JakubiRa JakubiRa komentáře u knih

Muž, který stál v cestě Muž, který stál v cestě Ivan Fíla

Velmi pěkně napsaná kniha o okolnostech pražského jara. Pro historika nic nového, spíš by spoustu věcí uváděl na pravou míru, ale vzhledem k tomu, že jde o román, ne o literaturu faktu, hodnotím jako zdařilé.

21.05.2020 4 z 5

Charlotta: Žena T.G.M. Charlotta: Žena T.G.M. Lenka Slívová

Bezvadně napsaný životopis. Zpracování je odborné, detailní, přitom příjemně čtivé. Osoba Charlotty je více než zajímavá. Vřele doporučuji.

24.03.2019 5 z 5

Nezlomný Nezlomný Hana Hindráková

Velmi silný a čtivý příběh jednoho chlapce, který se narodil do ne příliš pozitivního rodinného zázemí, a proto se raději rozhodl pro "život" na ulici. Kniha zároveň celkově mapuje tuto tristní společenskou situaci v africké Keni. Z toho, že je příběh zcela inspirovaný skutečností, mrazí. Je dobře, že autorka tímto způsobem upozorňuje na společenskou situaci v Keni.

30.01.2019 5 z 5

Neobvyklý typ Neobvyklý typ Tom Hanks

Krásné pohlazení po duši v naší ultrarychlé době. Kniha plná vůně kávy, lásky i zklamání v různých podobách a... psacích strojů. Opravdu neobvyklé. A krásné. Trochu jsem se bála – můj oblíbený herec a kniha? Nebudu mu jako autorovi "nadržovat"? Obavy byly zbytečné. Jsem nadšená. Povídky jsou dokonale propracované. Každá je jiná, ale jedno mají společné. Lásku k životu a nostalgii po časech dávno minulých.

09.10.2018 5 z 5

Člověk má dělat to, nač má sílu Člověk má dělat to, nač má sílu Pavel Kosatík

Velice dobře a poutavě napsaný životopis, tak jako ostatně všechny Kosatíkovy životopisné knihy. Autor sepsal text na základě rozhovorů a vzpomínek lidí z blízkého okruhu přátel, politiků, disidentů... Osoba Olgy Havlové nabíjí člověka silou a energií. Velmi cenné na knize je, že dokonale mapuje poměry v naší zemí v době, kdy Olga Havlová vyrůstala, žila a působila jako první dáma.

16.09.2018 5 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Kniha se mi moc líbila. Vyhovuje mi jak střídání časových a dějových rovin, tak krátké kapitoly. Do poloviny se zdá být roztříštěná, ale u tohoto typu děl je více než jasné, že se roviny časem protnou a každá kapitola zapadá naprosto přesně. Lépe se mi četl příběh Marie-Laury, než Wernera. Knihu navíc protínají pasáže románu Julese Verna (které jakoby předjímají linii příběhu opravdových postav) a dálší rovina jsou vidiny či představy. Někdy je to opravdu složitější na orientaci, ale já to mám na knihách ráda. Drží čtenáře v pozornosti.

05.02.2018 5 z 5

Severská rapsodie Severská rapsodie Jiří Hanibal

Moc pěkně napsaný román o jednom úseku života Bedřicha Smetany. Každému se přihodí, že se zamiluje, a tento vztah nemá prostor růst. Nejinak to prožíval i Bedřich Smetana. Ale kniha není laciným milostným románem. Jiří Hanibal nahlíží toto téma ze všech úhlů pohledu a podává obraz doby 19. stol.
Jen by mě zajímalo, jak dnes fungují korektoři. Tolik chyb v jedné knize, taková škoda. To však nezahrnuji do svého hodnocení. Podrobnější hodnocení si můžete přečíst v mé recenzi.

26.08.2017 5 z 5

Osm Osm Radka Třeštíková

Velice trefná mozaika lidských osudů. Mně se kniha moc líbila jako všechny předešlé. Radku Třeštíkovou mám ráda. Její dílo je sice oddechové, ale nikdy mě nenechá v klidu. A co na jejím stylu cením hodně vysoko - umění pohrát si s charakteristkou postav - chování, způsob vyjadřování, myšlenkové pochody. Super.

27.06.2017 5 z 5

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

Knížka, kterou mám vždy po ruce v knihovně. V dětství to byla první knížka, kteru jsem přečetla celou. Teď už si vyhledávám jen příhodné kapitoly - nedávno - část druhá - Jak slavíme v Bullerbynu vánoce. Vždycky se mi vrátí ty pocity z dětství. V tom jsou kvalitní knížky nezaměnitelné.

15.01.2017 5 z 5

Vykupiteľ duší Vykupiteľ duší Iveta Pačutová

Nádherný příběh. Jediné, s čím nesouhlasím, je poznámka v anotaci českého překladu, že jde o slovenské Žítkovské bohyně. Nejde. Je to úplně jiný případ. Ale příběh je krásný, děj napínavý, zážitek hluboký.

