jirijanovotny jirijanovotny komentáře u knih

Fialová kráva: Marketing konečně jinak Fialová kráva: Marketing konečně jinak Seth Godin

Je to jedna z knih, která je vhodná pro úvod do marketingu. Nečekejte však nějaké zázračné novinky. Autor zmiňuje i "žhavé novinky" z roku 1998 (značku telefonů, která už dnes neexistuje). Nehledě na novinky, nebo nenovinky se základní principy nemění a kniha tak bude ještě dlouho aktuální.

02.01.2021 5 z 5

Skrytý prorok Skrytý prorok Richard A. Knaak

Dějově šlo o nejslabší díl série. Autor si nechal děj utéct do všech stran a najednou čteme hned několik dějových linií. A když to člověk nečte celé najednou, tak nestíhá sledovat kde právě je a co se vlastně děje.
Třetí díl série měl ale pár částí, u kterých jsem si mohl říct, tak toto jsem nečekal.

24.12.2020 3 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Na cestopisy příliš nejsem, ale toto jsem si fakt užil. Připadal jsem si, jako bych tu cestu šel já. Tak moc umí Zibura vtáhnout do vyprávění.

15.12.2020 5 z 5

Nimbus Nimbus Neal Shusterman

Druhý díl trilogie je kniha nabitá akcí a dějem tak poutavým, že to zkrátka musíte přečíst na jeden zátah. A pak už jen čekáte na třetí díl.
I přes většinu předvídatelných dějových zvratů kniha neztrácí na energičnosti vyprávění a lehce a pochopitelně učí čtenáře o aktuálních společenských tématech a historii.

13.12.2020 5 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

V knize je obsaženo velké množství aktuálních témat, v první řadě superinteligence, robotizace a s ní související úbytek práce. Dále náboženství, redukce kriminality a smrtelnost nebo naopak nesmrtelnost. Nechybí témata jako například nepodmíněný příjem.
Vše podáno v obale lehce stravitelném, určeném pro děti. Ale není se třeba za nic stydět, když tuto knihu čtete a je vám 20+
Tato kniha je čitelná, má šťávu a místy i hloubku.

13.12.2020 5 z 5

Planeta Eden Planeta Eden Stanisław Lem

Autorova představivost byla nepochybně veliká, jeho schopnost předat to čtenáři v této knize už byla poněkud horší. Jinak skvělý děj zabíjely dlouhé popisné pasáže, které by se daly zredukovat na pětinu.
Kdo chce lepší čtivo od Stanislawa Lema, nechť sáhne po knize Solaris.

13.12.2020 4 z 5

Kraď jako umělec Kraď jako umělec Austin Kleon

Přečíst tuto knihu zabere pár chvil. Je v ní nahusto nasázeno mnoho tipů a rad co a jak dělat. Kniha opakuje věci známé (nejspíše je autor někde ukradl, jak sám radí), ale často opomíjené.
Jestli si z této knihy odnesete alespoň jednu dobrou radu, tak to stálo za to.

10.12.2020 5 z 5

Hadí šupiny Hadí šupiny Richard A. Knaak

Nečekal jsem od knihy mnoho a počítal jsem s jistou mírou stereotypičnosti, druhý díl trilogie však překonal mé očekávání.
Varování: čtení této knihy vyvolává silnou touhu zahrát si hru Diablo

09.12.2020 4 z 5

Dědičné právo Dědičné právo Richard A. Knaak

Na začátku děj plyne dost pomalu a chvíli trvá, než se vše rozjede. Asi po padesáti stranách se to však zrychlí a pak už se jde od jedné akce ke druhé.
Mnohdy se mi zdál děj předvídatelný, ale nejspíše to bylo tím, že svět Diabla znám. Věděl jsem o čem kniha zhruba bude už když jsem ji bral do rukou.
Pro milovníky hry Diablo je toto téměř povinná četba. Pro lidi neznalé této hry je to určitě taky dobrý příběh.

04.12.2020 4 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Knihu vidím někde uprostřed mezi Brave new world a 1984, jen má z obou to nejlepší.
Je to jako kdyby někdo vzal Orwella a Huxleyho, hodil je dohromady do shakeru a pořádně zatřepal. Pak posbíral jen sladkou pěnu a zbytek vylil.

