Jajiinka Jajiinka komentáře u knih

Cesta domů Cesta domů Sebastian Fitzek

Hodnocení 5⭐/5⭐

Tato kniha ukrývá příběh muže, který na doprovodné lince provází ženy tmou až k domovu. Ženy, které se bojí jít domu samy a potřebují uklidňující hlas, který zná jejich polohu a v případě nutnosti může zasáhnout. Jeho první a poslední klientkou té noci je Klára, která má sebevražedné sklony díky strachu z muže, který jí pronásleduje. Psychopat před pár týdny napsal její vlastní krví na stěnu ložnice datum: den její smrti! A ten den právě nastal.

U této knihy jsem dlouho uvažovala, jak recenzi napsat, je to dílo, které bych všem doporučila. Knihu jsem si musela nechat uležet v hlavě, protože tento příběh byl velice silný. Nejenže v prvních 50 stranách už jsem měla husí kůži, ale dokonce jsem se přistihla při tom, že mi kanou slzy. Je to geniálně spletitý příběh s dokonalým dějem a vyústí do něčeho velice neočekávaného. Je to má první kniha od tohoto autora a už teď vím, že určitě není poslední. Z popisování brutálních scén mě mrazilo a styl psaní mi dokonale seděl. Kniha byla plná zvratů napínavých sekvencí a doslova jsem četla jedním dechem. Musím vychválit i její vizuál, protože tato nepředvídatelná kniha je opravdu jedinečná!

03.06.2021 5 z 5

Kdo jsme a odkud přicházíme Kdo jsme a odkud přicházíme Karel Machala

Hodnocení 4⭐/5⭐

Kdo jsme? Odkud jsme? A kdo jsou naši předkové?
Pokládáte si tyto otázky? – Pak je tato kniha, jako dělaná pro Vás!

Tato kniha mě velice zaujala, protože já sama si ráda tvořím rodokmen a zkouším vypátrat své předky. Hodně mě toho naučila, otevřela mi oči a vytvořila přehled různých okolností vývoje DNA. Musím ale i přiznat, že pár kapitol bylo pro mě až moc odborných, a to mě nějak nezaujalo – proto jedna hvězdička dolů, ovšem jen z mého pohledu, je to totiž naučná literatura, takže člověk by měl čekat nějakou tu odbornost. Moc se mi líbilo pátrání do historie předků, jejich nemocí a vývoj. Velice se mi líbilo, že autor podněcuje i váš mozek k činnosti, aby se u knihy přemýšlelo. Tato kniha mě opravdu bavila a určitě se k ní ještě někdy vrátím, navíc mě opět namotivovala pátrat po svých předcích.

"Bojíte se jedovatých hadů, ačkoliv jste se s nimi nikdy nesetkali? Vaši předkové je potkávali a do genů se leccos zapsalo. "

29.05.2021 4 z 5

Dokud nás pravda nerozdělí Dokud nás pravda nerozdělí Emily D. Beňová (p)

Hodnocení 4,5⭐/5⭐

Dáváte lidem druhé šance? Ano? Dostane takovou i Norin?
Norin je zlodějka, ovšem ne z vlastní vůle. Je to vůle jejího strýce, který ji využívá a již od jejích třinácti let jí vychovává. Po deseti letech týrání a jednoho znásilnění toho Norin má tak akorát dost a rozhodne se k útěku. Jak ale odejít, když nemá žádné peníze ani majetek. Navíc, když opustí strýce, najde ji a zabije. V tom se jí do života přichomýtne zámožný muž, který jí dá nabídku, která se nedá odmítnout. Jenže Norin v tom cítí podraz? Muže to být snad tak jednoduché nebo je v tom háček?

Čtení jsem si opravdu užila. Po dlouhé době jsem četla takovou knihu a musím přiznat, že mě chytila za srdce. Už od začátku byl příběh zajímavý a poutavý. Byla jsem zvědavá, jak to vše dopadne. Občas mi vadilo, až moc časté a stejné myšlenky, co se v knize opakují. Ovšem nedá se to vytknout jako chyba, protože kniha je psaná ich formou a psychologie postavy byla velice rozrušená. Tudíž věřím v to, že neustále opakující myšlenky patří k příběhu a postavě. Postavy se vyvíjeli a charaktery se ukazovaly v pravém světle. A i když kniha byla docela předvídatelná, příběh jsem si užila a pohladilo to mou romantickou duši, emoce jeli naplno. Mimochodem ten konec… !!! V první chvíli mě to dost znepokojilo, dokud jsem nezjistila, že kniha bude mít pokračování. Takže @emily rychle další díl! NEMUZU SE DOČKAT!!

Kniha jako taková je úžasná, kvalitní tvrdé desky a nádherný přebal! Navíc jako bonus jsem dostala knihu podepsanou a s věnováním. Děkuji.

