ivana02 Online ivana02 komentáře u knih

Hluchavky Hluchavky Luboš Panda (p)

Příběh se odehrává v osmdesátých a devadesátých letech, což je pro mne nedávno. Absolutně jsem netušila, že ještě na konci dvacátého století byl zakázán znakový jazyk a děti se musely učit pouze orální metodou, což byl vlastně nesmysl. Celkově kniha byla pro mne objevující v mnoha ohledech, nevěděla jsem, jak těžký život sluchově postižení ještě nedávno měli, i když je mi jasné, že ani teď to nemají lehké. Bylo zajímavé pozorovat rozdíly mezi dítětem vyrůstajícím ve slyšící rodině a dítětem narozeným neslyšícím rodičům. Kniha mě tak zasáhla, že o ní každému vyprávím a syn s manželem jí teď mají coby povinnou četbu :-)

08.01.2019 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Nádherná kniha. Moc se mi do ní nechtělo, je to spíše čtení pro ženy a to já moc nemusím. Nicméně toto je příběh neskutečně silné ženy, která přijímá život tak jak je, nehroutí se, nestěžuje si, ale bojuje. Jediné co mi vadilo, byla současná linka, která předvídá další události a čtenáři tak trošku napovídá.

05.10.2019 5 z 5

Ze života knihomolky Ze života knihomolky Debbie Tung (p)

Dokonalost! Knihu jsem si rovnou koupila, protože mi bylo jasné, že tuhle nutně potřebuji. Nádherné, milé počtení - pokoukání. Naprosto ve všem jsem se poznávala, až na dvě výjimky - na rozdíl od autorky nepiji čaj, ale kávu a nemám rozečteno víc knih najednou. Bylo to milé zjištění, že nejsem jediný cvok, který čichá ke knihám, ňuchňá se s nimi, netrpělivě očekává další díl a hlavně - když se mi nějaká kniha moc líbí, všem jí nejen doporučuji, ale dá se říci, až agresivně vnucuji!
Knížku jsem zatím neuložila a mám ji vystavenou, abych se kochala :-)

Není úniku Není úniku Taylor Adams

Uzavřená skupina lidí - kdo z nich je padouch? Nebo je jich snad víc? Napínavá knížka, místy bylo až nechutné násilí (to nemusím). Hlavní postava tak trochu supermanka, která vše zvládá. Dovedu si docela dobře představit film podle knihy.

05.10.2019 3 z 5

Hovor se smrtí Hovor se smrtí Chris Carter

Krátce po začátku jsem chtěla knihu odložit, protože popis drastické a pomalé vraždy mi nedělal dobře. Ale pak jsem se začetla, příběh měl ohromné tempo a švih. Vraha jsem si netipla, ale částečně jsem uhodla jeho motiv. Vynikající thriller.

Hana Hana Alena Mornštajnová

Hany jsem se bála, protože je to současný megahit a měla jsem obavy, že se mi třeba nebude líbit. Nicméně jsem se zařadila k většině a kniha mě nadchla. Hned na začátku bylo pro mne novinkou, když jsem se dozvěděla o tyfové epidemii v padesátých letech. To jsem absolutně netušila! Dokonce se mi i líbil propletenec vztahů obyvatel městečka. Původně jsem si myslela, že příběh bude většinou o koncentračním táboře, který tam sice byl také, ale autorka to tak krásně propojila...
A ten konec, kdy se to spojí s oním vaječným věnečkem, kterým příběh začíná a je i na obálce...

23.10.2018 5 z 5

Hora mezi námi Hora mezi námi Charles Martin

Knižní megahit, který mě velice zklamal. Ráda totiž čtu skutečné příběhy lidí o boji o přežití, tudíž toto byl oproti nim "čajíček". Sice je jasné, že bych to nechtěla zažít, ale v porovnání s literaturou faktu, autor hlavním hrdinům cestu velice usnadnil, ba přímo na podnose připravil. Ta náhoda, že další jediný přeživší je ortoped (aby vám opravil zlomenou nožičku), který s sebou veze spacák, kompas... Prvoplánované, žádné překvapení ani napětí, konec to dorazil.

