Jajiinka Jajiinka komentáře u knih

Objetí mravenečníka Objetí mravenečníka Martin Vitický

Od této knihy jsem očekávala trochu něco jiného, než jsem dostala. Zaprvé mi chvilku trvalo, než jsem se do příběhu začetla. Kniha je vyladěna doslova jako politický a kulturní thriller spojený s detektivními prvky. Každopádně zajímavé nahlédnutí do diplomatických vztahů, knihu oživovalo a přidávalo jí na čtivosti. Chvilku mi trvalo zorientovat se v množství postav, které měli nápadně podobná jména a trochu se mi to celé pletlo. Ale autorovi musím nechat, že jeho popisování je opravdu úžasné, celé to prostředí jsem si dokázala hezky představit, ovšem u postav už to bylo horší. Fyzicky ani ne, to jsem si také dle knihy dokázala představit, ale připadali mi jako loutky v divadle. Postavy bez emocí. Občas se hlavní postavě zaleskli oči v návalu vzpomínek na otce, toť vše…. i její chování jako postavy mi občas přišlo nereálné a nesmyslné. I samotná romantická linka byla naprosto oproštěna od jakýchkoliv pocitů a myšlenek, naprosto bez emocí. Ovšem na obranu zase musím říct, že to bylo čtivé a moc hezky napsané. Věty byli na úrovni a líbili se mi tam i španělské prvky, které byli vysvětleny pod čarou. Příběh jako takový se mi líbil a byl napínavý a zajímavý, postavy v něm žijící byl na tom bohužel hůř.

29.09.2021 4 z 5

Měsíční tvář Měsíční tvář Alejandro Jodorowsky

Kniha obsahuje všech pět dílů legendárního postkatastrofického příběhu, ve kterém řeší otázku, jestli má jedinec šanci v boji s totalitním systémem. Kniha je rozdělná do tří svazků – Neviditelná katedrála, Vrcholový kámen, Vejce duše.

Komiks jako takový byl velice zábavný ale z části dost komplikovaný. Na styl Jodorowského jsem si již už zvykla, jelikož to není jediný komiks, který jsem od něho četla a jeho osobité příběhy se mi líbí. Jeho dílo je dle mě výrazné už proto, že je.....

_________________celou recenzi najdete v záložce Recenze s názvem: RECENZE NA EVROPSKÝ KOMIKS MĚSÍČNÍ TVÁŘ __________________

21.09.2021 4 z 5

Bez tváře Bez tváře Lucie Salová

Hodnocení 4⭐/5⭐

V první řadě bych chtěla ohodnotit název knihy a její přebal, je opravdu zajímavá a lákavá, přitom dokonale vypovídá, o co se jedná. Název je skvělý a ke knize se opravdu hodí.

Tento příběh je o Heleně, která je v očekávání na mateřské dovolené se svou první dcerou. Život bere z lehkostí, než přijde osudné setkání se zaběhlým psem, který ohrožuje jak její již narozenou dceru, tak i tu nenarozenou. Vše dopadlo dobře ale s Helenou tato záležitost tak otřásla, že se s partnerem rozhodli, že se odstěhují do vlastního bytu.
Stehování a hledání bytu probíhalo skvěle a den porodu nastal brzy. Po porodu však nastal zlom, na který dokonce života Helena nezapomene. Dětský křik jí drásal nervy, každý den jí bylo hůř. Při každém odchodu partnera pociťovala úzkost a celé dny proplakala společně s dětmi. Stala se matkou dvou dcer, z nichž ani jedné nedokázala nic dát. Její mateřskou lásku nahradily hluboké deprese a pocit neschopnosti. Nenávist a obsese. Kdyby se zabila, uleví se jí… Když už se ocitá na dně, rozhodne se vyhledat péči odborníka, i když ne každý s ní souhlasí. Přeci jen jak často slýchávala jsou to jen rozbouřené hormony po porodu. Proč se to ovšem pořád zhoršuje?

Kniha je založena na zkušenosti samotné autorky, která popisuje hrůzné chvilky psychické poruchy, která na první pohled není zřejmá. Ovšem většinou to neviditelné, nám dokáže nejvíce ublížit. Helenu tato nemoc ničí, dokáže svůj boj vyhrát? Jaký bude její život?