23.05.2021 5 z 5

Píseň severu Píseň severu Michaela Merglová

Hodnocení 5⭐/5⭐

Sníh a mráz zasáhne Dussu v plné síle, vichřice přináší smrt a mnoho horšího. V horách se ztrácí udatní bojovníci a něco temného a zvráceného vraždí v ulicích. Nejlepší bojovník Rajíkovy dvanáctky Cuchenan a věčně upovídaný bard Minangar se vydávají na společnou cestu, dobrodružství, které bude znít v písních Minangarových. Dokáží se vypořádat s temnotou, proti které stojí?

Píseň severu nám přináší plno nových dobrodružství ze světa Písně oceli. Ne všechny tyto příběhy řešili Cuchenan s Minangarem společně. V tomto díle, řeší věci docela často i zvlášť a ukazuje se i hodná a dobrá stránka barda. Sukničkář Minangard, který zpívá o dobrodružství a splétá slova lásky, ovšem sám žádnou pořádně nezažil, má se to ovšem teď změnit? Tato kniha pracuje hodně s charaktery postav a jejich vnitřních bojích. Láska je zde větší konstantou než v předchozím díle. Každopádně dílo opět nepředstavitelně čtivé a zábavné! Většinu knihy, hlavně kde se odehrávali dialogy, jsem se smála od ucha k uchu. A i když má kniha přes 600 stran, přečetla jsem ji rychle, protože mě opravdu bavila. Navíc má opět krásný přebal. Miluji tuto sérii a moc se těším na další díl. Už aby byl.

23.05.2021 5 z 5

Květy smrti Květy smrti Jill Johnson

Hodnocení 3,5⭐/5⭐

Tento příběh vypráví o podivínské profesorce, která má svou střešní zahradu s dalekohledem. Když jeden den uslyší pronikavý výkřik, využije svůj dalekohled k prohlídce domu naproti a původu tohoto křiku. Tento čin ovšem spustí sérii událostí, které ovlivní její život. Jmenuje se Eustacia Roseová a je profesorkou botanické toxikologie. Stará se o svou rozsáhlou sbírku jedovatých rostlin, které dokážou zabíjet. Sebemenší neopatrnost a hrozí reálné riziko poranění či dokonce smrti.
Kvůli nové posedlosti sledováním své krásné sousedky a jejich neustále se střídajících mužských návštěv, si začala o těchto mužích vést záznamy a pojmenovávala je po toxických kytkách, protože měla dojem, že muži ženu jen toxicky ovlivňují. Vypěstovala si touhu svou květinku – Psyché před těmito toxiny chránit. Poté však dojde k vraždě, za zvláštních okolnosti – jedná se o otravu toxickou květinou. Dokáže Eustacia svou nevinu? A je opravdu tak nevinná? A co když sousedka nevinná květinka, není až tak nevinná?

Velice zajímavě poddaný thriller s detektivní zápletkou. Abych byla upřímná čekala jsem docela jiný příběh. Ale i tak mě to bavilo a zajímalo mě, jak to dopadne. Řekla bych, že skoro geniální je nápad přirovnávat muže k toxické květině. Je to velice originální a k charakteru hlavní postavy to velice sedí. A proč jen skoro? Protože názvy květin se pamatují hůře než jména a občas jsem měla problém s tím, který muž se za názvem květiny skrývá. Charakter hlavní postavy byl velice zajímavý až zvláštní a podivný. Příběh čtivý a uvěřitelný. Vyšetřování a minulost Eustácie mě moc bavilo. Konec byl napsán moc dobře, jen možná trochu urychlený a nedořešeny.

13.05.2021 4 z 5

Duchovní almanach – Moderní průvodce starodávnou péčí o sebe sama Duchovní almanach – Moderní průvodce starodávnou péčí o sebe sama Emma Loewe

Hodnocení 5⭐/5⭐

Tato kniha pojednává o tom, aby se člověk zastavil a v našich hektických a moderních životech si udělal chvilku na péči o svou duši. Kniha je plná sezónních rituálů a duchovních technik, které vás provedou jednotlivými ročními obdobími. V knize se také nachází historie a současnost rituálů a jejich vznik. Kniha chce předat myšlenku a nápad na vlastní osobní rituály, kterými se můžete inspirovat. Jedná se o krystaly, bylinky, esenciální oleje, tarot, astrologie – horoskop, práce s dechem a meditace, astrologie. Jsou rituály, které můžeme dělat každý den, nebo kterýkoliv den a poté jsou rituály, které jsou dány na přesný den či datum. Mnohdy se rituálu samy účastníme a vlastně o tom ani netušíme, jako například popíjení čaje v stejnou hodinu nebo sbírání jablek. Rituály s přesným dnem se odehrávají třeba na Vánoce, den matek, první máj ale třeba také i na letní slunovrat či novoluní.

Tato kniha mě bavila, našla jsem v ní plno poučení a zapsala si milion papírových poznámek co chci určitě vyzkoušet. Celá kniha mi přišla protkaná magii, čarodějnictvím což já naprosto zbožňuji. Například se dozvídáme, co je to mantra (což jsem tedy věděla i před tím, ale proč si znalosti neoživit) a jak je důležitá. Také, že čich je nejlepší ze smyslů, co se minulosti a vzpomínek týče. Sami řekněte, občas najdete vůni, která vám připomene něco, co už vlastně ani nevíte, jak vypadalo. Sluch, zrak a hmat zapomínáme totiž dřív. Také mě zaujal broukací rituál . Dozvíme se také co je Samhain a že stírá hranice mezi pozemským a posmrtným životem. Navíc má kniha krásné ilustrace, určitě doporučuji.

