Poslední tajemství Jana T.

Poslední tajemství Jana T. je příběhem slavného chlapeckého klubu Rychlých šípů. Završuje známou „stínadelskou" trilogii Jaroslava Foglara-Jestřába, kterého Jaroslav Velinský od svých chlapeckých let osobně znal, a jehož památce je také kniha věnována.

https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26964/posledni-tajemstvi-jana-t-hZs-26964.jpg 4.4124

Stínadelská trilogie

Dobrodružné, Literatura česká
Vydáno, Kapitán Kid

Kniha Poslední tajemství Jana T.

Witch2017

Není to až tak drahná doba, co na mne z hlubin internetu vykoukla tato sympatická knížečka a já se celá natěšená pustila do "chuťovky na závěr". A nebylo to špatné počtení, vůbec ne, jednotlivé stránky letěly jako šípy, ale... Už to nějak nebylo ono.
Panu Velinskému nelze upřít snahu o následování a uctění ducha původní trilogie a ocenila jsem i větší zapojení něžného pohlaví do příběhu, ale knížka celkově na mé rychlošípácké srdéčko moc velký dojem neudělala. Uznávám - nejspíš za to mohlo příliš vysoké očekávání...
Ale himbajs, vždyt jsem ráda za to nostalgické nahlédnutí do stínadelských uliček, tak proč nepřidat hvězdičku navíc?

Eicherik
10.10.2020

Důstojné pokračování "stínadelské" trilogie s pěknou obálkou a vhodnými ilustracemi samotného Kida. Autor se snaží co nejvíce přiblížit Foglarovu stylu, takže nečekejte nějakou Finkovku z prostředí Stínadel. Uvítal bych, kdyby byl příběh temnější. Doba a ponurá Stínadla k tomu dávají prostoru dost. Knihu chápu jako poctu jednoho Jaroslava druhému a jedné legendy druhé legendě.

kokrokr
31.08.2020

Tak tu máme dva čtvrté díly „Rychlých šípů”. Tenhle od Velinského a pak „Poselství ze Stínadel” od Josefa Červinky - Grifina. Obě knihy jsou velmi dobré a skvěle navazují na Foglara. Já se bavil u obou. Jo a Grifin napsal i páté pokračování „Poslední stínadelské tajnosti”.

vojtec
25.08.2020

Kniha je velmi zdařilá, autor krásně pracuje s tím, že RŠ zestárli a dospívají, velmi dobře také navazuje na foglarovsko-rychlonožkovský humor, skoro je tam toho humoru až moc. Autor také prokázal výbornou znalost všech předchozích příběhů a mnohé tam cituje, to jediné bych možná vytkl, že až encyklopedicky opakuje různé příběhy RŠ ve smyslu "jako tenkrát když...." Celkově je kniha velmi čtivá, napínavá a podařená, má stínadelskou atmosféru (oči Martiny např.) a napětí, doporučuji a už se těším, až ji přečtu dětem.

Eduarda
13.07.2020

Jiné napětí než u Foglara (pro mě slabší), trochu jiná práce s postavami (při "dospělém" čtení stravitelnější), nejsem si jistá, jestli by Foglar (když už to tady tak porovnáváme) dovolil, ve vší úctě a respektu, takovéto zapojení žen a dalších neVontů. Ale Velínský není Foglar - a mě to baví!

Kamil87
11.06.2020

Dilo Jaroslava Foglara znam skutecne dobre, jeho knihy ctu opakovane, a proto budu narozdil od vetsiny komentujicich k teto knize trochu kriticky...je videt, ze pan Velinsky ma Rychle sipy sice dobre nactene, napriklad humorne reakce Rychlonozky pusobi, jakoby je psal sam Jestrab, ale ostatni postavy se mu tak verne vykreslit uz nepovedlo - napriklad Mirek Dusin v jeho podani na me zdaleka nepusobi tak uslechtilym a moudrym dojmem, jak ho zname od puvodniho autora...navic podle meho nazoru pan Velinsky nedokaze licit dej, charaktery postav a napeti tak, jako Jaroslav Foglar, takze vetsina velkych objevu v knize vyzniva jaksi naprazdno, a zbytecne to snizuje celkovy dojem z knihy...dalsi dila pana Velinskeho neznam, ale podle nazvu jeho knih je mu nejspis blizka namornicka tematika, ktera se ale podle me do Stinadel moc nehodi...

Leanne
08.06.2020

Pokračováním Stínadelské trilogie jsem nebyla zklamaná. Větší zapojení holek mi nevadilo, i když hlavní dívčí hrdinka mi připadala trochu nevýrazná na to, jakou měla mít v příběhu roli. Líbily se mi dialogy Rychlých šípů, možná víc než když je psal Foglar. Celkově byl příběh docela pěkný a místy napínavý.

PetrPehe
22.05.2020

Nikdy nečtu knihy, které dopisuje jiný autor v sérii originálního autora. Tady jsem učinil výjimku a dobře jsem udělal. Jaroslav Velinský důstojně doplňuje stínadelskou trilogii Jaroslava Foglara a činí tak s úctou a respektem k "Jestřábovi". Díky stejnému stylu psaní a mnoha narážkám na originální Foglarovy texty máte pocit, že to vlastně Foglar napsal sám. Skvělé završení záhady hlavolamu

Stínadla Rychlé šípy

Jaroslav Velinský