat, že tohle téma jsem zatím ještě nikde neviděla lépe uchopené. Zápletka v této knize měla opravdu šmrnc a úroveň a velice mne bavila. Oceňuji, že "špičkování" mezi hlavními postavami se vlastně nese celou dobu knihy a jejich rozhovory neztrácely vtip, ale naopak to bylo stránku za stránkou lepší a trefnější.

15.11.2021 5 z 5

Polibek Polibek Anna Todd

Tuto knihu buď čtenáři milují a nebo bojují za její upálení na hranici. Tak silné názory znamenají podle mne jediné - kniha se ostrým hrotem zabodla do několika tabuizovaných témat. Bez obalu popisuje toxické vztahy, problémy čerstvých dospělých, kteří nepochází zrovna z ideálních rodinných zázemí, nebojí se popsat podrobněji erotické scény, hnusné chování, přetvářku a manipulace a s čistým klidem se tváří, že ji mohou číst dospívající dívky. A maminky malých holčiček pak padají do mdlob, že by si knihu měla číst jejich dcera třeba v patnácti a přijít tak o ideál krásné romantické lásky.

Uf, holky, nevím, kde jste žily. Mně je pětatřicet a v patnácti jsem se bez problémů dostala k pornu, mamčiné rozsáhlé červené knihovně a potkávala kluky, kteří se mi velmi rychle akorát snažili dostat do kalhotek. Na moji první francouzskou pusu mně opili. Malou slušně vychovanou holčičku z křesťanské rodiny, nic z toho samozřejmě rodiče nevěděli. Já bych za tuhle knížku byla tehdy ráda, zjišťovat reálné věci o sexu tak nějak za pochodu a bohužel třeba i z porna je fakt blbý.

Považuji sérii After za POUČNOU. Poučnou v tom, co všechno se může stát. [dál možný SPOILER] Poučnou v tom, jak taky můžou vypadat nějaké ty věci kolem sexu. Že první sex holku prostě bolí a dva další taky. Že to štípe. Co se může stát, když se mladí dospělí opíjejí. Že ne každý je kamarád a ne každý to myslí s někým dobře. Jak zrádná je žárlivost a domněnky a lži. Jak taky může vypadat život vysokoškoláka. V knížce jsou tyhle věci popsané dost bez obalu. Prostě rovnou a dobře, ale přitom ne tak trapně, jako tomu bývá v klasice červených knihoven apod. Čím je kniha dál výjimečná? Především tou čtivostí. Opravdu dobře se čte. Děj je pořád jak na houpačce, dost se hlavní postavy nimrají v hloupostech, člověku už kolikrát dochází trpělivost a přece většina lidí tu knihu neodloží, ale poctivě dočte. A nebo přeskakuje řádky, jen aby věděli, jak to dopadne. Prakticky vás kniha tou čtivostí nutí číst, i když si v tom ději zrovna nelibujete. Postavy v knize si většina lidí nezamiluje, nejsou to typičtí hrdinové, do kterých se chce čtenář vžít. To je právě ale super, protože kniha umožňuje přečíst si příběh lidí, kteří prostě dělají chyby, jsou slabí, zmatení, vědí, co je správné a nedokážou to udělat, nedbají rad okolí. Za své problémy si vlastně mohou převážně sami.

A co se týká nakousnuté otázky ohledně vhodnosti pro náctileté slečny? Pokud si mladá dívka troufá číst o tom, co se děje ve vztazích, když je člověk DOSPĚLÝ a na VYSOKÉ, tak by měla očekávat, že se postavy budou chovat jako DOSPĚLÍ NA VYSOKÉ. Tvářit se, že vysokoškolačka bude stále na úrovni kresleného seriálu Sofie I., to je teprv naivita. Kniha má ode mne pět hvězdiček právem.