11.05.2021 5 z 5

Ticho mezi námi Ticho mezi námi Abbie Greaves

Hodnocení 4⭐/5⭐

Již čtyřicet let se Meggie a Frank milují a prožili krásné manželství radosti a smíchu. Bohužel v životě zkusili i mnoho těžkého, jejich vztah ovšem prozatím vždy obstál. Obstojí i teď když nastoupilo mezi manželskou dvojici tíživé ticho?
Meggie a Frank spolu nyní nemluví. Jí spolu, spí spolu, ale žijí beze slov. Frank před půl rokem úplně přestal mluvit a nikomu se nepodařilo ho přimět k jedinému slovu. Meggie jeho mlčení zažene až na pokraj sil a pokusí se o sebevraždu. V nemocnici je uvedena do umělého spánku a Frank ji zůstává po boku a začíná vyprávět svůj příběh, proč přestal mluvit. Vše se snaží Meggie říct, vše napravit, dokáže to? Nebo již Meggie není pomoci?

Začátek tohoto příběhu byl pomalejší. Přišel mi trochu prázdný, málo emocí občas vyprávěno až nezúčastněně. Ale byl velice originální a důvěryhodný. Když se kniha přehoupla přes polovinu, příběh vygradoval a mě to neskutečně pohltilo. Moc se mi líbila láska, která byla doslova hmatatelná. Truchlila jsem s nimi a představovala jsem si co já bych udělala jinak. Sama mám dvouletou dceru, takže tento osud dvou rodičů nebylo pro mě moc příjemné sledovat, ale člověk si uvědomí chyby, které každodenně děláme. Příběh dokonale znázorňuje, jak důležitá je ve vztahu natož v manželství komunikace. I když chceme milovaného ochránit před zlou a škaredou pravdou, muže vyústit v něco mnohem horšího. Navíc si musíme uvědomit, že kvůli strachu o malé dítě a neustálou tendencí ho chránit a dělat rozhodnutí za něj, ho poznamenáme mnohem rapidněji. Nesmíme z dětí dělat skleněné panenky ale dokazovat jim, že je milujeme tím, že je občas necháme bojovat samotné. Příběh měl opravdu nějaké poslání a na konci mi doslova ukápla slzička.

06.05.2021 4 z 5

Pokrevní poselství Pokrevní poselství Jiří Dittrich

Hodnocení 5⭐/5⭐

Alex se domníval, že válku, co vede s bratrem má již vyhranou. Ale poté co se dozvěděl o jisté sudbě, se všechny jeho mylné domněnky vyvrátili. Tajná sudba nelítostivě váže celý jejich královský rod. Alex je zpět v království se snaží ponořit do vzpomínek srdce, aby mohl onu sudbu dešifrovat a zvrátit. Zek prozatím zůstává v ústraní, ale nebude to trvat již dlouho. Malé a časté útoky na město naznačují, že Zek se dal do pohybu a něco chystá. Ale co? Alex i celá rada si nad tím láme hlavu. Dokáží včas uhodnout Zekuv plán? Podaří se Alexovi přijít na to kdy byla sudba vyřčena a zvrátit jí?

Tento díl mě opět nezklamal. I přesto, že stran je v knize opravdu hodně, musím říct, že mě ani jednou nepřepadla nuda. Neříkám, že jsem všechny pasáže doslova hltala, ale určitě bych je označila za zajímavé. Odkrývali totiž fungování celé říše a také zjištění důležitých informací, které chyběli v prvních dvou dílech, ale uvědomila jsem si to, až když jsem si to přečetla. Takový ten pocit, že vám něco chybí ale dozvíte se co, až když to přijde. Mluvím teď hlavně o objevování Alexovi minulosti, tedy spíš minulosti jeho rodu. Získáváme zajímavé informace o rodičích, a i o Zekovi. Moc mě bavili zkoušky a následující slavnosti. Autor si opravdu s každým dílem piluje dovednost psaní a popis boje živlů jsem si jako čtenář opravdu užila. Konec knihy byl trochu rychlí ale dalo se to čekat. Závěr a odhalení v něm bylo pro mě dokonalé, opravdu lépe bych si to nedokázala představit. Posledních 100 stran se ve mě střídali různé emoce, a dokonce i slza ukápla.

Každopádně už teď vím, že potřebuji další díl! Opravdu nutně... takže @elementum.books jak dlouho budu muset čekat?

