jan14s jan14s komentáře u knih

Slavnosti sněženek Slavnosti sněženek Bohumil Hrabal

Zábavné, vtipné, dojemné, smutné a mnoho dalšího. Každá povídka je svým způsobem jedinečná. Film dle této knihy je mým oblíbeným, po přečtení knihy, smekám před jeho tvůrci. Vytvořit z těchto povídek souvislý příběh, který dává smysl, musela být opravdu výzva. V tomto případě, my porovnání mezi filmem a knihou připadá zbytečné. Kniha je skvělá, film taktéž a pochybuji, že kdyby se natočil přesně dle povídek, že by dopadl tak dobře.

05.09.2019 5 z 5

Ostře sledované vlaky Ostře sledované vlaky Bohumil Hrabal

Chvilku mi trvalo se do knihy začíst, trošku mi dělalo problém zorientovat se v ději, který se z ničeho nic změnil. Jakmile jsem si na tento způsob vypravování zvykl, byl jsem vtažen do knihy a nevnímal okolní svět. Četlo se mi malinko obtížněji, příběh se může jevit jednodušší, přesto na mě kniha zapůsobila. Konec, který snad nemohl být ani jiný, mi zůstane v paměti hodně dlouho. Určitě si pustím i film, který jsem, jako jeden z mála adaptací Hrabalova díla, neviděl.

28.01.2019 5 z 5

Silmarillion Silmarillion J. R. R. Tolkien

Ze začátku trochu složitější než jsem se plně ponořil do dějin Noldor. Tolkien ode mě zase nemůže dostat méně než pět hvězd. Měl jsem trochu strach, že vyčet historie nebude tak zajímavý jako klasicky vyprávěný příběh. Naštěstí jsem se splet.

01.11.2018 5 z 5

Hobit (alebo Cesta tam a späť) Hobit (alebo Cesta tam a späť) J. R. R. Tolkien

Nádherná knížka, na rozdíl od trilogie Pána Prstenů, je více pohádková a kouzelná. Nemohu se dočkat až ji budu předčítat své dceři.

01.11.2018 5 z 5

Měsíční zahrady Měsíční zahrady Steven Erikson (p)

Hůře se čte a ze začátku nemáte páru o co jde, ale ke konci začne dávat smysl. A čím více dílů přečtete tím větší smysl to dávat bude. Dohromady tvoří nejlepší fantasy ságů co jsem četl.

Tulák Tulák Iván Brandon

Norriho komentář knihu skvěle vystihuje, proto už jen krátce.

Souhlasím, že barvy a kresba jsou opravdu úchvatné. Celková kvalita provedení knihy je famózní. Co se týče příběhu, tak je zamotaný a rozmotává se pomalu. Pokud se do toho autor moc nezamotá, tak to funguje skvěle. V tomto případě to naštěstí tak dopadlo. Sice si budu muset knihu ještě jednou projet, abych se v tom zorientoval o něco lépe, nicméně to je pro mě jen plus.

29.03.2023 4 z 5

Blednoucí vzpomínky Blednoucí vzpomínky Bartosz Sztybor

Tak tohle bylo špatné. Geralt měl úplně jiný charakter než v knihách a hlavní zápletka byla dost nezajímavá.

07.03.2023 2 z 5

Podivná místa Podivná místa Mike Mignola

Tento díl je těžké hodnotit. Oba příběhy jsou hodně surrealistické a občas jsem měl problém se v ději orientovat. Souhlasím s ostatními, že první příběh je povedenější, přesto i Ostrov byl zajímavý. Kresba jako vždy úchvatná.

29.06.2022 4 z 5

Červ dobyvatel Červ dobyvatel Mike Mignola

Jedním slovem, Paráda. Tohle je přesně to, co mě na Hellboyovi tak chytlo. Staří známí protivníci s prvních dílů, do toho duchové, mimozemšťani, stvůry z hlubin vesmíru, výtvory děsivých experimentů a spousty dalšího. Do toho v pozadí tahají za nitky další staří nepřátelé. A nejlepší je, že to vše dohromady dává smysl. Není to nic zmateného nebo neurčitého co by mohlo někdy v budoucnu být vysvětleno. Nechápejte mě špatně, nic proti, když není v příběhu hned vše jasné, ale musí mít celý ten příběh smysl i bez toho. A to přesně tento díl splňuje.

23.06.2022 5 z 5

Pravá ruka zkázy Pravá ruka zkázy Mike Mignola

U většiny komiksových hrdinů mám raději kratší příběhy, u Hellboye tomu tak nicméně není. Je sice fajn, že nám poodhalí jeho minulost, případně nastíní jeho schopnosti, přesto mi přijde, že více otázek přidá, než zodpoví. Třeba až přečtu vše tak mi to bude dávat lepší smysl. Pravá ruka zkázy už bylo jiné sousto. Dostáváme delší vyprávění, sice z větší části toho co jme již četli, které nám poodhalí i nové spojitosti. No a skříňka plná zla bylo, řekl bych klasické Hellboyovo dobrodružství. Jediné co mi už malinko přijde ohrané, je jak vždy dostane pořádnou nakládačku a vyvázne vždy jen tak tak. Navíc když má opravdu vážná zranění, přesto se z nich bez potíží vzpamatuje. Chápu, je to Hellboy a zabít ho není určitě tak snadné jako normálního člověka, ale číst o tom skoro v každém příběhu je už malinko klišé. Snad se to v dalších dílech nebude opakovat tak často. Přes to je Hellboy můj oblíbený hrdina. Neotřelí humor, prvky Lovecrafta, okultizmus a k tomu nádherné grafické zpracování. Takže i přes toto slabší hodnocení, ho jistě nezavrhnu.

