JezinkaJ JezinkaJ komentáře u knih

Nabarvené ptáče Nabarvené ptáče Jerzy Kosiński

Nabarvené ptáče jsem četla s vytřestěnýma očima i smysly a se zatajeným dechem. Bylo mi z toho nesnesitelně těžko. A souhlasím do puntíku s Metlou.
Těžký příběh, temný, nejtemnější jaký si lze představit. Je dobré psát tak kruté příběhy?
A kacirsky si den po českých filmových cenách troufám tvrdit, že tohle není materiál na film.
A to si myslím od chvíle, kdy se poprvé začalo proslýchat, že film bude. A je mi jedno kolik sebral cen.

08.03.2020

Kyselé třešně Kyselé třešně Lenka Chalupová

5* (a s tímhle počtem dost šetřím)
Skvělý příběh, české reálie - konkrétně Přerov a okolí a roky 1944, 1945 se závěrečným odskokem do současnosti.
Já jsem si to dobrečela do konce a jsem moc ráda, že jsem konečně tuhle knihu vzala do ruky. Zdánlivě obyčejné životy všedních lidí, jejich osudy z těžšího období českých dějin, celou dobu jsem v napětí čekala, co se stane, proč jsou třešně kyselé.
Ááách jo, to teda zase bylo!

27.03.2024 5 z 5

Tatérka Tatérka Alison Belsham

Tematicky zajímavá a hodně dobře čtivá detektivka.
Lehce se mi svíral žaludek při až moc realistickém líčení zisku vytetovanych obrazů.
Snad už obecné klišé o vzájemné přitažlivosti hlavnich figur mi vadí podstatně méně než u Rowlingové. Celkem mě čtení bavilo a někdy budu pokračovat i dalším dílem.

11.01.2023 4 z 5

Toyen. Jedna z nejzajímavějších osobností našich dějin, těch co se týkají 20. století rozhodně. Konečně jsem došla i k této knize, já, její dlouhodobý obdivovatel.
Střípky mých vědomostí se při čtení skládaly s přečtenými informacemi do nádherného barevného kaleidoskopu. Vím teď víc a díky za to. Nebudu hodnotit promarněnou nebo využitou autorčinu příležitost, vždyť kdyby kdo chtěl, mohl odbornou monografii napsat teď a nebo jindy. Může se o to pokusit i každý ze zklamaných kritiků této knihy.
Nemám nic proti zbeletrizovaným životopisům a je přece jasné, že nikdy nemohou být odbornou životopisnou monogorafií. A je dobré s tímhle vědomím k četbě přistoupit.
Třeba mně se rozhovory "té z Batignolles" moc líbily. Nechyběly jim zajímavé postřehy a různá drobná vysvětlení. Připadalo mi to originální.
Moc ráda jsem potkala Teigeho, Biebla, Nezvala, Seiferta a mnoho dalších. Ráda jsem se dozvídala o jejich přátelství a o tom jak s nimi, s některými, doba konce čtyřicátých a padesátá léta zatočila. A Toyen patří velký obdiv i za záchranu kamaráda, kterého dokázala celou válku schovávat doma ve vaně. Přiznejme si, kdo z nás by takovou odvahu v té době měl. Kdo z nás by dokázal roky riskovat život pro přítele, ztratit soukromí svého bytu, shánět jídlo pro dva a pořád se bát...
Ráda jsem si o tomhle všem, i o bábovce matky Čermínové z deseti vajec, četla. Hodně mě bavil popis výtvarné cesty Štýrského a Toyen. Pro oba bylo velké štěstí, že se potkali. S radostí jsem přečetla odbočku k Broukům a seznámila se s Bohuslavem Broukem, a tak dál a dál.
Na tuhle avantgardu můžeme být hrdí. Můj názor.

