Kat lidumil

Nový historický román našeho oblíbeného autora vypráví pravdivý příběh obdivuhodné osobnosti a význačné postavy dějin – Karla Hussa z Chebu, který se dokázal vzepřít svému životnímu údělu i předsudkům a názorům své doby. Tento samouk, na svou dobu mimořádný vzdělanec, se z kata stal uznávaným léčitelem, znalcem mineralogie a významným sběratelem. Obdiv k tak mimořádnému člověku cítil také i sám J. W. Goethe. I zásluhou tohoto přátelství se Karel Huss stal nakonec správcem sbírek kancléře Metternicha na zámku Kynžvart....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/206516/kat-lidumil-Qhk-206516.jpg 4.190
Romány, Literatura česká, Historické romány
Vydáno, Knižní klub

Kniha Kat lidumil

Kanimůra2

Mám ráda historický romány a zpočátku se mi kniha líbila hodně. Bylo to čtivý, mělo to spád. Ale někdy v poslední třetině se to nějak divně zvrhlo. Jako by tu knihu dopisoval někdo jiný. Jako by se odchýlil od původně zamýšlené linie (životní příběh) a plně se soustředil na bádání a diskuze. Jasně, že to k tomu patří, taky je čemu se obdivovat, když se z katova synka stane vzdělanec s mnoha zájmy. A všechno se naučí sám svojí vůlí a pílí. Ale mě ten konec nepasoval k začátku. Pro tentokrát škoda, ale ke spisovateli je určitě vrátím.

hanzmb
27.12.2020

Tohle téma zpracované solidním spisovatelem mohla být nádherná kniha. Bohužel se tak nestalo. Vše je jen povrchní, ženské postavy zoufalé, místy jak Večery pod lampou. I ten jazyk tomu skoro odpovídá. Z celého života se hlouběji rozebírají jen ta setkání s Goethem. Z historického hlediska bych možná ještě překousl výletní stánek s pivem, klobásami a lampiony v roce 1770. Ale papírové pytle povalující se večer na ulici, aby se do nich dalo zabalit a přespat je už i na mě trochu moc. Takže téma 5, zpracování 1 a je to průměr 3.

Bolomsson
02.07.2020

Pro mě moc příjemné překvapení a ani jsem nečekal, že mě to tak chytne a zhltnu to za víkend jako jednohubku. Přiznám se, že hlavního hrdinu románu v podobě hloubavého, na svoji dobu až nezvykle inteligentního kata jménem Karel Huss jsem vůbec neznal. Asi jako většině se mi s výkonem této dřívější nevděčné profese vybaví jméno kata Mydláře, ale vidím, že i tento chlapík si právem zaslouží velikou pozornost. Místy bylo až smutné, jak mu doba a předurčený osud kata v tomto ohledu nepřál, aby se stal mnohem uznávanější osobností. Ty pravidelné, nedůvěřivé pohledy měšťanů, vlna pohrdání a předsudků musely být vskutku nepříjemné. Ale i když se s ním v mnohém život nemazlil, tak ho prožil důstojně a měl ve svém životě spoustu velikých okamžiků, na které by byl každý velice pyšný a právem hrdý (sepsání kroniky města Cheb, přátelství se slavným básníkem J. W. Goethem, skvělé znalosti v oblasti mineralogie a léčitelství a spoustu dalšího). Jedna z těch knih, kde na poslední stránce knihy litujete, že není obsáhlejší a příběh ještě nepokračuje.

tygřík2
20.01.2020

Zajímavý příběh zajímavé osobnosti. Přivítala bych, kdyby autor šel trochu víc do hloubky.

soukroma
23.09.2019

Zajímavý osud a poklidné čtení. Jak za vlády Marie Terezie a Josefa II. se mohl naplnit osud jednoho vzděláníchtivého bystrého kluka, jen by nesměl být katovým synem, neb to mu okolí prostě neodpustilo. Přesto se ale dál i přes finanční i osobní nepříjemnosti věnoval svým zálibám, které přerostly téměř ve vědeckou činnost v oborech mineralogie a numismatiky, což mu vyneslo i úctu až přátelství vzdělanců a polyhistorů včetně Goetha. A také psal a kreslil kroniku města Cheb, kde se usadil. A to vše provozoval a své sbírky shromažďoval v katovském domku o dvou místnostech...
Dosud jsem o Hussovi neslyšela a jsem ráda, že jej autor pro nás z propadliště dějin vynesl na povrch a čtivě ve svém románu přiblížil. Styl je možná trochu jednoduchý a kniha nezabíhá do podrobností, takže si udržela přijatelný objem 222 stran. Některé záležitosti mně trochu vzhledem k historické době připadaly trochu málo uvěřitelné (např. pro katolíka přemýšlet o rozvodu, v té době). 70%

Schamila
20.08.2019

Tolik křivdy, žádný vděk a člověk žil tak krásně, měl své záliby, byl nadaný a postupně si získal přízeň skoro všech, zvláštní, že ho dokázali přijmout ti nahoře, ti dole ne. Tak nějak je to i dnes, kdo je oblíben, tak říkajíc s růžovými brýlemi …..

Kimon
08.02.2019

Výborné jako ostatně vše od Jiřího Hanibala v porevoluční době.

Endy17
24.01.2019

Mimořádný příběh Karla Hussa by si zasloužil mnohem víc prostoru, ale především mnohem více pozornosti při zpracování. Zbytečné faktografické chyby úroveň knihy bohužel výrazně snižují.