jitka_dankova jitka_dankova komentáře u knih

Dvůr trnů a růží Dvůr trnů a růží Sarah J. Maas

Fantasy série Dvory (myslím ty 3 knihy, další knihy už netvoří ten hlavní příběh) je něčím, co jsem dlouho hledala. Příběh o odvážné dívce, která poznává samu sebe, lásku, vztahy, přátele. Velice dobře jsem se začetla do všech těch jejích pocitů, toho, co musela prožít, snášet. Jasně, v knize je i dost míst, kde se hlavní postavy musejí vyrovnat s bolestí a starostmi, ale obvykle se to postupně promění v něco dobrého, posílí je to. I když bylo pár témat těžších (v dalších dílech), velice dobře se to četlo a byla jsem z celé série pozitivně naladěná. Tak trochu bojovně. Protože celé je to vlastně o cestě za svými sny. A úplně nejvíc oceňuji, že mi autorka ponechala všechny mé oblíbené postavy naživu. Už čtu celou sérii podruhé a stále mne baví některé části prožívat znovu a bavit se vtípky a některými scénami. S naprostou jistotou vím, že se budu ke knize hodně často vracet i v budoucnu.

08.12.2021 5 z 5

Tajemství obsidiánu Tajemství obsidiánu Petra Martišková

Dívčí román s fantazijními prvky se dobře čte a myslím, že tenhle styl, stejně jako v knize "Útěk za láskou", autorce sluší. Myslím tím takový rádoby hollywoodský přehnaný styl s bodyguardy, pancéřovanými auty, utajením a podobnými divnostmi, které jsou vlastně nakonec takové pohádkově příjemné. Navíc autorka krásně píše o děvčatech, které prostě přijímají realitu, jak je, i když plně nechápou všechno. Je to roztomilé a moc příjemné číst.
Jediné, co mi na knize opravdu, ale opravdu hodně tentokrát vadilo, byla právě romantická linka. Tak, jak již podotkly jiné čtenářky, prostě není tam dostatečně popsané, proč se ten démon do Anny zamiloval. Prostě to tam je uvedené jako fakt a nic k tomu. Není to uvěřitelné, nevěříte tomu... a přitom stačilo tam prostě napsat víc o jeho pocitech, o jeho pohledu na věc. No, škoda. To ubírá knížce na zajímavosti.

01.12.2021 4 z 5

Zkouška věrnosti Zkouška věrnosti Julie Kagawa

První díl série o dracích mi doslova učaroval. Příběhy, ve kterých figurují tato nádherná bájná stvoření, miluju. A tady o to více, protože draci zde mohou mít i lidskou podobu a taky se třeba klidně zamilovat. Ano, v podstatě je celý příběh o vztazích, nikoliv o nějaké akci, to je dobré vědět dopředu (kdekdo přehlédl, že nejde ani tolik o fantasy, jako hlavně o dívčí román...). Mně to velmi vyhovovalo a postoje a názory hlavní hrdinky se mi líbily, text je čtivý, prostě mi knížka sedla.
Problémem je akorát očekávání z pokračování, kdy se obávám, že půjde o téma milostného trojúhelníku (to nesnáším) a navíc následující díly ani nejsou přeložené... ale i tak do toho půjdu, prostě když jde o draky, tak se neznám.

30.11.2021 5 z 5

Bez duše Bez duše Lusy Adams (p)

První díl zajímavé urban fantasy jsem se nějakou dobu odhodlávala číst. Nerada čtu o smolařkách, které všechno pokazí a nic jim nejde a proto jsem hodně váhala, jestli vůbec číst. Naštěstí, tahle hrdinka je sice zatraceně zamindrákovaná, ale nakonec se jí daří zajímavé kousky. Kniha je prvním dílem, takže vlastně nastolí hodně otázek a podezření a na většinu z toho neodpoví. Co se týká romantiky, blýsknou se tam hned tři zajímaví muži a je celkem jasné, že pokud o nějakou romantiku půjde, tak spíš v dalším dílu, tady prostě pořádně ne. Ale nevadilo mi to. Jsem zvědavá, co všechno si autorka pro hlavní hrdinku připraví dále a čím si projde její sebevědomí a jak se změní a těším se na to. První díl mne akcemi (které se holt koncentrují spíš ke konci knihy) navnadil, že to možná bude zajímavá jízda.