Tuto knihu jsem přečetla velmi rychle, prakticky za dvě odpoledne. Byla čtivá a zajímavá. Upřímně tato nemoc mě docela děsí. Sama mám dceru a nikdy bych si nedokázala představit, že bych se měla takto chladně k ní chovat. Samozřejmě nemocný člověk s tím bohužel nic neudělá, je to doslova začarovaný kruh. Láska k dítěti je automatická ale muže vše vymazat tato nemoc? Nikomu bych nepřála, aby se do takové situace dostal, každopádně autorka právě touto knihou chtěla upozornit na úplnou neschopnost okolí, přijmout jakoukoliv psychickou nemoc. Přitom taková nemoc je mnohem horší než slepé střevo nebo zlomenina. Proč tedy okolí není schopno tohle pochopit? Je pravda, že v dnešní době návštěva psychologa je pořád tabu. Každopádně mě tato kniha poučila a už duševní zdraví jakéhokoliv člověka nebudu brát na lehkou váhu. Knihu určitě doporučuji!

Chápu, že je to autorčina prvotina ale dokázala bych si to představit ještě trochu emotivněji napsané, kniha bohužel i přes silný příběh na mě až tak emotivně nezapůsobila.

21.09.2021 4 z 5

Zaříkávačky Zaříkávačky Emanuela Valentini

Začátek příběhu byl pro mě trochu zdlouhavý a natáhnutý, kniha nemá kapitoly, je rozdělena na čtyři části – což mi osobně nějak nevadilo, ale chápu, že u někoho to může být překážkou. Velice se mi zamlouvala krajina, do které byl děj zasazen. Hory a lesy, úplně jsem se dokázala tou představou doslova živit a najedou hned i kniha a postavy v ní měly své obrysy. Mysteriózní nádech tomu dodával dokonalost, kterou dokreslovala i historie a tradice. Klidně bych tam toho snesla i více, dozvědět se o magičnosti samotné vesnice a jejich obyvatel do hloubky. Charakter postavy Sáry s ohledem na její minulost je .........

------- více v recenzi "Mysteriózní thriller postavený na historii a tradici ZAŘÍKÁVANÍ", která se nachází v záložce Recenze ----------

01.09.2021 4 z 5

Karbonové město: Sanguis Carbo Karbonové město: Sanguis Carbo * antologie

Tato kniha mě velice překvapila, musím uznat, že moc antologii jsem zatím nečetla, a tak samo i povídkové knihy. U této však bylo pozoruhodné, jak každý autor dokázal definovat svůj příběh nejen do úplně jiné doby (časové osy) ale také do jiného žánru/podžánru. Nějaké povídky se mi líbili více a nějaké méně, celkově bych tomuto dílu dala 4⭐, společný konec se moc dobře četl ale přišel mi moc překombinovaný.
............. celou recenzi a rozbor povídek najdete v záložce RECENZE! ........
díky @Fantasy_sci.fi_svet

01.09.2021 4 z 5

Cvičebnice tvůrčího psaní Cvičebnice tvůrčího psaní Alžběta Bublanová

Hodnocení 4⭐/5⭐

Tato recenze bude trochu jiná, protože se nejedná a knihu, která by měla nějaký příběh.
Jedná se o cvičebnici/učebnici tvůrčího psaní. A pro koho taková kniha je dobrá?

Pro všechny, kteří nejen rádi čtou ale rádi píšou a chtějí se ze svých příběhů vypsat. Učebnice motivuje v psaní a dává rady, jak kreativně tvořit. Provede vás od jiskřičky nápadu až po jednotlivé části psacího procesu. Jak autorky samy tvrdí psaní je řemeslo, pokud jej chcete ovládat, je užitečné dobře znát nářadí, se kterým budete pracovat. Zabývá se otázky jako – co všechno je třeba vědět o své literární postavě, co s ní vše můžete podniknout, jaké jsou možnosti vyprávění. Jaké máme žánry/podžánry, jak překonat tvůrčí blok.

Tato kniha je ale hlavně o cvičení, je tam dostatek prostoru, kde vás cvičebnice bude vyzívat k psaní příběhů. Rozvine tak vaše myšlení a kreativitu. Kniha nabádá, že jediné, jak se stát dobrým spisovatelem, tak je psát a psát a psát.

Já osobně si odmala píšu „do šuplíku“ a maximálně to dávám číst jen své rodině. Ale je to mou vášní a někdy doslova posedlostí. Tato kniha mi poradila a vzbudila ve mně opět vášeň psát, mým snem je jednou vydat knihu… tak třeba tentokrát to dovedu až do konce .

! Dokonce i jako recenzentovi mi tato publikace pomohla, abych si začínala všímat v knihách důležitých detailů. !

