Srdce v kleci - Román o něžném rváči Janu Nerudovi

Zahoďte veškeré školní představy o rozšafném pánovi s plnovousem a hůlkou, jenž laskavě popisuje komické figurky malostranských obyvatel! V tomto příběhu poznáte skutečného Jana Nerudu, mladého rebela, vzpurného darebáka a výtržníka, znalce pivnic a vináren, cynického ironika, vášnivého tanečníka, svůdce žen a prokletého básníka, jenž dlouho a bolestně hledal své místo v životě, jenž prožíval osudové a nešťastně končící lásky, často se pohyboval po tenké hraně mezi životem a smrtí, aby konečně našel svou cestu, která nejen obrazně, ale naprosto reálně mířila ke hvězdám....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/368835/srdce-v-kleci-roman-o-neznem-rvaci--CrE-368835.jpg 4.525
Romány, Literatura česká, Historické romány
Vydáno, Fortuna Libri (ČR)

Kniha Srdce v kleci - Román o něžném rváči Janu Nerudovi

cérka
17.02.2020

Jako vždy se ve mně po přečtení knihy mísí velká spousta pocitů. Zde převládá radost. Knihu jsem dokázala přečíst (stoprocentně jsem zde vytvořila svůj nový osobní rekord v délce četby) a také možnost odškrtnout si další knihu ze čtenářské výzvy (pohřbů bylo hned několik).
Chtěla jsem si oživit vzpomínky ze školních lavic a znovu se ponořit do dějin národního obrození, májovců, mladočechů, do období plného zvratů a nadějí, do kouzla Prahy 19. století a to se mi asi povedlo.
Každopádně není to zrovna lehké čtení (proto mi to trvalo tak dlouho). Musela jsem "odbíhat" i k jiným, záživnějším, knihám a neustále se v četbě povzbuzovat ;). S básněmi mám od jak živa problém, pan Neruda i jako mladík nebyl zrovna sympaťák a časové zasazení (jak už tady psala Litocha) katastrofální.
Dočteno, ale doporučuji pouze fajnšmekrům.

knihovniceS
18.06.2019

Právě čtu, jsem za polovinou, ale musím si odpočinout ... (proložím to nějakou zábavnou četbou). Je to psané dost rozvláčně, ale za pár dní se ke knize vrátím. Už zase pokračuji ve čtení, je lepší než ta "zábavná" ...
Dočteno, kniha se mi líbila, ale na jeden zátah se číst nedá. Dočetla jsem se hodně zajímavostí a těším se na další knihy O. Dvořáka

Litocha
12.06.2019

Zachytit českou společnost 19. století v průběhu několika desetiletí je ambiciózní projekt a musela být za ním náročná příprava. Neupírám autorovi erudici, musel toho jistě spoustu načíst. Přesto jsem s knihou docela bojovala, a to hned z několika důvodů.
Předně mi nebyla sympatická hlavní postava - a to je vždycky problém. Na začátku jsem toho sobeckého floutka s podivnou morálkou nemohla vystát. Časem se trošku zklidnil (nebo jsem si zvykla), takže už mi i knížka připadala zajímavější.
Vadilo mi často násilné začleňování motivů z tvorby, hlavně Povídek malostranských. Citace konkrétních básní byly pro mě v pořádku, ale manévrování hlavní postavy do situací, které se objevují v povídkách a které Neruda knižně vydal až o několik desítek let později, je podle mě mnohdy zbytečné.
Hodně jsem se zamýšlela nad věrohodností popisovaného. Jasně, jedná se o beletrii, ale jednak jsou tady nepřesnosti, které příliš důvěry v další obsah nevzbuzují, jednak líčení událostí očima Jana Nerudy působí dost subjektivně.
Taky mi chybělo přesnější časové zasazení - nikdy jsem si nebyla jistá, jestli mezi jednotlivými událostmi uplynulo pár týdnů, nebo pár let.
Přes tyto výhrady byl pohled na tehdejší dění mnohdy fascinující, zvláště v druhé části knihy, která už se přece jen místo na Nerudovy citečky a výstřelky více soustředila na společenské dění. Pokud čtenář uvítá plasticky vylíčenou interpretaci tehdejších událostí a přiblížení osobností více či méně známých veřejně činných osob, je tahle kniha dobrá volba.

