indyka indyka komentáře u knih

Tanec papírových draků Tanec papírových draků Petr Brožovský

Nikdy jsem nečetla Kulhánka ani Kotletu, vlastně ani moc jiné sci-fi, fantasy či akční kousky - ale jak jsem ráda, že jsem si přečetla Brožovského! I pro žánrem nepolíbenou čtenářku to bylo skvělé čtení. Postavy, humor, situace...vše si mě získalo už od první stránky. Jediné, s čím jsem nebyla na stejné vlně, byla gradace a přechod z jedné dějové etapy do druhé - trochu jsem se v tom ztrácela, což ovšem může být i chyba přijímače a nikoliv autora. Ráda sáhnu i po druhotině, bude-li.

(Editora/redaktora/korektora vytahat za uši, těch několik textových nedokonalostí dost bije do očí a je to škoda.)

21.10.2022 4 z 5

Život si se mnou zahrává Život si se mnou zahrává David Grossman

Dlouho jsem nečetla nic tak intenzivního. V knize se neustále něco děje už od první strany - když jsem si myslela, že už jsem tak ve třetině příběhu, zjistila jsem, že jsem teprve na straně 35. Přemýšlela jsem, čím chudáky svoje postavy autor ještě povláčí a nedokázala jsem přestat číst, dokud jsem to nezjistila. A že je nešetřil - každá ze čtyřech hlavních postav si toho táhne vrchovatě, jejich traumata jsou desítky let propletená a autor k nim své čtenáře pozval hodně hluboko. Výborná kniha.

07.08.2022 5 z 5

Čtivý příběh, který do už poměrně velkého množství knih s tematikou "jak ubližoval minulý režim obyčejným lidem" přinesl zase něco nového. Coby rodačku z vojenského města, která má jeden vojenský újezd za humny, mě námět potěšil o to víc. Bohužel knize by slušelo dalších 50-100 stran, všechno se to událo nějak rychle a povrchně - a konec na mě působil jako psaný pod tlakem blížícího se termínu odevzdání.

25.07.2022 3 z 5

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

Zase mě dostal ten švédský lišák, zase mě vtáhl, okouzlil a dojal. Ráda jsem se vrátila mezi postavičky z Medvědína, nicméně poprvé během četby Backmanových knih mi ten patos už začal připadat trochu lepkavý. Přeci jen čeho je moc, toho je příliš. Nicméně to nic nemění na tom, že Fredrik je můj miláček a laťku stále drží velmi vysoko.

24.02.2022 4 z 5

Manon Lescaut Manon Lescaut Vítězslav Nezval

Tak tady jsem v rozpacích a pokračuji ve svém nehvězdičkování poezie.

Básnicky je to napsané skvěle, o tom žádná. Že čeští čtenáři v protektorátu propadli tak krásně použité češtině, naprosto chápu. Místy to bylo mile vtipné a svým způsobem mě bavilo, jak se střídají patetické pasáže s těmi, co jsou "nohama na zemi". Ale jinak mě ten příběh absolutně neoslovil.

U Manon nevidím žádný přerod z nevinnosti ve vychytralost, jako sviňu jsem ji vnímala už od začátku a nepřišla jsem na to, proč by mi měla být něčím sympatická, Des Grieux je až karikaturní archetyp naivního blbečka...aspoň že Tiberge coby otevřeně homosexuální kněz předběhl v literatuře svou dobu. Občas jsem přemýšlela, zda nečtu parodii sebe sama mistrně schovanou do pěkných veršů. Ne, tohle nebude moje oblíbená kniha a samotnou mě to mrzí, když si uvědomím, jak dobře "technicky" je napsaná.

14.02.2022

Pan primář Pan primář Ondřej Nečas

Jsem otevřeně neobjektivní. Coby dlouholetá fanynka komiksu, jeho autora :-), sarkasmu, v jednom stripu zmíněného Kundery a zároveň sestřenice primáře (který též dostal jeden výtisk do knihovničky) nemůžu dát jinak než plný počet.

