Slavnosti sněženek

kniha od:


Koupit

Hrabalovy knihy jsou osobitým svědectvím o životě lidí obyčejných jen na první pohled – v knize Slavnosti sněženek čekají na čtenáře povídky, odehrávající se v Hrabalově oblíbeném Kersku.
Knihu zfilmoval v roce 1983 Jiří Menzel.

https://www.databazeknih.cz/img/books/63_/639/big_slavnosti-snezenek-kWV-639.jpg 4.3414
Nahrávám...

Komentáře (48)

Kniha Slavnosti sněženek

Renatka11
17. dubna

Po nespočetném zhlédnutí Menzelova skvělého filmu a nedávné návštěvě Kerska, včetně zastávky u Hrabalovy chaty a obědě v Hájence, jsem dostala chuť se s touhle klasikou seznámit i v její originální podobě a byla to vážně nádhera. Z knížky na mě kromě jedinečné atmosféry kerských alejí provoněné borovicemi polesí čišela i Hrabalova životní moudrost, pokora, láska k lidem a k přírodě, nadhled a smysl pro humor.
Kapitola Maminčiny oči, která se stejně jako pár dalších ve filmu neobjevila, mě dojala jako už dlouho nic.

n.ezn.amy
05.08.2022

Hrabalovy povídky o postavičkách a jejich životě v jeho milovaném Kersku, které jsou vtipné, místy tragické, ovšem všechny psány s tak velkou láskou. Střídající se zde jeho nálady radosti a smutku, štěstí a tragédie. Hrabal byl mistr jazyka, který uměl nádherně popsat obyčejné věci v životě tak krásně až i např. z obyčejného posezení v hospodě u piva, stvořil poetické dílo. A všechny ty "obyčejné" místní figurky, zahrádkáře, hasiče, myslivce, umělce, alkoholiky, zemědělce dokázal tak neskutečně živě vypodobnit. Podle mého názoru nejlepší povídka v této sbírce jsou Maminčiny oči. Toto je prostě kniha o životě.


puczmeloun
20.07.2022

Krása Hrabalova jazyka je nepopiratelná. Některé z povídek jsou geniální a řezal jsem se u nich smíchy (mj. Na zahrádce). A stejně jako u Postřižin střídají stránky plné vtipu a uvolněné nálady ty smutné, vážné i drsné. Překvapila mě také až bradburyovská ve sbírce se vyjímající povídka Maminčiny oči. Tematicky mi ale Slavnosti sněženek moc nesednou, sbírka všelikerých postaviček Kerska a jeho okolí pobaví, ale jako celek to pro mě nebylo úplně nosné.

lukaskmn1
27.05.2022

Naprosto geniální.

Rup
13.11.2021

Autorův návrat do rodiště v němž se nenarodil, k nepokrevním sourozencům vlastní duše. Kdo jiný by měl naplnit ono křesťanské "všichni lidé bratry jsou" než On? Ač jsem ducha veskrze racionálního, Hrabalova poetika mě vždy dostane. Vřele doporučuji.

georginaa
06.08.2021

Kdo by neznal od Hrabala toto skvostné dílko. Jak ho známe, je popsáno vše co život dává. Od humoru po smutek, lásku, porozumění nebo jen ponaučení. Díky zfilmování si myslím, že je toto dílo nesmrtelné.

KapitánSmrt
23.02.2021

Vršení v lepším případě banálních, v horším přímo patetických zápletek, které postrádají překvapivé či alespoň trochu originální vyústění. Vše končí buď smrtí nebo laciným morálním ponaučením. Povídky tak vyzní do ztracena, mnohdy čtenáře prvoplánově citově vydírají či se snaží za každou cenu dojmout. Něco tak fádního jsem dlouho nečetl. Na druhou stranu potěší jazyk a reflexe staré dobré české nátury a hospodské kultury. Celkově ale bída.

Luvy
09.01.2021

Jedna z mych nejoblibenejsich knih.

1