22.10.2018 2 z 5

Polámané panenky Polámané panenky James Carol

Napínavá detektivka. Pachatel unáší ženy, drží je v zajetí, mučí a nakonec je vrátí na svobodu, jenže už jsou z nich "polámané panenky"... Drsnější čtení, doporučuji.

02.06.2020 5 z 5

Introvertka v hlučném světě Introvertka v hlučném světě Deborah Tung

Minulý měsíc jsem si koupila dvě knížky od autorky a obě jsou více než skvělé. V mnoha obrázcích se vyskytují i knížky a na některých stránkách jsem se poznávala. Kdyby knížka existovala v době, kdy mi bylo dvacet, třicet, byla by celá o mně :-) Teď jsem již zralá žena, zocelená životem.

05.02.2020 5 z 5

Pro mne byla kniha skvostem, jak obsahem, tak nádhernou skladbou vět. Tady asi patří velký díl překladateli. Nezastupitelné kouzlo zde mají i básně haiku, které jsem neznala a jsou zvládnutelné i pro čtenáře, kteří poezii nečtou. Zvláštní příběhy mám ráda a tento jsem si vyloženě užila. Knížku jsem měla půjčenou z knihovny, ale už jsem si ji koupila zde na bazaru a stala se malým pokladem v mé knihovně.
Kniha má i naprosto dokonalou obálku.

Konkláve Konkláve Robert Harris

Velké překvapení. Knihu jsem náhodou zahlédla v knihovně a upoutala mě především svou křiklavou obálkou. Také téma je zajímavé, o konkláve vlastně toho moc nevím. To už se ale změnilo a díky knížce jsem získala základní přehled, jak konkláve probíhá. Příběh sám o sobě je také dobrý, ale popisem průběhu této významné události, jsem byla nadšená a v tomto ohledu mě kniha velice poučila. Například se i dozvíte, kde a jak jsou v době konkláve kardinálové ubytovaní a že rozhodně nejsou v takové izolaci, jak jsem si myslela. Nesmí mít přístup ke zprávám (tv, počítač, mobily), ale chodí k nim jejich asistenti. Na hlasování jezdí do Sixtinské kaple minibusem od hostelu, kde mají veškerý servis. Některá fakta jsem si zkontrolovala na internetu - autor si je hezky zabalil do svého příběhu. Pro mne tak kniha měla i přínos naučný.
Součástí je i mapka Vatikánu.

05.10.2019 5 z 5

Čtvrtý díl sice nedosáhne na díl první, ale i tak jsem se pobavila. Nic jiného jsem totiž od knížky neočekávala, jenom se od srdce zasmát při čtení v tramvaji cestou do práce. V tomto směru kniha svůj účel plně splnila a byl jsem ráda, že mi ji Ježíšek na základně mého přání přinesl.

09.01.2019 4 z 5

Skvrna Skvrna Gillian Flynn

Geniální tah nakladatele. Vydat jako samostatnou knihu průměrnou krátkou povídku, udělat jí perfektní reklamní kampaň a vsugerovat čtenářům, aby si ji koupili, to si zaslouží obdiv. Kniha je nejen útlá, ale i mrňavá, povídka není nijak výjimečná. Umím si ji představit jako jednu z mnoha ve sbírce thrillerů, kam by jistě zapadla. Takhle trčí a nedělá dobré jméno ani autorce.

26.10.2018 2 z 5

Počátek Počátek Dan Brown

Tak to jsem si vychutnala. Kniha má přes pět set stran, já ji měla za tři dny přečtenou. Je to klasický Braun - všechny jeho knihy jsou psány podle stejného scénáře. Opět kniha nacpaná fakty, která jsem si posléze ověřovala a zjišťovala si o nich víc na internetu. Dozvěděla jsem se zase plno nových informací, na které v běžné beletrii nenarazíte. Takže nutně potřebuji vidět Guggenheimovo muzeum v Bilbao.