A kdybych byla objektivní, dala bych ho taky, protože Pan primář je prostě boží.

Snad poslední věta knihy nebyla řečnická - těším se :)

06.01.2022 5 z 5

Zóna Zóna Daniel Majling

Rudo je pro mě víc než deset let absolutní srdcovka - a kéž by vzhled hlavního hrdiny Zóny spolu s jeho jménem na pohlednici nebyla náhoda! Nicméně Rudo nastavil laťku až do nebes, Zóna malinko zaostává za autorovým tehdejším standardem - což nic nemění na tom, že je to výborné čtení a lepší začátek knižního nového roku jsem si nemohla přát.

Skvěle vymyšlený a povyprávěný příběh, stejně jako kdysi jsem se u čtení smála nahlas a libovala si v autorově humoru. Příště ovšem už jen ve slovenském originále, protože - nemůžu si pomoct - česky to má o něco menší šmrnc a vychutnat si Majlingovo dílo tak, jak mu spadlo od pera, rozhodně stojí za to.

02.01.2022 4 z 5

Nevědění Nevědění Milan Kundera

Nejdřív jsem jásala, jak se opakují motivy z předchozích Kunderových děl (chladná a dominantní matka, které se dcera nedokáže vzepřít či neúnavný lovec žen), ale pak mě to opakování vlastně spíš začalo trochu nudit. V Bezvýznamnosti jsem se skrz to cítila jako doma (příteli), zde jsem toho byla již přesycená. Další věc je vyjadřování postav - těžko říct, zda je to překladem či to tak Kundera opravdu myslel, ale poprvé během čtení jeho díla jsem se přistihla, že mi ty věty tak trochu šustí papírem.

Kladů je ovšem tradičně spousta. Krásně vystihnuté myšlenky a jejich podstaty, námět nostalgie a polemizování nad návratem či jeho nemožností, úvahy o paměti a její pomíjivosti, přiblížení života československých emigrantů...ačkoliv se Kundera snaží odosobnit od svých děl, zde mi přišlo, že ze stránek velmi promlouvá on jako osoba, co má zkušenost s emigrací a nenávratem. Jakoby na mě z knih sálalo, že postavy jen nevypráví příběh, který jim vytvořil, ale používá je k vyprávění příběhu sebe sama. Ze všech jeho románů mi tento přijde nejosobnější.

01.01.2022 4 z 5

Aristokratka u královského dvora Aristokratka u královského dvora Evžen Boček

V průběhu čtení mi pětka přišla o něco slabší než zločinná čtyřka, ale i tak jsem se u toho opět královsky (jak jinak, u šlechty!) bavila a ráda chňapnu po každém dalším díle. Věřím paní Tiché, že to bude "eště prdel", protože na Kostce to s jejími postavičkami jinak nejde. Skvělé čtení na Boží hod.

25.12.2021 4 z 5

Nejlepší česká slam poetry 2020 Nejlepší česká slam poetry 2020 Filip Koryta

Texty ve sborníku vznikly pro přednes na podiu a těžko je hodnotit bez performance, která byla zamýšlena jako jejich součást. Protože některé jen na papíře obstojí, jiné méně, některé jsem letos měla tu čest vychutnat si naživo a výstup si ke čtení zapnu v hlavě, u zbylých těch možnost nemám...tudíž coby ne úplně dlouholetá, ale o to nadšenější fanynka žánru beru koupi sborníku jako podporu skvělé autorské komunity, utišení absťáku v případném dalším lockdownu a k těšení se na živé večery :-)

"A když máš prázdný žaludek - má v něm láska dost místa, aby jím prošla"

29.11.2021 4 z 5

Deník farářky Deník farářky Martina Viktorie Kopecká

Velmi příjemné a uvolňující čtení, autorka má nejen co říct, ale zároveň to říct umí. Takové pohlazení po duši. Hvězdičku dolů dávám za občasné biblické příběhy - chápu, že to k deníku farářky patří, ale pro mě je Bible velmi obtížně stravitelná, ať se snažím jakkoliv a trochu mi to zážitek ze čtení kazilo. Nicméně i tak každému doporučuji dát knize šanci - k podzimnímu dlouhému ležení v posteli je jako dělaná.

