Podzimní bouře

Podzimní bouře https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/465043/bmid_podzimni-boure-a6V-465043.jpeg 4 21 11

Relikty minulosti série

1. díl

Válka napříč Andalorem roztříštila mohutné říše a dala vzniknout řadě menších království. Přestože uběhla řada let od posledního velkého konfliktu, mnozí se jen těžko vyrovnali s porážkou. Doby míru totiž vytváří pocit bezpečí a dávají prostor poraženým olízat si své rány a postavit se znovu na nohy. Dějství první knihy započne ve vítězném Gaerwellu a uvede jej nadějný princ Aeryon cestující po boku svého otce, mladá lady Elena zkroušená osudem a zkušený lord velitel Aldyn vyšetřující podivné vraždy v hlavním městě. Na obrácené straně společnosti stojí opěvovaný otrok Belario bojující pro odiv obecenstva v pouštních arenách prastarého města Oryasu a neohrožená zlodějka Sera na cestě do bohatého Eriadu.... celý text

Přidat komentář

lenka3062
09.08.2021 5 z 5

Na knihu som narazila len náhodou a veľmi milo ma prekvapila. Príbeh je predstavený z pohľadu niekoľko hlavných postáv a každá má svoj vlastný príbeh (chvíľku mi teda trvalo zorientovať sa v tom, kto je kto a kde sa čo odohráva). Príbeh dopĺňajú sem tam ilustrácie a oceňujem aj ilustrovanú mapu sveta. Kniha má určite potenciál a už teraz sa teším na druhú časť, na ktorej autor aktuálne pracuje.

Malé mínusy predstavuje až príliš veľké množstvo postáv, nie moc akcie, dej sa odohráva skôr v pomalom tempe a taktiež sa v knihe nájde aj pár nelogických častí.

NextOne
19.07.2021 5 z 5

Tento nový svět přináší velice zajímavé příběhy. Svět Petra Kříže je perfektně vymyšlený a připravený na rozsáhlé vyprávění dějů několika postav a na probádání všech zemí. Není to tedy kniha vyprávějící jeden příběh, nýbrž několik. Při čtení Vám pomůže perfektní mapa, která se nachází jak na začátku, tak na konci, a vy tak máte možnost při čtení do ní jednoduše nahlížet.

Příběhy jsou zasazeny do světa zvaného Andalor. Setkáme se zde s mladým princem Aeryonem, synem krále Erodina, jenž je vládcem severského Gaerwellu. Princ je zamilovaný, kdy láska je opětovaná, avšak jsou zde překážky sahající do minulosti jejich rodičů. Otec chce mít ze syna schopného krále, ale tím nebude, pokud nepozná svět za hranicemi. Dále zde máme Belaria, gladiátora pana Eberyna, bohatého otrokáře z města Oryas v zemi Il'Faradh. Belario, též zvaný jako Šedivý gladiátor, zná od malička pouze bojové arény, ve kterých téměř vždy dominoval. Poté co mu zahyne jeho velice blízká přítelkyně, mu do klína spadne osud, který si přála právě ona, a on se rozhodne žít způsobem, který by se jí líbil. Jenže ne všechno jde tak snadno. Další příběh se točí kolem Sery, zlodějky působící v bohaté zemi Eriadu. Okrádat ty opravdu hodně bohaté se však nemusí vždy vyplatit a Sera to pocítí doslova na vlastní kůži. Setkáme se zde i s lordem Aldynem Werrickem, gaerwellským maršálem, který vyšetřuje podivné vraždy. Ačkoliv se jedná o pravou ruku krále Erodina, zatajuje mu jednu zásadní informaci, kterou je potřeba velice opatrně střežit.

Velice dobře se kniha četla, všechno bylo krásně popisované a postavy byly zajímavé.

IG: next_fantasy_one


Remus Hroozley
02.07.2021 3 z 5

Moc mě bavil začátek a konec. Belario je rozhodně oblíbenec. Ostatní postavy mě musí ještě přesvědčit. Jinak spoustu rodů a jmen, přiznám se, že jsem poslední třetinu knihy už u nich nedávala pozor. Jinak styl psaní boží, svět boží. Dalšímu dílů dám určitě šanci.

