jarabr jarabr komentáře u knih

Děsivé radosti Děsivé radosti Ondřej Neff

Knihu jsem doslova popadnul v knihovně, protože obálka zaujme na první pohled. Od Neffa nic načteného nemám a musím říct, že tohle byl rozhodně zajímavý začátek seznamování se s autorem. Všechny tři povídky mají zajímavou myšlenku a výtvarné zpracování je z mého pohledu vynikající. Ne nadarmo je tu Michal Suchánek přirovnáván ke Kájovi Saudkovi, se kterým Ondřej Neff dříve hodně spolupracoval. Výborným doplňkem jsou i doslovy Ondřeje Neffa k jednotlivým povídkám.

20.01.2019 5 z 5

Korektor Korektor Jana Kilianová

Zábavná forma vyjádření toho, jak těžký život má korektor. Bavil jsem se a některé stripy by měly viset na sloupech, případně v MHD. Třeba by to pomohlo k jazykové vzdělanosti národa.
Jeden za všechny:
Korektor o klaunech
Všude, kam se podívám, vidím samé "to".
...
Co si o tom asi myslí Stephen King?

20.01.2019 4 z 5

Byla to taková houpačka - hodně slabé pasáže se střídaly s těmi, kde jsem potřeboval zhltnout každou další stránku. Chystal jsem se na tuhle knihu dlouho, ve výsledku není úplně zklamáním, ale žádný zázrak, ke kterému bych se vracel taky ne. Tak alespoň doufám, že film bude zajímavější. A protože další díly má na svědomí jiný autor, tak tomu dám ještě šanci.

14.01.2019 3 z 5

Chumelení Chumelení Jiří Kahoun

Jedním slovem - hrozný. Takovou splácaninu jsem dlouho v ruce neměl. Kratičké příběhy co snad ani nejsou příběhy, protože než se něco stane tak je konec. Snad i dítě z páté třídy by dokázalo sepsat zajímavější příběhy s vánoční tématikou a bohatší slovní zásobou. Přečetl jsem cca třetinu, zbytek už jsem jen tak prolistoval, protože jsem na to neměl sílu. V tiráži napsáno, že pro čtenáře od 7 let. No, tam kde v sedmi věří na Ježíška (jako u nás), to musí být terno. Ještě, že jsme to nezkusili číst před spaním. To by bylo sakra improvizování a kamufláž, aby to neprasklo...

11.12.2018 odpad!

O slůněti, které chtělo usnout O slůněti, které chtělo usnout Carl - Johan Forssén Ehrlin

Vynikající pomocník při uspávání malých dětí. Jemnou sugescí říká dítěti, že je unavené, uvolněné, ospalé, klíží se mu oči. Na cestě ke spánku ho doprovází slůně, které už jde taky spát. Usínací metoda, která u nás zabrala na první pokus, takže nemůžu než doporučit.

08.12.2018 5 z 5

Růže pro čokoládovou holku Růže pro čokoládovou holku Jarmila Dědková

Po Slunci, přichází Růže a tak dál sledujeme Johanku a její nelehký příběh. Chvílemi vysvitne slunce, pak se trochu rozjasňuje, už to vypadá, že bude krásně. A pak přijde bouřka, ledový liják a krupobití. Ale na konci přece jen růže a vidina toho, že snad není tak zle. Oba díly jsou psané čtivě a mnohokrát vnuknou myšlenku, že nejde soudit knihu (člověka) podle obalu.

Slunce pro čokoládovou holku Slunce pro čokoládovou holku Jarmila Dědková

Zajímavý příběh čokoládové holky, který nenásilnou formou ukazuje jak to má takový člověk v životě těžké. Ať se snaží jak chce, vždycky ji někdo hodí do jednoho pytle s ostatní hořkou čokoládou, přestože má mnohem blíž k čokoládě bílé.
Předsudky, předsudky, předsudky.
A do toho starosti s vlastní rodinou...

Poslední tajemství Jana T. Poslední tajemství Jana T. Jaroslav Velinský

Začátek pozvolný, pořád jsem čekal kdy se rozběhne nějaká akce. Uprostřed super, pěkně se to zhouplo do dobrodružství a záhadnosti, které známe z předchozí trilogie. Zakončení? Pro mě takové rozpačité, asi bych to tak nechtěl. Celkově mám z knihy takový rozpačitý pocit - je fajn, že příběh z trilogie je rozvedený dál, ale asi mi vadí, že autor pracoval s postavami od Foglara, ale asi to tak úplně neuměl a není to ono. Skoro bych řekl, že Uctívači ginga od Hrnčíře, jsou možná lepší.
Byly tam pasáže, které se táhly a tak jsem neměl nutkavou potřebu číst dál a dál. Zklamání to rozhodně není, ale pár věcí mi tam vadilo a proto nemůžu dát plný počet.

Anton a Jonatán Anton a Jonatán Jostein Gaarder

Dívám se dívám, vesměs hodnoceno pozitivně. Z mého pohledu to až takový zázrak není. Pěkné, jemné ilustrace, ale příběh a jeho závěr podle mě dětem až tak moc nedá. Možná je nosnou myšlenkou dávat pozor při jízdě na kole, rozhodně to podle mě v tomto případě není setkání se smrtí. Mnohem lépe toto téma podává Návštěva malé smrti.