Obálka jako vždy krásná, jsem moc ráda, že tato série mi zdobí knihovnu. (Jen škoda, že knihy nejsou v pevné vazbě )

30.04.2021 5 z 5

Černý jezdec Černý jezdec Kristina Hlaváčková

Hodnocení 4,5⭐/5⭐

Tato kniha nás opět zavede k Eleně a jejímu příběhu. Její již tak komplikovaný život znepříjemňuje její matka Ažka, která Eleně přidělí otravného učitele tance a etikety. Ovšem doba klidu již není, co bývala a začínají se objevovat útoky zákeřných létajících ještěrů a dalších nepřátel. Válka se blíží. Dokáže jim Elena, že i když je žena, tak do této války patří a nejen to. Že jí Aliance a armáda Barberů potřebuje? A je tomu tak, nebo je spíš Elena staví do nebezpečí, s takovou magickou silou si člověk přeci nemůže zahrávat? Dokáže odolat vábení a překonat své nepřátele?

Tato série má opravdu krásné přebaly. Moc se mi líbí.
Máte rádi elfy, trpaslíky, magii, draky a svéhlavou hlavní postavu, která se snaží zachránit cely svět? Tak tato kniha je pro vás. Pro mě tedy určitě ano.

Čtení jsem si opravdu užila a na knize jde vidět kus práce. Musím přiznat, že u prvního dílu jsem měla pár výhrad, ale s tímto dílem jsem naprosto spokojená. Autorka už je tady skvěle vypsaná a vše dává smysl. Jména jsou velice zajímavá a pro mě lehce zapamatovatelná. Půl hvězdičky ubírám za to, že úvod byl pro mě trochu matoucí. První díl jsem četla tak půl roku zpět a úplně jsem si nepamatovala, jak přesně skončil a tento díl byl hned navazující bez jakéhokoliv úvodu, tudíž jsem se musela trochu zorientovat. Ale nebylo to nic hrozného. Příběh se četl skoro sám a opravdu mě bavil. Boj byl krásně popsaný a konec knihy jsem doslova četla jedním dechem.

Už se těším na další díl a doufám, že bude mít také nový přebal! Rozhodně chci, aby mi tato série zdobila knihovnu.

25.04.2021 5 z 5

Jednorožec Jednorožec David Lauda

(SPOILER) Hodnocení 4⭐/5⭐

Tento příběh je o dvou hlavních postavách. Jednou z nich je 73letý důchodce Ovčáček, který je dle svých slov vězněn v domově pro seniory a na druhé straně máme zaměstnance takzvaného „chromáku“ Ivana. Ivan dopomůže seniorovi Ovčáčkovi utéct a najít ztracené štěstí, co ho opustilo spolu s jeho milovanou ženou. Prožívá své poslední dobrodružství a potkává jednorožce Alimenta, s kterým si vypráví své životní příběhy. Aliment je 150let starý jednorožec, který to v životě neměl vůbec lehké. Poučí jeho příběh pana Ovčačka pochybovat o nás lidech?

Již svým přebalem tato kniha naznačuje, že to bude smršť. Obálka je dle mého velice kontroverzní a originální. Navíc musím podotknout, že originalita není jen v obálce ale i v celém obsahu knihy. Ať už se jedná o příběh nebo o vtipná přirovnání, kterých je tam občas přespříliš. Autor nám servíruje emocionální příběh, který má mít vyšší smysl. V pozadí příběhu (neboli když člověk čte mezi řádky) měl by vyústit v poučení, nejen pro čtenáře. Řekla bych, že je to doslova slovní tornádo, které zaujímá svým specifickým humorem/černým humorem. Musím vyzdvihnout autorův všeobecný přehled – doslova to z příběhu dýchá, a i přes to že vtípky občas hraničící s jednoduchostí jsou přitom tak chytře použity. Velice jsem se u tohoto díla nasmála.

Abych to nějak shrnula.
Příběh byl slovně bohatší než všichni Trumpové a Putinové dohromady.
Autor to vykreslil líp než Michalengelo Sixtinskou kapli. :D

20.04.2021 4 z 5

Víno a čáry Víno a čáry Luanne G. Smith

(SPOILER) Hodnocení 4⭐/5⭐

Tento příběh je o takzvané vinné čarodějce Eleně. Po sedmi dlouhých a utrápených letech se jí podařilo překonat zlou kletbu, kterou na ní někdo neznámý seslal. Vrátila se domů – do údolí Chanceaux, kde leží vinice, kterou má jednou zdědit. Ovšem mnoho se za její nepřítomnosti změnilo. Vinici koupil muž, který nevěří na žádná kouzla. Starou ženu nechává dožít na vinici. Příjme ale i Elenu? Kam jinam by šla? A podaří se ji odhalit, kdo jí tak zákeřně proklel? Po údolí se začínají objevovat mrtvá zvířata, má to spojitost s jejím prokletím?

Jako první bych chtěla vyzdvihnout obálku knihy, která se mi osobně velmi libí. Magie a bylinkářství z ní doslova vyzařuje. Moc se mi líbili popisy údolí a vinice, já osobně mám velice ráda víno, takže mě bavilo, o tomto odvětví číst. Atmosféra knihy byla pohodová a s nádechem staré dobré magie. Grimoáry, vaření lektvarů, zaříkávání, rituály po lepší růst – dobré a špatné čarodějky. Sousedské neshody a předhánění se v uřknutí úrody a sklizně. Dokonce krvavá magie. Moc se mi líbily názvy jako vinná čarodějka, pivní čarodějka atd. Příběh a názvy (některé jsou v cizím jazyce, ale jsou hezky vysvětleny) jsou velice osobité. Samotný příběh je dost originální. Postavy jsou zajímavé a mají svoji historii, romantická linka zde je tak trochu v pozadí. Románek hlavní postavy dle mě byl moc rychle vygradoval a ze začátku byl bez vášně. Konec byl velice zajímavý a rozuzlil dva zajímavé příběhy.