29.11.2020 5 z 5

Sen ve snu Sen ve snu Edgar Allan Poe

Knihu čet jsem a teď říci musím,
neb to v sobě dlouho dusím,
básně nejsou žánr můj,
další už mi nekupuj.
Nemám už mnoho co k tomu dodat,
snad jen, že svědomí nebude mne hlodat,
když knihu odložím do polic
a nesáhnu po ní - nikdy víc.

27.11.2020 4 z 5

Stroncium Stroncium Jiří Kulhánek

Kdyby na téma knihy vznikla PC hra, tak by byla hodně podobná hře DOOM.
Jen by byla ještě krvavější, násilnější, vtipnější a krvavější.

Palné zbraně Palné zbraně Vladimír Dolínek

Knihu jsem četl v rámci přípravy na zbrojní průkaz. Vždy je fajn vědět o něco více.
Tato kniha mi především pomohla pochopit, proč se některé části zbraní jmenují tak, jak se jmenují.
Doporučil bych jako dodatečnou literaturu všem, kteří se připravují na zbrojní průkaz. To co berete do rukou na střelnici je výsledek staletí zdokonalování a lidské píle.

Solaris Solaris Stanisław Lem

Autor klade před čtenáře otázky a nechává jej, aby si na ně odpovídal sám.
Má lidstvo právo osidlovat jiné světy. Chceme poznávat neznámé, nebo jen objevovat dokola již objevené, jen v jiných podobách. Co vlastně víme o svém nitru.
A nastiňuje myšlenku, že i přes všechnu technologii se nezbavíme boha. Boha jsem očekával, vzhledem k polskému autorovi. Překvapilo mě však, do jakých úvah o bohu se pustil.
Tuto knihu bych doporučil i do školních osnov jako literaturu k maturitě.

18.11.2020 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Přečteno česky, přečteno anglicky, poslechnuto jako audio kniha. A dal bych si to celé ještě jednou.
Není to nic složitého na čtení, ani se nejedná o mnohastránkovou knihu. Obsah však vydá za tisíc stran.

10.10.2020 5 z 5

Ilustrovaný muž Ilustrovaný muž Ray Bradbury (p)

18 nespojitých příběhů, které spojuje jediné. Všechny jsou zobrazeny na těle jednoho muže.
Vlastně, spojuje je mnohem více než to. Všechny, ať se odehrávají v minulosti, v současnosti, nějakém imaginárním možném světě, či vzdálené budoucnosti mají společné lidi. Ne stejné postavy, to ne, ale lidi jako takové. Povídky pojednávají o tom co je v nás pěkné, o tom, co moc pěkné není a taky o tom, co z lidské povahy raději znát nechceme.

10.10.2020 5 z 5

Lady Fuckingham / La Rose d'Amour Lady Fuckingham / La Rose d'Amour Oscar Wilde

Pobuřující? Nikoliv. Úsměvné? Na 100%.
Člověk si při čtení rozšíří slovní zásobu. Já například narazil na pěknou řadu slov, které jsem neznal v takovém tvaru, nebo mě je takto ani nenapadlo použít.

10.10.2020 4 z 5

Marťanská kronika Marťanská kronika Ray Bradbury (p)

Chvilka poezie vhodná především pro poslech jako audio kniha. Verze, která byla k dispozici k poslechu na ČRO Vltava byla skvěle odvyprávěna. Petr Lněnička se poslouchal krásně.

28.09.2020 5 z 5

Konec Věčnosti Konec Věčnosti Isaac Asimov

Změnit minulost aby se zlé věci nestaly. Vrátit se v čase a v tichosti odstranit například Stalina, či jinou lidskou zrůdu. Existovat taková možnost, tak by byl téměř zločin toho nevyužít. Nebo ne?
Staly by se ještě horší věci? Nebo by daný zásah splnil očekávání a nic zlého by se už nedělo. Která z těchto možností je horší?
Velice čtivá kniha, která přináší spoustu podnětů k přemýšlení. Asimov rozhodně nezklamal.

07.06.2020 5 z 5

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Příběh o člověku, který jen plnil rozkazy.

26.03.2020 5 z 5