01.05.2020 5 z 5

Deník knihkupce Deník knihkupce Shaun Bythell

Kniha o knihkupectví? Tu jsem si musela hned zarezervovat. Skutečný deník skotského knihkupce, velice zajímavý, milý, vtipný. Den po dni se celý rok dozvídáme, jak to v knihkupectví chodí, jak (ne)nacházejí objednávky a jaká je tam zima. Peripetie se zaměstnanci, s Amazonem a hlavně se čtenáři, kteří si chtějí koupit knížky či je naopak prodat. Skvělá kniha pro všechny milovníky knih.

Tatérka Tatérka Alison Belsham

Detektivka s velmi neobvyklým způsobem zabíjení - vrah totiž sbírá tetování, která vyřízne svým obětem. Podle jakého klíče si oběti vybírá a kdo bude další? Na to se pokusí přijít společně s policií i tatérka Marni, které je do případu také vtažena. Dala jsem čtyři hvězdičky, hlavně kvůli zajímavému tématu.

29.10.2019 4 z 5

Erotický knižní klub Erotický knižní klub Connie Kostel Spittler

Kniha o knihách, knihovnici, bibliobusu a knižním klubu. Takže je zcela jasné, že se mi knížka musela líbit! :-) Erotiku v ní nehledejte. Příběh tří žen, které se náhodou sejdou a dají dohromady tříčlenný knižní klub. Každá má svůj problém, který společně stráveným časem postupně řeší. Do toho se ztratí vzácná kniha o bylinkách, které se nechtěně ocitne snad u všech postav v knize. Je to krásně zamotané, sledujete cestu oné knihy a příběh jednotlivých žen. Ač jsou každá jiná, stanou se z nich přítelkyně a vzájemně si jsou oporou. Detektivní linka, americké městečko, knihy, to vše najdete v tomto milém a kouzelném ženském románu.

26.10.2018 5 z 5

Někdo tě vidí Někdo tě vidí Clare Mackintosh

Výborné téma, originální nápad. Ale hlavně ta forma. Celou knihu jsem si tipovala, kdo to je. Pár stránek před koncem se to dozvíte, já hlavního padoucha neuhodla. Následuje epilog, který maximálně prolétnu. Tady jsem si ho musela přečíst dvakrát, protože až v něm, na necelých dvou stránkách, se definitivně dozvíte, jak to vlastně bylo a kdo za tím vším je..

25.10.2018 5 z 5

Dalajlamova kočka Dalajlamova kočka David Michie

I když jsem více méně tušila, o čem bude, tak mě nenapadlo, že seznámení s buddhismem může být tak vtipně a mile podané. Zřetelně, jasně a srozumitelně představené buddhistické myšlenky. Některé odstavce jsem musela přečíst víckrát, jak moc se mi líbily, což se mi snad ještě nestalo. Knihu si určitě koupím a poprvé v životě jsem odhodlaná si v knížce podtrhávat :-)

25.10.2018 5 z 5

Pes Pes Kerstin Ekman

Naprosto dokonalá kniha! Neobsahuje sice moc děje - je to opravdu jenom o tom, jak se pes ztratí a zůstane sám v lese. Ale jak to autorka nádherně předestírá! Vžívá se do myšlení pejska a hlavně ty její popisy krajiny jsou neuvěřitelné. Já bych asi tak celou knihu vměstnala na jednu stránku, ona procítěně "maluje" nádhernou přírodu. Je to krátká novela, dala by se přečíst za jeden večer, ale já si ji "šetřila", četla pomalu a vychutnávala si malebnou švédskou přírodu.

24.10.2018 5 z 5