16.11.2021 4 z 5

Vše, co jste chtěli vědět o módě Vše, co jste chtěli vědět o módě Adéla Bartlová

Ač oficiálně literatura naučná, kniha se čte jako pohádka. Vůbec není problém ji stáhnout od první stránky do poslední, což přisuzuji výjimečnému daru písma autorky. A teď si půjdu vytřídit skříň a sehnat nové, padnoucí halenky :-)

12.11.2021 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Mrazivé, nadčasové, geniální. A číst si tuto knihu pět dní před začátkem sněmovních voleb je extra pikantní.

(Letos už nebudou!)

03.10.2021 5 z 5

Přece se to nevyhodí Přece se to nevyhodí Anatol Svahilec (p)

Tištěné verze slamů jsem se naučila nehodnotit hvězdičkami - bez přednesu na pódiu tomu prostě něco chybí, ale to neznamená, že jsou ty texty špatné. A zrovna Anatolovy texty jsou skvělé, jen to prostě během čtení působí neúplně, když už je znám.

Nicméně - Anatol je opravdu mistr jazyka a studnice nevšedních spojení a významů, kreativní energie a ohromné znalosti různých oborů z textu přímo stříkají a já jsem ráda, že někoho takového na umělecké scéně máme.

26.09.2021

Nezkoušej se usmát Nezkoušej se usmát Ondřej Hrabal

Nerozumím poezii a poezie nerozumí mně, ať se snažím, jak se snažím. Pár básní rezonovalo a mnohé ne. Nicméně podpořila jsem nákupem knihy skvělého slamera a to se taky počítá! :)

02.09.2021

Promiň Promiň Dr. Filipitch (p)

Nějak se mi nedaří správně uchopit slam přenesený na papír a těžko říct, zda je to chyba má či autorova (kterého jinak jako performera mám moc ráda), proto nehodnotím. Ano, 21 strof o tobě je nádherná.

17.08.2021

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Skvělé a odporné zároveň. Po celou dobu čtení jsem cítila úzkost a beznaděj, jak mnou kniha rezonovala. Což o to, Hana zarezonovala taky, ale to bylo období dávno uzamčené v minulosti - zde to byla přítomnost, ve které jsem právě mohla být, kdyby...

Námět je skvělý a zpracování báječné, jak je u autorky zvykem. Opět jednou cítím vděčnost za život, který můžu žít. Jen mě malinko mrzí, že osudy některých postav zůstaly neodhalené.

13.06.2021 5 z 5

Test tvojí trpělivosti Test tvojí trpělivosti Dr. Filipitch (p)

Poezie 21. století v nejčistší podobě. Texty hravě obstojí i samy za sebe, bez přednesu - ale přiznám se, že u básní, které již znám díky záznamům na internetu, mi ten přednes trochu chybí. To je tak, když básník umí nejen psát a namlsá si publikum :-)

17.05.2021 4 z 5

Kdo se postará o Annu Kdo se postará o Annu Kateřina Pantovič

Překvapivě chytrá jednohubka, ale možná tak soudím díky tomu, že mi otevřeně cynická Olívie dost sedla. A i ta nereálnost je tu tak krásně reálná :) Originální odpočinkové čtení.

15.04.2021 4 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

S tématem života jedné rodiny v průběhu času a v kulisách historických reálií nyní pracuje více českých autorek - mám takové čtení ráda, ale upřímně jsem nečekala, že se do takového množství již vydaných knih dá ještě vstoupit něčím, co bude vyčnívat. Šikmý kostel nejen vyčnívá, ale dává mnohým na frak.

Složitý region a jeho příběh, který chtěl a měl být vyprávěn - a autorka ho vypráví naprosto výborně. Už teď se těším na třetí díl, zvlášť po tom konci, který ho moc hezky rozehrává.

Teď jen aby se z Těšínska nestala druhá Žítková :)

31.01.2021 5 z 5