23.08.2021 4 z 5

Hrdin(k)a 21.století Hrdin(k)a 21.století Iveta Supová

Hodnocení 4⭐/5⭐

Tato kniha je zajímavá tím, že nemá až tak žádný příběh. Není to romantika, fantasy a ani sci-fi. Autorka se snaží vylíčit vtipnou poetickou formou, jak ona sama dosáhla myšlení, které má dnes. Popisuje vztah ke světu kolem sebe, snaží se čtenáře nenásilně (někdy násilně :D ) motivovat k tomu, aby si uvědomil, že lidský život není více než naše Zem. A i tím, jak zbytečně otravujeme vše kolem sebe, například díky svému konzumerismu, kterým člověk zahání své trable a ospravedlňuje si to tím, že si zaslouží trochu štěstí. Autorka provází čtenáře svou vlastní minulosti a tím, jak se změnila ona sama. Nabádá nás čtenáře ke skromnosti a vděčnosti. Upozorňuje na neduhy digitálního světa, včetně sociálních sítí.

I když si v takové naučné literatuře moc nelibuji, musím uznat, že tato kniha je opravdu moc zajímavě a zábavně podaná. Líbí se mi prostor v této knize, kde se může sám čtenář realizovat. Navíc, již trefný název naprosto krásně odhaluje, o čem asi kniha bude. Autorka si své dílo krásně vymazlila i díky „dárkům“ ke knize, jako je náramek pro každého hrdin(k)u a záložka do knihy. Navíc ilustrace vně dodávají knize až šamanský nádech. Dále kniha zmiňuje plno zajímavých titulů a dokumentů, které jsou dokonce na posledních stránkách opět jmenovány, aby je člověk nemusel v knize hledat. Báječný nápad. Kniha byla taková zábavná a naučná jednohubka, která v člověku probouzí touhu být jiným! Díky Supice!

23.08.2021 4 z 5

Světla nad močálem Světla nad močálem Lucie Ortega (Navrátilová)

(SPOILER) Hodnocení 4,5⭐/5⭐

Tento příběh je o Leně, která si sáhla na život. Deprese a pocit méněcennosti ji k tomu dohnal ale jak se říká smrtí život nekončí. Lena se probouzí v močále a je z ní navka, budoucí bludička. Stává se magickou bytostí a získá rodinu o které nevěděla, že může existovat. Ovšem aby dovršila svou proměnu, musí kromě zvládnutí svých nových sil zvládnout to hlavní, a to je nalákat do močálu lidskou duši. Její první oběť jí v poslední okamžik vyklouzla doslova mezi prsty, ovšem nevadí na splnění lhůty má Lena ještě příštích sedm let. Jenže… vše se změní po střetu s nepřátelskou strigou a všemocná Morana Leně udělí trest a to takový, že jí zkrátí lhůtu pro splnění, a to na sedm dnů. Lena se nevzdává svého bludičkového života a je pro to schopná udělat naprosto cokoliv. Zvládne včas najít svou oběť?

Jako první musím zmínit naprosto dokonalou obálku a název knihy. Hezky to na sebe ladí a kniha se musí prodávat úplně sama.

Tato kniha mě opravdu velice příjemně překvapila. Autorka má velkou fantasii a nebojí se jí v knize uplatnit. Její psaní mi naprosto sedlo, stylisticky krásně vyladěno. Bravurně dokáže tvořit atmosféru a líčit prostředí, do detailu jsem si to dokázala představit. Lena byla velmi zajímavá postava, která po čas příběhu prošla vývojem. Bohužel, díky rychlejšímu tempu knihy, jsme neměli moc čas poznat vedlejší postavy více do hloubky což byla škoda. Vynikající nápady jako odevzdání vzpomínek a tím oddalování svého lidství. U každé nové kapitoly má Lena své myšlenkové až psychologické pochody – o smrti, o životě atd. Autorka tam používá i citáty a skrz těchto myšlenek se dozvídáme proč si vlastně Lena vzala život. Opravdu dokonalý fantasy svět, který se mi líbil už i z toho důvodu, že se v něm nacházeli krásné postavy jako rusalka, víla, bludička, striga atd… miluji slovanskou mytologii. Závěr byl pro mě překvapivý a rychlí ale přitom dokonalý. I když tam té romantické linky mohlo být klidně i trochu více.

23.08.2021 5 z 5

Nevlastní sestra Nevlastní sestra Sandie Jones

Hodnocení 4⭐/5⭐

Pravidelné nedělní obědy u matky si již sestry Kate a Lauren, už tak moc neužívají jako za mlada. I z důvodu, že nedávno jejích rodinu postihla tragédie, kdy jim zemřel milovaný otec. Milovaný především ze strany Kate, která s ním trávila více času než její sestra Lauren, ta spíše tíhla celý život k matce. Ale po smrti otce se na této tradici obědů lpí ještě více, než ovšem jednoho dne zaklepe na dveře někdo, kdo jejich životy přetočí o milion stupňů. Je to dívka jménem Jess, která tvrdí, že je jejich nevlastní sestra a hledá svého otce.
Každá, ze sester má své osobní problémy a démony. Kde jsou ty doby kdy si sestry byli blízké a říkali si veškeré tajemství? Od příchodu jejich nevlastní sestry se začínají stavět jedna proti druhé a začínají vyplouvat na povrch rodinné tajemství, které byli hluboko zahrabané. Žádná rodina totiž není dokonala a ta jejich vůbec ne.

