JancaMia JancaMia komentáře u knih

Poupátka Poupátka Hana Lehečková

Půjčeno z knihovny. Román psaný naivitou malé školačky na začátku puberty která řeší neustále svoji hmotnost a kamarádky včetně materiálních rozdílů + učitého nesouladu rodiny, nezájem a zároveň příkazy/zákazy , fyzické tresty. Vše je maximálně uvěřitelné, velice sugestivně uchopené, vedoucí dramatického divadelního kroužku Mirek , jeho manipulace a predátorství na nevinných děvčatech. Věřím že slečna/paní Lehečková má do budoucna co nabídnout , roste nám v ní mladá krev ve stylu Hanišové, Morštajnové, Katalpy, Soukupové, Hůlové Ledecké, Poncarové.

19.07.2023 5 z 5

Dívka v sedle Dívka v sedle Sieglinde Dick

Knihu jsem četla na začátku 90. let, objevila jsem jí v městské knihovně, přečetla jsem jí jedním dechem několikrát, Gerlindu jsem tehdy obdivovala. Kniha na mě mrkla v antikvariátu a já jí konečně mám svou vlastní.

23.06.2023 5 z 5

Zlaté časy Zlaté časy Anne Jacobs

Anne Jacobs je sázka na jistotu, všechny její knihy a ságy se krásně čtou, paní spisovatelka píše tak vkusně že Vás doslova po řádcích přenese do té oné doby a máte pocit jako by jste tam byly s hrdiny. Nejinak to bylo i s Franziskou.

15.01.2023 4 z 5

Fotograf z Osvětimi Fotograf z Osvětimi Maurizio Onnis

Jako všechny ostatní , hrůza na každém kroku, silné, smutné , "štěstí" v neštěstí ... těžké ...

24.09.2022 5 z 5

Myší díra Myší díra Simona Votyová

Dárek k narozeninám od maminky, krásné četlo se samo, krásné myšlenky. Tu už ze své knihovny nepustím .

01.03.2022 5 z 5

Chata ve Švýcarsku Chata ve Švýcarsku Julie Caplin

Moje první od autorky, krásný romanticky příběh se zamyslenim o koloběhu života a ze každý má to svoje něco . Těším se na další díly .

05.01.2022 5 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

silný příběh o cestě tatínka se synem ..

11.07.2019 5 z 5

Dopadlo to špatně...vzali se Dopadlo to špatně...vzali se Alena Jakoubková

Před 5 lety jsem si tuto knížku půjčila v knihovně a doslova mě uchvátila a i její následovnice které vycházely v roce 2010-2011, nicméně za objevení této autorky mohu poděkovat obětavým knihovnicím z knihovny na pražském Břevnově .

10.02.2019 5 z 5

Připravte operační sál Připravte operační sál Zdena Frýbová

I když nemám ráda nemocniční prostředí nemohla jsem se odtrhnout, skvěle promyšlené postavy a vůbec celá zápletka .

17.10.2018 5 z 5

Robin Robin Zdena Frýbová

O nezvedeném psím lotrovi, který prováděl své paničce různá alotria.

10.10.2018 5 z 5

Do tmy Do tmy Anna Bolavá (p)

Pane jo, zase se nedalo odtrhnout. Hrdinka silně sebedestruktivní a ne moc milá na okolí. Půjčeno z knihovny.

11.02.2024 5 z 5

Metráček Metráček Stanislav Rudolf

Ikonická knížka mých pubertálních let, poprvé jsem jí četla v 11 letech a od té doby na ní nedám dopustit (krásný je i film ze 60. let ale to i údolí žab a 80 kopretiny a nezapomenutelný malý vodní had s Křížem v hlavní roli) . Kolikrát jsem se cítila stejně jako Jitka. Krásné opáčko po letech. Nález v knihobudce v FN Motol.

30.12.2023 5 z 5

O samotářích na samotách. Chápu, rozumím ale neztotožním se s nikým z nich. Kniha je vedena formou rozhovorů, čte se lehce občas nutí k přemýšlení. Půjčeno z knihovny.

27.09.2023 4 z 5

Nikdo není sám Nikdo není sám Petra Soukupová

No, tak nějak jsem měla pocit že paní Soukupová četla myšlenky z mojí hlavy. Kdykoliv jsem cokoliv četla, od této autorky vždy to bylo natolik sugestivní a skutečné, syrové . Taky chci každému vyhovět a ve výsledku jsem vždy špatná já.

28.06.2023 5 z 5

Jak se dělá chalupa Jak se dělá chalupa František Nepil

Knihu mi v mých 9. letech dala na čtení babička o letních prázdninách , už tehdy jsem jí četla jedním dechem. Kouzelné příběhy ze života okolo létání chalupy.

28.02.2023

Čarodějův učeň Čarodějův učeň Otfried Preussler

Moje nejoblíbenější fantasy , jako malá jsem filmovou animovanou verzi hltala. Knížka má ještě lepší atmosféru.

02.11.2022 5 z 5

Blanka, ač narozena se zlatou lžičkou rozhodně neměla jednoduchý život v průběhu času a časovou osou nastolení diktaturu. Obdivuji houževnatost a zápal pro cyklistiku, rozumím chtici být s určitým mužem. Rozhodně poutavá kniha, jen to chce se vcítit.

20.07.2022 4 z 5

Je hlína k snědku? Je hlína k snědku? Jakuba Katalpa (p)

Syrovost autorky kompozičně vyvažuje celé dílo , řekla bych že kniha nám ukazuje to že podprahově žena v koloběhu času měnící se názory na různé soudobé moderní pravdy .
Pohledy na sexualitu pohlaví, koloběh života a smrti a nesmrtelná pojitost bytí a nebytí formou jídla . Troufám si říct že autorka má asi hodně odžito a z toho pramení tak bravurně psané knihy které se s ničím nemažou a ukazují život takový jaký je a je jen na nás .. jak moc máme načteno a odžito .. abychom to mohly plnými doušky vdechovat ...

08.08.2021 5 z 5

Chci to taky! Chci to taky! Ellen Berg

Ty bláho, otevřela jsem první stránku a knížku jsem musela přečíst na jeden zátah, veselá červená knihovna, určitě se časem budu zásobit dalším kouskem do sbírky.
Tenhle kousek byl ve výprodeji za 29,- ( já jsem použila pracovní benefity , kterými lze tamtéž také platit ) .

19.06.2021 5 z 5

A na nebi čekají hvězdy A na nebi čekají hvězdy Lori Nelson Spielman

Klobouk dolů , krásně napsaný román o tom když někoho ztratíte a jak je těžké se s tím vyrovnat ...

19.05.2021 5 z 5