Charlotta: Žena T.G.M.

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Masarykovi byli moderní pár. Oba byli velcí idealisté, přemýšliví, kosmopolitní. Rebelovali v oblasti náboženství, manželství i výchovy dětí. Ne všechno, ale tehdejší společnost dokázala přijmout. TG Masaryk se dokázal povznést nad malost poměrů a směřovat výše, proto si prozíravě vybral ženu, která pro něj byla neustálou výzvou i inspirací. Byla pro něj také ztělesněním jiné kultury, ukazovala mu možnosti nového sociálního uspořádání. Především byla ale jeho věrnou oporou a pomocnicí, která jej nikdy nezradila. Byla jeho velkou láskou, bílou růží, jak ji nazýval. To Charlotta mu v zásadních chvílích, kdy chtěl emigrovat z Čech do ciziny, jasně řekla: „Ty musíš zůstat! Tvé místo je tady!“ Jaká byla? Charlotta byla ženou mnoha paradoxů. Byla světicí i rebelkou, myslitelkou i příliš hodnou mámou. Snažila se v sobě spojit nespojitelné, zvládnout nároky dvou světů, světa konzervativního a světa moderního. Tříštila se v aktivitách pro své čtyři děti, z těch sil, co jí zbyly, pomáhala Tomáši Garrigue Masarykovi v mnoha jeho činnostech a trpěla pochybami při srovnání s ním. Jen málo energie jí zbylo na vlastní zájmy, přesto si však našla čas i pro sociální práci a práci v ženském hnutí. S jistou nadsázkou se dá říci, že Masaryk a jejich vize pro ni byli jejím životním dílem. Kde ho jiní opouštěli, ona zůstávala....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/38_/388843/charlotta-zena-t-g-m-6Nn-388843.jpg 4.714
Žánr
Literatura faktu, Biografie a memoáry, Historie
Vydáno, Mladá fronta
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (4)

Kniha Charlotta: Žena T.G.M.

Přidat komentář
pavlinda
18. října

Souhlas se všemi třemi komentáři-doporučuji.

Mia516
25. července

Kniha krásná obsahem i sama o sobě fyzicky. Doporučuji k přečtení i pokud jste viděli televizní seriál. Velmi inspirativní.

JakubiRa
24. března

Bezvadně napsaný životopis. Zpracování je odborné, detailní, přitom příjemně čtivé. Osoba Charlotty je více než zajímavá. Vřele doporučuji.

ivca7818
23.12.2018

Působivá a velmi čtivá kniha o manželce prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka. Zatímco o Masarykovi vzniklo značné množství knih, dokumentárních i životopisných filmů, různé aspekty jeho života byly zkoumány z různých úhlů pohledu (zejména jeho politické angažování, Hilsnerova aféra a další), jeho manželka Charlotta zůstávala vždy neprávem upozaděna. Lenka Slívová ve své knize představila doposud méně známé aspekty Charlottina života na základě důkladného studia pramenů, literatury a rešerší. Jedná se o text odborný, s přiloženým poznámkovým aparátem a seznamem literatury a pramenů, ale zároveň velmi čtivý, takže si jej může přečíst kdokoli, kdo se o osobnost první dámy zajímá. Autorka zasadila Charlottin život do kontextu doby, v níž žila a v níž se pohybovala a čtenáři předkládá obraz velmi citlivé, empatické a inteligentní ženy, která zůstávala v pozadí svého muže, jenž někdy nebral ohledy na to, co by Charlotta sama chtěla. Jako mladá žena vsadila vše na jednu kartu - na tehdejší poměry stará panna (s Masarykem se seznámila, když jí bylo dvacet sedm let) neprojevovala o manželství velký zájem, spíše se zajímala o sociální otázky. S Masarykem ji spojilo přelomové dílo Johna Stuarta Milla Poddanství žen, podle něhož má být žena muži rovnocenná. Ač se o to oba minimálně v počátcích svého vztahu snažili, jak Masarykova hvězda stoupala, ta její pozvolna uhasínala. Knihu určitě doporučuji a uděluji plný počet hvězd.

Štítky

historie a fakta

Autor knihy

Lenka Slívová
česká, 1976

Kniha Charlotta: Žena T.G.M. je v

Přečtených14x
Čtenářské výzvě1x
Knihotéce3x
Chystám se číst6x
Chci si koupit1x