20.04.2021 4 z 5

Kouzla na obzoru Kouzla na obzoru Tereza Janišová

(SPOILER) Hodnocení 3,5⭐/5⭐

Toto je má druhá audiokniha ze serie Erilian. Hana Drnovská se opravdu moc hezky poslouchá.

Na začátku příběhu se opět vracíme do města zvaném Erilian, které se zdá téměř idylické. Kiařina dcera Zia, je ovšem odpůrce tohoto názoru. Ona je totiž vlastně odpůrce všeho, co její rodiče řeknou. Ovšem její čarodějné schopnosti ji připadají málo dobrodružné, proto se chce vydat do světa a zažít pořádné dobrodružství o kterém by mohla psát. Potají se vydá na jihovýchod, ovšem opravdu nemá ani tušení, jak její výprava dopadne. Kdo Ziu provede novým světem, který postupně poznává a odhaluje? A jaké to pro ni bude mít důsledky?

V první řadě musím říct, že mě překvapilo, že série nepokračuje tam, kde skončila ale odehrává se cca po 18 letech z pohledu druhé generace. Velice mě zaujal nápad s cestováním mimo kouzelné město. Také se mi moc líbili nově použité stvoření a postavy, vodní víla, kraken a dokonce draci. Svět jako takový se mi moc líbí, propracovanost příběhu a jména postav jsou moc dobré. Klasické klišé, co se objevuje v knize, a dokonce sama hlavní postava na to naráží, mi nevadí… jsem romantická žena, mám ráda klišé. ???? Ovšem musím přiznat, že první díl se mi líbil více a také proto jsem se rozhodla pro takové hodnocení. Na konci knihy příběh vygradoval a stal se pro mě o dost zajímavější než v první půlce. Ta byla dle mě trochu nudnější a hlavně mě strašně iritovala právě hlavní postava – Zia, na mě je moc drzá a svéhlavá. Tak mi celkově v této sérii trochu vadí jednoduchost dialogu s neustálou dávkou ironie a vztekání se.
Každopádně jsem si příběh užila a mladší čtenáře určitě nadchne.

07.04.2021 4 z 5

Tajemství sudby Tajemství sudby Jiří Dittrich

(SPOILER) Hodnocení 5⭐/5⭐

Znovu se dostáváme k příběhu Alexe Summerse, který před půl rokem zjistil, že není obyčejný chlapec. Má magickou moc všech elementů a navíc je i král říše. Vše ale není tak růžové jak se zdá... jeho šílený bratr Zek je doslova prokletí jeho říše. I když poslední bitvu se svým bratrem vyhrál, válka pokračuje a Zek zatím vyčkává v horách a plánuje pomstu.
Tento díl se však odehrává na povrchu, mimo kouzelnou říši. Alex se vrací ke své rodině a přátelům. Připomíná si svůj někdejší život obyčejného středoškoláka a projde nejednou zkouškou jak ve vztazích tak i v boji. Jeho odchod z říše totiž nebyl bez povšimnutí, unikli jen noshledi jeho zákeřného bratra nebo unikl do světa samotný Zek? Lidé, které Alex miluje se ocitají v nebezpečí a je jen na něm zda je udrží při životě. Dokáže Alex vyřešit vztah se svým nejlepším kamarádem Taylerem? A proč je jeho moc oslabena? Příjde na to kde se nepřátelé ukrývají?

Nedokážu říct, zda se mi tento díl líbil více než předchozí. Oba jsou výborné a oba mají odkrývat neco jiného. Zatímco první díl příběhu spíš vysvětloval kouzelnou moc a historii království, tento díl odkrýval psychiku postav a propracovanost lidských vztahů. Příběhově mě asi víc uchvátilo království a učení se moci. Ovšem zase na druhou stranu, druhý díl byl více akční a bojový. Romantická linka taky zajímavá, i když jsem od začátku tušila jak to s Alicí dopadne. :-) Líbí se mi, že autor nespěchá i když někomu to může připadat jako nudná vata, tak mě to utváří celkový obraz Alexe a jeho příběhu. Konec byl velice zajímavý a odkrývá tajemství, kterým si autor pojistil, že čtenář zajisté sáhne po dalším díle. Já tedy určitě.
Autor má veliký potenciál a už se těším na jeho další knihy nejen v této sérii.

Mimochodem musím vyzdvihnout knižní obálky, které jsou opravdu skvělé. Ilustrace i grafická úprava!