broskev28
05.05.2019

Dočetla jsem a jsem opravdu nadšená! Jak píše orinka3, kniha je studnicí vědomostí - dozvíte se o c. a k. mocnářství, Národním divadle, májovcích a ruchovcích, mladočeších a staročeších a především o vůdčích osobnostech tehdejšího českého života velmi mnoho, a přitom zajímavou a poutavou formou!
Ode dneška budu zcela jinak vnímat K.J. Erbena - dalo by se říci, světe div se, že jako autora libreta Prodané nevěsty! Bedřich Smetana a jeho nelichotivé oslovování, Vítězslav Hálek, Adolf Heyduk, Jakub Arbes a jeho romaneta, Tyrš (hubený skrček, který na sobě pracoval), Náprstek, Sládek a samozřejmě hlavní postava, Jan Neruda! A mnoho dalších osobností i obyčejných lidiček, na předním místě Nerudova maminka Barbora Leitnerová. Básně i próza, zařazeny do textu podle konkrétních situací, získávají na síle a naléhavosti.
Pobavila mne německá škodolibost (Národ v sobě!), ale nelze jí upřít pravdivé jádro. Sokolský pozdrav nazdar - jestli je to pravda, pak je to opravdu legrace. Kladení základních kamenů ND - jeden by nám rozhodně nestačil! A spousta dalších momentů, které dohromady vytvářejí dokonalý 3D obraz tehdejší české společnosti v rakouském soustátí.
Ovšem po přečtení s.73 jsem zůstala stát jako Lotova žena. Nezpůsobily to dcery B. Němcové (omyl, který se v knize objeví minimálně dvakrát, bohužel), ale krátký medailón Heinricha Heineho - básníka, který v té době žil v pařížské emigraci a jehož díla byla na celém německém území zakázaná - který končí větou, citátem z jeho díla: Pokud je někdo schopen pálit knihy, pak je schopen pálit i lidi!
Navzdory drobným jazykovým chybám (že 4.pád zájmena ona používají nesprávně žáci 6.třídy naší ZŠ, to lze tolerovat, ale v knize s tématem češství nikoli; skloňování zájmena já se taky neobešlo bez chyb) jde o skvělou knihu a jsem moc ráda, že jsem si ji mohla přečíst a napsat k ní svůj názor.

1amu
10.11.2018

Začátek knihy mě skoro odradil, ale díky za trpělivost, vydržel jsem a byl odměněn množstvím novinek o J.Nerudovi, o kterých jsem neměl vůbec zdání.
Leč z knihy mi utkvěla zejména tato nosná věta na str.448:
Už Karel Havlíček Borovský nás kdysi varoval před iluzemi o Rusku ! Když se jim to hodí, mažou nám Rusové med kolem huby, ale v nestřežené chvíli nás přetáhnou nagajkou ! Poláci by mohli povídat...
A mám pro sebe zase jeden axiom .

Ventimiglia
03.08.2018

Nikdy jsem neměla ráda historické romány, protože mě štvala představa, že takto "přesně" se to neodehrálo, že mnohé je autorská licence. Ale u románů O. Dvořáka mi to nevadí; baví mě, když si můžu potvrdit fakta a historky, které znám z dějin literatury (takové to "jé, to znám!", kterým si tak trochu zvedám sebevědomí) a některé věci beru s rezervou. Je to román, ne odborná literatura. Knížku jsem tedy přečetla s radostí a s chutí a ráda se k ní budu vracet. Jen mě mrzí větička ze s. 147, kde se mluví o návštěvě u Boženy Němcové: "Jedna z jejích dcer nás uvedla do pokoje a požádala, abychom chvilku posečkali, že matinka hned přijde (…)". BN měla tři syny a JEDNU dceru. Chybička se může vloudit, ale tato je vážně DRSNÁ.

orinka3
17.07.2018

Jak velká je škoda, když školákům a studentům Jana Nerudu vyučující představují v hodinách literatury většinou jako starého fousatého pána. Jakoby snad ani nebyl kdysi mladý! To musí hodně odrazovat od snahy něco víc se o jeho životě dovědět. Určitě by (aspoň těm studentům) bylo užitečnější, kdyby začali právě touto knihou. Jan Neruda a všichni, které během svého života potkal, v ní náhle ožili, sestoupili ze svých literárních i jiných trůnů a stali se rázem sympatičtějšími. Kniha je (omlouvám se za tu frázi, ale nenapadá mě přiléhavější) studnicí vědomostí. Po jejím přečtení si snad každý uvědomí, jaký byl Neruda člověk, čím se trápil, co ho těšilo a čemu neunikl. Krásná kniha, děkuji autorovi.

Marcela52
18.05.2018

Kniha o Janu Nerudovi se mi moc líbila a byla jsem mile překvapena, že se autorovi podařilo napsat i o známých skutečnostech novým neotřelým způsobem. Zaujaly mě, mimo jiné, velmi dobře popsané osobnosti, které žili v Nerudově době, ať to byl Vítězslav Hálek, Bedřich Smetana, Jakub Arbes a spousta dalších. V románu také samozřejmě figurují všechny Nerudovy lásky, včetně Karolíny Světlé. Věřím, že i díky tomuto románu bude Jan Neruda stále osobností, která přitahuje pozornost široké veřejnosti. Moc děkuji za tuto pěknou knihu, která přiblíží čtenáři dobu národního obrození, dobu velkých nadějí, ale také velkých zklamání... Doporučuji nejen dříve narozeným. Myslím, že také studenti by si početli...