Hoffik
25.05.2021 5 z 5

Tato kniha opravdu velmi mile překvapila! Poutavý příběh vyprávěný z pohledu několika hlavních postav, vás vtáhne s sebou do světa Andaloru a nepustí až do poslední stránky. Přečetla jsem ji již před nějakou chvílí a stále se z toho světa nedokážu vynořit. Autorova slovní zásoba vás ohromí a stejně tak i skvěle vystavěný příběh, popis míst i postav. Jednotlivé linky se postupně začnou prolínat a vše začne dostávat smysl a svůj význam. Zažijete několik skvělých "aha" momentů :).
Podzimní bouře je první knihou ze série a já se nemohu dočkat druhého dílu, kde nás čekají teprve pořádné zvraty. Doporučuji všem, myslím si, že i těm, kteří mají v oblibě jiné žánry, protože v této knize najdete od všeho něco a nejedná se o žádné "zběsilé" fantasy, koho by zařazení do tohoto žánru snad odrazovalo.

Krásná obálka, ilustrace uvnitř knihy a sazba textu už jen doladily ten hezký čtenářský zážitek.

V jiných recenzích jsou autorovi vytýkány chyby v textu, za sebe můžu říct, že jsem je vůbec nevnímala a užívala si flow příběhu. Chyby bych spíše vytkla jiným knihám, které vzešly v z velkých vydavatelství a ne samonákladem jako v tomto případě.

Alex.Barunka
24.05.2021 2 z 5

Ve spolupráci s autorem, kterému tímto děkuji za zaslání své knihy a limitované edice mapy. Potenciál zde určitě zakořeněný je, ale ještě ani zdaleka na tak hluboko, aby na něm mohl stát příběh takových představ a rozměrů.

Podzimní bouře je vesměs hrdinsko-rytířská fantasy s Tolkienovskou obálkou natahující se svým směřováním ke Hře o trůny. Základ všeho tvoří rozmanitá škála postav ze všech koutů. Někteří rozehrávají své soukromé bitvy, jiní se pouští do bojů, které budou otřásat dějinami. Všechny postavy do jednoho mají jeden společný rys. Rys, který úplně nedovoluje se s nimi sžít, poznat je a nechat si je vlézt pod kůži. Tyhle postavy necítí, neprožívají, nelze jim vidět do hlavy, nejde je poznat po emocionální, neodmyslitelné stránce. Jde z nich minimum pocitů. V úvodním díle to ještě tak velký problém být nemusí, protože je to jakýsi prolog, ale jakmile se postavy budou chtít vyvinout, půjde to jen z části a nebude to mít takový efekt. Na postavy se toho pojí strašně moc, prostředí ve kterém se nacházejí, navazující vztahová interakce, a v tomto případě i plánovité dialogy.

Jo a insta love založená na jednom podvečeru je s velkým vykřičníkem.

Nemilé překvapení spočívalo i v docela velkých nelogičnostech. Kapitán vyšetřující vraždy dá na slovo neznámého informátora, aniž by si ověřil jeho zdroj, ale hlavně věrohodnost daných informací, na jejichž základě ovšem ihned jedná. Oči hodně přivírám i před Serou, kde je těch otazníků, vykřičníků vícero - od jejich schopností po její směřování a výměnu rolí, která proběhla zbrkle a prozatím nedomyšleně.

Chyb jak máku. Ať už gramatických, tak překlepů, zdvojených předložek, chybějících koncovek. Chyby byly i ve jménech, časté opakování slov, stylisticky špatné uspořádání slov ve větách. Věci, který se daly vychytat, ale zůstaly tam. Slovníček na konci sice vítám, ale pro mě byl nešťastně řazený, protože abych si nějakou postavu našla, musela jsem si nejdřív zjistit její titul.

Podzimní bouře je opravdový prolog, úvod do série, který nepřetéká akcí, a co se děje týče, je omezen na minimum a dává přednost seznamovací stránce věci. Milovníci dynamiky si moc neužijí, protože autor sází na popisnou notu, kterou má docela dobře zvládnutou.