02.04.2021 5 z 5

Má půvabná žena v blázinci Má půvabná žena v blázinci Mark Lukach

Hodnocení 4,5⭐/5⭐

Tato kniha je o zvratu životního štěstí, které se z minuty na minutu muže stát. Byla to skoro pohádka, krásné mládí, dokonalá láska – skoro předurčená. Mnoho let společného štěstí, které vyústí do svatebních zvonu. Jenže, co když zanedlouho po výměně práce se vaše drahá polovička propadne do stavů úzkosti a strachu o práci? A co kdy tato úzkost přeroste v mánii a psychickou poruchu, kdy je spouštěčem stres a okolní vlivy? Dá se pokračovat v normálním životě, když je vaše druhá polovička psychotická a má sklony k sebevraždě? Když jediná pomoc je spojena s léky, které ona sama vidí občas jako vysvobození občas jako trest? Koho bychom měli spíš litovat, psychotickou osobu nebo její blízké, kteří se ji snaží ochránit před sebou samou?

Tento příběh jsem dočetla před několika dny a pořád ve mně dost rezonuje. Byl tak plný emocí až jsem z toho měla kolikrát já sama úzkost, a přemýšlela jsem co bych v této situaci dělala. Opravdu nechcete, aby vaše životní láska propadla do psychózy a chtěla si ublížit. Byla to doslova emocionální houpačka. V životě jsem nečetla žádnou knihu o psychických poruchách, natož aby o psychické poruše mluvil manžel nemocné. Truchlila jsem spolu s ním, když jí vezl do psychiatrické léčebny a poté jsem měla spolu s ním vztek, že to muselo potkat zrovna je. Opravdu, toto dílo mě vzalo za srdce, a ne jednou jsem u toho měla slzy na krajíčku. A když se zamyslím nad tím, že tato kniha je vlastně autobiografie…. Jediné, co můžu k tomu říct je, že obdivuji sílu tohoto muže. Ne každý by to takto zvládl, i když on sám si nevěřil ale nikdy to nevzdal a tomu já říkám pravá láska.

01.04.2021 5 z 5

Podzim 1152 Podzim 1152 David Petersen

Hodnocení 4⭐/5⭐

Je to příběh myších bojovníků, kteří se nazývají Myší hlídkou a svádějí nekonečný boj s dravci. Do jejich skupiny patří průvodci, průzkumníci, počasníci, stopaři a ochránci, kteří udržují hranice a cesty bezpečné. V našem příběhu jsou ústředními postavami tři nejlepší členové hlídky a to – Boris, Justýn a Straše. Jejich výprava poodhalí mstu a spiklenectví, které musí co nejdříve sdělit kapitánce jejich hlídky. Dokáží tyto tři myši zabránit katastrofě a zachránit Opevněnou hůrku, která je sídlem Myší hlídky? Jakou roli v tomto příběhu má Černá sekera?

Tato kniha má opravdu velice hezký vizuál. Jak obálka, tak i vnitřek knihy se mi moc líbil a musím říct, že i příběh byl docela zajímavý. Takový nenáročný, i když jsem tedy ze začátku trochu tápala ve jménech myší. Na můj styl je tam málo textu, ale ilustrace to dokonale vynahrazují. Jsou sice takové ustálené, ale moc hezky barevné. Moc komiksu jsem zatím nepřečetla ale myslím, že to do budoucna budu muset napravit. Opravdu fajn počteníčko na jeden příjemný večer. ????

01.04.2021 4 z 5

Podzimní bouře Podzimní bouře Petr Kříž

(SPOILER) Hodnocení 5⭐/5⭐

Kniha vypráví příběh velkého světa jménem Andalor, které se díky válce rozdělilo na plno menších království. I když nyní již neprobíhá žádný velký konflikt, jako v minulosti, králové si své vazaly musí neustále podmaňovat a doufat v jejích loajalitu. V knize se ocitneme hned v několika královstvích na několika místech, jak je to možné? Tato kniha má totiž hned několik ústředních postav. Vyprávění začíná v království Gearwell a to z pohledu mladého prince a jeho otce, samotného krále. Dalšími postavami jsou mladičká lady Elena, lord velitel Aldyn, gladiátor Belario, zlodějka Sera.