01.12.2022 4 z 5

Jako hvězdy v temné noci Jako hvězdy v temné noci Jojo Moyes

Ideální titul pro ukonejšení rozjitřené duše jednoho čtenáře, tedy mě. Ideální výběr na upokojení po přečtení Bílé vody. Na tu zatím komentář není, neb úplně nevím, jak vyjádřit, co si myslím.
Jako hvězdy v temné noci: příběh se hezky rozvíjí, klidně plyne, dobře se čte. Téma pro mě zajímavé a blízké. Jsem příběhář, takže knížky s různými osudy i vedlejších postav mě vždycky baví. Americký venkov je zajímavá reálie. Hlavní ženské postavy jsou dobře nakombinované, různorodé, to se mi taky líbilo. Konec trošku moc dočervena, ale taková už Jojo bývá a její čtenářská skupina s tím určitě bude spokojená. Vždyť ono to nakonec celkem uvěřitelné je. A sem tam i na slzu došlo.
Můj závěr: dívky a ženy, hledejme své cesty a neochvějně po nich kráčejme a možná nalezneme mnohem víc, než jenom sebe sama. Možná. :)
Hodnocení: poctivé tři a půl, což nejde, takže čtyři, protože velkorysost není nikdy na škodu.

19.09.2022 4 z 5

Hora mezi námi Hora mezi námi Charles Martin

Knížku jsem četla teď. Stojím na zastávce MHD, slunce pálí až k hranici snesitelnosti a já si čtu příběh, kde se hlavní hrdina den po dni snaží nezmrznout. Pozoruhodný kontrast.
Děj se hezky rozvíjí a dobře čte. Jen rozhovory s manželkou mě trochu rušily. A také: on - příkladně kladný hrdina, ona - dokonalá žena, krásná i duchaplná. To se zase tak často nevidí. Kam zmizely jejich špatné vlastnosti? Zmrzly? Nikdy žádnou neměli? Kdo ví. I tak mě čtení bavilo a výše popsané drobné neduhy jsem si uvědomila až na konci. Ačkoliv si myslím, že není špatné ztroskotat s Benem, stejně mi byl nejsympatičtější Tank Napoleon.
Doporučení mírného cynika: posledních 5-10 procent knihy už nečtěte. Zkazí Vám to dojem jako mně. Z docela dobrého příběhu se stává produkt cukrovaru a úplně na 100 procent jsem to nedala. Závěrečné stránky už se mi slepily k sobě. Fakt, věrte mi.

01.07.2022 3 z 5

Gump – pes, který naučil lidi žít Gump – pes, který naučil lidi žít Filip Rožek

Milá pohádka pro nás dospělé o těžkém psím životě.
Je tak moc zřejmé, jak jsou na nás zvířata závislá. To, jak se k nim chováme, vypovídá o tom, jací jsme my, víc než o tom jaká jsou ona. Škoda, že se nedokážeme postarat o všechny opuštěné nešťastníky.
Čtyři hvězdy dávám hlavně za osvětu. Pokud příběh někoho přiměje k rozhodnutí, adoptovat si zvíře, má to větší cenu, než deset hvězd. Mám dvě kočky z ulice, pozoruju je, jak jsou na mně přilepené a přemýšlím, co by s nimi bylo, kdyby...
(Jasně, že mě knížka rozbrecela, dokonce víckrát.)

21.03.2021 4 z 5

Co to žere a kde to spí Co to žere a kde to spí Petr Heteša

Jsem nadšená, můj první Heteša a čtení bylo báječný. Celá knížka je skvělá, včetně Playlistu Larryho Zanoffa. Ostatně, jeho výběr noční hudby je naprosto dokonalý. Pro moje ucho.
Uvěřitelný příběh ze vzdálené budoucnosti i světů. Proč ne? Je to jasný důkaz toho, že člověk bude stále stejný pacholek, dokáže ohnout cokoli ku prospěchu svému.
Líbil se mi konec, čekala jsem něco běžnějšího a tak díky za vyvedení z omylu.
Každopádně se autorovi budu ještě věnovat a přečtu si něco dalšího, jen zatím nevím co. :-)
Pokud si chcete číst, četbou se bavit a neřešit nic zásadniho a ještě ke všemu vzpomínat na "starý fláky", knížku vám mohu vřele doporučit.