cathyblack
23.05.2021 1 z 5

Vcelku pěkně vypadající kniha s úžasnou mapou. Tato recenze je podotýkám za dočtených 228 stránek: Velmi mne mrzí to, že jsem knihu nedočetla, ale kniha mi uplně tak neseděla. Je z ní velice cítit, že jde o prvotinu jak na slovosledu, gramatice tak na přímých řečích. Vybudovaný svět by nejspíše mohl fungovat, ikdyž si myslím, že si na první knihu ukrojil autor velký krajíc. Za mě se několika hlavním postavám v záplavě mnoha vedlejších nedostalo takového prostoru a v půli knihy jsem si k nim stále nevytvořila pouto. To je asi můj největší problém s knihou, jsem zaměřená na postavy. Rychlé kličky a změny v příběhu mi občas nedávaly smysl a to samé chování hrdinů. Zmiňovaný a vychvalovaný rejstřík mi ve hledání jmen spíše ubíral na klidu, protože nebyl rovnán uplně až tak podle abecedy. Co je komu po titulu, když ho můžu uvést za jméno do závorky? Na mě to bylo více politických řečí mnoha lidí než akce, vše strašně uspěchané - jen aby to k něčemu vedlo a za polovinu knihy jsem se dostala k pouhým dvoum zápasům v aréně. A na ty jsem si já brousila zuby. Možná za mou nespokojenost můžou příliš pochvalné komentáře, že jde o fantasy světové úrovně. Za mě to tak bohužel není, doporučila bych autoru zaplatit si lepšího korektora, překlepů bylo v knize docela dost. Někdy je prostě samonáklad spíše nevýhoda. A taky je někdy méně prostě více. Na závěr snad podotknu, že jsem na knihu narazila začátkem března v knihkupectví a kvůli líbivé obálce si ji domů i odnesla. Autorovi přeji s knihou mnoho zdaru, určitý potenciál to má.

Knishtagram
19.05.2021 5 z 5

Česká tvorba na světové úrovni. Tak bych popsal Relikty minulosti – Podzimní bouře.

Vůbec byste nepoznali, že je tato kniha prvotinou českého autora. Už od první stránky máte totiž pocit, že čtete nějaký světový bestseller. Navíc najdete v knize nádherné ilustrace, které doprovází děj a nesmím zapomenout i na obří mapu Andaloru, kterou si jednoduše zamilujete.

Pokud máte rádi rytířské nebo gladiátorské souboje, jste na správném místě. Šest dějových linek z dokonale promyšleného světa Andaloru vás naprosto vtáhnou do děje. Já osobně bych v knize uvítal klidně prvky magie, ale i přes tuto absenci jsem si příběh oblíbil do posledního slova. Možná si budete na začátku připadat stejně ztracení jako já. To velké množství postav, které postupně vstupují do děje, vás ale nijak nezaskočí, protože nám autor nachystal na konec knihy krásně obsáhlý a přehledný rejstřík všech jmen a rodů, které jsou zmíněny v příběhu.

Teď mě asi většina z vás ukamenuje, ale i přes to, že nejsem velkým fanouškem GoT, měla tato kniha podobnou „atmošku,“ která mě tady vůbec ničím nevadila.

Nedokážu si ani zdaleka představit kolik úsilí a času musel autor vynaložit k tomu, aby vzniklo něco tak velkého a dokonale promyšleného. Nyní autor pracuje už pomalu na pokračování a já už teď vím, že si ho jednou s radostí zakoupím a přečtu.

Děkuji spisovateli Petru Křížovi za poskytnutí recenzního výtisku. Bylo mi ctí vstoupit do nádherného příběhu, který dosahuje světové úrovně.

Petr z Knihstagramu

luculi
07.05.2021 3 z 5

Kniha má rozhodně zajímavý námět a je hezky psaná, má krásnou mapu, ale bohužel jsem spíše zklamaná. Příběh je sice fajn, ale je dlouhý a víceméně bez pořádné akce a napětí. Na počet stránek to byla vyloženě kronika. Což by se dalo odpustit vzhledem k tomu, že jde o prvotinu. Nicméně je plná chyb, doslova desítek, téměř na každé straně. Nejčastěji je problém v krátkých a dlouhých samohláskách, malých a velkých písmenech a co hůř, jsou chyby i ve jménech a názvech. A to už se hůře promíjí. Rozhodně to těžce potřebuje korektury. Za mě slabé tři hvězdy...

Fantasydream
26.04.2021

Super kniha. Jednotlivé dejové línie sa každá vyvíja svojím smerom a až do konca knihy drží čitateľa v napätí. Mapa sveta je prepracovaná a perfektne ilustrovaná. Za mna poviem, len že chcem už pokračovanie.