Tato kniha mě opravdu překvapila svou „velikostí“ a kvalitním zpracováním – je krásně stylizovaná a má nádherný přebal, který ihned upoutá. Navíc mapa jak vně knihy, tak i velká mapa přiložena ke knize je dokonalé dílo, které je přehledné. Také ilustrace jsou moc povedené a dokreslují vyprávění.
Musím vyzdvihnout, jak je kniha napsaná, mluva je dokonala a vše co je v knize napsáno se tam opravdu hodí. Je to krásný sloh, a tím si mě kniha dokázala opravdu získat, měla jsem doslova pocit, že kráčím po království já sama. Líbili se mi zajímavé politické konflikty a velká hra králů v pozadí celého příběhu. I přes to, že je kniha psaná hned z pohledu šesti postav musím říct, že postavy z žádném případě nebyli ploché. Byli dostatečně vykresleny, a dokonce tam uplatnili i nějaký seberozvoj. Líbilo se mi, že byl příběh podáván jak z šlechtického prostředí - princ a král, tak i z opačné strany společnosti - gladiátor a zlodějka. Dokázala jsem se do postav vžít, ovšem je pravda, že to není lehké čtení. To z důvodu, že je to zkomplikováno velkým množstvím postav a míst, protože svět je opravdu obrovský a propracovaný. A samozřejmě neobvyklými názvy, které jsou pro mě velkým plusem, protože jsou originální a nejsou nějak šíleně krkolomné a přitom zní opravdu dobře a fantaskně. V tomto mi to ale velice ulehčil rejstřík, který je na konci knihy. Nejsou v něm jen jména postav (králové, lordi, lady, jarlové, sirové, kapitání atd.) ale i města, království a rody (které mají v popisu i heraldiku, sídlo a heslo rodu – což jsou za mě dokonalé detaily, které toto dílo ještě zvyšuje o další úroveň), jde na knize prostě vidět opravdu hromada práce, doslova se na ní autor vyřádil. A tím si taky vytvořil obrovskou škálu možností, díky velikosti světa a hromadě postav, které mají v příběhu každá své místo. Pokud tato série bude úspěšná (věřím, že bude), může těžit z politické velikosti v pozadí příběhu, tudíž ústřední postavu jakéhokoliv dalšího dějství může udělat takřka z kohokoliv.

V této knize nehledejte žádné klasické fantasy prvky jako jsou elfové či trpaslíci, nebo magii. Tento příběh se zatím stává fantasy, jen díky vymyšlenému světu a postav v něm žijících (také zvířatům).

29.03.2021 5 z 5

Píseň oceli Píseň oceli Michaela Merglová

(SPOILER) Hodnocení 5⭐/5⭐

Zajímavý příběh o spletitosti osudu otroka Cuchenana a začínajícího barda Minangara. Po smrti svého pána se otrok Cuchenan rozhodne odejít (utéct) a směruje k Dussu, cestou je ovšem překvapen dračím ohněm a lidským řevem. Jeho instinkty mu velí pomoct, proto odláká draka k sobě a pomocí šeptající ho meče z kmenu stromu, ho také zabije. Pan Dussu ho přivítá jako hrdinu a nabídne mu místo ve své družině. To vše je zastřeno věštbami a proroctvími, že snad přišel sám Luga. Tady přichází na scénu chlípný bard Minangard, který touží vystupovat ve velkých síních s velkolepými baladami, a to nejraději z dobrodružství udatného drakobijce. Jeho posedlostí jsou ženy a svým podlézavým chováním, a dokonalou poetičností dokáže uhranout každou, která mu na to skočí. Dokáže se tato nesourodá dvojice dát dokupy a zažít spolu plno dobrodružství? Nebo se snad z nich stanou přátelé na život a na smrt? Co je v tomto příběhu větší zbraň – kouzelný meč či bardova loutna a zpěv?

I když v této knize vidím jisté podobnosti s jinými světy, jinými příběhy a jinými postavami, musím přiznat, že mě kniha neskutečně bavila. Kniha jako celek byla velice čtivá a stránky doslova běželi (větší fond písmen a menšímu formát knihy),ale vůbec to nevadilo. I přes to, že kniha neoplývala originalitou, její historie byla pěkně formulována stylem balad i když bych jich tam klidně snesla i více. Dialogy byli vtipné a postavy mě bavili, historie postav byla také pěkně po částech odhalována. Jako každé správné klasické fantasy, byli postavy kladné a jako zpestření tam byly Minangardovy zálety s vdanými ženami a následovné utíkání, před manželi a otci děveček oděných jen v bílých propocených prostěradlech. Navíc jeho neukojitelnou touhou o tom psát balady, o děvečkách a o velkém a udatném drakobijci… z kterého jeho balady udělali doslova Boha s kouzelným mečem. Na to, že to byla první kniha této spisovatelky byla pro mě dokonala a už se moc těším na další příběhy této dvojice.

15.03.2021 5 z 5

Ukradený příběh Ukradený příběh Elizabeth Coleman

Hodnocení 3,5⭐/5⭐

Vanessu opustil manžel, který se zapletl s jejich manželskou poradkyní. Dva kluci a dům jí zůstal, proto musela její šedesátiletá rozpustilá matka jít bydlet k nim a pomáhat dceři s hypotékou. Aby se Vanessa oprostila od bolesti ze ztráty člověka, který měl vždy stát při ní vrhne se do psaní příběhu o pravé romanci. Po roce života a nočním psaní, Vannesa dokončuje příběh. Je nadšená a svůj zamilovaný román posílá do nakladatelství, které vydává i její oblíbenou a světoznámou autorku. Po pár trýznivých týdnech, přijde odmítavá odpověď. Za pár měsíců je ovšem nemile překvapena, když na autogramiádě oblíbené autorky se předčítá její vlastní román. Vannesa se pustí do boje, proti plagiátorství svého díla… najde toho správného právníka? A co když přijdou rovnou dva?

