Poslední tajemství Jana T.

Poslední tajemství Jana T. je příběhem slavného chlapeckého klubu Rychlých šípů. Završuje známou „stínadelskou" trilogii Jaroslava Foglara-Jestřába, kterého Jaroslav Velinský od svých chlapeckých let osobně znal, a jehož památce je také kniha věnována.

https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26964/big_posledni-tajemstvi-jana-t-iWr-26964.png 4.4139

Kniha Poslední tajemství Jana T.

Mijagi

Poctivě jsem se před četbou této knihy vrátil k celé stínadelské trilogii a děkuji Jaroslavu Velinskému alias Kapitánu Kidovi, že jsem mohl v temných uličkách zůstat o pár dní déle. Velmi důstojné navázání na Jaroslava Foglara, které se nespokojuje jen s navozením stejné atmosféry, ale přináší i vlastní přidanou hodnotu. Řekněme, že je v tom tak 80% foglarova stylu a z 20% je to posunuté o kus dále. Jaroslav Velinský byl ikonou českého trampingu, velkým romantikem, na dobrodružnou notu byl naladěn celý život a s Foglarem se i znal. S takovým člověkem stojí za to připíchnout si ještě jednou žlutý špendlík do klopy kabátu a vyrazit do tmy za Rozdělovací třídu.

Pytlík

Klady: humor, psáno obratnějším jazykem než originál. Zápory: některé příhody moc nereálné, vymyšlené. Všechno vede až příliš jednoduše k cíli, v ději nejsou žádné slepé uličky. Přílišné zapojení žen, silně pochybuju, že by tvrdí hoši ze Stínadel byli odvaření z holky jen kvůli jejím očím a proslovům.

kolacky

Skvělá knížka! Zajímavé rozuzlení losnovsko-mažňákovské historie, původ Jana T., dobré špílce mezi RŠ, mně se líbily i ty vzpomínkové větičky, na které tady někdo upozornil jako nadbytečné... Pan Velinský zapojil fantazii, lásku a svůj výřečný um a nechal nám moc pěknou knihu, kterou jsem určitě nečetla naposled. Doporučuju!!!

P.S. Nám, kdo známe Otu Finka, přijde roztomilé, jak Rychlé šípy nenuceně oslovují Losnu Oto...
A Amazonky dost věrně napodobují Amazonky páně Ransoma. :-)

Luigi1

No Foglarův styl to nebyl ale i tak se to dobře četlo.

mot33
05.12.2021

Krásné uzavření příběhu RŠ ve Stínadlech.Není co dodat.

Stupino
16.10.2021

Tohle čtení nepotřebuje recenzi, je to super.

Premek77
17.04.2021

K nerozeznání od originálu, autor má perfektně načteno a rozvádí staré dobré motivy, splétá notoricky známé postavy do nových příběhů... a až na přílišnou frekvenci Rychlonožkových frků a úvahu o tom, zda Rychlé Šípy mohou Netopýry podvést (fakt?) je to dokonalé.

Witch2017
22.02.2021

Není to až tak drahná doba, co na mne z hlubin internetu vykoukla tato sympatická knížečka a já se celá natěšená pustila do "chuťovky na závěr". A nebylo to špatné počtení, vůbec ne, jednotlivé stránky letěly jako šípy, ale... Už to nějak nebylo ono.
Panu Velinskému nelze upřít snahu o následování a uctění ducha původní trilogie a ocenila jsem i větší zapojení něžného pohlaví do příběhu, ale knížka celkově na mé rychlošípácké srdéčko moc velký dojem neudělala. Uznávám - nejspíš za to mohlo příliš vysoké očekávání...
Ale himbajs, vždyt jsem ráda za to nostalgické nahlédnutí do stínadelských uliček, tak proč nepřidat hvězdičku navíc?