30.11.2021 5 z 5

Historie nás dvou Historie nás dvou Rachel Harris

Knihu jsem přečetla, ale není to nic pro mne. Jde o příběh o tom, jak se dva znovu dají dohromady. Celou knihou se prolínají dvě časové roviny, jedna teď a druhá před třemi lety, a to bylo pro čtení hrozně nepříjemné. Mátlo mne, kde zrovna jsme a co se děje, těžko jsem se začítala do toho děje, když pořád skákal tam a zpátky. A nejde ani o nijak zvlášť extra romantiku. Autorka ale jinak píše hezky, takže chápu, že se v knize někdo najde a zaujme ho, pro mne to ale moc není.

29.11.2021 2 z 5

Rod země a krve Rod země a krve Sarah J. Maas

Napínavá detektivka z moderního světa, kde jsou v hlavní roli postavy z fantasy knih. A s romantickou (lehce erotickou) linkou k tomu. No tak to jsem fakt nečekala. Moje první kniha od Sarah J. Maas mi tímto vyrazila dech. Musím ale podotknout, že jsem nejprve myslela, že ji odložím a nikdy nepřečtu. Prvních 100 stran je hotové utrpení, příliš mnoho informací, popisů, postav, slov a všeho mi doslova zavařilo mozek. Naštěstí jsem ze zvědavosti nalistovala druhou kapitolu (2. část Trhlina) a od děje se potom už neodtrhla. Opravdu jsem s napětím sledovala vyšetřování, fascinovalo mne propojení moderních forenzních metod a vyšetřovacích postupů s magií a kdo je vrah přátel hlavní hrdinky mne vůbec nenapadlo.
Ještě chci podotkout, že obvykle těžce nesu, když se hlavní hrdinové utápí v bolestné ztrátě blízkých osob, ale tady jsem to dávala. I ztráta jedné z postav v knize mne nezasáhla tak moc, jak tomu obvykle bývá. Knížka za přečtení opravdu stojí, je svým způsobem uzavřená, i když ještě není další díl a není jasné, jak se vším autorka ještě zamává.

28.11.2021 5 z 5

Když jsme se skrývali Když jsme se skrývali Sarina Bowen

Dojemný romantický příběh. I když je to young adult zacílení, myslím, že příběh ocení i ženy, které už mají děti. Hlavní hrdina knihy a jeho starost o malou sestřičku je něco, co dodává knížce opravdu šmrnc, romantika a erotika je tady prostě tak nějak na druhé koleji. Kniha byla čtivá, velmi mne zajímalo, jak to dopadne, měla jsem obavy, jak ta malá nakonec skončí a s kým. Pořád samozřejmě ale mějte na paměti, že jde tak trochu o pohádku a některé části jsou tam prostě překombinované a rozhodně ubírají na uvěřitelnosti příběhu. Ano, šlo by to vymyslet lépe a méně dramatičtěji, nicméně za mne je to pořád na maximum hvězdiček. Ten příjemný pocit po přečtení knížky prostě mám a příběh za to stojí.

27.11.2021 5 z 5

Když jsme se poznali Když jsme se poznali Sarina Bowen

Přiznávám, že jsem se bála číst romantický příběh o dívce s handicapem. Strachovala jsem se, že příběh bude smutný a probrečím jej jako želva. No, bála jsem naprosto zbytečně. Tento příběh je úžasný. Hlavní hrdinka je opravdová bojovnice a je plná energie do života. Tak krásně se to četlo, vše s čím se musela poprat, zvládala bravurně. Bylo to tak uvěřitelné. Tolik jsem jí ve všem fandila!
Po přečtení této knížky jsem měla opravdu dobrý pocit a jsem pozitivně naladěná. Sbližování dvou hlavních postav a se mi líbilo a ta bezprostřednost a vtípky mne bavily. Vím, že se ke knížce budu určitě ještě vracet, stojí za to.
Nelíbí se mi akorát ta laciná obálka, ale co už. Myslím, že takhle pěkná knížka by si zasloužila hezčí obrázek, který by lákal ke čtení.