Zajímavý příběh, který se zdá úplně standartní, ale přesto je na něm něco nepřesvědčivého. Autorka motá příběh a poté ho následně rozmotává a odhaluje rodinné tajemství, které je občas obřího kalibru. Začátek i když byl velice čtivý tak se docela táhl. Děj byl však zajímavý a vcelku originální a nepředvídatelný (aspoň pro mě). Moc mě bavili detailní rozbory rodinného dramatu, a přitom i osobní trable, každé ze sester a jejich neustála potřeba si myslet, že ta druhá se má líp. Také občasné zabrouzdání do retrospektivy příběh rodiny oživil. Autorka moc hezky píše – i když musím vytknout, že chyb jsem tam našla dost. Hlavně chybějící uvozovky mě tam často rozptylovali. Což tedy asi není chyba autorky. Je to velice zajímavá kniha o rodinném dramatu říznutá psychothrillerem. Je určená především ženám a sestrám. (obě splňují, takže za mě fajn)

17.08.2021 4 z 5

Knihkupectví ztrát a nálezů Knihkupectví ztrát a nálezů Susan Wiggs

Hodnocení 4⭐/5⭐

Tento příběh mě velice bavil! Četl se skvěle, prostředí knihy bylo velice zajímavé a námět romantický a plný něhy k starší populaci. Co se mi moc nezdálo byla málo vyhrocená citová ztráta z přítele a milence – přeci jenom byli spolu řadu let, a i když jejich vztah nebyl idylický, určitě jí na něm záleželo. Tuto ztrátu ale naprosto zastřela ztráta matky a ztráta životní stability a jistoty. Velice se mi na příběhu líbila historie budovy a rodiny, kterou v knize pomalu odhalovali s pomocí nálezů ve zdech a sklepech. Také historické předměty, které Natalii nacházela a nalézala jejich pravé majitelé byla zajímavé zpestření příběhu. Celá kniha má vesměs jen kladné postavy, a to bylo velice milé. Co se mi moc líbilo byla výrazná láska ke knihám, doslova to z knihy vyzařovalo a byli tam skvělé odkazy na plno zajímavých knih. Romance a její zápletka byla docela předvídatelná ale ucelená a líbila se mi. Tato kniha byla plná ztrát a nálezů, a nakonec i její ztracené srdce někdo nalezl. Je to spíš odpočinková četba, která je plná naděje a lásky k rodině a okolí. Navíc nás nabádá k zamyšlení ohledně starých dobrých knihkupectví, které krachují díky novým online obchodům.

Jediné výrazné minus je obálka knihy. Naprosto dokonale si dokážu představit tu rozdílnost či různorodost střetu moderního světa a historické budovy v niž je staré knihkupectví, jak by mohla obálka krásně a lákavě vypadat. Tato je taková nezajímavá a nic prakticky neprozrazuje.

17.08.2021 4 z 5

Tajemství obsidiánu Tajemství obsidiánu Petra Martišková

Hodnocení 3,5/5

Tato kniha vypráví o sedmnáctileté Anně, která žije se svým podivínským dědečkem.Anna právě začíná svůj závěrečný ročník střední soukromé elitní školy v Praze a jediné po čem touží je udělat zdárně maturitu. Ovšem před dovršení jejích osmnáctých narozenin se Anna postupně dozvídá o tom, že svět není takový, jaký si myslela. Završí to skvrna na zádech, která se jí začne tvořit a tváří se jako tetování. Ve škole potkává nového studenta, který jí naprosto očaruje.Jmenuje se Damien a pochází ze starého královského rodu démonů a na vzorného studenta si jen hraje, protože ve škole má své zájmy. Najít nebezpečného zaklínače.Odhalí Damien totožnost oného tajemstvím zastřeného zaklínače?Dokáže Anna přijít na to, co se děje s jejím tělem a proč byla vychovávaná jinak než ostatní holky?A dokáže Anna nepodlehnout krásnému novému studentovi její školy?