11.10.2021 5 z 5

Kniha opravdu poctivě odpovídá na otázku "Proč spíme" a rozebírá spánek jako takový prostě do detailů (od historie, přes různé spánkové fáze, spánkové experimenty a vlivy až po pár tipů pro lepší spánek). Dychtím po nových vědomostech a tak takové knihy doslova hltám, od Melvilu kupuju snad vše, co vydají, ani sem na Databázi knih většinu nehodnotím, protože bych to tu přehltila.
Tahle knížka pro mne vždy bude tou "vykopávací", která mi ukázala, že spánek opravdu není radno podceňovat. Za několik let se mi tohle moudro z další literatury a webinářů a studií jen a jen potvrdilo. Spánek a jeho kvalita se v dnešní době podceňuje (je to vidět i tady v diskuzi, kdy si lidi ještě dnes pořád myslí, že fakt můžou spát méně než 6 hodin bez negativních důsledků na zdraví...no jejich blbost, no, studie a metastudie už fakt říkají něco jiného). Kniha má i své mouchy - některé grafy a odkazy nesedí, autor na kritiku reagoval a vysvětloval. Někomu přijde přístup autora přehnaný (bohužel není přehnaný). Každopádně, pokud dokáže alespoň pár lidí přesvědčit o tom, aby lépe a kvalitněji spali a pochopili důležitost spánku ve svých životech, tak splnila svůj účel. Já jsem ráda, že jsem ji četla kdysi, i nyní znovu pro připomenutí.

08.06.2024 5 z 5

Beladona Beladona Adalyn Grace

Kdepak fantasy, vždyť toto je jen taková detektivka s trochou nadpřirozena a s malým milostným trojúhelníkem na zpestření a na zmatení. Za mne prostě detektivka z doby nějakého neurčeného 18-19. století a prostředí bohaté šlechty s kočáry, kluby, drahým oblečením. Takový první díl detektivních případů madam Signy. A když jsem si konečně ujasnila, co to čtu, velmi se mi příběh líbil. Na detektivku seděl i styl vyprávění (er-forma) a autorce se podařilo mne v několika ohledech vývojem děje překvapit. Když čtu detektivku, neděsí mne tolik ta všudypřítomná smrt a vraždy a otravy, člověk to vnímá jinak. Ostatně, název beladona znamená rulík a ten se jako červená nitka táhl hezky celým tímto dílem. Tápání mladé dívky bez zkušeností a přeskakování mezi dvěma muži, mi nakonec ani tak nevadilo. Obvykle milostné trojúhelníky nesnáším, ale tento, zvlášť po závěrečné pointě, jsem vzala na milost. Ostatně příběh je v er-formě, odtažitý a šlo tam hlavně o to vyšetřování otravy. Nadpřirozeno a duchařina byly za mne zvládnuté na jedničku, dodávaly hlavní hrdince zajímavou zbraň ve vyšetřování a umožňovaly stavět zajímavou zápletku. Knihu doporučuji pro zpestření pro ty, kdo čtou detektivky. Nevím, jestli se rozhodnu číst další díl, ale rozhodně nelituji, že jsem po knize sáhla. I když to pro mne nebylo fantasy, jak jsem původně očekávala.

01.06.2024 5 z 5

Zachraňme planetu Zachraňme planetu Jess French

Obrázková naučná knížka o ekologii, recyklaci a odpadu. Myslím, že jsme sáhli po fajn knize a v synových 10 letech to bylo tak akorát přiměřené (text, témata, složitost, kniha je pro čtenáře od 7 let). Hlavní jsou na knize obrázky a schémata se spoustou krátkých popisků. S každou stránkou, kterou přečetl, jsme si pak ještě minimálně 10 minut o tématech povídali a probírali jsme, co děláme pro ekologii doma a jak řešíme odpady my. Na to, že knihu napsala britská autorka, se dá napsat, že dobře pokrývala problematiku i pro Česko a nemuseli jsme až tak moc věcí poupravovat pro náš kontext. Doporučuji pro starší děti (tak těch 10 let) na seznámení s ekologií.