26.11.2021 5 z 5

Umění předstírat Umění předstírat Rachel Harris

Roztomilý příběh o falešném chození dvou nejlepších přátel. Kniha je psána s ohledem na cílovou skupinu sedmnáctiletých děvčat a prakticky se v ní vlastně nic moc neděje. To ale příběhu neubírá na kvalitě a čtivosti. Ve svém pohledu na věc se střídají jak hlavní hrdinka, tak hlavní hrdina. Příběh je především a právě o rozebírání, co pro ně znamená poblouznění, zamilovanost, láska i přátelství. A také si přiznávají, jací vlastně opravdu jsou a kdo jsou. Nízké procento hodnocení tady je podle mne dáno tím, že mimo cílovou skupinu asi kniha nemá moc co nabídnout. Mně ale okouzlila, byť už dávno sedmnáct rozhodně nemám.
Škoda jen, že se kniha tak špatně shání. Je vyprodaná, ekniha taky (kdo vymyslel takovou blbost, jakože se může ebook vyprodat, to fakt nepochopím), musíte ji shánět z druhé ruky. Já ji dokonce četla ve slovenštině, abych se k ní dostala. No a taky by se nakladatelství mělo chytnout za nos a popřemýšlet víc o obálkách, které tvoří. Na obálce totiž fakt nejsou sedmnáctiletí hrdinové a docela to mate. Originální obálka je trefnější.

26.11.2021 5 z 5

Mám tě ráda Mám tě ráda Astrid Desbordes

Půvabná kniha pro maminky malých rošťáků, takový hezký skvost do knihovničky dítěte. Nejprve jsem ji často synovi četla třeba před spaním a nebo když na to byla nálada a potřebovali jsme si udělat svoji chvilku spolu. To, když byl ve školkovém věku. A jakmile se sám naučil číst, tak mi ji pro změnu četl on sám (začátkem druhé třídy). Na každé stránce je jen jeden nebo dva řádky a k tomu velké půvabné jednoduché ilustrace, takže se mu to krásně četlo a knihu dá na jeden zátah (nemá rád dlouhé texty a stránky plné písmenek, toto mu vyhovuje více).
Celá kniha ukazuje, že maminka má prostě svého syna ráda napořád a ve všech chvílích.
Na začátku knihy je prostor pro věnování, pokud ji dítěti chcete věnovat. A ke knize existuje i varianta "Co mi řekl táta".

25.11.2021 5 z 5

Jako led Jako led J. Lynn (p)

Nenáročná knížka o tom, jak se dva dlouholetí kamarádi prostě dají dohromady. A taky, samozřejmě, o spoustě sexu. A nic víc. Když víte, co čtete, je to vlastně příjemné čtení. Stačí nemít přílišná očekávání. Jen je samozřejmě dost náročné knihu sehnat, nevím, jak může být vyprodána taková věc, jako je ebook (kdo kdy takovou blbost vymyslel), takže se aktuálně nedá koupit. A z druhé ruky se knížka blbě shání.

25.11.2021 4 z 5

Zůstaň se mnou Zůstaň se mnou J. Lynn (p)

(SPOILER) Pozor spoilery! Mám autorku ráda a je celkem jasné, že tyhle knížky ženy čtou kvůli těm milostným scénám, ale toto na mne bylo prostě moc. Nejde o tu překombinovanou romantickou linku, ale hlavně o to prostředí a zápletku. Musela jsem se smát, jakoby bych byla v nějaké trapné parodii. Popisy drog, zapadákov s drogovým bossem, mariňák, který jen tak vlastní hospodu. To, co ona přežila. To, co on přežil. Prostě to bylo taaak překombinované... nešlo příběhu vůbec věřit. Musela jsem se fakt smát, jak se postavy snažily působit, že jde o reálnou situaci. A tohle mi kazilo pocit ze čtení. Jo a taky obálka je nesmyslná, vzhledem k tomu, že hrdinka i hrdina mají dost jizev a tak.