09.03.2021 4 z 5

Dokonalé stopy Dokonalé stopy Helen Fields

Ano ano, tohle by celkem šlo (na rozdíl od Smrtící bílé).
On (inspektor Callanach) je krasavec se zraněnou duší, nemluví s ním ani vlastní maminka. :-)
Ona (Ava) je fatální žena, která mu jediná rozumí. Tedy v prvním díle. Karty rozdány a já jen doufám, že to nesklouzne do klišé. (a bojím se že jo)
Zločiny jsou mimořádně hnusné, míra násilí a krutosti je pro mě úplně na hraně a lehce za mou představivostí. Kniha je přesto čtivá, děj má spád a hlavní padouch je silný nepřítel. Na čtení pro zábavu, karanténu a relax ji asi mohu doporučit.
Vždycky mě baví číst sledovat vývoj postav, a to i v detektivce. Musím říct, že má oblíbená dvojice Hjorth a Rosenfeldt si úroveň vztahů drží. U ostatních to většinou sklouzne do příliš jednoduchých vzorců, které mě nudí. Asi by autoři detektivek neměli příliš vstupovat do vod milostných příběhů.
Postava Luca Callanacha je docela zajímavá i sympatická. Nabízí se tak víc možných osobních dějových linek a na ty se docela těším. Přečtu si i další díly a uvidí se, jak to nakonec bude. Jestli Cormoran Strike nebude mít následovníka. :-)
Mix Francouze a Skota mi přijde zábavný a jeho vztah ke zdraví a životnímu stylu příkladný. Pozoruhodné, jak se téma životního stylu dostává i do krimi příběhů. Kdo se přejídá, tloustne a nesportuje, je zde po zásluze potrestán. I když vtipkuju, ve skutečnosti to docela oceňuju.
Hvězdičky oscilují mezi třemi a čtyřmi. Za Francouze, který dbá na své zdraví - čtyři. :-)

24.09.2020 4 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Neuvěřitelné, ohromující a taky strašné čtení.
Jak je to všechno lidské a pořád stejné, vášeň, závist, nenávist, láska.
Na tuhle knihu nezapomenu stejně jako na Gertu Schnirch.

14.09.2016 5 z 5

Čekání na kocoura Čekání na kocoura Michaela Klevisová

Milé nekonfliktní povídky, spíš pohlazení po duši, než její obohacení. Ale právě to je někdy potřeba víc. A nejvíc se mi líbila povídka s Tasemničákem. Mám totiž pro kočky slabost a pro takové zvlášť. Však se mi také dvě ztracené kočičí duše před mnoha lety vloudily do života a víc jak deset let mi dovolují se o ně starat.

PS. Touhle knížkou jsem klidnila svou mysl a emoce při čtení příběhu Harra a Libertas. A fungovalo to.

05.06.2023 4 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Pro mě nová série neznámé autorky - mně neznámé.
Oceňuji české prostředí, i charaktery postav. Josef Bergman bude zajímavá figura a proto budu číst dál.
Děj se hodně zajímavě rozvíjel, knížka se dobře četla, konečné rozuzlení se mi zdálo slabé. Takové až nevěrohodné. Nadšení se nekonalo, ale spokojenost do té míry, že beru do ruky další díl - ano.
Čtyři hvězdičky jsou za čtivost, rozpracované vedlejší linky, výše zmíněné české reálie a za kočky. :)

12.04.2023 4 z 5

Pianista Pianista Władysław Szpilman

Nejdříve jsem si také říkala, že film byl lepší než kniha. Ale v průběhu četby mi došlo, že to není pravda a že to nelze srovnávat. Kniha pro mě byla vlastně ještě tragičtější. Zvláštní lehký autorův odstup ve mně hrůzu umocňoval. To postupné zbavováni lidské důstojnosti až z lidí, kteří si žili své životy, měli majetek, postavení, někým a něčím byli, měli vztahy, rodiny, milovali a byli milování a někdo z nich jen tak udělal ubohé, vyhladovělé trosky bez domova, všechno jim vzal a pak i život jen tak, pro nic a za nic. Jak se proboha tohle dá přežít?
Pane Szpilmane, máte můj velký obdiv, že jste to dokázal a že jste uměl žít dál.