V tomto příběhu nečekejte až tak nic moc originálního. Hlavní postava je svéhlavá a občas mi přišla docela otravná. Ovšem brala jsem to tak, že tato postava takto byla schválně vystavěna. Postava Damiena mi přišla naopak docela nerozvedená, nevíme, jaké pohnutky ho vedou k jeho chování a nejde poznat jeho vnitřní boj,který by měl probíhat, když se démon zamilovává.Také mi úplně neseděla romance mezi těma dvěma, jako by část jejích příběhu, kdy k sobě nalézají cestu byla z knihy vypuštěna.Naopak zase na druhou stranu chápu, že to mohlo jít rychle z důvodu, že Damien jako démon lidské dívky přitahuje.Ostatní postavy mi přišli docela ploché, možná z toho důvodu, že jsme se o nich až tak moc nedozvěděli – ale proto je to série, že jo. Aby nám to mohli servírovat po kouscích.Jako velké plus považuji to, že se děj odehrává v Praze.Jde vidět, že spisovatelka je vypsaná a děj velice pěkně plynul, celkově příběh moc hezky gradoval a čím více jsem četla, tím více se mi kniha líbila.Takže nakonec musím konstatovat, že se opravdu těším na další díl série a jsem zvědavá jak to s Annou a Damienem dopadne.

02.08.2021 4 z 5

(SPOILER) Hodnocení 3,5/5

Tato kniha je doslova tvořena z odchozích emailů naší hlavní hrdinky Coco Pinchardové, kde většinou píše svému manželovi Danielovi, synovi Rosencrantzovi a dvou přátelům Chrisovi a Marice.
Tak teď něco o Coco samotné, její sen je psát romány, a dokonce měla to štěstí, že jí knihu vydali. Bohužel nedopatřením a rodinou nestabilitou se při jednom rozhovoru shodila a její knihu potopili. Její manžel řeší svou krizi středního věku, a 40ti letá Coco zůstává sama s homosexuálním synem, který řeší své problémy po svém. Do toho jí rodina manžela donutí si vzít do baráku nemocnou tchýni, s kterou to také není úplně jednoduché. Dokáže Coco dát svůj starý život do správných kolejí? Zůstane s manželem Danielem nebo se v jejím životě ukáže někdo jiný/nový?

Je to poutavý příběh, který je velice zábavně napsaný a je pravdou, že styl autora v tomto díle je naprosto ojedinělý. Hlavní hrdinka je velice vtipná a energická žena, která se opět chce cítit milovaná a úspěšná, proto se pokouší dělat pro to první a poslední. Ne vždy jí to ale vyjde dle plánu, což je na tom to zábavné. Protože ono to tak v životě prostě bývá. Musím přiznat, že jsem se s ní opravdu bavila a fandila ji, i když mi někdy připadala jako zastydlá puberťačka. Je to prostě taková jednodušší četba k vínu či na pláž. Některé pasáže, obzvlášť se synem mi tam přišli trochu navíc, a konec byl předvídatelný.
Každopádně nic složitého v tomto příběhu nehledejte, je to vysloveně odpočinková četba, kterou jsem si užila.

28.07.2021 4 z 5

Krásné věci Krásné věci Janelle Brown

Hodnocení 3,5/5

Jako první bych chtěla vyzdvihnout obálku knihy, která naprosto koresponduje s příběhem v ní. Vyzařuje s ní přepych a blahobyt. Navíc se mi opravdu moc líbí, hned mě zaujala.

Tento příběh je o Nině, která byla vychovávaná ne v těch nejlepších podmínkách. Neustále se s matkou stěhovala, kvůli peněž či matčiných podfuků. Zločinecká dráha její matky jí tížila a sama chtěla dokázat něco víc.
Na druhé straně příběhu i společnosti stojí milionářka Vanessa, dědička velkého jména a majetku a influencerka v oblasti mody a životního stylu. Insta přátelé jí dodávají tu dávku obdivu a podpory jakou potřebuje, kvůli své psychické nevyrovnanosti po smrti matky a otce a navíc i zrušených zásnub.
Nina ovšem stojí před rozhodnutím, které zahrnuje její minulost. Její matka má totiž rakovinu, a léčba je moc drahá. Naplánuje Nina dokonaly podfuk i se svým současným přítelem Lachlanem? A jak do tohoto příběhu zapadá Vanessa a její bratr?

Tato kniha i přes počet stránek, kterých je hodně se opravdu moc dobře četla. Spisovatelka ukazuje svoji dovednost psaní (která je na vysoké úrovni) a některé její trefné věty se mi zaryli do paměti. Vtipně psané postavy, které mají svůj smysl pro humor mě bavili. Postavy měli hloubku, postupně se odhalují jak úmysly, tak i motiv. Příběh moc hezky gradoval a díky střídání pohledu obou hlavních hrdinek, jsme měli možnost vidět dané situace z obou stran. V tuto chvíli si člověk uvědomí, že každé chování jednotlivce ovlivňuje i povahu a chování druhého. Navíc přetvářka je každodenní chléb.
Jako největší mínus této knihy, je jsem v tomto příběhu postrádala kladnou postavu, které bych mohla fandit. Chápu, že každý člověk má své démony, ale v knize by nějaká ta kladná postava být měla. Nejhorší postava se stává nakonec z té, kterou jsme měli celou dobu litovat. Konec příběhu mi přišel moc uspěchaný (v porovnání s tím, jak se celý příběh vlekl) a dle mě i velice nereálný. Postavy by se tak reálně dle mě vůbec nezachovali.