25.11.2021 1 z 5

Dívka odnikud Dívka odnikud Radka Zadinová

(SPOILER) Pozor spoilery! Kniha je takovou klasickou young adult romancí. Hlavní hrdinka a její přátelé musí čelit velké spoustě problémů. Nejasný původ, bez rodičů, vztah k pěstounce, do toho znásilnění kamarádky, jiný pokus o znásilnění, problémy s kamarádkou kvůli lásce do stejného kluka, do toho se objeví potenciální otec. A samozřejmě velký milostný trojúhelník a celá romance je v podstatě o rozhodování o tom, co je to vlastně zamilovanost a ke komu co cítí a co by měla cítit. Ač byla kniha psaná čtivě a celkem i uvěřitelně (na to obvyklé neuvěřitelné množství složitých témat), měla jsem se čtením problém. Asi kvůli té er-formě. A prostě na nějaké milostné trojúhelníky fakt nejsem, nebylo to téma pro mne.

25.11.2021 2 z 5

O mráčkovi O mráčkovi Pavel Čech

Krásná kniha plná ilustrací určená pro malé čtenáře, kteří už akorát objevili kouzlo čtení. Na každé straně jsou jen dva tři řádky textu, takže syn četl knihu s nadšením na začátku druhé třídy (stránky plné textu ho totiž děsí, tuhle knihu si naopak moc oblíbil). Rozpovídal se nad ilustracemi, domýšlel dál ten příběh a pocity z těch obrázků (což obvykle u knih nedělá). Knížku měl přečtenou na jeden zátah (opravdu je krátká), měl z ní dobrý pocit. To na ní vlastně oceňuji nejvíc. Je to taková snová knížka, která dítě nevyděsí, nerozruší, prostě jen uklidní. Třeba před spaním. A navíc je to takový malý skvost do rodinné knihovny, protože ty ilustrace jsou opravdu úžasné. Plně doporučuji mít takovou knížku doma. A oceňuji i užitečnou poznámku na stránce s bouřkou a že autor myslel i na takové poučné detaily.

24.11.2021 5 z 5

Zbohom, klamstvá Zbohom, klamstvá Cora Carmack

Pěkný vtipný příběh na téma "chození jen jako". Absolutně nevadilo, že jsem četla tuto knihu jako první a vůbec neznám první díl série, v podstatě to nenavazovalo (nebo ne tak, aby mi to kazilo dojem ze čtení). V ději je spousta náhod, u kterých si říkáte, že takhle by se asi ve stejném dni nepotkali, nicméně kniha je tak dobře napsaná, že to působí uvěřitelně a dobře. Opravdu jsem se bavila, špičkování mezi hlavními hrdiny se tady fakt povedlo.
Doufám, že jestli knihu někdy přeloží do češtiny, použijí taky tak hezké výrazy, jaké použila překladatelka do slovenštiny. (A ocenila bych lepší obálku, tahle je moc... no... výrazově přehnaná, nepůsobí přirozeně.)

24.11.2021 5 z 5

Mira Mira Nina Protušová

Tato kniha je čtivá a napínavá a musím uznat, že ve mně vzbouzela spoustu teorií a napínala mne. Napadaly mne i větší šílenosti a možnosti vysvětlení, než hlavní hrdinku. Nj, fantazie někdy může jet opravdu na plné obrátky. Nakonec ale musím uznat, že to, co vymyslela autorka, mne opravdu vůbec nenapadlo.
Právě kvůli tomu narůstajícímu napětí i frustraci z neúspěchů při hledání řešení a rozpomínání se doporučuji vyhradit si na knihu dostatek času. Těžko se odkládá. No a je příjemné, že je v knize i troška romantiky. Fakt jen troška, ale je to milé. A taky se tam hezky řeší přátelství a vztahy.