Abych byla upřímná tato kniha mi trochu připomínala styl harlekýnek. Tím ovšem neříkám, že to bylo špatné. Musím uznat, že už i dle anotace mi přišel příběh velice originální a v důsledku to byl opravdu dobrý a zábavný kousek. Četlo se to výborně a bylo to napsáno velice lidsky. Trochu mi vadilo, že se v knize neskloňovalo jméno Natálie. (např.: Craigu, řekni to Natalie.) Párkrát sem se tam s tím setkala a pořád jsem si nebyla jistá, zda je to chyba či je to tak napsáno úmyslně. Také hlavní postava – Vannesa mi přišla až moc naivní a kolikrát jsem si říkala, že se stará úplně o bezvýznamné věci a ty důležité jdou mimo ní. Ovšem tak to v životě občas bývá, že jo. To, že je příběh vyprávěn skrz tři osoby se mi moc líbilo, odhalovalo to minulost postav a život mimo hlavní hrdinku, což mi právníky velice přiblížilo. Tento příběh je hlavně o romanci a také rodině, její případ plagiátorství tam bohužel docela zanikal.

10.03.2021 4 z 5

O dracích a lidech O dracích a lidech Tereza Kadečková

(SPOILER) Hodnocení 4⭐/5⭐

Tento příběh je o světě, ve kterém stvůry nebo-li bestie jsou majetkem lidí. Každá bestie musí mít řádnou dokumentaci. Pořádek udržují takzvaní lovci nebo-li kněží, kteří pracují a věří v řád, který má ve znaku okvětí lilie. Řád, který chce jen čisté a pase po měňavcích/bestiích. Členové řádu sami neví, odkud se jejich víra bere a slepě věří v bohyni, která se zjevuje jen nevyššímu z Řádu. Tuto poctu chce většina z nich, proto má řád úrovně. Všichni lovci plní bezhlavě každý úkol co mu řád udělí s vidinou postupu v žebříčku. Pro těžší úkoly musí vlastnit lepší a silnější bestie. Nejsilnější bestie v dnešní době jsou draci. Co když ale existuje rozkaz, že každý drak se musí napotkání zabít? Co se ale stane, když jeden z lovců bude chtít znát pravdu?

Už je to příliš dlouho, co světu vládli draci.

Tato kniha byla velice zajímavá, dle mě i velice originální. Moc se mi líbí, jak je kniha napsaná. Krásně se čte a doslova vás vtáhne do děje hned od první stránky. Hlavní příběhovou linii tvoří láska k rodině, proto v tomto díle je důležitá psychika postav, kterou autorka barvitě vylíčila. Trošku jsem postrádala líčení světa, a konec ač byl zajímavý byl ukončený velice rychle a občas jsem se v něm ztrácela. Nejspíš jsem čekala něco trochu jiného, každopádně úplné zakončení bylo překvapivé a podtrhlo celý děj knihy. Musím vyzdvihnout jak byla kniha vykonstruovaná a moc se mi líbil nápad ochočených bestii ve světě lidí. Navíc motivace hlavních postav a řádu byla velice zajímavá.

01.03.2021 4 z 5

A v srdci láska A v srdci láska Favel Parrett

(SPOILER) Hodnocení 4⭐/5⭐

Tento příběh je zajímaví tím, že je napsán z pohledu dvou dětí. Ve třetí osobě Luděk, který žije s babičkou ve třetím patře paneláku v Československu. A v první osobě psaná sestřenice Luďka nazývaná malá liška, která žije se svou babičkou a dědou v australském Melbourne. Kniha se odehrává v mnoha časových liniích, prostřednictvím vzpomínek obou babiček. Když totiž přijede Máňa z Melbourne na návštěvu do Československa, odkrývá nám část příběhu, který ovšem není nějak do hloubky rozvětven. I z důvodu, že pozorovatelem je právě desetiletý Luděk, který má své dětské vnímání světa. Jediná jeho starost je být neviditelný a jeho jediná touha je mít u sebe maminku, která cestuje s divadlem. Ovšem až do té doby, než mu před odjezdem teta Máňa poví příběh o Titánovi z kamene, který stále drží na ramenou oblohu a nebesa, navíc se nachází v ulicích Prahy.
V druhé části příběhu se dostává babička Eva do Melbourne, kde se opět setkává se svou sestrou Máňou. Tady se dozvídáme, jak se stalo, že jsou sestry rozděleny a jak to každá z nich vnímá. Jak moc bylo těžké když se musela Eva uvězněná ve válečném Československu dívat na její umírající rodinu? A naopak jak bylo těžké pro Máňu si sbalit celý svůj dosavadní život do kufru a zachránit se emigrací do neznáma...?

Tento příběh je o rodině za války a jejich utrap a obětování se. Ale i o dětské lásce k prarodičům a dětské nevinnosti. Jak sama autorka říká, její dílo je poklonou silným ženám. Kniha byla moc hezky napsaná a četla se rychlostí blesku. Příběh byl zajímavý i když musím přiznat, že jsem se občas v časových osách motala. Ale je to hezký rodinný příběh o těch správných hodnotách a lidské úslužnosti.

21.02.2021 4 z 5