27.07.2021 4 z 5

Dílo v červené, dílo ve žluté Dílo v červené, dílo ve žluté Alejandro Jodorowsky

(SPOILER) Hodnocení 4/5

Toto vizuálně zdařilé dílo slavného Jodorowského má celkem 4 díly, ovšem nakladatelství CREW je zpracovalo do dvou knih. Toto je druhá kniha, která obsahuje díl – „Dílo v červené“ a díl – „Dílo ve žluté“.

První svazek už jsme si ohodnotili minule a nyní se vrháme na druhý. Tento je trochu jiný, přitom si drží stejnou kvalitu.
V první polovině nazývanou „dílo v červené“, se více dozvídáme o generálovi Bonaparte a jeho pohnutkách. ASIAMAR v tomto díle bojuje sám se sebou a snaží se zjistit kdo doopravdy je. Jak skončí osud Bonaparteho?

Druhá půlka nazvaná „dílo ve žluté“, se odehrává v roce 1888. Asiamar zjišťuje pravdu o rytířích z Heliopole a není tím nadšen. Rytíři ho však uklidní a posílají na další úkol tentokrát do Londýna, kde Asimar doslova ztratí hlavu. Dokáže se odprostit od svého srdce? A na jaké straně nakonec bude bojovat?

Tato kniha dle mě měla lepší tempo, než předešla, a i zvraty byli zajímavé. Touto knihou Jodorowský sérii ukončuje a musím uznat, že příběh mě až tak nezaujal. Občas mi to přišlo až moc překombinované ale z druhé strany hezky uhlazené a zábavné. Pasáže do sebe zapadali a některé části knihy byli vyprávěny retrospektivně.

Dílo v černé, dílo v bílé Dílo v černé, dílo v bílé Alejandro Jodorowsky

(SPOILER) Hodnocení 4/5

Toto vizuálně zdařilé dílo slavného Jodorowského má celkem 4 díly, ovšem nakladatelství CREW je zpracovalo do dvou knih. Jako první máme knihu, která obsahuje díl – „Dílo v černé“ a díl – „Dílo v bíle“.

Příběh je o alternativní historii Ludvíka XVII, zákonného krále Francie. Není to obyčejný muž ani žena. Je abnormální… je nadlidský. První část knihy s názvem „dílo v černé“ je o jeho zplození a prohřešcích jeho otce Ludvíka XVI. Dále o obrození a šanci stát se rytířem z Heliopole. Je to tajná sekta, která vyrobila elixír dlouhověkosti, a proto členové mohou žít tři sta století. Jejich úkolem však není hromadit moc či majetek, ale šíření moudrosti, těžké práce a odpovědnosti za lidstvo. První úkol našeho hlavního hrdiny je něco získat a tam první část našeho příběhu končí.

V druhé části názvem „Dílo v bíle“ hlavní hrdina musí objevit i svou druhou stránku, bez této jeho stránky totiž světu nepomůže. Odhalí totiž tajemství generála Bonaparte a jeho úkol bude mu zabránit v jeho mocichtivosti a touhou stát se bohem. Dokáže to? A jaká jeho půlka se probudí k životu?

Komiks je velice pěkně zpracovaný se zajímavým námětem. Kresba má osobitou barevnost a jasně vyjadřuje, co má. Kombinace alternativní historie a fantasy mě docela nadchla, ovšem dej občas pokulhával, ale je zřejmé, jaké nese poselství.

Hodná holka, zlá krev Hodná holka, zlá krev Holly Jackson

Hodnocení 5/5

Toto je pokračování úspěšné knihy Návod na vraždu pro hodné holky, abych se přiznala první knihu jsem nečetla a vůbec to nevadilo. Ze začátku sice bylo trochu obtížné se orientovat v postavách ale trvalo to jen pár stran.

