Kat lidumil přehled

Kat lidumil
https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/206516/bmid_kat-lidumil-Qhk-206516.jpg 4 112 112

Nový historický román našeho oblíbeného autora vypráví pravdivý příběh obdivuhodné osobnosti a význačné postavy dějin – Karla Hussa z Chebu, který se dokázal vzepřít svému životnímu údělu i předsudkům a názorům své doby. Tento samouk, na svou dobu mimořádný vzdělanec, se z kata stal uznávaným léčitelem, znalcem mineralogie a významným sběratelem. Obdiv k tak mimořádnému člověku cítil také i sám J. W. Goethe. I zásluhou tohoto přátelství se Karel Huss stal nakonec správcem sbírek kancléře Metternicha na zámku Kynžvart.... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Kat lidumil. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (28)

666Jitka
13.11.2023 5 z 5

Jsem ráda, že jsem sáhla po této biografické knize o významné osobnosti působící v Chebu, kde jsem se narodila. Příběh Karla Hussa je čtivě napsán a hlavní postava velmi rychle získává sympatie čtenáře nejen pro svou mírnou povahu, učenlivost, pokoru a houževnatost, ale také pro odhodlání, zásadovost a životní postoj jako takový. Je opravdu na pováženou, že taková osobnost jako byl dědičný kat Karel Huss, který oplýval všestranným nadáním, se "díky" společenským předsudkům nemohl vzdělávat ve školách a rozvíjet tak hlavně svůj obrovský léčitelský talent, který často předčil znalosti kdejakého doktora - kdo ví, kam až by to dotáhl tento obdivuhodný vzdělanec - samouk, kdyby mohl studovat. Také jeho další činnosti jako sběratelství, mineralogie, sepisování zdobné kroniky Chebska a okolí, psaní o pověrách, mají dodnes velkou historickou a výpovědní hodnotu.

Kakho-Oto
23.08.2023 5 z 5

(SPOILER) Velmi čtivý román se zajímavým dějem. Karel Huss je líčen velmi sympaticky. Navzdory nepřízni osudu (příslušnost ke katovské rodině) a vztahům s blízkými, které často nedopadly vůbec dobře, se věnoval celý život sebevzdělávání a sběratelství různých předmětů. Kromě toho byl také kvalitním léčitelem, znalcem bylin. Hodně líto mně bylo chlapce, pomocníka Karla Hussa, jenž se stal obětí surových "léčitelů", kteří nenáviděli skutečného léčitele Hussa. Nakonec se Huss dočkal zasloužené úcty a uznání - povýšení do měšťanského stavu, ukončení profese kata a získání místa kustoda sbírek Metternicha na zámku v Kynžvartě, kam byly převezeny i Hussovy sbírky.


Šnek86
01.12.2021 4 z 5

Poutavý příběh skutečné historické postavy, chebského kata Karla Hussa. Který se i přes veškeré příkoří a díky své píli vypracoval na uznávaného léčitele a jako jeden z prvních katů stanul i v řadách měšťanstva.Čtivě popsána cesta celým jeho životem.

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Kat lidumil v seznamech

v Přečtených155x
ve Čtenářské výzvě11x
v Doporučených11x
v Knihotéce122x
v Chystám se číst49x
v Chci si koupit10x
v dalších seznamech2x