Poslední tajemství Jana T.

Poslední tajemství Jana T. je příběhem slavného chlapeckého klubu Rychlých šípů. Završuje známou „stínadelskou" trilogii Jaroslava Foglara-Jestřába, kterého Jaroslav Velinský od svých chlapeckých let osobně znal, a jehož památce je také kniha věnována.

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/26964/posledni-tajemstvi-jana-t-hZs-26964.jpg 4.4102

Stínadelská trilogie 4.

Dobrodružné, Literatura česká
Vydáno, Kapitán Kid

Kniha Poslední tajemství Jana T.

KačkaNik

Lépe to ani napsat nešlo. Obrovský respekt Kapitánu Kidovi za pokoru a přitom svěžest, s jakou "dokončil" legendární příběhy o ježkovi v kleci.

reddwarf358
30.11.2019

Četl jsem hodně pokusů, ať už vážně či veskrze nevážně míněných, stínadelskou sérii doplnit či upravit, napsat něco dalšího o Rychlých Šípech. Některé věci se mi líbily, jiné vůbec. Ale tohle, tohle se vážně povedlo. Velinský uměl parádně vykreslit nejen Otu Finka, mého oblíbeného soustružníka. Je to psané citlivě, navazuje to na Foglara, ale zbytečně to neomílá a už vůbec nevykrádá staré pasáže, jak to udělal Macek se Saturninem. Vůbec mě neuráží zapojení dívek, naopak. Pokud jste fanoušci té tajemné čtvrti za Rozdělovací třídou, tahle kniha vás tam zase vezme. Myší past, Široko, vontská historie...je tu všechno. Kide, díky!

Turlogh
01.10.2019

Vynikající doplnění Stínadelských románů od Jestřába. Kapitán Kidd dokázal, že je výborným spisovatelem a že kromě kovbojek, detektivek a sci-fi umí i dobrodružný román. Výborným je i to, že na rozdíl od Jestřába dovedl do děje příběhu hodnotně a dobře zapojit i děvčata. Dokonce se jedna z nich stává i ...... ...... Což je fajn. Takových knížek jen houšť, páni spisovatelé.Howgh.
(K Ardetce : Mně tedy vůbec nepřijde divné, že skupinu kluků a holek vede děvče. Když jsem před pár lety dělal patrona klubu SPJF Ostré šavle, taky tam byly holky a kluci dohromady a klub vedly Maruška a Alice. A vedly ho léta výborně. Anebo Hraničářský sbor, což je skupina kluků a holek, vede je Ostružina, což je děvče a vede je dobře. A navíc je poslední dobou podstatně více hraničářek než hraničářů! Takže děvčata skvěle! A co my páni kluci? Kdepak jsme zalezli, že nás dobrodružství už nezajímá?!)

jeseteri
27.09.2019

Naprosto skvělé! Lepší pokračování stínadelské trilogie si neumím přestavit. Výborně vymyšlená zápletka, napětí. Styl přesně, jako by to napsal sám Foglar. Co však u Velinského navíc oceňuji, jsou propracovanější dialogy postav, Rychlé šípy se mezi sebou často přátelsky a vtipně popichují a vůbec přímé řeči je zde více než u Foglara. To čtenáře více vtáhne do děje, jako by se toho všeho sám účastnil, alespoň u mě to tak fungovalo. Kromě toho se také Velinský dokázal vyvarovat patosu, ke kterému Foglar občas sklouzne. Také jsem ocenil zapojení děvčat do příběhu a narážky na dobrodružství Vlaštovek a Amazonek od A. Ransomeho, kterými se Velinský také inspiroval - viz dobrodružná plavba po řece.

Karnager
05.08.2019

Za mně docela povedená knížka. Do hry se tu dostaly i dívky a je zde dost odkazů na komiksy rychlých šípů. Ty jsou pořád kladnými hrdiny, ale už ne tak jednobarevnými

triatlet
26.12.2018

Regulérní foglarovka! Jaroslav Velinský napodobil styl Jaroslava Foglara skvěle - krátké kapitoly, Stínadla, ježek v kleci, Druhá strana, TAM TAM...
Dívčí prvek příběh příjemně osvěžil.
Trochu mi vadilo nadměrné užívání vykřičníků, ale když jsme pak zalistoval Foglarovou stínadelskou trilogií, Velinský věděl, proč řadu vet končí vykřičníky!

jarabr
23.11.2018

Začátek pozvolný, pořád jsem čekal kdy se rozběhne nějaká akce. Uprostřed super, pěkně se to zhouplo do dobrodružství a záhadnosti, které známe z předchozí trilogie. Zakončení? Pro mě takové rozpačité, asi bych to tak nechtěl. Celkově mám z knihy takový rozpačitý pocit - je fajn, že příběh z trilogie je rozvedený dál, ale asi mi vadí, že autor pracoval s postavami od Foglara, ale asi to tak úplně neuměl a není to ono. Skoro bych řekl, že Uctívači ginga od Hrnčíře, jsou možná lepší.
Byly tam pasáže, které se táhly a tak jsem neměl nutkavou potřebu číst dál a dál. Zklamání to rozhodně není, ale pár věcí mi tam vadilo a proto nemůžu dát plný počet.

ardetka22
23.10.2018

O knize jsem se dozvěděla celkem nedávno, což mě, jakožto nadšenou hltačku Foglarovek, dost překvapuje. Knížka příjemně překvapila, Velínský velmi pěkně najel na styl Foglarova vyprávění, zajímavě vyřešil některé nedořešené záhady z předchozích dílů. Také mě velmi potěšilo zapojení dívek do příběhu (to mě v dobách dětství hrozně mrzelo, že všechna dobrodružství zažívali tak akorát kluci :) Co mi přijde už trochu nadsazené, je to, jak se takřka všichni kluci i holky dají dohromady a vytvoří velkou skupinu, která spolu spokojeně vychází a vede ji dívka (to už na mě bylo přece jen moc :)) Nicméně celková linie příběhu velmi čtivá, nebýt toho, že jsem ho četla večer dětem na pokračování, asi bych ho zhltla za jediný večer sama a s chutí. Moc se mi také líbilo, jak Velínský dobře znal předchozí tři díly a dokázal vykřesat velmi mnoho z jen letmo zmíněných postav (viz Tonča Sedlářová..) Odtajnění tajuplných Stínadel bylo malinko na škodu a osobně mě zamrzel konec, byť naprosto chápu, že to tak mělo dopadnout. Všechna čest autorovi, popasoval se s velkou výzvou se ctí!

Stínadla Rychlé šípy

Jaroslav Velinský