27.10.2019 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Je to literatura pro ženy. V létě ji čtu víc. A hodila se mi do Výzvy. :)
Anna, prostá dívka bez vzdělání, která ví, že životem se dá jít pouze dopředu. Tak prostě jde a jde až ke svému konci. Co všechno cestou zažívá, nechci prozrazovat, takže ani komentovat.
Na me tak akorát, až trochu moc. A ne že bych během četby párkrát nebrečela. Brečela.

07.07.2021 3 z 5

Agnes Agnes Hannah Kent

Spravedlnost prostě není a nemá smysl v ni doufat. Nebo se jí snad dovolávat.
Ubohá nuzačka Agnes, život bez matky z milosti jiných, často nemilosrdných. Touží po lásce a cestě někam, kde je líp. A za svou bláhovost musí zaplatit. Její zdánlivé štěstí trvalo měsíc? dva? tři?
Drsný příběh, který se moc dobře čte. Jako bych tam byla s nimi a poslouchala Agnesino vyprávění. Dost se nám ten život za necelých 200 let proměnil, že?? Naštěstí.

26.01.2017 5 z 5

Mrtvé vzpomínky Mrtvé vzpomínky Angela Marsons

Další Kim. Sice trochu moc opakování traumat, ale aspoň my, čtenáři, na nic nezapomeneme. Baví mě nový kolega a konstantně mě baví Barney. I když je to chudák pes. :)

20.12.2021 4 z 5

Nevermore Baltimore Nevermore Baltimore Petr Heteša

Skvělý čtení. Po lehkém vžití se do příběhu, jsem se nechala strhnout, jako už dlouho ne. Hra mě strašně bavila, úplně jsem zapomněla že čtu a vlastně jsem hrála taky. Škoda že jí nebyl darován ještě větší prostor. :) Bylo to vážně skvělé.
Osciluji mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami. Nejasné vyjasnění by bylo na pokračování. Druhý díl nebude? :)

17.10.2021 4 z 5

Anežka Anežka Viktorie Hanišová

Těžké téma. Příběh šlo určitě mnohem hlouběji propracovat. Takhle to na mě vyznělo trochu povrchním dojmem.
I Julie měla své důvody, ačkoliv je vykreslena tak nesympaticky. I ji se život nepovedl.
Tragický těžký příběh, kterých kolem nás nebude málo.
Mířím do světa krimi, tam to není tak zoufalé.

06.06.2021 3 z 5

Bez šance Bez šance Neal Shusterman

Teda, to zase bylo.
Doufám, že se nikdy žádný krutovlátce neinspiruje.
Zdánlivě všechno hezky běží, kdo dělá potíže je využit, kdo se nehodí, také. Už sama ta myšlenka je neuvěřitelná.
Ohromil mě primární nápad rozpojování, jeho dosah, podrobné zákonné zpracování. To hodně posouvá příběh do reálnosti, která doufám NIKDY nenastane.
Nechci psát spoilery, takže nemůžu být podrobnější, scéna "v dílně" byla prostě strašná. A s takovou humánní lehkostí provedená i popsaná. Tím se to pro mě násobilo. Mám slušné asociace a když si představím celospolečenský dopad, dopad v rodinách. Hodně vysoko hodnotím různé úhly pohledu na totéž, které občas do základního děje pronikly.
Uff. Na chvíli zase nahlídnu jinam. Možná k Bridget a k pralinkám. :) tak na týden.

05.05.2021 4 z 5

Dokonalá smrt Dokonalá smrt Helen Fields

Standardní čtivá krimi se sympatickými hlavními postavami.
Osobně mi k srdci víc přirostl druhý díl, ale ani tady nelituju času a výběru. Stejně se hned pouštím do čtvrtého kousku. Lively začíná být má oblíbená postava. Trochu rebel, trochu žbrblal, ale když jde do tuhého... :) A to jeho věčné remcání nepostradá vtip.
Hlavní padouch je nebezpečný, chytrý a dost psychopat na to, aby dokázal vymyslet neuvěřitelné činy a proměnil je ve zločiny. Hlavně nenápadně. Musíme být ostražití, to mi z toho jasně vyplývá. :)

20.10.2020 4 z 5