Severská rapsodie

V druhé polovině padesátých let devatenáctého století se životem v Praze znechucený Bedřich Smetana vydává do Göteborgu, kde naváže vztah s Fröjdou Beneckovou. Jejich vášnivá láska však stále naráží nejen na bouřlivou tvorbu génia, ale i na přízrak Smetanovy mrtvé ženy Kateřiny. Román Severská rapsodie ukazuje modlu české hudby jako člověka – vášnivého, milujícího, ale také chybujícícho a trpícího....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/342470/big_severska-rapsodie-ZiC-342470.jpg 3.758

Kniha Severská rapsodie

vera5841
08.10.2021

Jméno Bedřich Smetana mi samozřejmě nebylo neznámé, ale nikdy jsem neměla potřebu o něm vědět více. Přesto jsem sáhla po této knize a nelituji, přestože se zabývá spíše jeho milostným životem, nežli jeho tvorbou. Některé informace se několikrát opakují až jsem měla pocit, že je to taková vata, kterou se snaží autor knihu natáhnout. Ovšem rozhodně je to zajímavý náhled do nelehké doby.

I.Zi...
22.09.2021

Knížka je to pěkná a zajímavá, bohužel je plná chyb a překlepů, které při čtení působí velmi rušivě. Jako když jdete na příjemnou procházku a každou chvíli zakopnete o dlažební kostku.

Dela111
09.04.2021

Od této knihy si čtenář nesmí slibovat ucelený životní příběh Bedřicha Smetany, natož přehled jeho děl nebo jak vznikaly. Už na obálce pod názvem je upozornění "O lásce Bedřicha Smetany" a hlavně o tom kniha vypráví - o vztahu skladatele k jeho životním láskám - k jeho ženě Kateřině a především k Fröjdě Beneckové. Vlastně by se dalo říct, že v tomto díle autor přináší rozšířený pohled na přátelství a milostný vztah mezi Smetanou a Beneckovou.

Prostřednictvím dějových útržků, ať už jsou to vzpomínky samotného Smetany nebo pohled některé z vedlejších postav, se nám i přes ústřední námět poskládá celkový stručný pohled na jeho život. Je to první setkání už v dětství s jeho životní láskou a později manželkou Kateřinou v Jindřichově Hradci, dospívání v Plzni, založení Hudební školy na Staroměstském náměstí. Smetana byl dokonce určitou dobu dvorním klavíristou císaře Ferdinanda a to v době, kdy císař už nevládl a trávil zbytek života v Čechách.
Dozvíme se i něco o méně známých zálibách skladatele - velmi rád tančil, miloval procházky po městě, často v noci. Pokud mu to finanční situace dovolovala, rád se hezky oblékal, velmi si totiž potrpěl na módní a elegantní oblečení.

Nejdůležitější část příběhu tvoří období, které skladatel trávil ve švédském Göteborgu, kde zažil velké úspěchy a uznání a také ono osudové citové vzplanutí k Fröjdě Beneckové.

V knize je výborně zachycena celková atmosféra 19. století. K jedné z těch stinných stránek té doby patřila vysoká úmrtnost dětí. Smetanovi umřely dokonce tři ze čtyř dcer, což ho také poznamenalo.

Bedřich Smetana byl nepochybně velký umělec, bohužel v soukromí také někdy sobec, ale to asi právě takoví umělci bývají. Možná kdyby nebyli, nevzniklo by mnoho krásných děl.

hapac
11.01.2021

Pro mne docela zajímavý příběh, který mne utvrdil v tom, že nikdo není dokonalý, ať už je pravda jakákoliv.

Monika1717
11.08.2020

Knihu jsem dostala a moc jsem se na ni těšila. Čtu ráda o Bedřichu Smetanovi. Tato kniha mě ale docela zklamala.

Nočnípták
09.03.2020

Jedním slovem - zklamání. Nevím co mi vadilo víc, že chvíli vypráví sám Bedřich v 1. osobě a najednou vyprávění skočí do 3. osoby, nebo že příběh tak trochu zavání červenou knihovnou.
K téhle knize se už vracet nebudu, a že jsem nakonec místo 1* dala 3* ? To za ta zvučná jména, která se zde vyskytovala - Liszt, Čapek, Škroup, Borovský, Sabina a další

Výzva 2020 - 18. Kniha jejíž název je červenou barvou

havrad
17.02.2020

Musím říct, že mě osobně tato kniha docela zklamala. Do jaké míry jsou charakterové rysy pana Smetany pravdou, o tom se dá jen polemizovat. Každopádně mně k srdci nepřirostl. S knihou S pečetí viny se prostě nedá srovnávat. Chápu, že někoho tato kniha oslovila, ale za mě ne.

VendulaB
13.02.2020

Pokud je čtenářovi hlavní hrdina nesympatický, je to vždycky problém. Bohužel způsob, jakým autor vylíčil povahu a osobnost Bedřicha Smetany, ve mně vůči hudebníkovi vzbudil pocity pouze negativní. Kniha je čtivá, ale hlavní hrdina působí natolik nesympaticky, že jsem ji četla jen s nechutí.