23.11.2018 3 z 5

O čertovi O čertovi Pavel Čech

Krátký, milý příběh s pěknými doprovodnými ilustracemi. Na konci s malou hádankou pro děti, dospělí (snad) pochopí na první přečtení.

Návštěva malé smrti Návštěva malé smrti Kitty Crowther

Kraťoučká, tak na dvě minuty, ale s tak úžasným podáním života a smrti a se vzkazem, že smrt nemusí být jen smutek a pláč. Jedním slovem - nádhera.

20.11.2018 5 z 5

Žihadlo Žihadlo Dick Francis (p)

Moje první od Francise. Na to jak je opěvovaný, tak jsem čekal trochu víc. Ani bych to neřadil do žánru detektivka, protože téměř nebylo po čem pátrat. Od začátku bylo jasné "kdo je vrah", resp. výrazně kladná a výrazně záporná strana. Tím pádem i snadná předvídatelnost. Ve finále tedy nebylo otázkou Kdo, ale Čím. Kladnou stránkou je, že se to snadno a dobře čte. Celkově dobře, tedy za ***.

19.11.2018

Pekáč buchet Pekáč buchet Kateřina Petrusová

Takové jednodušší, ale milé čtení. Příběh pěkně ubíhá, konec svým způsobem happy-end i když...
Nad některými recepty se sbíhají sliny v puse a hned bych ochutnal :-)

13.11.2018 3 z 5

Co by můj syn měl vědět o světě Co by můj syn měl vědět o světě Fredrik Backman

První "pojednání" o hovínku mě pobavilo, říkal jsem si, že to bude fajn knížka u které se zasměju. No, vydrželo to tak do poloviny. Postupně to tak nějak upadalo do stereotypu až už ty "pokusy" o vtip ani nebyly vtipné a spíš to bylo takové jako být vtipný za každou cenu. Od půlky knížky už jsem tak nějak průběžně sledoval, kolik vlastně ještě zbývá stránek a kdy už teda bude konec. Krátké kapitoly jsem si užil, u těch dlouhých jsem stíhal přemýšlet i o něčem jiném a musel jsem se vracet, abych věděl o čem čtu. Tři * jen proto, že jsem se občas opravdu nahlas zasmál a úryvky pobavil zbytek rodiny.

11.11.2018 3 z 5

Dům doktora Fišera Dům doktora Fišera Petra Braunová

Zajímavé čtení. Celou dobu člověk přemýšlí, která pravda je pravda. Má věřit dětem, nebo dospělým? Závěr nabízí řešení a zároveň je otevřený, takže se chce, aby existovalo pokračování. Kdyby bylo, s chutí si ho přečtu.

08.11.2018 4 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Už po několika stránkách jsem viděl divadelní jeviště a herce na něm a po zbytek knihy si občas představoval, jak to na tom jevišti probíhá. Konverzační části knih mám radši než popisné a tohle je skoro celé jako konverzace, takže se mi to dobře četlo a docela to ubíhalo. Zakončení podle mého přání, protože tak to bylo pro všechny asi nejpřijatelnější a nejmíň bolestivé. Celkově se mi to líbilo.

08.11.2018 4 z 5

Tři králové Tři králové Zdeněk Ležák

Hodnotím s odstupem dvou týdnů, kdy jsem přemýšlel co mi na té knize vlastně nesedlo. Po dočtení jsem měl takový divný pocit, že jako fajn, něco jsem se dozvěděl, ale...
A to ALE je samotný komiks - obrovské množství postav, takže než se člověk s některou sžije a zapamatuje si jak vypadá, tak už je ta postava mimo hru. A pak ta kresba - postavy jsou si dost podobné, takže jsem se v tom ztrácel a nevěděl kdo je vlastně na scéně, pokud tam zrovna nebylo oslovení.
Takže nakonec jsem si z knihy odnesl vlastně jen informace, které byly v úvodním slovu a v medailonech na konci. Určitě se téma dalo zpracovat mnohem lépe, protože formát a provedení nejsou špatné.

31.10.2018 3 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Hutná a přitom jemná, silná a přitom křehká. Postupné rozplétání příběhu ze tří pohledů je výborná volba - přesně ze života, protože nikdo nikdy dokonale nezná "pravdu" a pohled těch druhých. Každý známe jen tu svou stranu a ostatní si jen domýšlíme. Na tuhle knihu nikdy nezapomenu a nejen proto, že stojí v domácí knihovně.

29.10.2018 5 z 5

Černý korzár Černý korzár Emilio Salgari

Můj dluh z dětství. 30 let ležela v knihovně, zažila několikero stěhování. Kdybych jí přečetl v deseti, dvanácti letech, asi by to bylo fajn a bylo by to třeba na čtyři hvězdy. Dnes bohužel to kouzlo už nemá. Vyprávění se tak nějak vleče, hlavně v první části. Druhá byla už o trochu dobrodružnější a napínavější, ale celkový dojem z knihy vylepšila jen o kousek. Možná je to jen nešikovným převyprávěním (na zadní straně je, že je to zkrácená převyprávěná verze) a v podání jiného překladatele by byla stravitelnější. Takhle je pro mě celkem zklamáním.

27.10.2018 2 z 5

Záhada mořského dna Záhada mořského dna Jørn Lier Horst

Třetí dál záhad. Nejslabší. Skoro polovinu knihy se v podstatě nic nedělo, v druhé půlce se něco málo rozběhlo, ale na knížku , která nemá ani 130 stránek to bylo slabé.

20.10.2018 2 z 5