24.02.2024 5 z 5

Já, chobotnice Já, chobotnice Magdalena Rutová

Unikátní kniha pro děti, která se vám nejspíš nevejde do knihovničky, ale stejně pro ni budete zarytě hledat někde místo. Je fakt obrovská, tenká, ale výrazně vysoká (37 cm), za design získala Zlatou stuhu. Ač obrázky nejsou vlastně nijak malebné, oba synové (10 let i 5 let) je se zájmem procházeli a byli unešení z detailů. Kniha je od české autorky a vyšla i ve Francii, Anglii a Americe a ve velkém nákladu, až se divím, že jsem se o ní u nás dozvěděla tak nějak okrajově. Přitom jde o bombastickou knížku. Zvídavá chobotnice se prostě vydá z moře do lidského světa najít si přátele a napíše o tom knihu. Její dobrodružné navazování přátelství bylo neotřelé a čtivé. Kniha má půvabný ekologický podtext a i když je tam téma odpadků v moři zmíněno vlastně okrajově, syn se o tomto tématu začal na základě knížky hodně bavit. I já si chobotnici velmi oblíbila a zrovna u této knihy jsem byla opravdu ráda, že mi ji syn (10 let) předčítá nahlas (a dobře se mu četla). Myslím, že nám milé vyprávění od chobotnice o jejím poznávání světa lidí zůstane ještě dlouho v paměti.

10.02.2024 5 z 5

Hvězdy nad hlavou Hvězdy nad hlavou Marissa Meyer

Pár krátkých povídek doplňujících sérii Měsíčních kronik. Některé mne zaujaly, jiné vůbec, těžko hodnotit, jestli mi vůbec tahle doplňující knížka něco dala. V poslední povídce se naši hrdinové konečně dočkají něčeho klidnějšího a normálního, bylo to milé, chování tak nějak adekvátní věku postav, ale vlastně bylo zvláštní vidět postavy v takovém poklidu.

16.12.2023 3 z 5

Nejkrásnější - Příběh Levany Nejkrásnější - Příběh Levany Marissa Meyer

Krutá krátká novela doplňující sérii Měsíčních kronik (udává se pořadové číslo 3.5). Myslím, že ji zvláštně vystihuje následující citát z autorčina poděkování:

"Jill, Cheryl a Katelyn za všechny rady, nadšení a za to, že ani nemrkly, když jsem přišla se slovy: "Překvapení! Tohle jsem napsala a vůbec nevím, co s tím mám dělat."

Asi to téma muselo z autorky prostě ven. Ale byla to síla. Zneužívání, krutost, povýšenost, necitlivost, manipulace a intriky... těžko říct, co člověku kniha může dát. Já byla lehce šokována zvráceností zlé královny. S odstupem oceňuji, jak bravurně je tahle záporná postava vytvořená. Čtení novely nelituji, ale vracet se k ní nebudu.

14.12.2023 4 z 5

Cress Cress Marissa Meyer

Třetí díl jednoho z nejúchvatnějších retellingů klasických děsivých grimmovských pohádek. Od pohádky o Popelce a Červené Karkulce se dostáváme k fantastickému zpracování Lociky a do děje se plynule přidá další zajímavá hrdinka. Kniha krásně zpracovává téma věže, dlouhých vlasů i slepoty, které jsou typické pro původní verzi bratří Grimmů. Zároveň ale autorka dostala do příběhu krásné drobnosti, které se dle mne odkazovaly spíše na filmové zpracování "Na vlásku" (minimálně já viděla krásné paralely na některé scénky) a postavou kapitána Thorneho se do příběhu vkradlo konečně trochu veselí, vtípků a tíživá atmosféra se trochu odlehčila. A scéna, ve které se znovu setká Popelka se svým princem? Ach, ta byla taaak báječná! Hlavní hrdinku jsem si tím velmi zamilovala.

14.12.2023 5 z 5