Příběh je opět o Pipě. Její vnitřní touha s podcastem skoncovat, protože poslední zkušenost nebyla moc příjemná a ocitla se ve velkém nebezpečí nejen ona, ale celá její rodina a přátelé, jí užírá. Navíc jí zabili psa. Rozhodne se, že kanál ukončí s posledním soudem minulého případu. Ovšem, něco se stane. Zmizel Jamie Reynolds. Policie nic nedělá a případu dává sníženou důležitost, už z toho důvodu, že je Jamie plnoletý a v minulosti už párkrát zmizel. Ovšem tentokrát to rodina vidí jinak, je to jiné, něco se určitě stalo. Bratr Jamieho je kamarád Pipy a požádá jí o pomoc. Pipa prvně odmítne, ale nakonec zoufalé rodině přislíbí pomoc, a tak začíná druhá řada podcastu. Všichni její detektivní podcast poslouchají a sledují, a dokonce i mnoho lidí jí poskytlo materiály k vyšetřování. Je tu ale jeden problém, nikdo nechce mluvit. Jaké tajemství skrývá toto městečko? Zvládne Pipa vyšetřit zmizení a najde Jamieho? Nebo je to vše jen léčka a Pipa se ocitne v nebezpečí? A jaký výsledek bude mít poslední soud minulého případu?

Tato kniha mě velmi zaujala už svým vizuálem a také dobrými ohlasy předešlého dílu, který si rozhodně musím jednou přečíst. Už z toho důvodu, že mi Pipa neuvěřitelně přirostla k srdci a kniha mě velice bavila. Je psaná velice zajímavým stylem, kde se střídá rozhovor v podcastu s normálním textem, a dokonce i obrázky. Ravi jako postava se mi také moc líbil a romantiky tam bylo tak akorát, děj se spíš soustředil na tu kriminalistickou část. Kniha se mi četla velice dobře a měla jsem ji přečtenou snad za tři dny. Určitě doporučuji!

27.07.2021 5 z 5

Pětiminutový deník vděčnosti Pětiminutový deník vděčnosti Sophia Godkin

Tuto knihu si píšeme každý sám – deník vděčnosti.
Kniha pro více radosti, štěstí a optimismu. Máte pět minut? Pokud ne, rozhodně si je udělejte! Stačí 5 minut denně s tímto deníkem vděčnosti a propiskou v ruce a začnete si vážit jakýchkoliv maličkostí co Vám v životě dělají radost. Ony ty maličkosti jsou většinou brány jak něco samozřejmého, ale není to tak. Pokud budete deník vyplňovat poctivě, ucelí se váš pohled na vás samotné. Na život, který každý den žijete, ale občas se stává, že se v něm nevyznáte. Poznáte tak sami sebe, co vás těší, a naopak co vás tíží.

Deník není jako povinnost, je to radost. Není datovaný, takže si ho můžete vzít do ruky jednou za týden, jednou za měsíc nebo jen při těžkých chvílích, kdy se potřebujete soustředit na něco dobrého ve vašem životě a tento deník vás k tomu dovede. Je skvělí nejen na psaní, ale i na čtení a vyvolaní si dobrých pocitů. Navíc je to krásná vzpomínka pro vaše děti a jejich děti. Skrz tento deník, se o vás mnohé dozvědí. A hlavně jim i sobě předáte odkaz, že naděje umírá poslední!

Deník je plný citátů a na každém listu jsou otázky na které máte odpovídat.

Citát:
„Občas je dobré se při našem hledání štěstí na chvíli zastavit a prostě jen šťastní být.“

Ukázka otázek:
Osoba, jejíž přítomnost je mi velmi příjemná
Jeden důvod, proč se ve svém těle cítím dobře
Něco, co zafungovalo mnohem lépe, než jsem čekala
Někdo, komu chci určitě poděkovat
Největší výhoda toho, že můžu žít právě teď
Schopnost, kterou naštěstí mám
Něco, co se dnes dařilo

11.07.2021 5 z 5

Štěstí má barvu levandule Štěstí má barvu levandule Pauline Mai

Hodnocení 3,5/5

Tento příběh je o malebném penzionu v Provenci, uprostřed rozkvetlého levandulového pole. Penzion vede starší žena, která má nehodu – vypadne z okna svého penzionu, naštěstí pád nebyl tak hrozný, jen si pár týdnů poleží v nemocnici. Těchto pár týdnů však stmelí celou rodinu do kupy a přivede naši hlavní postavu v příběhu k jinému životu. Penelope, nešťastná žena, která dostala kopačky po telefonu a výpověď v práci. Přivede jí prozatímní vedení hotelu na jiné myšlenky i na jinou životní dráhu? V hotelu jsou naštěstí jen dva hosté, takže se nemusí moc ohánět a hostům se může stoprocentně věnovat. Vznikne další přátelství nebo snad láska?