20.06.2022 3 z 5

Soví město Soví město Scott Snyder

Oproti předchozímu dílu mi tento přijde více akčnější, kdy se pořád něco děje a Batman nemá chvíli na odpočinek. Pařátů je jak máku a on má co dělat aby je porazil. Naštěstí na to není sám. A když už si myslíte, že má vyhráno, objeví se další a silnější nepřítel než ten předchozí. A tento by do budoucna mohl být více než důstojným protivníkem. Navíc se dočkáme příběhu o počátku doktora Freeze, který se mi velmi líbil. Dokonce tu máme i něco co nejspíše přeroste v nového Batmanova spojence. Navíc na konci si nejste jistí jestli je pravda tam nebo jinde. Přesně dle mého gusta. Pokud jen polovina komiksů v této sérii bude takováto, tak budu spokojený.

26.01.2022 5 z 5

Volání Cthulhu 2 Volání Cthulhu 2 Howard Phillips Lovecraft

Úplně nejlepší kniha celé série. Bavily mě všechny povídky od začátku do konce. Nejvíce Případ Charlese Dextera Warda. Většina z povídek je sice předvídatelná, ale některé ke konci překvapí, jako Šepot v temnotách, kde je konec jiný než jsem celou dobu očekával. Nicméně pořád ve většině postrádám strach, který jsem cítil snad pouze u již zmíněného Případu Charlese Dextera Warda, kdy se prozkoumávaly kobky pod domem. Vždy převažuje zvědavost nad tím co bude dál, touha dozvědět se více, proto mě občas mrzí, že Lovecraft některé věci schovává pod jednoduchou frázi "věci tak děsivé, že je nemohu svěřit papíru", možná ale právě proto mají jeho povídky takové kouzlo.

22.10.2021 5 z 5

Rudé království Rudé království Mike Mignola

Je pravda, že série ke konci není tak silná jak na začátku. Rudý král je slabší než jsem čekal a v celé knize toho moc nepředvede. Jeho armáda vyhrává převážně díky početní převaze a to je škoda. Nejvíce mi ale vadilo, že Baltimore je nesmrtelný a vám je celou dobu jasné, že umře až umře rudý král. Ani na chvilku nemáte pocit, že by to mohlo dopadnout jinak. Docela by se mi líbilo, kdyby nějaký autor, ukončil svoje dílo vyloženě špatným koncem, zrovna u Baltimora by to mohlo být velmi zajímavé. Co se týče ostatních postav, je pravda, že se pořád omílá, jak jsou připravené zemřít, nicméně pokud jeden z nich umře, jde vidět jak to s ostatními otřese. Což jim přidává na lidskosti. I Baltimore, který je na první pohled bez citů, je nešťastný ze smrti svého nejstaršího přítele. I přes předvídavý konec a slabšího zaporáka jsem si četbu užil a celkově je celá serie velmi povedená.

12.07.2021 4 z 5

Upíří rytíř 1 Upíří rytíř 1 Pat Mills

Kresba je absolutně úchvatná. Velmi se mi líbilo uspořádání jednotlivých okýnek příběhu, i když občas jsem se v nich ztrácel. A gotika k tomuto příběhu krásně zapadá.
Děj je trošku zmatený, úplně si nejsem jist o co přesně v něm jde. Hlavní myšlenka je jasná, Romeo a Julie v pekle, nicméně to ostatní kolem mi zatím moc nesedí. To se snad, ale postupně vyjasní v dalších dílech. Určitě tomu dám šanci.

09.06.2020 5 z 5

Staré dobré časy Staré dobré časy Robert Kirkman

Černobílá kresba se k příběhu skvěle hodí, i když doplnění červené barvy by ji o něco více posunulo.
Příběh, který se zaměřuje na vážnější témata a snaží se vyvodit reakce obyčejných lidí, v tak zoufalé situaci, se vyvíjí do vcelku předvídavých situací, i přes to to není na škodu. Věřil bych tomu, že ve skutečnosti by se to událo velmi podobně ne-li stejně.
Je fajn, že se tvůrci seriálu drželi předlohy, i když některé věci jsou odlišné. Nicméně to není úplně špatně, něco dávalo možná i větší smysl než v komiksu, například vývoj Shanovi postavy. Obě verze, ale mají něco do sebe. Bohužel seriál velmi rychle spadl do repetitivní formy, kdy se celý díl nic moc nedělo aby přišel strhující konec epizody, který měl nalákat na další epizodu. To se v mém případě nestalo, čekal jsem od toho něco jiného. To doufám najdu v případě komiksu, zatím to vypadá nadějně.

01.06.2020 5 z 5

Nesnesitelná lehkost bytí Nesnesitelná lehkost bytí Milan Kundera

Líbí se mi Kunderův styl, přemýšlí o všem možném, všemi možnými způsoby. Občas mám pocit jak kdybych četl své myšlenky.

Robinson Crusoe Robinson Crusoe Daniel Defoe

Tak tuto knihu jsem četl tak často jak to šlo. Vždy jsem Robinsonovi záviděl jeho dobrodružství, při ohlédnutí zpět, ale není co závidět :)

Bílý tesák Bílý tesák Jack London

Kniha mého dětství, četl jsem ji tak šestkrát.

Bouřková sezóna Bouřková sezóna Andrzej Sapkowski

Nedosahuje úplně kvalit předchozích dílů, přesto mě vtáhla do děje a už nepustila.

21.03.2017 5 z 5

Věž vlaštovky Věž vlaštovky Andrzej Sapkowski

Předchozí díl se mi líbil více, přesto jsem knihu přečetl skoro na jeden nádech.

21.03.2017 5 z 5