23.11.2021 4 z 5

Věř na lásku Věř na lásku Dominika Kirschová

Nalákaly mne komentáře níže a vysoké procento, knihu jsem sehnala z druhé ruky (ebook není) a bohužel mne zklamala. Vůbec jsem ji nedočetla. Kniha podle mne působí zastarale, až příliš odpovídá době, kdy byla sepsaná, možná spíš snad ještě i době o deset let méně. Nepůsobí nadčasově a snadno zastará tím stylem psaní. Mnohé rozhovory mi připadaly trapné, situace taky. Zkrásnění díky zapleteným copánkům? No nevím. Hlavní hrdinka si mne nezískala. Příběhu chyběla hloubka a zajímavost, proto jsem knihu nedokázala číst dál.

23.11.2021 odpad!

Nedokonalá dokonalosť Nedokonalá dokonalosť Sofia Schilderová

Příběh lásky, vášně, ale i nízkého sebevědomí, nejistoty a vzájemných nedorozumění a ublížení. Části knihy se mi velmi líbily, části jsem dost protrpěla, protože prostě mám raději, když si dva říkají věci narovinu a tak jak jsou. A nemám ráda, když dva zbytečně trpí kvůli okolí a tak. Ale to nic neubírá knize na kvalitě, na čtivosti, na nápadu. Hvězdičku dole dávám knize za nesmyslné popisky snů. Musela jsem se vracet a znovu číst a přemýšlet, co byl sen a co realita. Podle mne měly být sny rozhodně víc oddělené a výrazně označené, aby nemátly. Měla jsem totiž při čtení nejdřív pocit, že ty sny jsou skutečnost a skoro jsem knihu kvůli tomu nedočetla.

23.11.2021 4 z 5

Na lovu Na lovu Meagan Spooner

Převyprávěný příběh Krásky a Zvířete mne donutil k přemýšlení. Tahle kniha byla tak jiná, než jsem zvyklá číst. Er-forma, snové popisy zasněženého lesa, jakoby vzdálené popisy toho, co Kráska prožívala, ovlivnění pohádkami a příběhy... a taky málo popisů, ze kterých pořádně poznala, jak vlastně Zvíře vypadalo. Prostor pro fantazii tam dost zůstával. A taky vlastně jen neznatelná romantika, neznatelné jiskření mezi těma dvěma, jen velmi pomalý rozvoj nějakého vztahu.
Tenhle styl a vůbec psaní autorky (např. Ptačí zpěv) mi vlastně vůbec nesedí. Přesto jsem knihu četla a přečetla a oceňuji na ní právě to, že je jiná. Zanechá v člověku pocity a nezodpovězené otázky, člověk se musí ptát na konci "Co? Proč? Jak vlastně?" a znovu zapřemýšlet a pochopit, o čem to celé vlastně bylo. Ale neuškodí si občas takovou knihu přečíst.

22.11.2021 4 z 5

Renegáti Renegáti Marissa Meyer

Celá série Renegáti mne nadchla. Vnímala jsem ji jako odpočinkovou pohádku ze světa superhrdinů a děj mne pohltil. Bavilo mne sledovat rozpolcenost hrdinky mezi světem padouchů a hrdinů i přemýšlení o tom, kdo je vlastně kdo. Nemyslím si ale, že by celá série nesla nějaké významné sdělení k zamyšlení, to ani ne. Vnímala jsem ji opravdu jako pohádku po mladší čtenáře. Pro mne bylo po delší době změnou číst děj v er-formě a dostat s v romantice maximálně k polibku postav a čtení jsem s užila. I když je sérii často vytýkáno, že je neuvěřitelné, že by si nikdo nespojil vodítka mezi postavou Novy a Nightmare, mně to jako problém nepřišlo. V tom světě, jak je vykreslený, a při tolika různých vlastnostech superhrdinů to působilo celkem věrohodně. Navíc postavy prostě chtěly věřit své pravdě a svým přáním a ne logicky uvažovat. Myslím, že celou sérii a celý ten příběh a svět a spojitosti vymyslela autorka fakt dobře a kniha rozhodně stojí za přečtení.

20.11.2021 5 z 5