Tato kniha, tento příběh byl do jisté míry zajímaví ale bohužel až moc předvídatelný a lehce nestravitelný. Dle mého úsudku za to mohlo umělé natahování příběhu, kdyby kniha měla o sto stran méně byl by příběh stravitelnější. Je to taková letní jednohubka, to ano ale díky tolika stránkám byli občas velice nudné a zdlouhavé pasáže, které se někdy i opakovali. Ale jinak to byl příběh velice příjemný a „voňavý“ . Já osobně levanduli miluji, zaprvé díky barvě a za druhé kvůli vůni. Úplně jsem se viděla, jak trávím víkend v takovém domácím penzionu a snídám na balkoně a kam kouknu tam fialové pole plné sladké levandulové vůně. A když by mi k tomu Penelope ještě udělala své pověstné éclairs, byla bych v ráji.

07.07.2021 4 z 5

Tajemství stříbrné čarodějky Tajemství stříbrné čarodějky Petra Kubašková

Hodnocení 5/5

Opět se vracíme do Prahy, prožívat příběh s našimi malostranskými čarodějkami.
Ginevra, čarodějka z Malé Strany opět zažívá dobrodružství. Tentokrát se v pražských uličkách začíná povídat stará legenda o příchodu Stříbrné čarodějky, která má velikou moc. Při jednom ceremoniálu, kdy Ginevra zasvěcuje svou kouzelnou moc se něco zvrtne a po tomto incidentu, ostatní pražské čarodějky žádají o vyhoštění rodu malostranských čarodějek z Prahy. Ginevra musí dokázat, že patří tam kde nyní je, a proto se vydává na dobrodružnou POUŤ a doufá v nalezení důležitého artefaktu pro svou babičku a celý rod. Samozřejmě u toho nesmí chybět její přátelé. Obstojí Ginevra v tomto těžkém úkolu a budou moci v Praze zůstat?

Opět musím vyzdvihnout obálku knihy, která je naprosto úchvatná tak jako u prvního dílů. Obálku s využitím ilustrace od Zuzany Čatajové („Striga“) vytvořil Lukáš Tuma. I když to je již delší doba, co jsem četla první díl okamžitě jsem se chytla, a ani jsem nemusela nějak dlouho vzpomínat. Kniha krásně pokračuje a občas střípkem napoví, co se dělo v první díle. Není to nějak zásadní, ale pomůže to rychleji se zorientovat v tomto světě. Který musím přiznat mě neskonale baví. Mytologie a postavy, aury, domovní znamení, loutky a vše z toho světa jsem si moc oblíbila a příběh je brilantně vymyšlený. Musím přiznat, že tento díl se mi líbil ještě o trochu více než předchozí. Série má vzestupnou tendenci a už se moc těším na další díl. I když je to kniha dětská tak je pro mě zážitek jí čist, spisovatelka má obrovskou fantazii, s kterou dokáže pracovat. Jediné, co mi tam trochu chybí je více propracovaná romantická linka.

07.07.2021 5 z 5

Sopka Sopka Kateřina Brabcová

Hodnocení 4/5

Tento příběh je o čtveřici dospívajících z různých vrstev společnosti. Máme tady nevlastní bratry Etiena a Jeffa, kteří žijí v chudobě. Etien je smířený se svým osudem a dennodenně pracuje, aby měli s bratrem co jíst, zatím co Jeff jako by žil v pohádce, práce mu nevoní a radši okrádá šlechtu. Dále tady máme ztracenou dceru místního krále, Violet. Vysvobození princezny by bratrům mohlo přilepšit. Znamená to pro ně jedinečnou šanci, a proto se vydávají na záchranou výpravu. Jeff totiž přeci jenom umí víc než jen okrádat šlechtu, má totiž magickou moc. Jeho moc tkví v přenášení se do cizích těl. Na cestě také poznají Casey, která uklízí na zámku. Jenže, dokáží se společně postavit černým jezdcům, kteří princeznu vězní? A co když není nic, tak jak se zdá? Co když ta pravá kořist je úplně někdo jiný? Změní se záchranná výprava v léčku? Kdo jsou sopeční lidé?

Tento příběh byl moc zajímavý a velice čtiví. Trochu mě zmátl přebal, který je sice moc hezký ale evokoval mi pohádkový příběh s desetiletými dětmi. Ono to tak ovšem není. Hlavní hrdinové jsou adolescenti a občas to má do pohádky daleko. Také mi tak trochu chyběl popis černých jezdců. Kniha byla moc hezky napsaná a příběh krásně gradoval a nutil mě číst pořád dál, dokud jsem to nepřečetla celé. Konec byl překvapivý a neočekávaný, struktura boje, kterou Etien zažíval se mi moc líbila. Hlavní postavy měli prostor se povahově vyvinout a uplatnit se v příběhu. V knize nechybí láska, zrada a ani pochopení. Moc se mi kniha líbila.

24.06.2021 4 z 5