14.01.2017 5 z 5

Češtinářky Češtinářky Veronika Valíková

Už dlouho jsem nečetla knihu, která by se mnou tak souzněla... jsem češtinářka na gymplu, rozvedená matka dvou dospělých dětí a Čaroděje mám taky (i když trochu jiného než Tereza).

06.11.2022 5 z 5

Madona z hor Madona z hor Elise Valmorbida

Knížka je napsána zvláštním stylem, chvíli trvalo, než jsem si na něj zvykla (přítomný čas a třetí osoba, vypravěč nad příběhem). Moc se mi ale líbila. Příběh obyčejných lidí s neobyčejnou vůlí žít a přežít ve zlých dobách světové krize a II. světové války. Politická situace je jen naznačená. Děj je zaměřen hlavně na dopad celé situace na obyčejné lidi. Postava Marie je velmi sympatická. Dnešní žena už ani nechce pomyslet, v jaké situaci by v takové době byla, čemu by se musela podřídit...

23.07.2018 5 z 5

Ptačí žena Ptačí žena Lenka Chalupová

Kniha se mi líbila. Mám ráda rodinné propletence a vhledy do lidských duší, tady autorka opět nezklamala. Ptačí žena není literárně náročná, ale velice čtivá. Z postav jsem nejvíce sympatizovala s Bohdankou.

19.03.2018 5 z 5

Lara Lara Anna Pasternak

Velice pěkný a silný příběh o vztahu Borise Pasternaka a Olgy Ivinské. Opravdový příběh se prolíná s dějem románu Doktor Živago, oceněného Nobelovou cenou, kterou však byl Pasternak komunistickým režimem nucen odmítnout. Kniha o síle lásky i hloubce oběti, ale také nevyrovnanosti pozic ve vztahu. Přestože četbu ruší chyby tisku, hodnotím pěti hvězdami. Příběh zvítězil nad tiskařským šotkem.
Anna Pasternaková v sobě nezapře novinářku, ale přesto příběh není napsán senzacechtivě, bulvárně, ale velmi jemně a citlivě na to, jak křehké informace podává. Moc se mi to líbilo.

29.05.2017 5 z 5

Dívka z Brooklynu Dívka z Brooklynu Guillaume Musso

Třetí kniha tohoto autora a třetí čtenářský zážitek. Autor se sice drží svého zajetého schématu, přesto přináší nový příběh, který se odehrává jako vždy v několika liniích. Musso je skvělý vypravěč a mistr v udržování a stupňování napětí. Nechybí ani jemně ironický humor. Určitě nezůstanu u tří knih a hned, jak bude příležitost a čas, sáhnu po další.

03.09.2019 5 z 5

Liščí tanec Liščí tanec Lenka Chalupová

Jako vždy perfektně zpracovaný příběh. Tedy pokud máte rádi spletité osudy. Nenáročné čtení, má spád a spoustu překvapivých momentů. Podrobněji viz recenze.

04.12.2018 5 z 5

Srdce v kleci - Román o něžném rváči Janu Nerudovi Srdce v kleci - Román o něžném rváči Janu Nerudovi Otomar Dvořák

Anotace mluví jen o Janu Nerudovi, ale mě zaujal krásný obraz literární scény 19. století, všechno, co spisovatelé museli překonat při cestě k realizaci české literatury za dob tvrdé cenzury a policejního dohledu monarchie. Všechny ty detaily, které autor líčí očima Jana Nerudy, se skládají jako mozaika do jednoho výjevu. Osobnost samotného Jana Nerudy asi na každého zapůsobí jinak. Více viz recenze.

12.04.2018 4 z 5

Můžeme si vykat? Můžeme si vykat? Luisa Binder

Hořko-sladký román, který konfrontuje ženský a mužský pohled na svět a nabízí život jedné ženy, ve kterém se nejedna žena určitě najde. Čte se bezvadně. Žádné hluboké myšlenky, zato všechno ze života, zkrátka pěkná oddechová četba. Více v mé recenzi.

26.02.2018 4 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

To není vaše vina, lili65, to je vina všech pseudorecenzentů, kteří se dnes v masovém měřítku vydávají za znalce literatury a přitom jsou to jen konzumenti písmenek a vylévají ve velkém své pocity pod maskou recenze. Ubližují nejen knize a autorovi, ale zjevně i budoucím čtenářům. Já se knihu teprve chystám číst, proto ji ohodnotím později.

29.01.2017 5 z 5

Neuvěřitelně podaný příběh. Místy jsem ani nedýchala a při epizodě s akvarijní rybičkou jsem nechtěla uvěřit, že absence lásky může jít v dítěti až tak daleko. Jako pedagog mohu potvrdit, že někdy je to opravdu složitá a náročná cesta.

16.01.2017 5 z 5