ZapisnikTerky
24.04.2021 4 z 5

Když jsem knihu dostala do ruky, těšila jsem se až se do ní pustím. Ale nezklamala mě. Naopak jsem byla velmi překvapena. Tak kvalitní rytířskou fantasy jsem nečekala. Mnoho postav (nebojte, na konci je rejstřík) a všechny se super dějovou linkou. A ten svět... a ta mapa! Okamžitě musíte jít kouknout na tu mapu. Takovou nemá ani kdejaká zahraniční fantasy. Pokud chcete o příběhu vědět víc, koukněte do mojí recenze.

Jajiinka
29.03.2021 5 z 5

(SPOILER) Hodnocení 5⭐/5⭐

Kniha vypráví příběh velkého světa jménem Andalor, které se díky válce rozdělilo na plno menších království. I když nyní již neprobíhá žádný velký konflikt, jako v minulosti, králové si své vazaly musí neustále podmaňovat a doufat v jejích loajalitu. V knize se ocitneme hned v několika královstvích na několika místech, jak je to možné? Tato kniha má totiž hned několik ústředních postav. Vyprávění začíná v království Gearwell a to z pohledu mladého prince a jeho otce, samotného krále. Dalšími postavami jsou mladičká lady Elena, lord velitel Aldyn, gladiátor Belario, zlodějka Sera.

Tato kniha mě opravdu překvapila svou „velikostí“ a kvalitním zpracováním – je krásně stylizovaná a má nádherný přebal, který ihned upoutá. Navíc mapa jak vně knihy, tak i velká mapa přiložena ke knize je dokonalé dílo, které je přehledné. Také ilustrace jsou moc povedené a dokreslují vyprávění.
Musím vyzdvihnout, jak je kniha napsaná, mluva je dokonala a vše co je v knize napsáno se tam opravdu hodí. Je to krásný sloh, a tím si mě kniha dokázala opravdu získat, měla jsem doslova pocit, že kráčím po království já sama. Líbili se mi zajímavé politické konflikty a velká hra králů v pozadí celého příběhu. I přes to, že je kniha psaná hned z pohledu šesti postav musím říct, že postavy z žádném případě nebyli ploché. Byli dostatečně vykresleny, a dokonce tam uplatnili i nějaký seberozvoj. Líbilo se mi, že byl příběh podáván jak z šlechtického prostředí - princ a král, tak i z opačné strany společnosti - gladiátor a zlodějka. Dokázala jsem se do postav vžít, ovšem je pravda, že to není lehké čtení. To z důvodu, že je to zkomplikováno velkým množstvím postav a míst, protože svět je opravdu obrovský a propracovaný. A samozřejmě neobvyklými názvy, které jsou pro mě velkým plusem, protože jsou originální a nejsou nějak šíleně krkolomné a přitom zní opravdu dobře a fantaskně. V tomto mi to ale velice ulehčil rejstřík, který je na konci knihy. Nejsou v něm jen jména postav (králové, lordi, lady, jarlové, sirové, kapitání atd.) ale i města, království a rody (které mají v popisu i heraldiku, sídlo a heslo rodu – což jsou za mě dokonalé detaily, které toto dílo ještě zvyšuje o další úroveň), jde na knize prostě vidět opravdu hromada práce, doslova se na ní autor vyřádil. A tím si taky vytvořil obrovskou škálu možností, díky velikosti světa a hromadě postav, které mají v příběhu každá své místo. Pokud tato série bude úspěšná (věřím, že bude), může těžit z politické velikosti v pozadí příběhu, tudíž ústřední postavu jakéhokoliv dalšího dějství může udělat takřka z kohokoliv.

V této knize nehledejte žádné klasické fantasy prvky jako jsou elfové či trpaslíci, nebo magii. Tento příběh se zatím stává fantasy, jen díky vymyšlenému světu a postav v něm žijících (také zvířatům).

Štítky knihy

vraždy otroctví česká fantasy fantasy hrdinská fantasy zloději

Autorovy knížky

Petr Kříž
česká, 1992
2021  78%Podzimní bouře

Kniha Podzimní bouře je v

Právě čtených1x
Přečtených24x
Čtenářské výzvě4x
Doporučených2x
Knihotéce15x
Chystám se číst30x
Chci si koupit7x